VIDEO UPDATE Caz grav de bullying la un liceu din Timișoara: O fată cu nevoi speciale este agresată și batjocorită de două colege. Poliția a deschis dosar penal / Reacția ministrului Educației

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 8 iunie 2021, 12:43 Actualitate | Educatie


Caz bullying la Timisoara
Foto: captura video
Imagini revoltătoare la Liceul Alimentar din Timișoara: o fată de 15 ani, cu nevoi speciale, a fost agresată și batjocorită de două colege, în timp ce alți doi adolescenți au filmat scenele și s-au amuzat, scrie tion.ro. Conducerea liceului nu știe nimic, iar mama fetei se teme să o mai lase la școală.

UPDATE Poliţiştii din Timiş au întocmit dosar penal „sub aspectul săvârşirii infracţiunii de lovire sau alte violenţe, în cadrul căruia se fac cercetări pentru stabilirea situaţiei de fapt şi a măsurilor legale care se impun”, au declarat pentru Agerpres reprezentanţi ai Biroului de presă.

Incidentul a avut loc luni, într-un laborator de la Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară din Timișoara. În imagini se vede cum fata de 15 ani este ținută pe un scaun, colegele ei o bruschează și o amenință cu bătaia, iar mai apoi o batjocoresc. Între timp, alți colegi, doi băieți, filmează cum cele două fete o chinuie pe adolescenta de 15 ani.



La un moment dat, una dintre colege o apucă de păr, în timp ce cealaltă o ține. Fata primește și o palmă. "Bă, vorbești? Bă zici că degeaba vorbește asta”, îi spune una dintre ele.

Mama fetei: Știu doar că e maltratată fiica mea


Copiii sunt în clasa a IX-a. Mama fetei agresate spune că nu înțelege cum se poate întâmpla așa ceva într-un liceu din Timișoara și de ce elevii sunt nesupravegheați. Ea a povestit că fiica ei este un copil cu nevoi speciale.
  • "Știu doar că e maltratată fiica mea. Nu mi-a povestit nimic, e o fire mai tăcută, e cu retard mintal și cu sindrom hiperkinetic. Astăzi am aflat, atâta știu că una din fete are 18 ani și mai e o fată de 15 ani. (…) Fata este în clasa a IX-a, asta s-a întâmplat în laborator, nu înțeleg unde a fost profesoara, de ce sunt nesupravegheați. Îi e și frică la fată să îmi spună, pentru că au amenințat-o, nici nu vrea să-mi spună. (…)”, a spus pentru Tion mama copilei agresate.
Femeia este hotărâtă să ceară explicații de la Inspectoratul Școlar Timiș, de la conducerea unității școlare și vrea să depună plângere la poliție. Ea se teme să-și mai trimită copilul la școală.

Contactată de Tion, conducerea școlii nu știa despre incident. Directorul instituției de învățământ, profesor de chimie, a început să dea telefoane, ca să afle ce s-a întâmplat de la colegi. Nici inspectorul școlar general de Timiș, Marin Popescu, nu fusese informat despre incident.
  • "Doamna director trebuia să știe de lucrurile astea. Nu ne putem juca cu așa ceva, profesorii care sunt acolo vor răspunde pentru acest lucru, dacă este un caz grav vom merge până la desfacerea contractului de muncă”, a explicat Marin Popescu pentru Tion.

Reacția ministrului Educației


Ministrul Educației a menționat acest nou caz de bullying în cadrul unei dezbateri organizate marți de Salvați Copiii.

"A mai apărut aseară o situație în Timișoara, în momentul de față corpul de control al inspectorului de Timiș mă va informa. Dar nu sunt deloc îmbucurătoare datele preliminare”, a precizat Cîmpeanu.

Incidentul de la Timișoara vine pe fondul unui alt caz de bullying în școlile din România. Recent, un copil de clasa a VI-a de la Școala "George Bacovia" din Sectorul 4 al Capitalei s-a aruncat pe geamul clasei aflate la primul etaj al școlii. Incidentul a avut loc într-o pauză. Potrivit unor informații Digi 24, copilul s-ar fi aruncat pe geam pentru că ar fi fost agresat de alți colegi de clasă. Directoarea școlii spune că nu a fost vorba de bulllying, pentru că asta "presupune agresiune verbală cu repetiție".

”O joacă obişnuită. Ce să vă zic... a avut o stare de nervi. Nu neapărat s-a certat cu un elev. Pur si simplu a fugit şi a sărit pe geam”, a reacționat inspectorul general al ISMB, Ionel Pușcaș.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6492 vizualizari

  • +4 (28 voturi)    
    Bullying? (Marţi, 8 iunie 2021, 13:03)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Da' un termen romanesc nu gasim? HĂRȚUIRE ce cusur ar avea?
    • +2 (14 voturi)    
      nationalist retardat (Marţi, 8 iunie 2021, 13:25)

      satyr [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      Bully-ing este un termen foarte precis, contextual și specific, diferit de hărțuire, care nu are corespondent în limba română, deci în lipsa unui corespondent adecvat este normal să folosim cuvinte de import deoarece așa evoluează toate limbile.
      • -1 (1 vot)    
        Nu face pe satyrul (Miercuri, 9 iunie 2021, 19:14)

        O_Tannenbaum [utilizator] i-a raspuns lui satyr

        Pentru sporirea preciziei termenul s-ar putea denumi HARTUIRE VIOLENTA si am elimina nevoia unui neologism inutil.

        Hai convinge-ne tu ca " hartuire violenta " nu ilustreaza perfect fenomenul, dar e nevoie de putin efort intelectual pentru a imagina expresia potrivita.
    • +5 (15 voturi)    
      . (Marţi, 8 iunie 2021, 13:33)

      CptPopa [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      Cand zici termen romanesc te referi la dacic? latin? sau la restul de 90% de cuvinte adaptate din engleza, franceza, germana, turca, slava, greaca, maghiara, care initial au fost neologisme si apoi romanesti?
    • 0 (6 voturi)    
      Suna prea ... romanesc. :) (Marţi, 8 iunie 2021, 14:00)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      .
    • +5 (7 voturi)    
      Da si nu (Marţi, 8 iunie 2021, 14:21)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      Asa este, ar trebui tradus. Motivul pentru care este ales acest termen este ca sa faca o corelare intre ce se intampla si in alte tari, care la randul lor, folosesc acelasi termen.

      Scopul este sa ridice semnal de alarma asupra acestui fenomen. Da, este vechi. Nu cred ca exista scoala fara asa ceva. Dar ideea din spate este sa forteze institutiile sa nu mai ascunda aceste incidente.

      Imi place ca dintre toate lucrurile din articol, de la text la clip, singura problema existentiala care nu te lasa sa dormi e ca s-a decis folosirea termenului din alta limba si nu unul romanesc.

      Esti definitia pura a expresiei diplomate "nu vezi padurea de copaci". Altii poate ar folosi expresia "ochelari de cal".

      Eu as zice altceva, dar ma abtin.
    • -1 (7 voturi)    
      Cred ca termenul hartuire (Marţi, 8 iunie 2021, 14:44)

      moto33 [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      dpdv legal sau ca acceptabilitate socaiala e asociat cu violenta sexuala exercitata de un barbat asupra unei femei.
  • +9 (11 voturi)    
    waw (Marţi, 8 iunie 2021, 13:30)

    sorvas [utilizator]

    ce creaturi odioase. ar trebui exmatriculate, zic eu. asta e un comportament care nu ar trebui iertat si un caz din care unitatea de invatamant ar trebui sa faca exemplu.
  • +6 (8 voturi)    
    Bullying (Marţi, 8 iunie 2021, 13:35)

    Kato01 [utilizator]

    Bullying sau hartuire... ce mai conteaza cum ii zicem. Faza e ca nu educi de o anumita varsta cu vorba buna, nici in Ro, nici in alte tari. In acest caz ar trebui exmatriculare direct, dovada exista. Cum pt o hartie aruncata pe jos e nevoie de o amenda de 20mil, dc vrem sa avem "o tara ca afara".
    • +2 (2 voturi)    
      Frecvență sau exemplu (Marţi, 8 iunie 2021, 23:00)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Kato01

      Problema e că asemenea fenomene sunt aproape peste tot, iar lucrurile trebuie tratate sistematic. Ce ne trebuie este un corp de profesori care să se implice, să afle despre fenomenele acestea și să le combată la firul ierbii, acolo unde se întâmplă. Marea problemă e atitutudinea educatorilor, care văd în asemenea chestii „o simplă joacă”.

      Măsurile drastice aplicate în cazuri izolate nu rezolvă nimic. Doar îi face pe cei prinși să pară niște ghinioniști. Cam ca vitezomanii de pe străzi: degeaba suspenzi permise și dai amenzi mari în cazurile rare când prinzi pe cineva cu 200 km/h; dacă polițiștii sunt de regulă absenți din trafic și viteze de genul ăsta sunt la ordinea zilei pe șosele.

      Degeaba îi dai afară din școală pe agresori. Ei trebuie reparați.
  • +10 (10 voturi)    
    Fascinant (Marţi, 8 iunie 2021, 14:24)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Sa razi in timp ce faci rau intentionat cuiva sau sa asisti, sa incurajezi si sa filmezi spune multe despre acea persoana.

    Sunt multe cazuri in care vezi ca persoane care ranesc sau tortureaza sau hartuiesc sau batjocoresc sau bat pe cineva se inregistreaza audio, video sau cu poze. Pentru ei, asta e un trofeu, o dovada a victoriei.

    Va dati seama ce minte au?!

    Ce fac ele e la un pas foarte, foarte mic de tortura, iar placerea de care dau dovada toti participantii din clip in acest "hobby" imi spune ca ar fi bine sa fie supervizati multi ani, ca nu se stie cand se plictisesc si trec la acte mai serioase. Chiar nu m-ar surprinde sa vad vreo stire despre tip sau tipele respective peste cativa ani ca au batut pe cineva in trafic sau intr-un magazin sau mall.
    • 0 (2 voturi)    
      O internare la un centru de minori le-ar educa (Marţi, 8 iunie 2021, 19:29)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Trebuie o masura cu adevarat drastica, pe care sa o perceapa ca atare. Simpla scadere a notei la purtare nu e suficienta.

      Ar putea fi inculpati si parintii lor.
      • +4 (4 voturi)    
        Si educatia? Empatia? (Marţi, 8 iunie 2021, 21:29)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Sunt lucruri care lipsesc clar de la fiecare dintre ei, fiecare cu un grad de complicitate mai mic sau mai mare.

        Daca de la parinti si scoala nu au primit pana acum educatie, ma indoiesc ca intr-un centru ar putea.

        Empatia e ceva ce primesti gratuit, atunci cand ai pe cineva care tine la tine. Ca sunt parinti, bunici, unchi, matuse, vecini, prieteni de familie, frati, surori, prieteni. Si se spune ca cine se aseamana se aduna. Este clar cu ce gunoaie de caractere s-au adunat astia.

        Poate am dat-o-n cinism, dar ma indoiesc ca daca ajungi la varsta asta fara sa intelegi ca aceste acte sunt impotriva bunului simt, umanitatii, tolerantei, intelegerii, empatiei, mai poti dupa.

        Si da, putem enumera cazuri de infractori care au facut crime odioase si dupa puscarie s-au "vindecat". Dar in ce tara? In Romania? Nu. Deci?

        Acum nu zic sa le ducem la spanzurat, dar nu am asteptari la altceva decat aceeasi rautate, poate chiar mai grava, pe parcursul vietii. Imi pare rau, dar nu imi transmit altceva fiintele astea.
  • +5 (7 voturi)    
    Bullying vs Harrasment (Marţi, 8 iunie 2021, 14:36)

    WonderLady [utilizator]

    Nu sunt fan al romglezei,dar termenul de bullying nu are traducere in limba romana. Hartuire este termenul folosit ptr harassment,or daca dai o căutare pe Google,vei vedea că deși bullying este similar cu harassmentul,este totuși interpretat că fiind diferit de acesta( bullying-ul e mai mult folosit in cazul copiilor,harassment are mai multa legătură cu hartuirea sexuala). Poate din cauza asta a fost folosit așa în articol.
    • 0 (0 voturi)    
      Incearca altceva (Joi, 10 iunie 2021, 5:31)

      O_Tannenbaum [utilizator] i-a raspuns lui WonderLady

      Incearca HARTUIRE VIOLENTA. Si ai sa vezi ca aopera speţa.
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 iunie 2021, 16:31)

    [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      Toti cei care au asistat trebuie exmatriculati sau (Marţi, 8 iunie 2021, 19:25)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui

      cel putin mutati la alte scoli. Nu exista nicio scuza pentru asta.
  • +2 (2 voturi)    
    ma intreb (Marţi, 8 iunie 2021, 17:09)

    vizirul [utilizator]

    ce ecou au orele de religie asupra acestor fete si baieti; cu astfel de *jocuri* care frizeaza gustul primar pentru a chinui pe unul mai slab,*jocuri* prea des aduse in spatiul public din mediul preunuversitar.?