Cîmpeanu: Există șanse ca din 8 noiembrie școala să înceapă online

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 26 octombrie 2021, 16:21 Actualitate | Educatie


Scoala online
Foto: Profimedia Images / Annette Riedl / AFP
Ministrul interimar al Educației, Sorin Cîmpeanu, a declarat pentru HotNews.ro că sunt șanse ca din 8 noiembrie, când elevii de la stat reiau cursurile după vacanța impusă de două săptămâni, să se intre în școală online.
Întrebat dacă există șanse ca din 8 noiembrie școala să înceapă online, Cîmpeanu a răspuns:

  • „Da, există șanse, dar chiar și așa am salvat două săptămâni de prezență fizică. Îmi păstrez convingerea că școala online generează pierderi. Dar pentru că nu mai putem lungi vacanța, trebuie să înceapă școala, vrem să înceapă cu prezență fiziă, dar dacă numărul de infectări nu ne lasă, nu avem altă soluție decât școala online”.
„Decizia finală o vom anunța pe 5 noiembrie, pentru că nu are sens să modifici structura anului școlar, să faci un anunț că revii la școală pe 8 noiembrie și să te trezești pe 8 noiembrie că situația epidemiologică nu permite. De asta am spus 5 noiembrie, vineri, și de asta apare și în decizia CNSU, dată la care sunt obligat să dau ordinul de ministru cu modificarea structurii. Pe 5 noiembrie vom avea date certe cu privire la numărul de infectări”, a precizat ministrul.


Aminitim că de luni, 25 octombrie, până vineri 5 noiembrie elevii și preșcolarii de la stat sunt în vacanță impusă, iar școlile și grădinițele private sunt închise, neputând să facă ore fizic.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18124 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Tampeanu (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:23)

    iSteal [utilizator]

    Sanse?!?!? Un om normal i-ar spune GHINION!

    ȘÁNSĂ, șanse, s. f. Împrejurare favorabilă, posibilitate de reușită, de succes; noroc. ♦ (La pl.) Sorți. – Din fr. chance.

    sursa: DEX '09 (2009) adăugată de blaurb. acțiuni
    șansă sf [At: KOGĂLNICEANU, S. 213 / V: (înv) ~ns (Pl: ~uri) sn / Pl: ~se / E: fr chance] 1 Circumstanță favorabilă. 2 Probabilitate de succes. 3 Posibilitate. 4 Noroc. 5 (Lpl) Sorți.

    sursa: MDA2 (2010) adăugată de blaurb. acțiuni
  • +7 (9 voturi)    
    Incepe in 8 noiembrie si dureaza 2 saptamani (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:31)

    Gryphus [utilizator]

    dupa aia e iar vacanta pana in ianuarie cand vine valu 5
    • +2 (2 voturi)    
      Normal! (Marţi, 26 octombrie 2021, 18:04)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      De doi ani facem cam asa: in lunile de vara inchidem scolile, in lunile de toamna si primvara le deschidem in online.
      Cred ca exista putine tari in lume conduse de atat de multi imbecili.
  • +4 (6 voturi)    
    buna logica (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:36)

    cccrrr [utilizator]

    Scoala online genereaza pierderi. Vacanta e salvatoare. Pe logica asta cel mai bine este sa opresti tot invatamantul ca fim toti niste tampiti. Si la final, poate iti dai demisia ... tot asa serios, implicat si plin de rahat.
  • +6 (6 voturi)    
    FMM (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:40)

    Casargoz [utilizator]

    vrem să înceapă cu prezență fiziă, dar dacă numărul de infectări nu ne lasă, nu avem altă soluție decât școala online”.
    Stie careva din ministerul educatiei care numarul de infectari din scoli?
    La noi a foat 50%, 180 de zile clasa aia poate sa inoate covid. Daca nu nu face o cercetare( ministerul cercetarii e in alt portofoliu) opreste scoala unde exista imunitate de turma ca sa...?
    Daca au trecut toti prin covid ce mai raspandesc?
    cu 1000 de teste PCR macar ar stii statistic cum sta, cu o incredere de 98% si margine de eroare de 4%.
    Ii doare undeva, niste amatori care iau decizii numai si numai dupa ureche.
  • +7 (7 voturi)    
    dl "inteligenta" (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:46)

    Dofe [utilizator]

    Ati trimis copii in vacanta, nu? Acum puneti sa recupereze vacanta? Dvs cand reveniti din concediu recuperati "concediul" sambata? Reduceti din materie, scoateti scoala altfel. Dl ministru cereti ajutorul altora, se vede ca aveti probleme in a conduce acest minister
    • +4 (4 voturi)    
      Propunerea corecta ar fi (Marţi, 26 octombrie 2021, 17:38)

      iSteal [utilizator] i-a raspuns lui Dofe

      Ca vacanta sa fie recuperata in urmatoarele 2 saptamani.
  • +6 (8 voturi)    
    Puneti un ministru competent (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:59)

    MCR [utilizator]

    Acesta este un carierist cu mintea tulbure. In Romania nu a fost asemenea pandemie nicuodata.
    Acest ,,om” a pus in pericol elevii si in continuare
    este un pericol. Trebuie inactivat imediat.
  • +2 (2 voturi)    
    ipocrizie maxima (Marţi, 26 octombrie 2021, 18:19)

    nellino [utilizator]

    "Viteza minimă la internet pentru a avea învățare online este de 100 Megabiți pe secundă (Mbps), viteză pe care o avem doar în jumătate din teritoriul țării. Sub această viteză se pot trimite cel mult teme pe WhatsApp, a declarat joi Ministrul Educației Sorin Cîmpeanu, în motivarea deciziei privind vacanța de 2 săptămâni în locul școlii online.

    Asta rezolva problema conexiunilor in 2 saptamani??
    • +2 (2 voturi)    
      Pt teleconferinte (Marţi, 26 octombrie 2021, 19:58)

      iSteal [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Ai nevoie de cca 5 Mbps pt video si sub 1 Mbps pt audio.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu este bine pentru că: (Marţi, 26 octombrie 2021, 18:43)

    rana [utilizator]

    - "nu la școala se transmite virusul" (Anisie, Câmpeanu);
    - "școala se închide ultima" (Câmpeanu, Rafila - epidemiolog);
    - "școala nu îmbolnăvește" (Câmpeanu);
  • +6 (6 voturi)    
    da, ministru parvenit si incompetent! (Marţi, 26 octombrie 2021, 19:12)

    uman [utilizator]

    Da, nu o sa scada toata incidenta intr-o saptamana, sa incepi tu scoala fizic!
    Trebuia lasata scoala in format online in aglomerarile urbane si desigur in Bucuresti. Si in format fizic acolo unde nu era risc, in mediul rural.
    Adica in mod practic si sanatos, dupa caz.
    Dar scopul acestui politruc jegos este altul - sa distruga educatia.
    Dupa ce ne-am luptat sa obtinem scoala online in Bucuresti, unde era pericol real, asta bajbaie si aproba cu greu, dupa care tot el spune ca e nasol si baga vacanta fortata!?! Cat de idiot sa fii?
    Ba, nu te mai juca cu sanatatea si integritatea copiilor, ca exista si altfel de raspundere, in afara de aia politica, politruc demis ce esti!
    Cat ii mai permitem lu asta sa isi bata joc de educatia si integritatea copiilor nostri?
    Recomand presedintelui - pe care regret al dracu de mult ca l-am votat - sa isi ia ministrul educatiei si sa si-l duca la el acasa...
    Toti derutatii si incultii fac legi si HG-uri in Romania... pacat de tara asta pierduta.
    Scarba.
  • +3 (3 voturi)    
    incompetent (Marţi, 26 octombrie 2021, 20:14)

    QED [utilizator]

    daca poate fi reluata online de ce au mai fost bagati in vacanta fortata de azi pe maine dupa ce intreafa vara ati dormit, nu ati facut niste scenarii cu diverse variabile, nu ati analizat unde poate fi continuat on line si ce poate fi facut ca sa fie mai bine. toate actiunile celuii mai slab ministru ever au fost luate la impuls intro incapatanare si negare a realitatii, nu au existat nicun fel de masuri utile, nu au fost emise proceduri privind taberele scolare astfel ca multe au devenit focare covid. acum modifica din pix vacanta de iarna fara sa se intrebe cati oameni nu au deja planuri bilete samd. mi se parea slaba de tot abramburica psd ului dar macar aia nu facea nimic bun, asta mai face si rau. nu as mai vota niciodata un partid care l sustine pe tyraseistul catastrofa. cat sa fii de nesimtit si incompetent sa faci tot ce afacurt el cu indarjire
  • +1 (3 voturi)    
    In UK statul sa gratis teste rapide (Marţi, 26 octombrie 2021, 21:41)

    MTTRN [utilizator]

    Parintilor si copiilor, asa tine scoala deschisa.

    Dar stai, daca ar face asta, nu ar mai avea ce sa FURE!

    Rusine ca va bateti joc de generatii

    Cum de sunt numai oameni fara copii la butoane? Ce ati avut cand i-ati votat? Orbul gainii?
    • -1 (3 voturi)    
      In UK (Miercuri, 27 octombrie 2021, 8:53)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

      spitalele sunt relativ goale (sectiile ATI - COVID)
      • +1 (3 voturi)    
        Da, pentru ca iau masuri de bun simt (Miercuri, 27 octombrie 2021, 9:41)

        MTTRN [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

        Cum ar fi cea cu testele, asta se intampla de foarte mult timp, nu de ieri