Decizie la UMF Iași: Doar studenții și profesorii vaccinați, care prezintă un test negativ de Covid sau au trecut prin boală pot participa la examene

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 12 mai 2021, 18:37 Actualitate | Educatie


Cursuri universitare
Foto: Andrei PUNGOVSCHI / AFP / Profimedia
​Conducerea Universității de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa” Iași a decis miercuri ca doar studenții și profesorii care s-au vaccinat anti-Covid, care prezintă un test PCR sau antigen negativ sau care au trecut prin boală în ultimele 90 de zile pot participa la examenele din sesiunea de vară 2021.

Decizia este semnată de rectorul UMF, Dr. Vasile Scripcariu, care a confirmat-o pentru HotNews.ro.

Această măsură a fost luată în ciuda petiției inițiată de o parte dintre studenți, care acuzau măsuri discriminatorii și abuzive.

Citește aici despre petiția studenților

Potrivit textului deciziei, publicate de Edupedu.ro, „pentru a putea participa la sesiunea de examene din perioada 29.05.2021-19.05.2021, sesiunea ordinară nr. 2, studenții și cadrele didactice vor prezenta, înainte de fiecare examen, unul dintre următoarele documente: Certificatul de vaccinare anti-COVID, inclusiv cu prima doză; Test RT-PCR negativ, nu mai vechi de 72 de ore; Rezultatul negativ certificat al unui test antigen rapid nu mai vechi de 24 de ore; Adeverință din care să rezulte că se află în perioada cuprinsă între a 15-a și a 90-a zi, ulterioară confirmării infectării cu SARS-CoV-2.”








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6142 vizualizari

  • -5 (37 voturi)    
    Idee (Miercuri, 12 mai 2021, 18:41)

    Mazeta [utilizator]

    Poate și la articolele HN ar trebui să comenteze doar utilizatorii vaccinați.
    • +2 (6 voturi)    
      Nu vad echivalenta (Miercuri, 12 mai 2021, 19:30)

      cineva123 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nimeni nu impiedica studentii nevaccinati sa participe la cursurile online.
      • -4 (4 voturi)    
        e romaneste (Miercuri, 12 mai 2021, 22:52)

        nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui cineva123

        nu martiana, ERA VORBA DE EXAMENE, tarane!
  • -11 (45 voturi)    
    Decizie discriminatorie! De atacat in JUSTITIE (Miercuri, 12 mai 2021, 18:47)

    Gryphus [utilizator]

    sper ca studentii sa se coalizeze si sa o atace in justitie altfel aceste abuzuri si discriminari vor continua si in alte locuri din tara
    • +4 (6 voturi)    
      Clar harbuz (Miercuri, 12 mai 2021, 19:31)

      cineva123 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Ce sa spun, nene...
    • +5 (7 voturi)    
      exact (Miercuri, 12 mai 2021, 21:41)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Si cazierul cerut la nagajare e discriminatoriu! Ce daca sunt interlop cu un cazier lung de un metru, eu vreau sa ma angajez la banca! Sau in politie!
  • +14 (44 voturi)    
    Perfect (Miercuri, 12 mai 2021, 18:47)

    Dogul [utilizator]

    Ar fi absurd să fii medic sau student la medicina si sa refuzi șoșocește să te vaccinezi. Nu vrei? OK: prezinți test. E pandemie.
    • +3 (7 voturi)    
      Ar trebui... (Miercuri, 12 mai 2021, 19:46)

      gugurila [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      ... sa faca publice numele celor care s-au opus ca sa nu te duci din greseala sa te tratezi la ei.
    • -2 (16 voturi)    
      Pandemie? (Miercuri, 12 mai 2021, 20:38)

      cracanel [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      Cu rata mortalitatii de 5 la 10.000? Si alea umflate? Plandemie poate!

      Wyoming devine al 11-lea stat ce interzice pasapoartele de vaccinare. Nici unei persoane nu i se poate interzice accesul in vreun loc sau la servicii pe baza starii de vaccinare.

      Natie de sclavi, Romanica, ce sa ceri?!
      V-au distrus economia, firmele mici si mijlocii falimentate, cu sperietura COVID au vandut pe nimic si ce mai aveau...
      Pretul cuprului all time high si noi vindem o treime din rezervele de cupru turcilor!

      Aia e problema, vaccinarea...
      • +2 (8 voturi)    
        dap (Miercuri, 12 mai 2021, 22:06)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui cracanel

        De la americani merita sa luam sfaturi despre gestionarea unei pandemii ... 500.000 de morti, 'Murica number one (la capitolul asta)!
  • -6 (36 voturi)    
    niste scarbe (Miercuri, 12 mai 2021, 18:53)

    alfa1 [utilizator]

    nimic mai mult de spus
  • +7 (29 voturi)    
    Foarte bine ! (Miercuri, 12 mai 2021, 19:15)

    Ion Alexandru [utilizator]

    Excelenta decizie, ar trebui, in mod normal, impusa de minister intregului sistem de invatamant.
  • +8 (28 voturi)    
    E destul de logica treaba (Miercuri, 12 mai 2021, 19:17)

    cicci [utilizator]

    Date fiind conditiile actuale, cand orice persoana care doreste sa se vaccineze, poate sa o faca, un viitor medic ar trebui sa realizeze ca solutia iesirii din situatia actuala e vaccinarea si ar trebuie sa se conformeze(exista si exceptii unde vaccinul nu este indicat).

    in cazul in care nu crede in vaccin, si crede in implantare de chip 5G, ar fi o idee sa se reorienteze catre poli, sectia telecomunicatii...
    • -1 (1 vot)    
      Logica (Joi, 13 mai 2021, 13:10)

      catalin_f [utilizator] i-a raspuns lui cicci

      Date fiind conditiile actuale ,cand sunt deja inregistrate cel putin 3900 de persoane infectate dupa vaccinare (sunt chiar si 57 de morti,deci si prezumtia ca cei vaccinati ar face doar forme usoare a cazut ) care mai e logica sa-i verifici doar pe cei nevaccinati ?
  • +5 (11 voturi)    
    ...pe banii UMF? (Miercuri, 12 mai 2021, 19:21)

    dorinmac [utilizator]

    ..sau cate teste PCR trebuie sa-ti faci pe banii tai ca sa termini sesiunea? da, am inteles (cu totii), este pandemie, dar scrie undeva in contractul cu UMF despre asa ceva? si nu se numeste discriminare? dar CUM se numeste, mai ales in cazul studentilor care nu se pot vaciina din terte motive, respectiv antecedente medicale sau simplul fapt ca timpul este prea scurt? dspre ce vorbim aici atunci, nu despre discriminare?... da, unii au luat-o naibii razna RAU DE TOT!
  • +2 (12 voturi)    
    ca sa nu-i plangeti prea mult: (Miercuri, 12 mai 2021, 19:39)

    Francisc 1 [utilizator]

    studentii la medicina au fost in etapa 1 cu pfizer ( inaintea specialilor ) si la Iasi s-a ocupat facultatea sa-i programeze nu trebuia decat sa se duca doar ca n-au avut chef sau erau plecati la mamica ca era online scoala!
  • -2 (14 voturi)    
    E simplu (Miercuri, 12 mai 2021, 19:40)

    VOX. [utilizator]

    Studentii trebuie sa boicoteze sesiunea de examene. Toti. Preaplecatele slugi din conducerile universitatilor vor fi nevoite sa dea inapoi.


    Pe toti peretii si pe toate usile sunt afise unde e scris clar: "In Romania si in toate statele Uniunii Europene, vaccinarea împotriva COVID-19 este voluntară/ne-obligatorie."

    https://vaccinare-covid.gov.ro/vaccinarea-sars-cov-2/top-10-informatii-inselatoare/
  • 0 (10 voturi)    
    Vorba lui Băsescu: (Miercuri, 12 mai 2021, 20:07)

    Nyk1 [utilizator]

    Țara are nevoie și de ospătari, curieri, tinichigii, preoți, secretare, femei de serviciu - nu trebuie toți să fie doctori dacă nu cred în descoperirile științifice ale biologiei și medicinei moderne.

    Discriminații mai bine să se ia de mână cu adepții teoriei pământului plat care vor să intre la Facultatea de Fizică și să devină cercetători de renume mondial, sau cu cei care vor la Facultatea de Biologie specializarea Genetică, dar cred că toate viețuitoarele de pe Pământ au fost create de o ființă supranaturală acum 5000 de ani și că toți oamenii de pe Pământ se trag din 2 persoane, Adam și Eva, și desigur din relațiile incestoase inevitabile între urmașii acestora.
  • -2 (10 voturi)    
    Si la vot (Miercuri, 12 mai 2021, 20:37)

    vasile-roaita [utilizator]

    tot asa va fi? Vor vota cu USR doar cei vaccinati? Ca sa pui stampila pe USR trebuie sa fi vaccinat?
  • 0 (8 voturi)    
    O intrebare: (Joi, 13 mai 2021, 0:32)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Un student vaccinat in ianuarie si pozitiv in mai are voie sa se prezinte la examenele din vara? Da sau nu ?

    Sunt studenti care s-au vaccinat in ianuarie-februarie, pana in vara se duc dracu anticorpii !
    Sau e cumulativ vaccinat-test pcr negativ sau vaccinat-boala in cel mult 90 de zile pana in data examenului ?
    Cat tin anticorpii dati de vaccin? Un an? O viata?
    A inceput sa se discrimineze la nivel macro... cineva e disperat rau, nu se pot justifica niste bani luati din casele de sanatate. Trinc trinc trinc ? Voiculescu- examene sefi la casele de sanatete
    • 0 (0 voturi)    
      Da, poate (Joi, 13 mai 2021, 15:36)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      Probabil e asimptomatic, fiind student, adica tanar, si nu trebuie sa se testeze. Astazi e importanta vaccinarea, nu mai conteaza daca e infectat sau nu.
  • -3 (11 voturi)    
    Masura discrimatorie si inumana! (Joi, 13 mai 2021, 1:10)

    gie [utilizator]

    Nu ar trebui sa acceptam asemenea masuri discriminatorii! Care din voi cand va primiti copii, parintii, rudele apropiate in casa le cereti certificat, test sau vaccin? Altfel ii alungati? Rusine sa va fie care sustineti asemenea masuri, in numele a orice. Sau nu mai aveti nici unul inima. Io inteleg ca la unii le cere partidul, dar restul? Asa de frica sa va fie? Doamne ajuta sa ne trezim! Doamne ajuta sa invingem fiara!