Consiliul Naţional al Rectorilor vrea ca accesul în spaţiul universitar să se facă pe baza certificatului verde digital

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 10 octombrie 2021, 15:36 Actualitate | Educatie


Certificat verde digital
Foto: Levent Ycelman / Alamy / Profimedia Images
Consiliul Naţional al Rectorilor (CNR) solicită Guvernului/Parlamentului modificarea cadrului legislativ astfel încât accesul în spaţiul universitar să se facă pe baza certificatului verde digital, cu excepţia celor care au contraindicaţii medicale.

Aceasta este una dintre solicitările CNR, care s-a întrunit în şedinţă de lucru în perioada 8 - 10 octombrie, la Braşov.

„Având în vedere agenda reuniunii şi subiectele complexe supuse dezbaterii, CNR a adoptat... măsuri privind creşterea performanţei şi competitivităţii sistemului naţional de învăţământ superior şi cercetare ştiinţifică, precum şi structura, respectiv modul de desfăşurare a reuniunilor CNR”, se arată într-un comunicat remis duminică și citat de Agerpres.

Potrivit sursei citate, Consiliul Naţional al Rectorilor solicită Guvernului/Parlamentului modificarea cadrului legislativ astfel încât accesul în spaţiul universitar să se facă pe baza certificatului verde digital, cu excepţia celor care au contraindicaţii medicale.

Totodată, se cere ARACIS ca până la data de 31 decembrie să finalizeze evaluarea tuturor IOSUD-urilor care au depus dosarele de evaluare, inclusiv prin suplimentarea listei membrilor echipelor de evaluare.

CNR mai solicită Guvernului/Parlamentului suplimentarea finanţării instituţionale, având în vedere impactul creşterii salariului minim de la data 1 ianuarie 2022 şi creşterea preţurilor la utilităţi, dar şi suplimentarea finanţării destinate susţinerii activităţii de cercetare în universităţile româneşti.

De asemenea, Consiliul Naţional al Rectorilor propune Ministerului Educaţiei constituirea unui grup de lucru care să actualizeze Metodologia de finanţare a cercetării ştiinţifice universitare în instituţiile de învăţământ superior de stat şi solicită transparentizarea tuturor datelor raportate de universităţi pe baza cărora se face finanţarea acestora.

CNR mai solicită organizaţiilor studenţeşti să contribuie la actualizarea periodică a situaţiei studenţilor vaccinaţi din universităţi.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7075 vizualizari

  • -21 (45 voturi)    
    peste tot în lumea (Duminică, 10 octombrie 2021, 16:07)

    berenger [utilizator]

    cu apă caldă, decizia aceasta a fost luată de universități, în virtutea autonomiei universitare. în românia, asemenea decizii stau la discreția șoșoacei și a unei pletore de politicieni lași, cu klaus și cu mîțu lui în frunte!
    • +3 (19 voturi)    
      Nu vad nume, semnături, în solicitarea rectorilor! (Duminică, 10 octombrie 2021, 18:05)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      Cine sunt nominal persoanele, rectorii, care cer ca accesul în spațiul universitar să se facă pe baza certificatului verde digital?

      Nu mai aruncați cu comunicate nesemnate.

      Citat:
      "Consiliul Naţional al Rectorilor (CNR) solicită Guvernului/Parlamentului modificarea cadrului legislativ astfel încât accesul în spaţiul universitar să se facă pe baza certificatului verde digital, cu excepţia celor care au contraindicaţii medicale."
    • +3 (11 voturi)    
      CONSTITUTIA e peste Autonomia Universitara (Duminică, 10 octombrie 2021, 21:03)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      in alte tari NU se spune in Constitutie ca limitarea drepturilor se poate face DOAR prin lege
  • +6 (42 voturi)    
    mda (Duminică, 10 octombrie 2021, 16:29)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    CEDO a facut una dintre cele mai grave erori judiciare din istoria omenirii ! Pur si simplu a dat drumul la abuzuri de tot felul !
    Ce drept la educatie? Ce drept la munca?
    Ce drept la sanatate (ca vad ca se inchid toate sectiile, mor oamenii acasa si nu de covid...)?
    Ce drepturi si libertati?
    NU !!!
    Vreti sa munciti? Vreti sa va plimbati? Vreti sa invatati? Ce daca vaccinul nu mai este eficient? Vaccinati-va dracu (a se citi cotizati la bigpharma) pana muriti!
    • -8 (32 voturi)    
      uite unde era (Duminică, 10 octombrie 2021, 17:16)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      expertul în drepturile omului, mai tare decât judecătorii de la cedo, pe forumul hotnews!
    • -9 (27 voturi)    
      De ce nu scrii că vrei dreptul de a ucide oameni. (Duminică, 10 octombrie 2021, 18:08)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      Că asta faci dacă nu te vaccinezi, plus că încarci nota de plată pentru asistență medicală, costul tratamentului după infecția COVID fiind de peste 100 de ori mai mare decât vaccinul și aglomerând spitalele cu bolnavi COVID , condamni alți oameni la moarte datorită imposibilității efectuării unor tratamente specifice.
      • +8 (24 voturi)    
        Mai vaccinatule, TU ucizi oameni, nu el ! (Duminică, 10 octombrie 2021, 19:55)

        Sympa [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Mai vaccinatule, TU ucizi oameni, nu el !

        In conditiile in care dpdv al transmiterii epidemiei, vaccinatii sunt la fel ca nevaccinatii, conform CDC si OMS, mai vaccinatule...
        ...tu, vaccinat purtator si fara simptome, cu plimbarile tale neingradite (prin contrast cu nevaccinatii) dai la mai multi oameni virusi decat orice nevaccinat, cu simptome, care sta acasa.

        Nu-i de mirare ca patura cea mai imbecilizata a natiei (80% analfabeti functionali, cei care "cred in stiinta") a reusit sa devina si cea mai agresiva, cea mai permeabila la propaganda lui Citu, Arafat, Johanis si a Big Pharma.
        • -2 (10 voturi)    
          MINTI ! (Luni, 11 octombrie 2021, 6:03)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Sympa

          Vaccinatii SE IMBOLNAVESC MAI GREU SI SE VINDECA MAI REPEDE , prin urmare raspandesc mai putin decat nevaccinatii.
          Asta spun atat CDC cat si OMS - desigur, pentru orice om cu un nivel normal de inteligenta, capabil sa inteleaga un text relativ simplu, ceea ce nu e si cazul tau.
          Esti un colportor de minciuni !
          Prostimea nevaccinata are pretentii idioate de oameni de stiinta de mahala, cu studii pe uichipedia si gugăl - dar se face vinovata de imbolnaviri in masa
          • +2 (4 voturi)    
            Taci, mai, dotore, taci! (Luni, 11 octombrie 2021, 18:54)

            Sympa [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

            Taci, mai, dotore, taci! Imbolnavirea e una, purtarea virususlui (asimptomatica) e alta. Taci, ca sa pari destept!
            • -1 (3 voturi)    
              :))))) (Luni, 11 octombrie 2021, 20:13)

              Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Sympa

              Cum dracu' ajunge prostimea sa insire asemenea banalitati si sa creada ca a enuntat cine stie ce adevar stiintific ?
              Aaa... stai ! ...ca asta e unul dintre motivele pentru care i se si spune "prostime" !
        • -3 (7 voturi)    
          Pe tine încă nu. (Luni, 11 octombrie 2021, 9:18)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Sympa

          Dar mai este timp. Dacă vrei să scapi, vin-o prin aglomerații, nu se poartă mască, se scuipă. Sigur obții COVID și vezi tu pe urmă ce mai spui. Hai, succes!
          • 0 (4 voturi)    
            in vino veritas (Luni, 11 octombrie 2021, 11:21)

            di livio [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            in aqua sanitas
            • +2 (2 voturi)    
              :))) (Marţi, 12 octombrie 2021, 17:59)

              Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui di livio

              N-au prins-o p-asta cu vinul si ti-ai luat minus...
      • +4 (8 voturi)    
        Îți dau datele mele de contact să faci plângere (Luni, 11 octombrie 2021, 10:19)

        hsl [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        penală împotriva mea, care nu m-am vaccinat până acum.
        Dar când va primi NUP dosarul voi face și eu plângere penală pentru denunțare calomnioasă.
        Ce zici, te bagi sau doar gura e de voi pe net?
        • -1 (3 voturi)    
          Nu rezolv nimic. (Luni, 11 octombrie 2021, 12:37)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui hsl

          Cu proștii nu-i bine să te pui. Mai ales dacă au și //țandăra sărită//.
          • 0 (4 voturi)    
            Atunci de ce insistați ca proștii să facă ce vreți (Luni, 11 octombrie 2021, 15:14)

            hsl [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            voi?
            De ce cereți ca și „proștilor” să li se aplice legile făcute pentru oameni „inteligenți”?
    • -5 (9 voturi)    
      Facultatea se numește așa... (Duminică, 10 octombrie 2021, 20:52)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      ...pentru că este FACULTATIVĂ. Și mai nou se poate face și la distanță sau online.
    • -2 (4 voturi)    
      Dă-i bă în judecată. (Luni, 11 octombrie 2021, 9:14)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      Pe CEDO. La CEDO.
  • 0 (18 voturi)    
    sustinem rectori sa intre doar cu vaccin mARM (Duminică, 10 octombrie 2021, 16:35)

    hopsinoi [utilizator]

    in universitati, la fel ca si parlamentarii, si cei din guvern.

    Este o idee f buna, o sustinem!
  • +1 (21 voturi)    
    Altfel spus, le e frica sa decida ei (Duminică, 10 octombrie 2021, 16:36)

    andipetre [utilizator]

    In tara in care universitatile au fost conduse direct de partidul comunist, rectorii nu stiu si nu au curajul sa ia decizii ei insisi.

    Le e frica, deci apeleaza iar la Centru sa le dea o directiva pe care ei sa o implementeze. Lasitatea sefului roman, care e doar vasalul sefului cel mare, ca in orice societate primitiva.
  • -7 (27 voturi)    
    +1000! (Duminică, 10 octombrie 2021, 16:38)

    Antenistontel [utilizator]

    e singura solutie pentru a mentine scolile deschise!
    acum suntem afganistanul europei!
    • +4 (8 voturi)    
      Masca si testarea in masa sunt solutiile acum (Duminică, 10 octombrie 2021, 18:04)

      Gigel cu elefantii [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      Ce vrea CNR nu e solutia momentului in nici un caz, pentru ca nu se poate realiza maine sau poimaine. E ceva de durata. Nici macar vaccinurile nu actioneaza dintr-o data. Masca si testarea au efect partial, dar imediat (atunci cand il au). Dar trebuiau facute testari inca de la inceput.
  • +10 (26 voturi)    
    și la alegeri tot cu der zertifikat (Duminică, 10 octombrie 2021, 16:39)

    di livio [utilizator]

    și accesu în secțiile de votare se va face tot cu der zertifikat, nu mai îi așa mult pînă la alegeri...vom ține minte
  • -16 (24 voturi)    
    Se vrea :-) (Duminică, 10 octombrie 2021, 16:41)

    XYZZZ [utilizator]

    Foarte delicată vrerea CNR. În condițiile în care peste tot se amestecă vaccinați cu nevaccinați, înțeleg că CNR vrea să nu se mai amestece măcar în universități. Lockdown total pentru nevaccinații fără contraindicații medicale până când se vaccinează ar trebui.
    • +12 (26 voturi)    
      Numai Stalin ar fi reusit (Duminică, 10 octombrie 2021, 17:17)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui XYZZZ

      Sa tina in "lockdown total" 70 % din populatia unei tari. Din pacate pentru voi, a murit demult...
      • -5 (17 voturi)    
        România și Bulgaria (Duminică, 10 octombrie 2021, 19:04)

        XYZZZ [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

        În UE, noroc cu românii și bulgarii care și-au dat seama de conspirațiile producătorilor de vaccinuri! Probabil că în nord și vest, încă Stalin nu a murit :-(
  • +8 (24 voturi)    
    si asta e rector ? (Duminică, 10 octombrie 2021, 17:05)

    nick1587873340950 [utilizator]

    in baz a ce poate decide "doar cu certificat ?", ca sa nu mai vorbim de CONSTITUTIE, care e calcata in picioare, si care da cistig de cauza reclamantului in baza acestei decizii! Si cica asta e rector! te campune pe inrebari facultatile astea de someri
  • +11 (27 voturi)    
    mai propunem ca cei vaccinati sa poarte insigna (Duminică, 10 octombrie 2021, 17:14)

    hopsinoi [utilizator]

    de vaccinat (obilgatoriu), iar cei nevaccinati sa poarte insigna de vaccinat (obilgatoriu) cu mArn sau cu vectori.

    Sau mai simplu doar cei nevaccinati sa poarte insigna de nevaccinati (suna cunoscut?).
    • +5 (7 voturi)    
      Sa fie marcati (Duminică, 10 octombrie 2021, 21:32)

      Victtor [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      Cel mai indicat ar fi sa fie obligati sa poate un semn distinctiv pentru a se feri de ei ceilalti oameni, ce buni.
      Eventualele abuzuri i-ar face sa se razgandeasca si sa renunte la a gandi diferit de oamenii corecti.
    • -2 (4 voturi)    
      Este suficient să te pupe Șoșoaca. (Luni, 11 octombrie 2021, 9:20)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      Rămâi marcat pe viață. Nimeni nu se mai atinge de tine
  • +13 (25 voturi)    
    Deci se vor desfiinta masiv facultati (Duminică, 10 octombrie 2021, 17:28)

    andipetre [utilizator]

    Avand in vedere ca majoritatea universitatilor sunt in foame crunta de studenti, o restrictie de genul asta, dincolo de tirania sa, va desfiinta facultati. Exceptii vor fi probabil unele facultati de medicina, drept, calculatoare, informatica, poate electronica si... cam atat.

    O universitate tehnica, de exemplu, care in prezent sustine sectiile de mecanica, constructii, chimie etc doar din cotizatiile facute de facultatile de automatica si calculatoare si de electronica, va ramane probabil doar cu aceastea.

    Succes, dragi rectori din Consiliu, e ultimul vostru mandat.
  • +10 (24 voturi)    
    Interesant... (Duminică, 10 octombrie 2021, 17:42)

    filosoful.roman [utilizator]

    Se pare ca acest Consiliu National al Rectorilor are grave lacune de drept, altfel nu ar propune o masura atat de evident antoconstitutionala.
  • +12 (20 voturi)    
    Altii care se cred faraoni (Duminică, 10 octombrie 2021, 18:07)

    Mihail. [utilizator]

    Si vor sa decida soarta supusilor.
    Nu era destul ca avem supermani...
    • +8 (14 voturi)    
      Nu inteleg de ce nu pleaca ei. Ei sunt nemultumiti (Duminică, 10 octombrie 2021, 19:29)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      Studentii si-au cistigat locul in facultati prin examen. Cu ce drept ii exmatriculeaza, avem iar concurs de dosare?
  • +13 (15 voturi)    
    :) (Duminică, 10 octombrie 2021, 18:21)

    Paul_ [utilizator]

    Orice decizie va fi contestata in instanta si va ajunge la CC.

    In conlcuzie se termina pandemia pana se ia o decizie.
  • +4 (6 voturi)    
    O prostie (Duminică, 10 octombrie 2021, 19:22)

    Luk [utilizator]

    E de preferat sa-i convingeti in loc sa-i obligati, se prin mai multe muste cu miere decat cu otet.
  • +8 (10 voturi)    
    Inca ceva: (Duminică, 10 octombrie 2021, 19:24)

    Luk [utilizator]

    Ar putea sa functioneze intr-o facultate in care profesorii sunt vaccinati 100%.
    Daca e sa aplicam regula, atunci sa o aplicam tuturor, nu doar studentilor.
  • +11 (21 voturi)    
    Si nevaccinatii au platit impozite.Sunt banii lor (Duminică, 10 octombrie 2021, 19:24)

    D-or [utilizator]

    Ce-i magaria asta cu CNR? Sa restituie ei impozitele platite o viata intreaga de parintii studentilor nevaccinati. Din banii lor si-au primit si isi primesc salariile.

    Daca se tem de covid, desi sunt vaccinati, sa se ascunda ei in buncare si sa lucreze on-line. Sau sa se pensioneze/ demisioneze.
  • +2 (4 voturi)    
    pai (Luni, 11 octombrie 2021, 9:48)

    jescu [utilizator]

    Studentii sunt in categoria de varsta care nu e afectata aproape deloc de virusul asta, dar totusi sunt morti si acolo. Nu trebuie sa obligam studentii sa se vaccineze ca sa-i protejeze pe cei peste 30 de ani care nu vor sa se vaccineze, si care ar trebui urgent sa o faca. Si in plus dupa cum evolueaza treburile, cu rata curenta de infectare, in ianuarie o sa dispara aproape complet valul 4, desi multi o sa moara pana atunci. E posibil sa se poata merge si fara masca in ianuarie la facultate si la servici. Aproape toata lumea o sa fie imunizata natural. N-ai cum sa te feresti de varianta delta, cu sau fara masca, in conditiile in care n-ai loc sa arunci un ac in metrou.
  • +3 (5 voturi)    
    Guvernul e demis, deci nu mai poate decide nimic (Luni, 11 octombrie 2021, 10:24)

    hsl [utilizator]

    Așa că, dacă știți voi clar că vaccinurile sunt sigure, decideți voi, dar asumați-vă totodată procesele și daunele studenților care vor avea reacții adverse din cauza lor.
  • +1 (1 vot)    
    Mediul universitar (Luni, 11 octombrie 2021, 11:13)

    noi2013 [utilizator]

    si mai ales conducerie universitatilor sunt dintotdeauna stangiste si usor dictatoriale....

    Pandemia a fost un mediu foarte bun pentru a iesi la suprafata acest spirit... epurare pe baza de dosar... deocamdata medical si poate usor ideologic.... dar pot mult mai mult