VIDEO Victor Ponta despre solutia la criza citostaticelor: "Vom majora miercuri prin ordonanta de urgenta capitalul Unifarm. Imi cer iertare pentru incredibilele bariere birocratice"

de MVA     HotNews.ro
Vineri, 25 ianuarie 2013, 13:25 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta a explicat pentru HotNews.ro care va fi solutia Ministerului Sanatatii la rezolvarea crizei citostaticelor. Premierul a admis ca situatia de criza a citostaticelor s-a rezolvat deocamdata doar statistic, dar miercuri va aproba doua ordonante de urgenta care sa solutioneze problema. Criza citostaticelor a fost semnalata in presa in urma cu un an si pe rand, ministrii sanatatii din guvernul Boc si guvernul Ponta au promis rezolvarea ei.

Premierul Victor Ponta a explicat, in exclusivitate pentru HotNews.ro, care va fi solutia Ministerului Sanatatii la rezolvarea crizei citostaticelor:

"Din pacate situatia medicamentelor pentru programele speciale oncologice s-a rezolvat doar statistic (de la circa 2500 de bolnavi pe listele de asteptare la 1200 si reducerea perioadei de la sase la doua luni). Azi, cu Ministerul Finantelor si Ministerul Sanatatii am identificat solutiile reale pentru ca problema sa fie rezolvata definitiv. In sedinta de miercuri prin doua ordonante de urgenta vom modifica legea sanatatii 95/ 2006 pentru a da voie Ministerului Sanatatii sa majoreze capitalul social la UNIFARM si vom imprumuta imediat din Trezorerie catre UNIFARM cei 800.000 de euro necesari pentru achizitionarea in avans a tuturor medicamentelor necesare."

"Pentru toti cei care m-au intrebat de citostatice afirm inca o data ca miercuri in sedinta de guvern, prin modificarea a doua legi vom pune la dispozitia UNIFARM banii necesari. Imi cer eu iertare pentru incredibilele bariere birocratice pe care doar acum si sub presiunea opiniei publice am reusit sa le indepartez."

Vezi aici mai multe raspunsuri ale lui Victor Ponta la intrebarile puse de cititori
.
  • HotNews.ro a scris in mai multe randuri despre criza citostaticelor aici si aici.
Criza citostaticelor continua de mai bine de doi ani. Au trecut doua luni de cand ministrul Raed Arafat (din guvernul Ponta) a promis rezolvarea ei. Sase luni de cand aceeasi promisiune a facut-o ministrul Vasile Cepoi (din guvernul Ponta). Si un an de cand ministrul Ritli Ladislau (din guvernul Boc) a promis si el acelasi lucru.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5098 vizualizari

  • +19 (25 voturi)    
    da (Vineri, 25 ianuarie 2013, 13:35)

    sucaa [utilizator]

    si despre taierea banilor de la invatamantul privat si spitalele private mi-a raspuns in doi peri.
    la un asa raspuns eu indemn sa trecem iar la salariu minim pe economie in acte si restu la negru. daca noi platim impozite iar ei pe motiv de "solidaritate" nu ne permit sa folsim din ei, atunci nu mai dau.
    le dau minimul posibil iar cu restul imi fac pensie privata si asigurare medicala privata.
    nu ma mai bazez pe ei pt ca isi bat joc de noi.
    • -8 (16 voturi)    
      dle, ce suparat sunteti. (Vineri, 25 ianuarie 2013, 13:43)

      contele_de_saint_simon [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Eu va doresc sa nu va imbolnaviti nici pentru public, nici pentru privat. Si sa invatati indiferent ca faceti scoala la public sau la privat.

      In rest, puteti accepta ca 800.000 de euro vor rezolva prioritatea bolnavilor de cancer? Raspuns cu da sau nu, va rog.
      • +16 (20 voturi)    
        precizare (Vineri, 25 ianuarie 2013, 14:10)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

        cei 800.000 de euro nu sunt vreun favor facut de actualul guvern cuiva, nu e ceva pentru care ar trebui sa-i multumim lui Ponta sau USL, sunt banii mei si-ai celor ca mine, care platim si care ar trebui sa ajunga la bolnavi. Asta au facut USL mereu, fac politica, show, prezinta actiunile lor ca ceva extraordinar atunci cand sunt normale iar pe cele rele le prezinta ca fiind minciuni ale presei, dezinformari etc.
        • -6 (10 voturi)    
          eu nu am spus ca e un favor. (Vineri, 25 ianuarie 2013, 14:26)

          contele_de_saint_simon [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Dar bugetul sanatatii nu poate acoperi toate nevoile din sistem (si nu e valabila decat pentru Romania, ci pentru multe alte tari). Asadar, e nevoie de prioritizare.

          Deci, ce a facut guvernul Ponta a fost sa decida alocarea acestor fonduri cu prioritate catre bolnavii de cancer, si nu pentru suplimentarea bugetelor pentru bolnavii de HIV, de exemplu, sau de hepatita, zone la fel de prioritare ca aria bolnavilor de cancer.
          • +6 (10 voturi)    
            @contele...... (Vineri, 25 ianuarie 2013, 14:53)

            adib [anonim] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

            Prietene, stiu ca esti fan Ponta dar problema este alta. Alea sunt PRIORITATI nu salariile a 600 de 'alesi" nu bugetul CD sau Senatului. Daca era cineva din familia ta si avea nevoie de acele medicamente la fel de pe linga comentai??? In Romania sunt citeva mii de bolnavi de cancer, medicamentele pentru ei, pentru un an intreg fac mai putin decit diurna / cazarea / plimbarile alora din parlament.
            • -1 (5 voturi)    
              nu va flatati. (Vineri, 25 ianuarie 2013, 16:03)

              contele_de_saint_simon [utilizator] i-a raspuns lui adib

              Nu suntem prieteni.

              In rest, nu am ce comenta. Dar astept cu placere oricand opinii pertinente.
          • +7 (11 voturi)    
            CA de obicei, la voi la uslasi (Vineri, 25 ianuarie 2013, 15:01)

            , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

            una intrebi si alta ti se raspunde!
            Voi chiar aveti impresia co toti suntem ca voi?
            • +4 (6 voturi)    
              Hm.. (Vineri, 25 ianuarie 2013, 15:47)

              urfe [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

              Cred ca marea problema a dialogului politic actual din Romania este ca in loc sa acceptam si sa intelegem ca percepem realitati diferite in Romania, din cauza contrastelor puternice (sudul, o majoritate agricola cu medie de varsta inaintata si putina educatie, comparat de exemplu cu un centru care a fost ingineresc/industrial), preferam sa ii caricaturam pe cei care nu ne impartasesc ideile (experienta).

              "Voi uslasi" sau "voi pdl-isti" nu face decat sa-i incrimineze absolut pe ceilalti, e un repros exclusiv nemeritat si deci un deserviciu pentru toti cei care isi doreste un dialog sincer si productiv.

              Nu avem o clasa politica, si nici alegatori maturi.
            • -3 (7 voturi)    
              Nu inteleg bolboroselile, dar va accept existenta. (Vineri, 25 ianuarie 2013, 16:03)

              contele_de_saint_simon [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

              .
              • +3 (7 voturi)    
                Curios?!!!! (Vineri, 25 ianuarie 2013, 18:16)

                , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

                Voi sunteti cei acceptati!
                Voi sunteti cei care ati omorat poporul roman ani de zile!
                Va ignora nobilul popor roman!
      • +3 (7 voturi)    
        evident ca sunt (Vineri, 25 ianuarie 2013, 14:47)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

        din cauza unor incompetenti care nu stiu de unde sa mai ia bani, mi se va mari taxa la scoala desi eu contribui cu taxe la bugetul invatamantului.
        Prioritatea bolnavilor de cancer se putea rezolva si fara sa ia bani din alte parti. Iar la cum este sistemul medical acum, acei bani se duc in buzunarele altora. vedem peste cateva luni. asta a facut psd-ul mereu, declaratii frumoase si ei se imbogateau.
        asa ca n-as crede ca acei bani vor rezolva problema. o sa fiu primul care o sa recunosc asta daca intradevar se vad imbunatatiri.
        • -3 (5 voturi)    
          stiti ce aveti de facut?! (Vineri, 25 ianuarie 2013, 16:01)

          contele_de_saint_simon [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          Pentru a vedea imbunatatirile de care vorbiti si pe care e normal sa vi le doriti, atunci, ar trebui sa petreceti timp in sistemul medical, in zona de oncologie.

          Sau vestile le asteptati tot din presa?!
          • +4 (6 voturi)    
            nu zau? (Vineri, 25 ianuarie 2013, 16:12)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

            asa cum v-ati informat si voi despre guvernul de dreapta, nu?
            dar aveti tupeu, nu gluma :)
  • +2 (12 voturi)    
    În sfîrșit..... (Vineri, 25 ianuarie 2013, 13:37)

    geanin [utilizator]

    Prima măsură înțeleaptă..... sperăm să nu fie și ultima !!!
    • +4 (10 voturi)    
      Pompieristica (Vineri, 25 ianuarie 2013, 14:48)

      fefe [anonim] i-a raspuns lui geanin

      Nu e inteleapta, e una pompieristica. S-a facut o campanie de presa puternica pentru bolnavii de cancer care a reusit sa smulga niste bani. Sisteme care sa solutioneze aceste probleme in mod normal, curent, tot nu avem. Maine va trebui ca bolnavii de HIV sa tipe tare ca sa se auda ca le lipseste un medicament. Si asa mai departe. Functionam pe principiul cine tipa mai tare, cine da din coate mai mult.
      • +1 (5 voturi)    
        sa speram ca rezolva (Vineri, 25 ianuarie 2013, 15:25)

        Andrei100 [utilizator] i-a raspuns lui fefe

        Nu conteaza ca e pompieristica. Sa se rezolve problema.
        • +1 (3 voturi)    
          Tocmai, ca nu rezolva (Vineri, 25 ianuarie 2013, 16:03)

          fefe [anonim] i-a raspuns lui Andrei100

          problema. Problema e ca bolnavii nu au medicamente. Bolnavii nu vor avea medicamente in continuare. Doar cativa bolnavi, cateva luni, vor avea cateva medicamente.
          Sper ca intelegi nuanta.

          Ca sa fac o paralela, in loc sa avem un sistem de prevenire a incendiilor, dam foc la cosmelie si asteptam sa vina pompierul. POmpierul e baiat tanar si frumos, si va primi aplauze pentru interventie. Dar noi tot fara casa suntem. Cel mult cativa vor primi un cort de campanie prin bunavointa aceluiasi pompier.
  • +13 (17 voturi)    
    Vila... (Vineri, 25 ianuarie 2013, 13:51)

    Goe [anonim]

    sa vanda guvernul vila unde sta MIRCEA GEOANA de-a moka...si sigur se vor incasa banii necesari....si daca nu ajunge atunci si vila unde sta moka MIOARA ROMAN ...sau alti nesimtiti !!!!
  • +7 (11 voturi)    
    Incompetent (Vineri, 25 ianuarie 2013, 13:58)

    Andrei [anonim]

    Sa faca ceva in legatura cu birocratia nu sa isi ceara scuze.
    Pana acum a fost buna si frumoasa, nu l-a interesat.
  • +7 (11 voturi)    
    Progres da' mai are... (Vineri, 25 ianuarie 2013, 14:19)

    Sani [utilizator]

    Mitomanul isi cere iertare, i s-au terminat 'glumitele".

    Bai Ponta, da' iertare pentru rahatul care l-ai facut cu prietenii Iliescu, Antonescu, Becali,....din vara cand iti ceri?

    Hai, valea...!
  • +9 (15 voturi)    
    Mare problema acum birocratia.... (Vineri, 25 ianuarie 2013, 14:24)

    modream [utilizator]

    Asta vara, cand au facut harcea parcea constitutia prin parlament se pare ca i-a fost foarte usor, doar era interesul lui, acum vezi dom'le, "birocratie multa"...sa fim seriosi
  • -2 (10 voturi)    
    este in sfarsit un raspuns (Vineri, 25 ianuarie 2013, 14:29)

    sindbad [anonim]

    sa speram ce se va tine de cuvant.
    • +4 (8 voturi)    
      din pacate (Vineri, 25 ianuarie 2013, 15:13)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

      speranta moare odata cu omul.
      iar, foarte multi oameni mor din lipsa de medicamente. mor inainte de vreme, si odata cu ei si ..speranta.
    • +2 (4 voturi)    
      Poti, (Vineri, 25 ianuarie 2013, 15:43)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui sindbad

      ma,sa-mi spui cum(daca) va negocia o firma de stat cu o firma privata?
  • +5 (9 voturi)    
    bariera birocratica ?! (Vineri, 25 ianuarie 2013, 14:54)

    nash pandelica [utilizator]

    numele ei este nicolaescu, arafat, caarau, dottore, varu jan, chitzoiu, dragnea, etc.

    s'auzim de bine ! :)

    ba amaratzilor, nu e bani, baaaa !
    si totzi cere ! .....
  • +5 (7 voturi)    
    citostatice (Vineri, 25 ianuarie 2013, 16:36)

    je [anonim]

    ce nenorociti.Tocmai mi-am ingropat tatal care a murit de cancer si care a avut nevoie de un citostatic care nu a fost aprobat din iulie pana in decembrie .poate ponta si restul nesimtitilor de poliicieni nu stiu ca aceasta nenorocita boala nu e ca o unghie incarnat unde poate mai ai timp sa astepti medicamentul, cancerul e moarte sigura daca nu actionezi rapid si eficient..sa nu mai vorbesc si de unii oncologi si aici pot fi punctual , e vorba de oncologul de la spitalul militar bucuresti pe care ca medic nu-l pot caracteriza ca nu stiu ce stie in aceasta meserie dar ca om e o scursura ordinara , un jeg care se crede un mic D-zeu pe pamant, un om care trateaza cu superioritate si dispret pe cei in suferinta care ajung la el cu speranta.Sper ca bunul D-zeu sa-i faca sa plateasca pe toti pt greselile lor