Judecatorii de la Curtea de Apel Pitesti au votat revocarea Alinei Ghica si a altor doi reprezentanti din CSM

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 11 ianuarie 2013, 16:19 Actualitate | Esenţial


Alina Ghica
Foto: InfoCSM.ro
Adunarea Generala a Judecatorilor de la Curtea de Apel Pitesti a decis vineri, cu majoritate de voturi, revocarea Alinei Ghica si a altor doi reprezentanti din Consiliul Superior al Magistraturii (CSM), transmite Agerpres. Pentru revocarea Alinei Ghica s-au pronuntat 27 dintre cei 29 de judecatori care au votat, in timp ce in favoarea revocarii celorlalti doi reprezentanti ai curtilor de apel in CSM, Alexandru Serban si Horatius Dumbrava, au fost inregistrate cate 21 de voturi.

Decizia de revocare a celor trei reprezentanti a fost motivata prin indeplinirea necorespunzatoare a atributiilor care le reveneau in cadrul CSM.

"Motivele au fost discutate in mod general, principalele reprosuri care s-au facut si care au determinat rezultatul votului sunt legate de prestatia celor trei in calitate de reprezentanti ai magistratilor. S-a avut in vedere si activitatea lor de pana acum, in general", a declarat purtatorul de cuvant al Curtii de Apel Pitesti, judecatorul Marius Andreescu.

La Adunarea Generala a Judecatorilor de la Curtea de Apel Pitesti au fost prezenti 29 de magistrati dintre cei 31 inscrisi pe lista. Dintre cele 29 de buletine de vot introduse in urna, unul a fost nul, celelalte 28 fiind considerate valabil exprimate.

In favoarea revocarii Alinei Ghica, dar si a altor membri ai CSM, s-au pronuntat anterior si membrii Filialei Arges a Asociatiei Magistratilor din Romania (AMR).

In urma sedintei din 9 ianuarie, magistratii argeseni au cerut conducerii AMR sa initieze procedurile de anulare a alegerii noului presedinte al CSM, propunand totodata initierea procedurii de revocare pentru Alina Ghica, Cristi Danilet si Oana Schmidt-Haineala.

"Consideram ca se impune uzitarea, in conditiile legii, a modalitatilor si a procedurilor (...) cu scopul final al alegerii unui nou presedinte al CSM care sa nu fie procuror, precum si al revocarii a membrilor alesi ai CSM. (...) Acest demers este determinat, in esenta, de lipsa de transparenta si de comunicare a modului de desfasurare a recentelor alegeri la nivelul conducerii CSM, ceea ce a condus la perceptia publica a unor jocuri de culise ce au vizat un partizanat politic, de asumare a justitiei de catre executiv si presedintie, ceea ce contravine principiului separarii puterilor, precum si al rolului constitutional al CSM, acela de a fi garant al independentei justitiei, atat de greu castigata si astazi profund afectata", se arata intr-un comunicat transmis de comitetul director al Filialei Arges a AMR.

Cu o zi in urma, si adunarea generala a judecatorilor Curtii de Apel Cluj a cerut revocarea judecatorului Alina Ghica din CSM. In plus, judecatorii de la Curtea de Apel din Cluj ar urma sa se adune vineri pentru a discuta si revocarea din calitatea de membru CSM a judecatorilor Horatius Dumbrava si Alexandru Serban. Miercuri, Judecatoria Cluj, precum si cea din Brasov, au votat revocarea judecatorului Cristi Danilet din CSM.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2839 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    asta e (Vineri, 11 ianuarie 2013, 16:38)

    samariteanul [utilizator]

    Judecatorii comunisti cu vederi prostaliniste au judecat!!!!Gunoaiele care dau tot felul de hotarari judecatoresti prin care diversi interlopi si mai ales mai ales cel care conduce Consiliul Judetean Pitesti,sunt liberi si nevinovati cu toate probele indubitabile puse la dispoztie.Au votat acei judecatori iresponsabili si cumparati de mafie pentru ca au realizat ca daca D-na Ghica ajunge vice este jale mare!!!Macar asa vede poporul asta imbecil si orb,poate in al doisprezecelea ceas cum incearca si cum se ridica mafiotii din judecatorii sa stapaneasca ceea ce este democratic!!!!Nu cred ca se mai poate face nimic,pentru ca Mafia din magistratura este enorm de mare si nu mai poate fii decapitata,pentru ca au ....majoritatea!!!!
    • -7 (9 voturi)    
      siiiiguuuur ca da (Vineri, 11 ianuarie 2013, 17:06)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui samariteanul

      poporul e vinovat pentru ca sprijina mafia, asa-i?

      problema este ca nu poate fi schimbat, iar educarea lui cere efort asa ca de ce nu sa plangem pe umerii poporului care nu are, chipurile, organ pentru justitie
    • +4 (4 voturi)    
      nu trebuie..... (Vineri, 11 ianuarie 2013, 17:45)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui samariteanul

      ...sa ne pierdem speranta. Oricum, este bine ca se separa apele in justitie si cand se va intoarce roata, toti manjitii care fac front comun cu infractorii vor trebui dati afara din sistem si verificati la averi.
      Asa se intampla daca nu tai raul din radacina !!
    • -7 (7 voturi)    
      mai samaritene (Vineri, 11 ianuarie 2013, 17:54)

      n-are [utilizator] i-a raspuns lui samariteanul

      " ...au realizat ca daca D-na Ghica ajunge VICE este jale mare!!!Macar asa vede poporul asta imbecil si orb..."

      poate reusesti sa explici poporului orb ce-a facut D.na Ghica in calitate de PRESEDINTE al CSM astfel incat sa rezulte concluzia ta cretinoida ... ai o logica de fier-beton .. la mai multi neuroni ! :))
      • +2 (2 voturi)    
        Frumosule............Nonem ! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 14:03)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui n-are

        te ai uitat ce voturi ai luat ?
    • -8 (8 voturi)    
      Reforma in justitie (Vineri, 11 ianuarie 2013, 18:15)

      Ansy [utilizator] i-a raspuns lui samariteanul

      Bai samariteanul lui peste, nu era bai basistule justitia independenta si incepea sa mearga ? Nu asta era discursul ? Acum sunt judecatorii in marea majoritate comunisti ??? Adica legiferezi "lovitura de stat" si "faputl ca USL vrea sa puna mana pe justitie" ???

      Daca Haineala face un raport prin care un individ e tinut un an in puscarie pe nedrept (nici macar nu a primit o mustrare), e bine? Ea se lupta cu MAFIA ??? Iti zic doar ca individa e SANTAJABILA .

      Cred ca basistii sunt ma j.e.gosi decat comunistii ca mereu aia care ii slujesc sunt buni corecti independenti si restul mafioti. Cine nu e cu noi este impotriva noastra, nu-i asa tovarase?
      • +1 (1 vot)    
        Citate de pe (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 13:35)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

        http://www.asociatia-magistratilor.ro/
        - " Asociaţia Magistraţilor din România consideră un lucru nefiresc şi nelalocul lui alegerea în funcţia de preşedinte al organismului care garantează independenţa justiţiei a unui procuror a cărui activitate este supusă controlului ierarhic şi care funcţionează sub autoritatea ministrului justiţiei."
        - "Ati inteles stimata doamna sa sacrificati si sa renuntati la o cariera stralucita, la cea mai respectabila culme a magistraturii (judecator al Inaltei Curti de Casatie si Justitie), la statutul de membru al Consiliului Superior al Magistraturii pentru a face posibila, cu adevarat, din pozitia ministeriala pe care v-ati asumat-o cu onestitate si responsabilitate, redresarea unui sistem aflat in acuta criza de eficienta si credibilitate.
        Acest gest major va defineste, asa cum sunteti vazuta de magistrati, colegii dumvoastra, o mare Doamna a Justitiei romanesti."
        Ciudati acesti oameni. Pe cine slujesc ei?
  • +18 (18 voturi)    
    "Nu avem toata puterea pina nu luam si Justitia" (Vineri, 11 ianuarie 2013, 16:56)

    Trojan.H [utilizator]

    Cine a crezut ca e gluma, o sa se lamureasca cit de curind.
  • +11 (11 voturi)    
    "Dupa ce luam controlul politic asupra DNA-ului" (Vineri, 11 ianuarie 2013, 17:00)

    Trojan.H [utilizator]

    http://www.youtube.com/watch?v=bNl2RikUmpA
  • +15 (17 voturi)    
    halal (Vineri, 11 ianuarie 2013, 17:05)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Daca sunt aceiasi judecatori care l-au eliberat pe baronul local Nicolescu, e clar...Totusi, ma intreb, cum argesenii, care stiu toate afacerile penale ale lui nicolescu, au putut sa-l mai voteze inca o data...Cateodata ma intreb daca romanii mai au nevoie de justitie...Unii cu certitudine, nu, se scalda in aceeasi mocirla...
  • +8 (12 voturi)    
    asediul final (Vineri, 11 ianuarie 2013, 17:23)

    buncrestin [utilizator]

    a inceput asediul final la justitia "lui basescu"
    • 0 (6 voturi)    
      nimic nou (Vineri, 11 ianuarie 2013, 18:33)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      hotii noi pun oameni cheie in locul celor pusi de hotii vechi. blondele incep sa aiba ghinion fata de anii portocalii care au trecut...
      probabil ca o sa remarcati ca justitia isi face din nou treaba, in se se vor schimba acuzatii. dupa ce nastasica, felix miau si altii ca ei vor fi vopsiti cu alb, vor aparea acuzatii videeeaaanu, elenelele, un dosar despre vapoare samd. si stiti ce? eu am sa ma bucur tot atat de mult m-am bucurat cand nastase a fost bagat la mititica (dsi nastasica nu are pereche in ale furatului). problema este ca usl-ul are prea multi care trebuie dositi. la pdl erau mai putini.
  • +3 (3 voturi)    
    este incredibil! (Vineri, 11 ianuarie 2013, 18:02)

    ..13 [utilizator]

    Este o campanie de dezinformare de prima mana!

    Intrece orice asteptare a unui om normal!

    Nu imi vine sa cred ca un ziar de talia ziarului BURSA s-a pretat la mentionarea unui neadevar - cica inainte de sedinta de miercuri CSM s-a intalnit in secret pentru a anula sedinta programata....

    Este incredibil!!!!

    Oamenii aceea trebuie sa raspunda pentru neadevarurile aruncate in presa!

    Acum ca sedinta a avut loc, ca s-au discutat si stabilit clar directiile viitoare, iarasi nu vine celor care vor haos si dezordine in tara!!!!

    Ponta unde esti, ca pun mana pe ciomaga, daca este nevoie - trebuie doar tu si 4case sa traiti in aceasta tara????
  • +4 (4 voturi)    
    Declaratia lui Marius Andreescu (Vineri, 11 ianuarie 2013, 18:17)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    este clara ca un fund de borcan. Eu nu am inteles nimic. Care au fost motivele deciziei? "In general" nu este un motiv.

    "Majoritatea confortabila" va "lamuri" statutul procurorilor. Scopul final: ASERVIREA JUSTITIEI!

    Imi doresc nespus de mult ca Raportul MCV sa fie extrem de critic. Comisia Europeana sa ne-o dea peste bot! Daca nici asa nu ne trezim, nu meritam democratie si institutii europene, ci totalitarism stil "Coreea de Nord".
  • +4 (4 voturi)    
    acum sa vad jud. mafiote (Vineri, 11 ianuarie 2013, 20:58)

    rochiri [utilizator]

    Este clar nu le-a iesit cum trebuie al presedinte si acum vor macar vicele !
    Este lupta acerba pacata ca nu mai este nicio televiziune care sa discute despre asta !
    Oricum vad ca Pitesti, Valcea o sa incepa Olt.. Mehedinti !
  • +3 (3 voturi)    
    pitesti si mafia permiselor? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 13:13)

    nede [anonim]

    astia sunt judecatorii aia mafioti care pastoreau si mafia permiselor?