Sorin Cîmpeanu: Chiar şi în universităţi, unde ar trebui să fim cu cea mai mare înţelegere faţă de importanţa vaccinării, de progresele ştiinţei, avem o rată de vaccinare sub media europeană

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 10 octombrie 2021, 21:07 Actualitate | Educatie


Sorin Cimpeanu
Foto: Agerpres
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, afirmă că în universităţile din România, „unde ar trebui să fim cu cea mai mare înţelegere faţă de importanţa vaccinării, de progresele ştiinţei”, rata de vaccinare anti-Covid-19 este sub media europeană.

Ministrul Educaţiei a fost întrebat duminică seară, la Digi24, despre demersul Consiliului Rectorilor din România care solicită Guvernului şi Parlamentului să introducă certificatul verde COVID în toate spaţiile universităţilor.

„La angajaţi se pune problema dreptului la muncă, important este că rectorii şi studenţii, deopotrivă, îşi doresc ca universităţile să fie medii sigure. (...) În mare, suntem, chiar şi în universităţi, unde ar trebui să fim cu cea mai mare înţelegere faţă de importanţa vaccinării, de progresele ştiinţei, avem o rată de vaccinare sub media europeană”, a afirmat Sorin Cîmpeanu, potrivit News.ro.

Întrebat dacă în opinia sa studenţii ar fi impulsionaţi să se vaccineze în situaţia în care nu ar mai putea intra în universităţi nevaccinaţi, Sorin Cîmpeanu a răspuns afirmativ.

„Dar până la a convinge studenţii şi profesorii, cred că e important ca toate partidele parlamentare să îşi precizeze poziţia în raport cu un astfel de proiect de lege solicitat de Consiliul Rectorilor”, a adăugat Cîmpeanu.

Acesta a menţionat că se aşteaptă ca partidele să susţină toate măsurile care trebuie luate în aşa fel încât România să nu se mai afle pe ultimele locuri la nivelul Uniunii Europene privind vaccinarea.

Conform ministrului, există universităţi, precum cea de Medicină şi Farmacie din Târgu Mureş, unde rata de vaccinare în rândul studenţilor este de 90%, în timp ce în alte universităţi 50-55% dintre studenţi sunt vaccinaţi. Există şi universităţi care nu au raportat rata de vaccinare, a precizat ministrul.

Consiliul Naţional al Rectorilor (CNR) a solicitat duminică Guvernului şi Parlamentului modificarea legislaţiei, în sensul în care aceasta să prevadă că accesul în spaţiul universitar este posibil în baza certificatului verde digital privind vaccinarea anti-Covid-19. Excepţie ar urma să facă, potrivit propunerii, persoanele care au contraindicaţii medicale privind imunizarea prin vaccinare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3791 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Lol (Duminică, 10 octombrie 2021, 21:14)

    mitg [utilizator]

    De la stiri aflam tot mai des ca sunt si asistenti & lucratori la SMURD si ISU nevaccinati cu duiumul, deci ce fac la universitatea spiru copy-paste nu surprinde absolut pe nimeni.
    • +10 (12 voturi)    
      De mult diploma nu mai e egala cu om cult (Duminică, 10 octombrie 2021, 21:31)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Confuzia a ramas insa...de asta si avem atatia plagiatori...
  • +8 (8 voturi)    
    Invatamantul romanesc ?!? (Duminică, 10 octombrie 2021, 22:06)

    gmb72 [utilizator]

    Invatamantul romanesc, a devenit o gluma buna... Daca produce oficial 46% analfabeti functional, va imaginati ca ceilalti 54% sunt genii ???
    Nu, sunt putin peste mediocru, si doar cativa mai stralucesc. Dar, de regula, prin alte tari....
    Daca tot invatamantul romanesc e la pamant, va imaginati ca universitatile de medicina stralucesc ??! Intrebati orice profesor universitar cum scade an de an nivelul studentilor, cum le completeaza parintii formularele de inscriere ca ei nu-s in stare.... Si la finalul anilor de studiu, aia mai cuminti si care sa zicem, au incercat sa invete ceva, poate, POATE !, stiu bine cat sa practice o meserie si sa invete apoi la locul de munca, daca au noroc sa dea peste cineva care stie cu adevarat meseria. Dar haba n-au sa coreleze informatiile, sa le aplice multidisciplinar, vor crede elucubratiile unei Flavia Grosan, Monica Pop, Diana Sosoaca, fiindca nu au capacitate autocritica si sunt in realitatea semidocti. Sunt cei mai periculosi in orice domeniu, fiindca ei nici macar nu au avantajul sa stie CA NU STIU... Merg in prostia lor, pana la capat.
    Ce nu inteleg, de ce se mira asta ?!... Ca doar stie ce are in subordine....
  • -5 (17 voturi)    
    Daca-i obligati (Duminică, 10 octombrie 2021, 22:32)

    VOX. [utilizator]

    Se vor opune, Iar voi veti pierde.
  • -1 (17 voturi)    
    si cu ce schimba datele epidemiei (Duminică, 10 octombrie 2021, 22:42)

    Sosocel_mic [utilizator]

    vaccinarea studentilor? cati studenti sunt la ATI? 0.0002% din total? stim cu toti ca te infectezi si transmiti si vaccinat. nu vedeti ca nu face sens dsicursul vostru, se autocontrazice? sau poate tocmai asta e ideea, ca in ciuda contradictiei, e vorba de supunere, dincolo de orice logica? nu va mai saturati de mintit, tovarasi....
  • +5 (7 voturi)    
    universitatile noastre sunt la media europeana? (Duminică, 10 octombrie 2021, 22:57)

    Antenistontel [utilizator]

    sau mai degraba in linia africana?
  • +4 (4 voturi)    
    . (Duminică, 10 octombrie 2021, 23:59)

    AlterEgo21 [utilizator]

    E surprins? Oare nu stie ce nulitati predau in Universitatea al carei rector a fost pana de curand?
  • +3 (3 voturi)    
    pai... (Luni, 11 octombrie 2021, 3:01)

    ..13 [utilizator]

    cate universitati din Ro sunt in primele 1000???

    Atunci sa nu ne miram.
  • -1 (3 voturi)    
    Data fiind criza nationala, (Luni, 11 octombrie 2021, 9:00)

    John M. [utilizator]

    conducerile acestor institutii de inteligenta ar trebui sa nu aiba retineri in a face vaccinarea obligatorie. Or else!...