Situația epidemiologică din școli: Peste 3300 de elevi și preșcolari și peste 1100 de angajați confirmați cu COVID-19. Aproape 70.000 de elevi sunt în online

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 22 septembrie 2021, 18:22 Actualitate | Educatie


Scoala in timpul pandemiei
Foto: JENS BUTTNER / AFP / Profimedia
Peste 3300 de elevi și preșcolari și aproape 1200 de angajați din școli și grădinițe au fost confirmați pozitiv cu Covid-19 după 10 zile de la începutul anului școlar, anunță Ministerul Educației.

Sunt 2700 de clase sau grupe cu activitatea suspendată, astfel că 69.000 de elevi au trecut la școala online.

Redăm comunicatul Ministerului Educației:

În a 10-a zi de la începerea cursurilor cu prezență fizică față în față, conform raportărilor inspectoratelor școlare centralizate la nivel național de către Ministerul Educatiei, situația epidemiologică din mediul școlar este următoarea:

  • Preșcolari/elevi confirmați Covid-19: 3.362 (peste 1/1.000 în rândul elevilor);
  • Angajați din învățământ confirmați Covid-19: 1.192 de persoane (peste 4/1.000 în rândul personalului din învățământ);
  • Clase/grupe cu activitate față în față suspendată ca urmare a cazurilor confirmate: 2.749;
  • Număr copii/elevi din clasele/grupele cu activitate față în față suspendată ca urmare a cazurilor confirmate: 69.301 (2,36%).

Având în vedere că perioada de incubație este de maximum 14 zile, precizăm că cea mai mare parte a acestor infectări confirmate a fost determinată de activitățile din ultimele zile ale vacanței de vară, anterior începerii școlii cu prezență fizică, dar și de orice alte activități în care regulile de protecție sanitară nu se respectă la fel de riguros precum în școli.”

Creștere de peste 2000 de cazuri în cinci zile


Este o creștere de peste 2000 de cazuri de infectare la elevi și preșcolari de vineri, 17 septembrie, până miercuri, 22 septembrie.

Ce arăta raportarea din 17 septembrie:

  • Număr preșcolari/elevi confirmați Covid-19: 1.091
  • Număr personal angajat în învățământ confirmat Covid-19: 604
  • Număr clase/grupe cu activitatea față în față suspendată ca urmare a cazurilor confirmate: 795
  • Nr. copii/elevi din clasele/grupele cu activitatea față în față suspendată ca urmare a cazurilor confirmate: 17.658






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4904 vizualizari

  • -7 (19 voturi)    
    Deja toti elevii au COVID. A fost premeditat (Miercuri, 22 septembrie 2021, 18:52)

    Gryphus [utilizator]

    Deschiderea scolilor e unul din factorii care baga Romania in scenariul asa zis ROSU si inchide economia!

    elevii iau unul de la altul covid la scoala, NU AU SIMPTOME si il duc acasa la parinti
    • +4 (16 voturi)    
      Parintii insa (Miercuri, 22 septembrie 2021, 22:21)

      Publius Covidius Naso [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Sunt oameni responsabili si s-au vaccinat, deci fac forme usoare. Iar daca nu s-au vaccinat sunt iresponsabili dar e decizia lor si isi asuma consecintele. Nu stiu ce tot mai rezolvam in aceasta problema.
      • +2 (10 voturi)    
        Concluzia dumneata... (Miercuri, 22 septembrie 2021, 23:59)

        filosoful.roman [utilizator] i-a raspuns lui Publius Covidius Naso

        Este o concluzie logica si sunt de acord c u ea.

        Cine s-a vaccinat bine, cine nu, la fel de bine. Vaccinarea e un act individual, nu colectiv! Mai ales ca s-a demonstrat ca poti transmite bine-mersi virsuul chiar vaccinat fiind. Chiar cu mai mult spor, avand in vedere ca vaccinatilor nu li se impun teste.

        De ce nu ne intoarcem, la normalitate, in aceste conditii? Aici intervine teoria conspiratiei, care se pare, pe zi ce trece, ca e din ce in ce mai valabila.
        • -2 (8 voturi)    
          Minti ! (Joi, 23 septembrie 2021, 3:14)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

          Vaccinatii transmit mult mai putin virusul decat nevaccinatii .
          Se imbolnavesc mai greu iar virusul este eliminat mai rapid.
          Si asta este motivil pentru care nu exista alegere in privinta vaccinarii : intr-o o populatie vaccinata pandemia ajunge mai repede sub control - vezi Israel, UK, Danemarca.
          • -1 (3 voturi)    
            =)) (Joi, 23 septembrie 2021, 9:49)

            Publius Covidius Naso [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

            Mai colectiva decat la Untold sau la congresul PNL? Noroc ca alea se vor tine si elevii sunt pe online. Adica inca un an in care copiii nevinovati sunt tinuti acasa pe un mod de predare neacreditat ca sa ii protejeze pe cei care nu vor sa se vaccineze =))) Te apuca si rasul de unitatea dintre romani.
            • 0 (0 voturi)    
              Iar vorbesti pe langa subiect ! (Joi, 23 septembrie 2021, 10:39)

              Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Publius Covidius Naso

              Mai citeste o data si cere cuiva sa-ti explice ce ai citit...
              • 0 (0 voturi)    
                Nu am nevoie (Joi, 23 septembrie 2021, 13:38)

                Publius Covidius Naso [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

                Intrucat textul nu iti era oricum adresat. Tu te poti duce si vaccina colectiv si sta in casa colectiv. Ca masura colectiva. Cat despre tectul meu, este pe langa subiectul tau. Tu nu esti subiect, esti interjectie.
  • +8 (28 voturi)    
    INCHIDETI!!! (Miercuri, 22 septembrie 2021, 19:19)

    winston_smith [utilizator]

    Pe viata sa ramana scoala online!! Sa nu mai aiba prieteni, sa nu mai socializeze, sa nu se intalneasca cu copii de varsta lor, cum s-a putut 2 ani, se poate inca 10!! traiasca digitalizarea, fiecare la el acasa, pentru ce ne trebuie scoli, haideti sa le demolam!! traiasca scoala online, traiasca comandantul actiunii!!!
    • -6 (24 voturi)    
      Pai, acu' te dai plin de griji... (Miercuri, 22 septembrie 2021, 21:14)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      ...dar scolile sunt inchise datorita celor ca tine, prostimea nevaccinata.
      Daca adultii/parintii ar fi fost mai responsabili, s-ar fi vaccinat familiile cu totul, de la cel mai mic la cel mai in varsta.
      Dar cum prostimea semi-analfabeta stie ea mai bine, acesta e rezultatul : spitale pline, morgi supra-solicitate si restrictii de tot felul.

      Si va fi din ce in ce mai rau, acesta e doar inceputul.

      P.S. UK avut scolile inchise doua trimestre. In Ro va fi si mai rau.
      Asta, ca sa stii ce perspective oferi copiilor....
      • 0 (4 voturi)    
        Datorita? (Joi, 23 septembrie 2021, 9:58)

        Publius Covidius Naso [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

        Adica multumita, gratie? Unul normal la cap ar fi zis "din cauza", ca e ceva rau. Auzi, "multumita tie am cazut in sant". Dar nu am pretentii de la tabula rasa.
  • +10 (22 voturi)    
    si inca ceva (Miercuri, 22 septembrie 2021, 19:21)

    winston_smith [utilizator]

    sa ne informeze hotnews ce tari din lume mai au scoala online(=scoli inchise, ba chiar mai rau din unele puncte de vedere, avand in vedere dependenta de ecrane, miopie si alte nenorociri, mai ales pentru cei mici); si ce tara a avut cea mai lunga perioada de timp scolile inchise de pe intreg globul.( va dau un indiciu, comandantul actiunii in aceasta tara vorbeste pocit limba romana).
    • -6 (18 voturi)    
      ... (Miercuri, 22 septembrie 2021, 21:23)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      Normal ca au scolile deschise avand rate foarte mari de vaccinare.
      • +3 (11 voturi)    
        toate? (Miercuri, 22 septembrie 2021, 23:05)

        winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        ma indoiesc, procentul vaccinatilor la nivel global e in jur de 40 %.....
      • 0 (6 voturi)    
        la urma urmei (Miercuri, 22 septembrie 2021, 23:39)

        winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        trecem si prin asta. tata imi spune ca astia sunt amatori pe langa comunistii adevarati. daca ei s-au descurcat, ne-om descurca si noi, ii educam acasa, sa privim macar partea buna, sa strangem randurile, noi astia sanatosi in gandire, sa formam o miscare nationalista viguroasa, sa-i intindem un pic pe ticalosi. macar cu asta sa ne ramanem...la scara deceniilor va rupem.
        • 0 (0 voturi)    
          din pacate (Joi, 23 septembrie 2021, 10:49)

          noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

          s-ar putea sa nu fie chiar asa de amatori.... mai subtili, mai fara bata, dar mai periculosi tinand cont de conformismul facil al oamenilor de azi
    • 0 (4 voturi)    
      In plus (Joi, 23 septembrie 2021, 9:59)

      Publius Covidius Naso [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      Cum se numeste forma acreditata de invatamant la distanta pentru studiile preuniversitare?

      Pt preuniversitare, acreditata exista o singura forma de invatamant: "la zi, cu prezenta".
  • +4 (12 voturi)    
    Ministrul educației iar se dă cu părerea (Miercuri, 22 septembrie 2021, 19:26)

    minodues [utilizator]

    "cea mai mare parte a acestor infectări confirmate a fost determinată de activitățile din ultimele zile ale vacanței de vară"

    Ministrul educației iar se dă cu părerea și vorbește despre prima tulpină folosind date vechi.

    Pentru tulpina originală (nu făcătură) aveai simptome(se putea detecta) la 5-6 zile de la infectare;
    puteai transmite boala dupa 3 zile de la infectare.

    Delta se poate detecta la 3.71 zile de la infectare.

    Nici un termen de mai sus nu trece de cele 7 zile de la începerea școlii așa că e mult mai probabil ca mare parte a acestor infectari să vină din școală.

    Era bună o statistică pe județe.
  • +3 (15 voturi)    
    covid (Miercuri, 22 septembrie 2021, 19:26)

    ------ [utilizator]

    Poate sunt doar raciti !
  • +9 (15 voturi)    
    Nu stiu cum sa spun (Miercuri, 22 septembrie 2021, 19:41)

    VOX. [utilizator]

    Dar parca s-a dorit sa ajungem in situatia asta.
    • +2 (10 voturi)    
      . (Miercuri, 22 septembrie 2021, 21:25)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      Asa pare, ori sunt atat de prosti incat pentru un om normal pare imposibil si cauta alte explicatii.
  • -3 (7 voturi)    
    din statistica (Joi, 23 septembrie 2021, 1:16)

    ..13 [utilizator]

    Pare evident a problemele sunt la angajati.

    sa ne mai zica odat cu punct si virgula cum stam cu rata vaccinarii la angajatii din educatie -

    am niste draci ca i-as trimite pe toti bolovanii astia cu gripa si nevaccinati direct in mama lor.
  • +1 (5 voturi)    
    Am mai comment (Joi, 23 septembrie 2021, 9:32)

    Vaka [utilizator]

    si am luat "suspendare" :).

    Asta este o mare mizerie de informatie aruncata presei. Nu zic de HN, care a preluat-o si distribuit-o, asta este industia lor, vorbesc ministerul invatamantului care joaca o piesa in comanda politica:
    1. In primul rand nu este treaba si competenta lor sa comunice sau sa discute asa ceva. E alt minister care se ocupa de asta (sau ar trebui sa se ocupe)...

    2. Este o informatia care trebuie, sa nu zic cenzurata, dar distribuita cu grija conform principiului de securitate "Need to know". Nu stiu nici o tara europeana care sa fi publicat detalii despre infectarea specifica la elevi si cadre didactice, desi informatiile sigur erau disponibile. Germania testeaza toti elevii de doua ori pe saptamana...

    3. Este o informatie toxica pentru ca dezbina si mai mult o societate deja polarizara la extrem, unde fiecare sare la gatul celuilalt din nimic (cotidianul acestui forum)