VIDEO Liviu Pop, ministrul Educatiei: Am emis un ordin prin care verific toate dosarele olimpicilor de la Bacalaureat. Se pare ca nu toti sunt olimpici

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 1 iunie 2012, 13:55 Actualitate | Esenţial


Liviu Pop
Foto: Agerpres
"Nu va ascund faptul ca deja la nivelul Ministerului Educatiei am emis un ordin prin care verific toate dosarele acestor olimpici", a declarat pentru HotNews.ro ministrul interimar al Educatiei, Liviu Pop, referitor la absolventii inscrisi la sesiunea speciala a Bacalaureatului pentru olimpici si participanti la concursuri sportive. "Se pare ca nu toti sunt olimpici. Sunt unii care au fost adusi acolo bazandu-se pe faptul ca Bacalaureatul olimpicilor este mai usor si se coboara stacheta", a afirmat Liviu Pop.



Ministrul a precizat ca "nu risca nimic copiii in momentul de fata, risca cei care i-au aprobat. Nu risca copiii, nu risca nimic, ci cei din inspectorat sau directorii din scoli risca. Deci daca sunt probleme o sa facem un raport, ca imi place sa fie transparenta si sa incercam sa clarificam lucrurile, mai ales ca pentru sportivi este un semnal groaznic, si aici ma refer la gimnastele care merg la olimpiada si care si-au cazut examenul de Bacalaureat. Sper ca in august sa promoveze acest examen".    

Amintim ca ieri, joi 31 mai, s-a incheiat sesiunea speciala a Bacalaureatului 2012 la care au participat olimpicii si participantii la concursuri sportive.
  • Promovabilitatea la aceasta sesiune a fost de 34,20%
Radu Gologan, coordonatorul lotului olimpic de matematica: "Anul acesta sunt doar 45 de olimpici care participa la olimpiade internationale pe diverse discipline si care nu sunt sportivi"

Radu Gologan, coordonatorul lotului olimpic de matematica, a declarat pentru HotNews.ro ca,"anul acesta sunt doar 45 de olimpici care participa la olimpiade internationale pe diverse discipline si care nu sunt sportivi. Restul sunt din sport".

"I
n ultimii 10 ani, avand in vedere ca olimpiadele internationale se desfasoara in luna iunie cand incepe Bacalaureatul, s-a mers pe ideea de a organiza o sesiune speciala pentru ca acesti tineri sa poata pleca la olimpiade. (...) Incet-incet s-au lipit de chestia asta sportivii. Initial era lotul de gimnazistica si cel de canotaj, dupa care toti olimpicii sportivi au inceput sa se lipeasca de aceasta sesiune de Bacalaureat", a precizat Radu Gologan.

Aproximativ 900 de candidati s-au inscris anul acesta la sesiunea speciala a examenului de Bacalaureat pentru absolventii de liceu participanti la loturile nationale largite ce se pregatesc pentru olimpiadele si concursurile internationale sportive sau pe discipline.

Comitetul Olimpic si Sportiv Roman: In Centrele Nationale Olimpice pentru Pregatirea Juniorilor activeaza 108 sportivi cu varsta de BAC, iar numarul de candidati la aceasta sesiune speciala a fost 900

Comitetul Olimpic si Sportiv Roman (COSR) a solicitat Autoritatii Nationale pentru Sport si Tineret (ANST) si Ministerului Educatiei demararea unei investigatii, dupa ce la sesiunea speciala organizata pentru olimpici au participat peste 900 de candidati, desi la Centrele Nationale Olimpice pentru Pregatirea juniorilor activeaza doar 108 sportivi cu varsta de bacalaureat, transmite Mediafax.

"COSR a solicitat ANST si MECTS sa demareze o investigatie serioasa vizavi de modul in care au fost realizate inscrierile sportivilor de performanta pentru sesiunea speciala de bacalaureat din acest an, neplacut impresionat de promovabilitatea extrem de scazuta si surprins de numarul mare de candidati. Conducerea COSR a atras atentia asupra disproportiei evidente, in Centrele Nationale Olimpice pentru Pregatirea Juniorilor activand 108 sportivi cu varsta de bacalaureat, iar numarul de candidati la aceasta sesiune speciala a fost 900. COSR a solicitat oficial lista cu elevii - sportivi care au dat examenul de bacalaureat in sesiunea speciala din acest an, criteriile care i-au recomandat pe fiecare in parte, si persoanele implicate in selectie", informeaza COSR printr-un comunicat de presa.

Ministerul Educatiei: Listele cu participantii la competitiile sportive care opteaza sa sustina bacalaureatul in sesiunea speciala sunt avizate si asumate integral de catre federatiile sportive nationale

Ministerul Educatiei informeaza printr-un comunicat de presa ca la sesiunea speciala de bacalaureat se pot prezenta nu doar participantii la olimpiade sportive si pe discipline, ci si participantii la concursurile internationale sau elevii care se afla in loturi de pregatire pentru competitiile internationale in perioada rezervata sesiunii normale a examenului de bacalaureat (11 iunie - 6 iulie).

"Ca atare, printre cei care si-au manifestat intentia de a participa la sesiunea speciala s-au aflat mai mult de 108 competitori, cat sustine presedintele COSR ca s-ar afla in lotul olimpic, respectiv 928, dintre care s-au inscris 880 si s-au prezentat 877, toti absolventi ai promotiei 2012. Subliniem ca 47 dintre acestia sunt competitori la concursuri pe discipline de invatamant, restul fiind la cele sportive", informeaza MECTS.

"Conform procedurilor in vigoare, listele cu participantii la competitiile sportive care opteaza sa sustina bacalaureatul in sesiunea speciala sunt avizate si asumate integral de catre federatiile sportive nationale. Drept urmare, intreaga responsabilitate pentru corectitudinea datelor apartine federatiilor sportive", se mai arata in comunicatul de presa.

"Ministerul Educatiei a solicitat Autoritatii Nationale pentru Sport si Tineret printr-o adresa trimisa in ianuarie 2012 ca toate federatiile sa transmita institutiei listele cu potentialii participanti la sesiunea speciala. Documentul a fost postat pe site-ul ministerului in luna aprilie 2012 si este disponibil la adresa http://www.edu.ro/index.php/liste_nom_cent_cat/c133/. Subiectele pentru sesiunea speciala de bacalaureat sunt de dificultate medie si au fost intocmite incepand cu luna octombrie 2011, fiind finalizate si autorizate in luna aprilie 2012 de catre Centrul National de Evaluare si Examinare", precizeaza Ministerul.

Vezi lista candidatilor:
Lista Candidatilor Bac Special 2012

Citeste si:



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4097 vizualizari

  • -8 (12 voturi)    
    sigur ca nu toti sunt olimpici (Vineri, 1 iunie 2012, 14:09)

    ampersand [utilizator]

    in principal ai care au simpatii pro-basescu sau care au rude pana la gradul III membri PDL.
    • +3 (5 voturi)    
      Bacalaureatul olimpicilor este mai usor..... (Vineri, 1 iunie 2012, 14:50)

      dodu [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      Daca ma uit la ce zice Radu Gologan "Bacalaureatul olimpicilor este mai usor si se coboara stacheta"
      Daca poti politiza un astfel de eveniment, cred ca e mai degraba as miza pe USL, avand in vedere ca tocmai a triplat numarul de candidati in universitati....
      PDL-ul e cu chestii prea complicate pentru o stacheta "redusa"
      La USL e mai simplu: de 3 ori pe zi "jos Basescu" macar odata de Udrea si eventual de Anastase.... si esti bun de membru, poti plagia, poti fii anagramat!
      • 0 (0 voturi)    
        Prodecan de la Medicina, retinut (Vineri, 1 iunie 2012, 16:46)

        Cum educam tinerii [anonim] i-a raspuns lui dodu

        Prodecanul Facultatii de Medicina si Farmacie din Craiova a fost prins in timp ce lua spaga de la studenti, carora le-a promis note mari la examene.

        Intelegerea dintre prof.univ.dr. Florin Gorunescu si studenti a fost descoperita in urma unui flagrant organizat de politisti.

        Prodecanul, acuzat de luare de mita in forma continuata, a fost retinut, joi seara, pentru 24 de ore.

        Florin Gorunescu urmeaza sa fie prezentat instantei, vineri, cu propunerea de arestare preventiva.
      • 0 (0 voturi)    
        stampila si coada vacii? (Vineri, 1 iunie 2012, 17:02)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui dodu

        sindicalistul trebuia sa zbiere, ca de aia e pus acolo. Cine a trecut a trecut (nu exista motive LEGALE sa anulezi examenul acelei persoane, desi daca pohteste Ponta se poate orice). Cine n-a trecut n-a trecut! Iar Federatia de Poker a bagat candidati acolo, ce autoritate are Pop asupra acesteia? ZERO!!! Latrat pe sticla pt. fraieri!
      • 0 (0 voturi)    
        Rade ciob de oala sparta (Vineri, 1 iunie 2012, 17:26)

        Pepelea [anonim] i-a raspuns lui dodu

        "Anagramat" inseamna cu totul altceva decat crezi matalutza. Cuvantul pe care probabil il cauti e "agramat". Oricum, multumesc pentru cea mai tare perla pe ziua de azi.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu Radu Gologan a spus (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 12:15)

        Mihail [anonim] i-a raspuns lui dodu

        "Se pare ca nu toti sunt olimpici. Sunt unii care au fost adusi acolo bazandu-se pe faptul ca Bacalaureatul olimpicilor este mai usor si se coboara stacheta", a afirmat Liviu Pop.
    • +2 (2 voturi)    
      Parinti fraudatori si profesori spagari (Vineri, 1 iunie 2012, 15:50)

      Mizeria morala din invatamant [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      Avem 45 de tineri care merg la Olimpiade pe diverse domenii si 108 tineri sportivi care se pregatesc si ei pt JO. Total de 153 !

      Cine sunt restul pana la 900? Ai cui sunt astia cu pile si mult tupeu?
      Se pare ca sunt si prosti gramada pt ca doua treimi au si picat Bac-ul asta..

      Ma gandesc la parintii care au corupt profesori penali (ati vazut ca sunt si pedofili printre ei, acum e dovedit!), sub pretext sa ajute odrasla imbecila sa ia si ia o diploma de Bac..Ce au realizat cu asta?

      I-au invatat pe copiii lor ca in viata e mai usor sa furi si sa fii un penal decat sa inveti si sa fii serios si cinstit.

      Acei copii au vazut ca parintii lor si unii profesori accepta frauda si furtul ca mijloc de "reusita" si asta invata ei, asa sunt "educati".

      Mi se pare ca aceste generatii sunt niste rebuturi, atat datorita lipsei de educatie din familii cat si din ca cauza falimentului moral al societatii romanesti care promoveaza foarte greu valorile, mai mult le injura si le alunga din tara !

      Daca astia de azi nu sunt educati sa respecte munca si legile, cum credeti ca veti trai toti la pensie, indiferent ca sunteti romani sau secui, ca sunteti USL sau PDL? Credeti ca vor veni pakistanezii sa munceasca pe branci sa va dea voua pensii grase? Visati..

      De aceea e fundamental sa pregatim tinerii si sa-i pastram pe cei inteligenti si/sau harnici in tara, cu toate conditiile, pentru a avea o societate viitoare stabila, prospera si civilizata!
    • 0 (0 voturi)    
      nuca in perete (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 17:52)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Hop!! si matale.te bagasi si matale ca musca in lapte!!!! Ai dat pe spate pe multi[te votara patru insi la fel de subtili ca matale].Felicitari!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Of.. (Vineri, 1 iunie 2012, 14:10)

    a2t [utilizator]

    Cum isi bate joc de limba Romana ministrul nostru al Educatiei..
    • -4 (4 voturi)    
      Las' ca mai rau decat si-a batut joc de ea Funeriu (Vineri, 1 iunie 2012, 15:10)

      John [anonim] i-a raspuns lui a2t

      nu-si poate asta bate joc. Funeriu a siluit-o in toate felurile.
  • 0 (0 voturi)    
    Bineinteles ca nu toti sunt olimpici (Vineri, 1 iunie 2012, 14:26)

    TudorL [anonim]

    Nu, chiar nu sunt toti olimpici:

    http://cursdeguvernare.ro/bac-ul-special-cum-ajung-sportivii-romani-cei-mai-buni-la-carte-avalansa-de-olimpici-la-tenis-cu-piciorul-biliard-radioamatorism-sau-rock.html
  • 0 (0 voturi)    
    de ce Bacalaureatul olimpicilor este mai usor ? (Vineri, 1 iunie 2012, 14:54)

    gnoe [anonim]

    toti copiii ar trebui. evaluati la fel la BAC.
  • +1 (1 vot)    
    Ce-ti mai place sa te lauzi! (Vineri, 1 iunie 2012, 14:58)

    mircea [anonim]

    Poate ca ai dreptate si nu toti sunt olimpici,dar verificarea asta trebuia sa o faci inainte.Acum ce o sa faci?Ai sa anulezi bac-ul la cei depistati ca nu sunt olimpici?Nu cred ca este legal.Au fost primiti in examen,au luat examenul,la revedere ministrule prichindel viteaz si ....Pacat ca esti tanar si te comporti ca un comisar comunist.Nu stiu pe unde a facut carte ,dar nu ai invatat nimic.Nu se omoara mortul,se stabilesc proceduri ca astfel de lucruri sa nu se mai repete.Asta inseamna sa fii un bun manager.Cum D-zeu ai ajuns la sindicate,ca nu esti in stare de nimic.De profesor,chiar ma indoiesc ca te priicepi.
  • +1 (1 vot)    
    poate (Vineri, 1 iunie 2012, 15:01)

    mos ion roata [utilizator]

    il face cineva pe acest surogat de ministru ca bacalaureatu il trece numai cine are cunostiintele necesare indiferende alte calitati pe care eventual le mai are.
  • +3 (3 voturi)    
    olimpici la.. biliard? (Vineri, 1 iunie 2012, 15:05)

    pehash [utilizator]

    Liceul Teoretic „MihailKogălniceanu" / Snagov
    .. nu mai putin de 7 olimpici la.. biliard :D

    mai sunt si cateva zeci de 'olimpici' care dau bacalaureat special pentru ca se grabesca sa participe le concursurile de ski ... pe zapezile verii...

    lista este datata 15 mai si semnata de secretarul de stat Kiraly (ala caruia ministrul-sindicalist Pop nici nu-i stia numele la prima conferinta de presa)
  • 0 (0 voturi)    
    Nici Dumnezeu nu ne mai scapa (Vineri, 1 iunie 2012, 15:11)

    mimi [anonim]

    Azi am aflat un domeniu nou unde se fura ...

    Fiecare fura acolo pe felia lui cat poate, profesorul mai ia un mar, doctorul un porc, postasul 3 lei, parlamentarul carnati, bugetarul o "ciocolata", vamesu 100 euro, mesterul iti inlocuieste doua piese cu unele vechi la masina, mecanicul doua suruburi ca are nevoie acasa si tot asa.

    Fiecare fura din bucatica lui, si nu pare ceva dezastruos ... asta pana nu o raportezi la nivel national unde se observa cu tristete ca suntem o tara de hoti ... si dezastrele facute de acesti hoti in 20 de ani.

    Daca maine ar veni Dumnezeu sa guverneze romania, nu ne-ar putea scoate din rahatul in care ne-am bagat pana in gat. Poate doar daca ar aplica o lege de genul sa moara toti hotii, moment in care populatia Romaniei ar scadea cu vreo 80%

    Oare cati romani exista, care sa nu "fi pus mana"? Ma intreb retoric ...
    • 0 (0 voturi)    
      am ras ceva, merci mimi (Vineri, 1 iunie 2012, 23:34)

      danio [anonim] i-a raspuns lui mimi

      eu m-as hazarda la un 90 % mor instant, si restu' pana la 99 cu handicapuri la maini si cap ... din pacate bineinteles.
      Azi, am incheiat o asigurare auto in germania. Agentu mi-a zis ca trebuie sa verifice dovezile de asigurare din romania ce le-am adus, caci sunt roman, si romania e pe o lista speciala in compania lor. M-am simtit 'excelent'.
      As vrea sa fie altfel si sa nu mai zic cu juma de gura ca sunt roman . Insa, ma 'bucur' ca nu mai platesc impozit pe nimic, adica in Romania, si sa citesc pe hotnews cum ii fura.
  • 0 (0 voturi)    
    Dezastru la bacul special! (Vineri, 1 iunie 2012, 15:29)

    Vasile [anonim]

    Bacul olimpicilor a fost un dezastru anul acesta!
    Daca au luat 30 la suta din ei.
    Sau nu au invatat sau a fost prea greu acest bac.
    Adevarul este ca nu trebuie sa aiba toata lumea bacalaureat, ca miine or sa vrea toata lumea doctorat, si cand ii pui sa faca o adresa nu sunt in stare sa scrie 3 cuvinte!
  • 0 (0 voturi)    
    Invatamantul de stat (Vineri, 1 iunie 2012, 15:29)

    Gingis [anonim]

    Mai spune cineva ceva de invatamantul privat??? Cele mai mari fraude au loc in invatamantul de stat indiferent de nivel, doar ca ei au vocea mai puternica, sunt precum ceata lui pitigoi(dai intr-unul striga doi) si arunca anatema pe altii...ei nu... Bugetarii si sistemul de stat sunt un putregai social pe care cei din sistemul privat il cara cu greu in spate.
  • +1 (1 vot)    
    Olimpici pe proprie raspundere (Vineri, 1 iunie 2012, 16:50)

    Ionescu A [anonim]

    Daca nimeni nu verifica nimic in tara asta, asa poti sa iti atriburi diverse merite. Ministrul actual al educatiei este cel mai jalnic ministru de pana acum, cand era sindicalist ce le mai zicea, acum nu mai stie nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    curat murdar (Vineri, 1 iunie 2012, 17:32)

    catalin_mattei [utilizator]

    daca spune asta un pdl-ist sar aici oamenii sa il aplaude.. daca e usl-ist.. huooooooo.. curat murdar nenicule.. gandirea asta e cam asa, mai de turma
  • +1 (1 vot)    
    emis ordine (Vineri, 1 iunie 2012, 19:56)

    ileana [anonim]

    Inainte de a emite ordin referitor la bacalureatul oimpicilor , ai avut grija sa emiti ordin sa fie adunata cotizatia membrilor de sindicat din invatamant pe stat de plata si deasemenea ca toti angajatii din invatamant "sa faca cereri personale " , prin care sa solicite acest lucru , cererii care sa fie inregistrate , in caz contrar statele de plata pentru angajatii din invatamant nu au fost avizate si nu ar fi primit salariul la timp.
    D-le Pop nu mai inteleg , ce esti de fapt : Lider sindical sau dublu ministru ? De ce conditionezi avizarea statelor de plata cu adunarea cotizatiei sindicale? Este obligatoriu sa fii sindicalist ?
  • 0 (0 voturi)    
    monumental (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 17:44)

    asada [utilizator]

    Zice...Am emis un ordin prin care VERIFIC toate dosarele.....Astuia ia suflat seful lui in gura si deodata marea personalitate "EU" am dat .Daca se observa ordinul emis si la dat singur !!!!