Au fost modificate condițiile de acordare a burselor școlare / Noile crititerii / Ce acuză asociațiile de elevi și ce răspunde ministrul Educației

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 5 ianuarie 2022, 14:08 Actualitate | Educatie


Elevi la scoala
Foto: Pixabay
Bursele de merit vor fi acordate doar elevilor care au medii de peste 9,50, față de 8,50, cum este acum, iar cele de studiu vor fi acordate începând cu media 7,50, față de 7, potrivit unui ordin al ministrului Educației. Măsura este criticată puternic de către asociații ale elevilor, care susțin că prin modificarea criteriilor 730.000 de elevi din România rămân fără burse. Bugetul pentru bursele elevilor este de aproape patru ori mai mare în acest an faţă de anul 2020, a replicat ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu



Condițiile de acordare a burselor școlare - în vigoare din 2011 - au fost modificate printr-un ordin al ministrului Educației publicat marți seară în Monitorul Oficial.

Cele mai importante modificări:
  • Bursele de merit se acordă elevilor cu medii peste 9,50, față de 8,50, cum este acum
  • Bursele de studiu vor fi acordate elevilor cu medii între 7,50 și 9,50, acum fiind 7,00-8,50
Noile criterii ar urma să fie în vigoare din semestrul al doilea.

Asociații de elevi: un masacru al burselor şcolare


Mai multe asociaţii ale elevilor au anunţat, miercuri, că vor ataca în instanţă ordinul prin care se modifică pragul mediei pentru acordarea burselor de merit, de la 8,50 la 9,50.

Potrivit unui comunicat transmis de Asociaţia Elevilor Constanţa, iniţiativa este susţinută de Asociaţia Elevilor din Bacău (AEBc), Asociaţia Vâlceană a Elevilor (AVE), Asociaţia Elevilor din Bucureşti şi Ilfov (AEBI), Asociaţia Elevilor din Maramureş (AEM) şi Asociaţia Elevilor din Timiş (AETm):
  • "La nivelul ordinului, criteriile de acordare a bursei de merit sunt modificate (...). Astfel, este tăiat numărul beneficiarilor de burse de merit, fiind afectaţi sute de mii de elevi din ţară. Astfel, 730.000 de elevi din România rămân fără burse.
  • Dacă ar fi să rostim numele fiecărui elev condamnat de către ministrul Sorin Cîmpeanu, ne-ar lua peste 8 zile, iar asta citind un nume pe secundă, fără a lua vreo pauză".
Asociaţiile elevilor acuză că ordinul "a fost publicat peste noapte, din pix", fără ca proiectul să fie pus în dezbatere publică, fiind astfel încălcate principiile transparenţei decizionale și anunță că îl vor ataca în instanţă.

Şi Consiliul Naţional al Elevilor condamnă modificarea pragului mediei pentru bursa de merit de la 8,50 la 9,50:
  • "Ministerul Educaţiei tocmai ce a decis să priveze zeci de mii de elevi de dreptul la educaţie, printr-un masacru al burselor şcolare, care se vor acorda pentru un număr mult mai mic de beneficiari, sub pretextul creşterii mediilor ca urmare a şcolii online. (...)
  • Consiliul Naţional al Elevilor condamnă cu fermitate o astfel de modificare iresponsabilă şi inechitabilă şi solicită Ministerului Educaţiei să revină de urgenţă asupra deciziei în perioada imediat următoare, înainte de începerea semestrului al II-lea".
Organizaţia solicită ca noile criterii generale de acordare a burselor să poată fi aplicate începând cu anul şcolar 2022-2023, în aşa fel încât să fie evitată o destabilizare a întregului proces.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5560 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 5 ianuarie 2022, 14:17)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    PSD are nevoie de prosti sa ii voteze... nu de oameni inteligenti.
  • +2 (2 voturi)    
    Condamnarea natiunii la superficialitate (Miercuri, 5 ianuarie 2022, 14:22)

    Cartisoara [utilizator]

    Condamnata este o natiune atunci cand trebuie sa plateasca la propriu pentru superficialitate sau mediocritate si asa cum statul a facut in ultimii ani pentru bursele de asa zisul merit al elevilor. Este condamnata societatea la decadere pentru orice secunda in care elevii distinsi pentru meritele lor de nota 8,5 stau pe telefoane si dupa ce nu putini parinti, sunt disperati de acest lucru. Este condamnata o natiune si o societate atunci cand profesorii umfla notele mai ales pentru cei care le vaneaza sau vor 10 pe linie si ei de fapt, nu de putine ori sunt elevi mediocrii la multe din materii.
  • -1 (3 voturi)    
    Pacat (Miercuri, 5 ianuarie 2022, 14:57)

    tibiro [utilizator]

    Decat sa dati banii smecherilori pentru testele alea inutile ce se distribuie in pungi prin clase, mai bine lasati bursele cum erau ca sunt multi copii care se bucura de ele si sunt stimulati sa invete. Nu e ca sunt cine stie ce sume.
  • 0 (4 voturi)    
    Din pix, (Miercuri, 5 ianuarie 2022, 15:18)

    Codede74 [utilizator]

    dl ministru, fara sa discute cu nimeni din cei implicati (institutii, ONG-uri, etc) transparent, ca in tarile civilizate ... pana la urma, tot un fel de noaptea ca hotii, a taiat bursele a catorva sute de mii de elevi ... hmm, o fi bine? o fi rau? o fi constitutional? dar daca la elevi, putem taia bursele din pix, de ce nu putem taia si pensiile speciale la shmecherashi? care este diferenta? unii sunt hoti si altii sunt prosti?
    hmm, eu prost ca intreb ... imi cer scuze!
    dar un PUIEMSD tot pot sa bag ... macar atat
  • +2 (2 voturi)    
    Liber la analfabetism (Miercuri, 5 ianuarie 2022, 15:32)

    identity [utilizator]

    Mare economie pe spinarea elevilor. Sa vedem ce o sa mai invete copiii de acum inainte. Unii probabil traiau din aceasta bursa, altii erau stimulati...dar cine sunt aceste asociatii de elevi si parinti? Au fost consultati elevii si parintii? Va rapund tot eu: evident ca NU. In loc sa stimulezi invatamantul, tu faci exact pe dos. Toate aceste asociatii(ONG-uri) mancatoare de functii si bani, habar nu au pentru ceea ce au fost infiintate. Nu vedem o programa scolara buna, o viziune, ceva. Nu domne,, mergem asa....
  • 0 (6 voturi)    
    9.50 este absolut demotivant. Mai bine deloc (Miercuri, 5 ianuarie 2022, 15:34)

    D-or [utilizator]

    E suficienta o singura medie mica, un singur 2 pus de un profesor intr-o pasa proasta, ca restul notelor la toate materiile sa nu mai conteze.

    Si atunci, de ce atita efort?
  • 0 (2 voturi)    
    Guvernul plătea oricum târziu bursele elevilor! (Miercuri, 5 ianuarie 2022, 15:35)

    L. [utilizator]

    Avem doi copii care învață serios și au note foarte bune la școală.
    După ce au aflat că Guvernul crește bursele școlare de merit dar ridică și media de la care se acorda, s-au bucurat amândoi. Dar i-am calmat, arătându-le faptul că, de ceva vreme, bursele nu au mai fost achitate la timp, indiferent de rezultatele lor.
    Ultimele burse primite au fost pentru luna iunie 2021.
    Domnule prim-ministru, cum le răspundeți copiilor care vă întrebă: DE CE NU DAȚI BURSELE ELEVILOR, LA FEL CUM LE DAȚI SALARIILE MILITARILOR?
    Vă mulțumesc!