VIDEO Presa internationala despre presupusul plagiat al lui Victor Ponta. Le Figaro: un veritabil blestem al plagiatului loveste guvernul roman, de aceasta data la varf

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 19 iunie 2012, 15:28 Actualitate | Esenţial


Este un veritabil blestem al plagiatului care loveste guvernul roman, de aceasta data la varf, scrie Le Figaro, in editia online de marti. De altfel, subiectul presupusului plagiat dezvaluit de revista Nature a fost preluat in presa internationala, atat pe batranul continent, cat si in Statele Unite.

Victor Ponta a gasit "comic" faptul ca revista Nature, specializata in stiinta si medicina, s-a interesat de teza sa in drept international, scrie Le Figaro, care noteaza insa ca revista a urmarit de-a lungul timpului activitatea universitara din Romania si politica stiintifica a tarii.

Acest scandal ridica temeri legate de o perioada de incertitudine pentru Romania. "Victor Ponta, daca aceasta controversa se extinde, ar putea gasi dificil sa-si mentina postul. Cu atat mai mult dupa precedentul Ioan Mang. Numit in 7 mai, ministrul Educatiei al lui Victor Ponta a fost si el vizat de acuzatii de furt intelectual si a demisionat o saptamana mai tarziu", adauga publicatia franceza.

Le Figaro adauga ca este vorba de o serie de scandaluri legate de plagiat: Ioan Mang fusese numit ministru deoarece prima alegere a lui Victor Ponta, Corina Dumitrescu, fusese nevoita sa renunte la postul de ministru al Educatiei tot in urma unui scandal de plagiat.



Si Le Monde trateaza acest subiect, pe blogul Big Browser, sub titlul: "Daca plagiati, sa nu fiti prim ministru in Romania".

Presa americana preia, prin intermediul stirii Associated Press, informatia Nature legata de presupusul plagiat al lui Victor Ponta, prin Washington Post, CBSNews, LiveScience, ABC News sau FoxNews.

Si Guardian sau El Mundo relateaza aceasta informatie, facand trimiteri la scandalurile care au antrenat demisia ministrului Apararii in Germania si, mai recent, a presedintelui Ungariei.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8797 vizualizari

  • +55 (61 voturi)    
    ********* (Marţi, 19 iunie 2012, 15:32)

    Cataleya [utilizator]

    Situatia e nasoala de tot.
    Atat pt Ponta cat mai ales pt Romania.
    Cred ca Ponta va urma "modelul Severin" si va zdrobi totul in cale, cu tupeu si cu obraznicie.
    Se va duce la Bruxelles, va face poze cu toti si apoi se va lauda ca el renunta de bunavoie la titlul de doctor.
    Si...cam atat!
    • +40 (46 voturi)    
      Cit de usor renunta Ponta la titul de "dottore" (Marţi, 19 iunie 2012, 15:56)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Asta e inca o dovada ca e procuror-hoţ.
      • -38 (42 voturi)    
        ce titlu e ala? (Marţi, 19 iunie 2012, 16:09)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        chestia e ca reusest Basescu sa isi bata joc de absolut orice.
        Daca Ponta a plagiat e o problema grava.. dar el vine cu expresii din astea, ca si cum ar fi intr'o parcare sef nu presedinte..
        Si asa imi pun o problema. Nu asa ca e mai bine acum cu Lazaroiu inapoi la Cotroceni? Au reaparut scndalurile care sa acopere alte scandaluri, au reaparut apelativele astea misto cu priza la omul simplu de pe strada la care ii place sa injure..
        Domnule presedinte.. stiu sigur ca aveti o gramada de dosare de genul asta care stau bine pana la momentul in care trebuie cineva atacat. Nu puteti fi bun si sa le scoateti pe toate pe piata? Mie sa mi s'ar parea normal. Ca doar nu o sa poata veni nimeni sa imi spuna ca asta cu plagiatu' lui Ponta 'tocmai' a fost descoperita..
        Si daca asa se face politica in Romania, merita sa plece si Basescu cu Ponta afara din politica..
        • +25 (29 voturi)    
          Daca Basescu vine cu expresii... (Marţi, 19 iunie 2012, 16:45)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

          ..de parca ar fi intr-o parcare, ce sa mai zicem de Ponta cu "nu raspund decat in fata Marii Adunari Nationale"? Este mai scolit decat Basescu "din parcare"?
        • -13 (15 voturi)    
          amindoi, da (Miercuri, 20 iunie 2012, 10:40)

          sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

          Mi se pare cel mai de bun simt comentariu la situatia delicata prin care trecem. Fata insa cu postacii pedele si hotnuisisti, asta nu se califica decit prin minusuri. Desteptii nu stiu, pesemne, ca prima data te duci intr-un articol sa citesti comentariile ascunse, votate negativ.
          I-am scris presedintelui Basescu spunindu-i ca ii cer in continuare demisia, caci chiar daca "baietii" si "emisarii" sai, platiti dn bugetul Cotroceniului, reusesc sa obtina din straianatate dezvaluiri socante despre titluri si afirmatii, asta nu-i scuze metodele ceausisto-pacepiste. Nu pot decit sa ma gindesc cu o jena imensa cum ne prostituam ca tara in fata unor neica-nimeni din staff-urile de marketing ale unor posturi de tv sau publicatii.
        • 0 (2 voturi)    
          incultura sau doar ura? (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:39)

          foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

          ce-ar fi A. sa mai citesti (poate chiar si interviurile lui Ponta? B. sa-ti gasesti un instructor de partid mai cult? Dottore este apelativul dat in Italia celor ce obtin o licenta. Deci Ponta a obtinut (cf. cu CV) titlul de "dottore" prin masteratul de la Univ. din Catania. Ai inteles pana aici ca ai vorbit din ura sau din incultura??? [ explicatia de mai sus a fost data chiar de Ponta] . PS. din CV a disparut de ieri [coincidenta sau alt furtisag?] referinta la Univ.din Catania , desi mai exista pe alte site-uri. O zic sa iei o pauza cosminrs, chiar daca ridicolul nu ustura
    • +38 (42 voturi)    
      putin probabil (Marţi, 19 iunie 2012, 16:11)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Oare la Bruxelles cati vor accepta sa faca poze cu el?..
    • +40 (44 voturi)    
      hmmm (Marţi, 19 iunie 2012, 16:17)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Iti dai seama, guvernul MRU a fost dat jos ca facea rau tarii. Uite cat bine face tarii guvernul uslamist, cel mai cinstibil din istorie.
  • +45 (51 voturi)    
    agenturli straini (Marţi, 19 iunie 2012, 15:41)

    ampersand [utilizator]

    Nu-i asa, dle ponta? Asta apropos de "am sa raspund in fata Marii Adunari Nationale".
  • +51 (57 voturi)    
    mama lui de internet (Marţi, 19 iunie 2012, 15:41)

    schiwie [utilizator]

    " am cumparat majoritatea televiziunilor si ziarelor din Romania, dar tot degeaba" zise Ponta. Ai dracu astia cu internetul lor cu tot, nimic nu le scapa. Va fi destul de greu sa musamalizeze tot. Ma bucur ca l-au prins, nasol de noi ca iar va fi in tara agitatie politica, iar cresc toate: cursul, ratele, benzina etc.
  • +53 (55 voturi)    
    Demisia! (Marţi, 19 iunie 2012, 15:46)

    abcde [utilizator]

    Ne-ati facut de ras in toata lumea. Vuieste presa internationala de ce ati facut la ICR, la CNE si acum de plagiatul dumneavoastra. Ce prejudiciu mai mare este necesar pentru a va da demisia?
  • +41 (43 voturi)    
    :) blestem făcut cu mâna ta (Marţi, 19 iunie 2012, 15:48)

    domu [utilizator]

    dar parcă sună mai bine exprimarea în franceză
    <<C'est une véritable malédiction du plagiat qui frappe le gouvernement roumain, atteint cette fois à son sommet>>
    dacă permiteți un joc de cuvinte, e categoric vorba despre ceva rău, malefic (fr. mal) ce va afecta societatea - că vorba aia, peștele de la cap se împute.
  • +48 (50 voturi)    
    suntem.... (Marţi, 19 iunie 2012, 15:48)

    translativus [utilizator]

    ...de rasul lumii.
    Ce fel de tara este asta in care traiesc cersetorii cu palate, unde asistatii sociali orbi au carnete de conducere, unde procesele dureaza pana la batranete, unde cainii maidanezi au dreptul de a ucide, unde mita este regula iar furtul este considerat normal iar furtul intelectual nu se considera furt.
    Unde vreti sa ajungem politicienilor ce sunteti?
    Nu va ajunge dezmatul de pana acum?
  • +35 (39 voturi)    
    incepem (Marţi, 19 iunie 2012, 15:48)

    iulian-bz [utilizator]

    sa ne facem din nou cunoscuti in Europa,toate marile cotidiane au pus pe prima pagina articolul cu plagiatura dottorelui si a gastii sale de infractori,copiatori si incompetenti,pe aceasta cale ii multumesc celui mai cinstit prim ministru,echipei sale si dobitocilor care,prin puciul din mai au facut posibila instalarea acestui pacalici in fruntea Guvernului,de acum incolo o sa fim mereu in atentia agentiilor de stiri,exact ca in urma cu 22 de ani!!!
  • +48 (52 voturi)    
    Mai curand formularea corecta era: (Marţi, 19 iunie 2012, 15:50)

    Je2 [utilizator]

    "Un blestemat de guvern de plagiatori loveste Romania, care nauca fiind, sta ca proasta si se uita "
  • +40 (44 voturi)    
    DEMISIA DOTTORE PONTA (Marţi, 19 iunie 2012, 15:53)

    Gryphus [utilizator]

    deja toata presa din lume relateaza despre acest caz grav, daca Ponta nu isi va da demisia va face un mare deserviciu Romaniei !
    • +13 (15 voturi)    
      De parca-l doare undeva .... (Marţi, 19 iunie 2012, 19:20)

      Je2 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ....
  • +29 (31 voturi)    
    Ar Trebui scris numai despre"SISTEMUL SECURIST" (Marţi, 19 iunie 2012, 15:59)

    cixx [utilizator]

    presa internationala ar trebui sa nu mai scrie atat despre plagiat, coruptie si hotia la care s-a ajuns in romania, dupa capul tov tonta si sa ia exemplul tov antonescu, tonta, ilici si mijlocele lor media antene, realitatea etc ca sa scrie in mod obsesionat despre basescu , "dictatorul", "securistul" etc. presa internatioanala trebuie doar sa laude anihilarea icr, monopolul creat in parlament de o alianta mutant usl(care nu e nici de dreapta nici de stanga ci pur si simplu e o grupare fanariota), sa laude numirile in functii pe criterii politice si nu pe baza competentelor etc . nu ar trebui sa le dea lectii de cultura, bunsimt, constiinta, istorie unor savanti de carton gen tonta, antonescu, nastase care sunt plin de realizari cei drept cunoscute doar de ei. "bascalia de dambovita" ar trebui brevetata de cei din usl, caci e un produs tipic celor din usl.
  • -21 (29 voturi)    
    oups, cica nu-i plagiat ! (Marţi, 19 iunie 2012, 16:01)

    Montesquieu [utilizator]

    http://www.dcnews.ro/2012/06/membra-in-comisia-de-doctorat-a-lui-ponta-imposibil-ca-lucrarea-sa-fie-plagiat-vezi-aici-comisia/

    Raluca Miga-Beşteliu, profesor universitar doctor şi membru al comisiei de doctorat care l-a evaluat pe Victor Ponta susţine că plagiatul în acest caz trebuie exclus din start. Ea a explicat că Ponta şi-a elaborat lucrarea de doctorat în urma activităţii pe care a avut-o la Strasbourg, la Curtea Penală Internaţională. El activa ca procuror din partea României şi a participat activ la elaborarea tratatului, deci, nu ar fi avut pe cine să plagieze.

    “Este exclus din start plagiatul pe lucrarea domnului Ponta. El şi-a elaborat lucrarea în perioada 2000-2003 timp în care era procuror din partea României la Curtea Penală Internaţională. El a participat activ la elaborarea statutului după care funcţionează Curtea Penală Internaţională. La momentul respectiv domnul Ponta cunoştea probabil cel mai bine subiectul în România, nu avea ce să plagieze. Aici este vorba de norme, de organizarea Curţii, pe care Ponta le cunoştea foarte bine, nu avea ce să plagieze când multe dintre ele au fost elaborate chiar de el. Eu exclud categoric plagiatul”, a declarat pentru DeCe News Raluca Miga-Beşteliu.

    Beşteliu susţine că lucrarea lui Victor Ponta a fost bine primită şi apreciată. La momentul respectiv comisia l-a notat cu 10 pe actualul premier.

    În calitatea sa de profesor doctor, Beşteliu, s-a arătat dezamăgită de declaraţiile preşedintelui Traian Băsescu care ironiza titlul de doctor. “Aceea intervenţie m-a supărat foarte rău, mi se pare, nu o jignire, pentru că e ceva ce nu are legătură cu lumea academică. Preşedintele nu este foarte familiarizat cu ce înseamnă o lucrare de doctorat, conducerea unei lucrări de doctorat, nu ştie ce efort se depune pentru o lucrare bună”, a spus Beşteliu.
    • +29 (31 voturi)    
      e doctor copy-paste (Marţi, 19 iunie 2012, 16:08)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      si politician de sant si are sustinatori pe masura!
    • +23 (25 voturi)    
      Inteleg d-na profesor (Marţi, 19 iunie 2012, 16:57)

      dora si profa in acelasi timp [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Aveti tot dreptul sa-i elogiati teza de doctorat al premierului Ponta.Dar tot atat de bine stiti ca pe langa continut conteaza si forma ,aspectul care trebuie sa fie ingrijit,cu virgule si ghilimele la locul potrivit.
      De unde presupuneti ca subiectul plagiat are o legatura cu ironia transmisa de presedinte-de il dottore -? Contextul era altul,presedintele vorbea de atributiile institutiilor europene,de diferenta dintre C.Europei si Cons.European de care premierul Ponta habar nu are ,desi e doctor in drept.Vedeti asa se face manipularea prin aprecieri subliminale.
    • +15 (19 voturi)    
      unde preda d-na dr. prof??? (Marţi, 19 iunie 2012, 17:19)

      marcus63 [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Ponta nu a reprezentat Romania la TPI, este un fals ce afirma stimabila dr. prof. (probabil a urmat aceeasi "procedura" in obtinerea gradelor academice). Nu am gasit numele acestei d-ne dr. prof. pe site-ul Universitatii Bucuresti, Fac. Drept. Vezi si
      http://www.drept.unibuc.ro/Departamentul-de-drept-public-s16-ro.htm
      • +2 (2 voturi)    
        Profesor Besteliu (Miercuri, 20 iunie 2012, 12:53)

        obosita [utilizator] i-a raspuns lui marcus63

        Doamna profesor are 74 de ani deci pensionara, nu mai este la Universitate, actualmente este profesor la Titulescu.
    • +4 (4 voturi)    
      hai nu zau?? (Miercuri, 20 iunie 2012, 12:59)

      valy_clau74 [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Si ma rog ce-ai fi vrut sa zica draguta de ea. Ca ala a plagiat, iar ei au inchis ochii.
      Mai Montesquieu, tot nu ai citit nimic de Wikipedia (asa cum iti sugerasem, ieri, parca), dar hai sa te lamuresc eu.
      1. Lucrarea de Doctorat este un volum, o lucrare, de studii, cercetari si concluzii pe care il publica un aspirat la titlul de doctor, in urma anilor de munca asidua (cercetare) intr-un domeniu in care doreste sa profeseze. Deci in teza de doctorat trebuie sa se regaseasca foarte multe idei originale, (care sa-ti apartina). Pana aici ai inteles? Apoi:
      2. ORICE PASAJ scris in lucrare care nu-ti apartine de drept, fie il pui intre ghilimele, fie parafrazezi (scris cu italic), fie il comentezi, dar textul original trebuie sa fi scris diferit sau intr-un paragraf indentat, fara a se amesteca printre ideile personale.
      OBLIGATORIU in subsolul paginii trebuie sa se regaseasca o nota de subsol cu: numele autorului, cartea, editura, anul, pagina etc.
      3. ORICE alta metoda de redactare (fara a folosi cele enumerate mai sus) se numeste PLAGIAT.
      Esti in masura sa intelegi asa ceva, sau mi-am racit gura de pomana? Daca nu, iata cateva repere:
      http://ro.wikipedia.org/wiki/Plagiat
      http://mecanica.ucv.ro/continut/UCV%20COD%20ETICA%20UCV.pdf
      Te rog eu nu te mai face de rusine pe aici, unii dintre noi chiar stim ce vorbim.
  • +24 (26 voturi)    
    sigur este mana (Marţi, 19 iunie 2012, 16:07)

    visio [utilizator]

    lui basescu aici; eu zic ca base i-a "aranjat" lucrarea lui ponta; nu are cum altfel; tot sarkozi este de vina cu acel consiliu...
    in atentia astora dela usl: lasati-ne sau va bagam in puscarii; nu acceptam sa fim bataia voastra de joc...
  • +27 (29 voturi)    
    buna reclama avem (Marţi, 19 iunie 2012, 16:07)

    adys [utilizator]

    Degeaba a luptat statul in Franta, Italia, ... ca sa mai spele rusinea provocata de anumite comunitati de tigani pentru furt, cersetorie, ... etc.
    Cu asta am dat-o in bara rau, semn ca pestele e putred si la cap, nu doar la coada.
    Ponta asteptam demisia, si asa esti murdar din cap pana "la coada" de rahat.
  • +26 (28 voturi)    
    Demisia? (Marţi, 19 iunie 2012, 16:54)

    catri81 [utilizator]

    Nici sa nu va ganditi. L-am vazut pe copylot la tv acum cateva minute si vorbea de parca Basescu ar fi fost prins cu lucrare plagiata nu el. Culmea tupeului.
    • +16 (18 voturi)    
      "tupeu de borfas" (Marţi, 19 iunie 2012, 18:22)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui catri81

      ;)
  • +13 (13 voturi)    
    Blestem ?? (Miercuri, 20 iunie 2012, 11:18)

    catalin72 [utilizator]

    Nu e niciun blestem ,e doar o "boala " ,se cheama lichelism .
    E mai mult decit un tupeu de borfas ,e un tupeu de PSD-ist !
  • +10 (10 voturi)    
    aloooo!! (Miercuri, 20 iunie 2012, 11:19)

    cristi_an [utilizator]

    VREAU SA STIU CE SE INTAMPLA CU TUNUL HIDROELECTRICA!!!
  • +7 (7 voturi)    
    demisia! (Miercuri, 20 iunie 2012, 11:30)

    John7ro [utilizator]

    Ponta..lasa pe altcineva la carma.
    Poate o fi mana lui Basescu..dar nu e cel care a plagiat...el o fi fost cel care a reclamat furtul...deci nu e cel vinovat de situatie...degeaba urli ca din gura de sarpe...noi sau restul Europei nu suntem prosti!
  • -3 (3 voturi)    
    Hotul care striga hotii (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:28)

    Unul_care_n-a_votat_niciodata [utilizator]

    Decat un presedinte securist , mai bine un premier plagiator.
    • +3 (3 voturi)    
      si documentele? (Miercuri, 20 iunie 2012, 13:41)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Unul_care_n-a_votat_niciodata

      ai documente despre presedinte, ca despre premier sunt garla. In presa internationala despre cine se vorbeste???
  • 0 (0 voturi)    
    Mda (Joi, 21 iunie 2012, 1:23)

    mi3rla [utilizator]

    Am ajuns sa ma bucur ca a ramas Crinuletz repetent in facultate si nu i-a trecut prin cap sa si dea si el doctoratul, ca atunci chiar era fain, primul ministru si viitorul presedinte plagiatori...