Peste 1000 de elevi confirmați cu Covid-19, la cinci zile de la deschiderea școlii. Situația epidemiologică din școli la nivel național

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 17 septembrie 2021, 17:13 Actualitate | Educatie


Scoala in timpul pandemiei
Foto: JENS BUTTNER / AFP / Profimedia
Peste 1000 de elevi și preșcolari și 600 de angajați din școli și grădinițe sunt confirmați cu Covid-19 la nivel național, potrivit unei centralizări transmise vineri de Ministerul Educației, la cinci zile de la începerea anului școlar 2021-2022.

„Astăzi, 17 septembrie 2021, în urma centralizării raportărilor din unitățile de învățământ preuniversitar, situația epidemiologică este următoarea:

  • Număr preșcolari/elevi confirmați Covid-19: 1.091
  • Număr personal angajat în învățământ confirmat Covid-19: 604
  • Număr clase/grupe cu activitatea față în față suspendată ca urmare a cazurilor confirmate: 795
  • Nr. copii/elevi din clasele/grupele cu activitatea față în față suspendată ca urmare a cazurilor confirmate: 17.658
Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a declarat vineri dimineață că aceste cazuri raportate în primele zile de școală „nu sunt generate de școală”, având în vedere că „există o perioadă de incubație”.

„În primele zile de la deschiderea școlii nu putem vorbi despre infectări generate de școală”, a adăugat el.

Cîmpeanu a admis că tulpina Delta „în mod evident s-a dovedit a fi mai contagioasă și din păcate a afectat într-o măsură mai mare decât variantele precedente copiii și tinerii, lucru care trebuie compensat de respectarea riguroasă a regulilor în școli”.

Câți elevi și angajați din școli sunt confirmați cu COVID-19 în București



Potrivit unei raportări a DSP București, 46 de elevi și preșcolari și 11 angajați din școli și grădinițe erau confirmați cu Covid-19 joi, 16 septembrie.

Centralizarea publicată vineri de DSP București arată astfel:
  • Grădinițe: 3 copii, 2 membri ai personalului
  • Clasele primare: 10 copii, 1 membru al personalului
  • Clasele V - VIII: 21 copii, 6 membri ai personalului
  • Liceu și școli profesionale: 12 copii, 2 membri ai personalului
Potrivit aceleiași raportări, 166 de copii și doi angajați sunt contacți direcți ai unor persoane confirmate pozitive.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6857 vizualizari

  • -13 (27 voturi)    
    1000 confirmati din 100.000 mii copii cu covid (Vineri, 17 septembrie 2021, 17:23)

    Gryphus [utilizator]

    copiii NU au simptome de covid deci fac schimb de tulpini la scoala fara sa stie apoi merg acasa si dau covidul familiei

    si dupa aia vine Arafat la TV seara de seara sa ne ameninte cu VACCINAREA OBLIGATORIE

    daca nici asta nu e terorism de stat atunci nu stiu ce e
    • 0 (8 voturi)    
      ! (Vineri, 17 septembrie 2021, 17:37)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Mai acesta, vezi ca China a a vaccinat 91% dintre copiii cu vârste între 12 și 17 ani! Asa ca pliscul mic despre "terorism" de stat si alte aberatii din varful copacului in care stai!
      • +1 (3 voturi)    
        foarte bun exemplu (Vineri, 17 septembrie 2021, 19:36)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        china
        wtf
        :)))
        • +1 (1 vot)    
          ! (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 13:06)

          tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

          Analfabet functional, citesti ceva dar nu intelegi ce citesti!
    • 0 (10 voturi)    
      O masura necesara ! (Vineri, 17 septembrie 2021, 17:51)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Asta este vaccinarea obligatorie : o masura necesara.
      Altfel, se intampla exact ce spui tu : copiii isi imbolnavesc familiile.

      Numai prostimea ignoranta o vede ca pe terorism de stat. Insa, daca iti citeste postarea, se lamureste imediat .
    • +1 (3 voturi)    
      asa si (Vineri, 17 septembrie 2021, 17:53)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ce vrei sa spui de fapt?
      ce e de facut dupa tine.
    • +1 (7 voturi)    
      Fiecare il numeste cum vrea (Vineri, 17 septembrie 2021, 17:56)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Eu unul l-as numi iresponsabilitate a parintilor ca nu se vaccineaza (fara motive pertinente). Dar stii vorba in engleza: "tomatoes, tomatos".
  • -5 (7 voturi)    
    Stopam cresterea valorilor! (Vineri, 17 septembrie 2021, 17:48)

    mstefan [utilizator]

    Oare era asa importanta revenirea copiiilor la scoala? Pierdeau contactul cu lumea civilizata? Il sareau pe Eminescu si pe Pitagora? Ne lasau in urma copiii din alte tari? Ajungeam de rasul Europei? :) Oh wait...we already there.
    • -1 (5 voturi)    
      Da, perdeau contactul cu lumea civilizata! (Vineri, 17 septembrie 2021, 19:29)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui mstefan

      Tu ai cea mai mica idee care este impactul psihologic al izolarii asupra copiilor? Sacrifici o generatie, sute de mii de copii pentru ce? Pentru ca o sa umple la ATI?
      Really?

      Orice viata are valoare dar un milion de vieti valoreaza mai mult decat cateva sute.
  • +5 (7 voturi)    
    Daca numai dupa 5 zile ... (Vineri, 17 septembrie 2021, 18:05)

    Emma12 [utilizator]

    ... de la inceperea scolii s-au confirmat 1000 de copii, inseamna ca acesti copii erau majoritatea deja infectati, deci dinainte de inceperea scolii. Asta inseamna ca transmiterea intracomunitara incepe sa ia proportii.
  • +3 (5 voturi)    
    Copiii (Vineri, 17 septembrie 2021, 19:55)

    Gansoman [utilizator]

    Copiii sunt veriga slaba a oricarei familii.Ei sunt cei aduc acasa orice boala,deci...