Cîmpeanu: Nu am înțeles niciodată trecerea de la trimestre la semestre, ce avantaje are să renunți la evaluări?

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 13 aprilie 2021, 11:06 Actualitate | Educatie


Sorin Cimpeanu
Foto: Captura video
Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a declarat marți că propunerea revenirii la structura cu trei trimestre în loc de semestre va fi lansată în dezbatere publică cel târziu la toamnă, afirmând că nu a înțeles niciodată de ce s-a trecut la formula cu semestre și implicit s-a renunțat la o evaluare a elevilor.


„Nu spun că susțin această idee, doar vă rog să vă gândiți. Eu personal nu am înțeles niciodată trecerea la semestre. Nu spun că e rea, nu am înțeles-o eu. Nu am înțeles ce avantaje are, ce avantaj are renunțarea la evaluări, în loc de trei, două. (...) O sa va lansez ca temă de gândire doar, ea va fi lansată și public în dezbartere cel mai târziu în aceasta toamnă. Eu voi asculta cu mare atentie argumentele expertilor în știintele educației”, a declarat Cîmpeanu, în cadrul unei conferințe din campania „Vaccinare și testare pentru învățare” organizată în județul Prahova.

El a precizat că această propunere de modificare a structurii anului școlar este „coroborată cu cea privind extinderea cursurilor”, anul școlar să înceapă de la 1 septembrie.

Ministrul a amintit datele din raportul citat și de asociațiile de elevi și ONG-uri atunci când au făcut apel public la autorități și președinție pentru extinderea anului școlar, și anume România este una dintre cele 3 ţări europene care au cele mai puţine zile de şcoală din Europa, în jur de 165, la fel ca Malta şi Albania.

Potrivit ministrului, în top sunt țări precum Danemarca și Italia, cu 200 săptămâni de școală.

„Un elev din Germania face în total 2 ani și jumătate mai mult decât un copil din România, în Albania face cu 2 ani și jumătate mai puțin decât în România”, a completat el.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5659 vizualizari

  • -7 (17 voturi)    
    Cimpeanu vrea intoarcerea in comunism (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:08)

    emil bobu [utilizator]

    Trimestrele nu au nicio treaba cu pandemia si nu sunt o solutie.
    • +2 (4 voturi)    
      Unde in ideologia comunista ai gasit asta? (Marţi, 13 aprilie 2021, 12:07)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      A invata temeinic e cumva subversiv?

      A, da, introducerea semestrelor a fost una dintre masurile care au urmarit crearea unei dedingrolade totale, a alienarii.
      Pentru Romania nu e recomandat ca tinerii sa invete ceva util, totul trebuie frunzarit, ca doar pregatim viitori capsunari. Si zeci de mii de absolventi de managementuri pe bani multi, dar care nu-si pot lega sireturile.
    • +2 (4 voturi)    
      Campeanu asta e limitat rau (Marţi, 13 aprilie 2021, 13:59)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Eu cand il vad la TV de fiecare data vad cum arunca cifre, e bun sa spuna ca 2400 scoli din 2700 adica ~85% din cele 2700, mai putin 300... stii? cand te uiti la el te intrebi daca rolul lui e de contabil sau de ministru. Numai cifre, dar cand il intrebi lucruri de bun simt adica POLITICI, nu iti raspunde. Zice ca face cum vor profesorii parintii elevii.... baaaaaa IOANEEE fa ceva politici nu iti mai da cu parerea.
      Mai era o aiurita pana ieri ministresa care atunci cand a fost numita ministru a ramas si profesor, Pai aiurita lu tata unui profesor ii e greu sa se autoeduce cu timpul ramas dupa program, ca iti trebuie continua pregatire si invatare de noi norme si tehnici/tehnologii iar aiurita lu peste facea pe ministresa pe profesoara si pe familista! BA POPULISTILOR faceti naibi ceva ca de aia in loc sa progresam... regresam!
      Dar cum poti sa vii cu "vizionari" precum CAMPEANU care sa faca reforme in educatie cand el zice ca face cum vor toti sa faca numai sa nu supere!
      Cine sa faca reforme profesorii care nu vor sa invete nici macar cum sa deschida un Zoom? ASTIA FAC REFORME?

      In fine ultimul comentariu pe care il fac la adresa unui papitoi. Asta merita tara asta primeste!
  • +1 (15 voturi)    
    Birocrația la putere (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:12)

    reiand [utilizator]

    Într-un sistem normal, copiii ar trebui să învețe de plăcere, nu terorizați de evaluări peste evaluări. Dar în sistemul românesc central nu este elevul, ci birocrația.
    • +3 (7 voturi)    
      Corect, dar birocratia asta e oricum (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:37)

      Genialul [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      Nu s-ar introduce nimic, in schimb materia ar fi mai bine delimitata, si e mai usor sa te pregatesti pentru materia dintr-un trimestru decat pentru cea dintr-un semestru.
      In al doilea rand, pentru ca avem doar doua semestre elevii nu se mai concentreaza pe materia dintre vacanta de sarbatori si vacanta dintre semestre, de facto semestrul se termina in vacanta de sarbatori.
    • +4 (8 voturi)    
      . (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:54)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      Hai bre lasă-mă că astea sunt povești, nu învață nimeni analiză matematică de plăcere (sau mă rog, foarte puțini). Mai terminați naibii cu hipioțeala asta.

      Trebuie să existe evaluari periodice atât pentru elevi cât și pentru profesori, cu bareme si cerințe clare.
      • -2 (4 voturi)    
        Campeanu e responsabil de 70 morți/zi (Marţi, 13 aprilie 2021, 12:23)

        Rower [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

        A crescut numărul decedaților de Covid-19 de la 80/zi în 8 Februarie 2021, cand elevii au revenit la clase, la 151/zi pe 12 Aprilie 2021.

        S-a întâmplat același lucru ca în toamna cand numărul morților a explodat de la 39/zi pe 15 Septembrie 2020 la 123/zi în 9 noiembrie cand școlile s-a închis.

        (Toate cifrele sunt medii pe 7 zile.)

        Sursa: https://www.worldometers.info/coronavirus/country/romania/

        Este mai mult decat evident ca școlile sunt principalele responsabile de raspandirea Covid-19. Campeanu ar trebui condamnat la închisoare pe viață pentru zădărnicirea combaterii unei pandemii.
  • +6 (8 voturi)    
    Daca sunt aici care stau in Germania? (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:26)

    Teszzt [utilizator]

    As dori sa confirmati/infirmati diferenta asta de 2 ani si jumatate de care vorbeste Cimpeanu:

    "Un elev din Germania face în total 2 ani și jumătate mai mult decât un copil din România, în Albania face cu 2 ani și jumătate mai puțin decât în România..."

    Din ce am gasit eu pe internet, nu prea iese diferenta asta mare. Poate 1 an.
    • 0 (2 voturi)    
      se confirma (Marţi, 13 aprilie 2021, 12:52)

      M2VW [utilizator] i-a raspuns lui Teszzt

      principala diferenta este ca in Germania vacanta de vara este 1 luna de aici diferenta cumulata in 12 ani de scoala , si vacantele celelalte sunt mai mici. de aceea de multe ori parintzii pleaca in CO si fara copii.
      • 0 (0 voturi)    
        Stai in Germania sau zici ce ai auzit la TV? (Marţi, 13 aprilie 2021, 13:37)

        Teszzt [utilizator] i-a raspuns lui M2VW

        Conform https://www.iamexpat.de/education/primary-secondary-education/school-holiday-dates-germany - vacanta de vara e cam 6 saptamani, plus vacanta de toamna 2 saptamani, plus vacanta de iarna inca 2 saptamani, plus de Pasti + altele...
  • 0 (8 voturi)    
    Corect (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:44)

    mdalacu [utilizator]

    Sincer a inceput sa imi placa Campeanu. E unul dintre ministrii care au habar de subiect si e pragmatic.
  • +8 (8 voturi)    
    Lăsați copiii să fie copii (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:49)

    reiand [utilizator]

    Danemarca și Germania, cu 200 săptămâni de școală în plus, la nivel de liceu fac lucruri mai simple. În Vest școala e și pe post de dădacă, și de nivelare socială. Nu vă imaginați că la absolvire, un elev bun are cunoștințe mult mai avansate acolo, dimpotrivă. Lăsați copiii să fie copii.
    • 0 (2 voturi)    
      corect (Marţi, 13 aprilie 2021, 12:17)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      daca te duci la facultate in vest constatti ca de fapt copiii aia cu mai multe saptamani de scoala au o cultura generala mai slaba, au cunostinte mai putine, singurul lucru pe care il au in plus e abilitatea de a compune liber texte pe teme date pentru ca la ei se pune mult accent pe asa ceva
  • +4 (8 voturi)    
    Elevii în Germania au 15 saptamani vacanța/an! (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:50)

    Rower [utilizator]

    Acele 200 zile de scoala pe an în Germania, de care ne zice Campeanu, sunt de fapt 185. Elevii au acolo 15 saptamani de vacanta în total, ceea ce înseamnă ( 52 - 15 saptamani) * 5 zile/saptamana = 185 zile scoala. (Orele au 45 minute și sunt 5-6 intr-o zi.)

    La gimnaziu, inainte de 1989, erau ani când, elev la Craiova fiind, aveam mai multe ore anual decât unul din Germania azi.

    Nu înțeleg de ce Campeanu nu propune program de școala de 8 ore pe zi (de la 8 AM la 4 PM) și vacanța de 14 zile pe an, ca sa fim in topul mondial.

    Vezi:
    https://ukgermanconnection.org/kids/find-out-en/a-school-day-in-germany/

    Citat:

    "Ministrul a amintit datele din raportul citat și de asociațiile de elevi și ONG-uri atunci când au făcut apel public la autorități și președinție pentru extinderea anului școlar, și anume România este una dintre cele 3 ţări europene care au cele mai puţine zile de şcoală din Europa, în jur de 165, la fel ca Malta şi Albania.

    Potrivit ministrului, în top sunt țări precum Danemarca și Germania, cu 200 săptămâni de școală."
    • 0 (2 voturi)    
      Danemarca si Italia (Marţi, 13 aprilie 2021, 12:14)

      greuladeal [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      Exista state cu 200 de zile de scoala pe an.
      Uite aici, ai toate datele
      https://www.edupedu.ro/grafic-romania-este-in-top-3-tari-cu-cele-mai-putine-zile-de-scoala-cate-zile-de-scoala-au-tarile-din-europa/
  • +4 (10 voturi)    
    Nemernicilor!!! (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:52)

    titelu [utilizator]

    Putem avea VREODATĂ o lege a învățământului care să nu se schimbe de 10 ori pe an? Ce puii mei urmăriți?
    Este absolut odios, experimente peste experimente, absolut toate eșuate. Nu vă e rușine maimuțelor?
  • -1 (5 voturi)    
    Ecaterina Andronescu 2 (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:53)

    greuladeal [utilizator]

    Renuntarea la trimestre cred ca e din 1998... Ideea era sa fie o luna de evaluare la finalul fiecarui semestru (desigur, nu a functiinat asa) si anul scolar chiar incepea atunci la 1 septembrie. A fost asa pana ce a devenit ministra Cati Andronescu, care a spus ca 15 septembrie e o data sapata in memoria colectiva...
    Deci, ce avem aici? Alt dinozaur care nu poate concepe scoala decat asa cum era pe vremea tovarasilor, cand era el pionier.
    Oameni buni, copiii de azi traiesc in UE, lasati toate rememorarile edulcorate si aplicati ce fac cei majoritari, fiindca pe piata muncii cele 6 saptamani de scoala in minus, in fiecare an, ii va costa scump pe viitorii angajati de origine romana.
    • +1 (3 voturi)    
      Oamenii "buni" nu sunt si manipulabili (Marţi, 13 aprilie 2021, 12:41)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui greuladeal

      Apelul "oameni buni" a devenit un fel de sintagma introductiva pentru manipulatori.

      Dupa "oameni buni" puteti fi siguri ca urmeaza o incercare de prostire pregatita printr-o excludere a logicii. Adica, fii bun, nu rational. Crede-ma pe mine, nu incerca sa judeci singur.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu ai adus decit argumente politice. (Marţi, 13 aprilie 2021, 12:46)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui greuladeal

      Dar aici nu e vorba de politica, ci de eficienta actului de invatare.
      Are un copil de 6-10 ani capacitatea de a recapitula o materie predata un semestru? Poate fi ascultat in februarie pentru ce s-a predat in septembrie?

      Sunt suficiente si relevante coua ascultari pe an la fiecare materie?

      Daca masura renuntarii la trimestre a fost buna, ai dovezi ca s-a imbunatatit invatamintul?
      Daca nu, de ce ar trebui continuata?

      E un efoprt prea mare pentru profesori sa incheie 3 medii pe an. Despre asta e vorba.
  • +3 (9 voturi)    
    Reforma din calendar si din pix (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:54)

    luciannn [utilizator]

    Ministerul educatiei pare ca vrea sa "imbunatateasca" invatamantul privind in calendar toata ziua si jucand alba-neagra cu niste date din calendar...

    Cu abandonul scolar, scolile cu wc-ul in curte, cu incalzire pe lemne, fara internet, fara calculatoare, clasele cu 35 de elevi cum ramane?

    La imbunatatirea acestol lucruri lucreaza cineva?
  • +2 (4 voturi)    
    Primul ministru MEN destept si competent de dupa89 (Marţi, 13 aprilie 2021, 11:59)

    D-or [utilizator]

    Cu citeva exceptii inlaturate rapid, restul ministrilor MEN vedeau in sistemul de invatamint doar un pretext pentru afaceri.

    Evident ca nu exista niciun argument in favoarea semestrelor. A fost doar o dovada de prostie a unora care intr-un sistem bazat de merite nu ar fi ajuns niciodata sa ia decizii.
  • -1 (3 voturi)    
    demisia (Marţi, 13 aprilie 2021, 12:15)

    martel55 [utilizator]

    cand v-o mai dati?ca asa ati promis la inceputul lui februarie... si acum vedem, dupa 2 luni de scoala, in care nu s-a facut nimic pentru testare, in care nu s-a facut nimic pebtru a asigura niste minume masuri de preventie , mai mutl decat o dublare a numarului de cazuri si a mediei de decese...acum o sa vina sa ne spuna ca nu scoala a produs imbolnaviri, pentru ca nu s-a testat ca sa avem dovezi, nu s-au facut anchete epidemiologice, insa coincednta cu situatia din tooamna e evidenta
  • +2 (4 voturi)    
    Trimestre, DA. Lungirea anului, NU. (Marţi, 13 aprilie 2021, 12:17)

    D-or [utilizator]

    E fara sens conditionarea celor doua masuri.

    E ca si cum ar vrea sa nu reuseasca niciuna. Un fel de "am vrut sa maninc peste".

    Dimpotriva, impartirea pe trimestre va creste eficienta invatarii, astfel incit nu va mai fi nevoie de lungirea anului scolar.

    In plus, se pot programa unele activitati si in zilele de sambata, sa zicem una-doua sambete pe luna.

    Profesorii isi pot recupera zilele muncite sambata in timpul vacantelor prin libere duble, conform legislatiei. Sau prin plata festivelor.

    Sigur, vor protesta profesorii. Pentru unii dintre ei si o evaluare pe an ar fi prea mult.
  • 0 (4 voturi)    
    lasati structura anului scolar in pace! (Marţi, 13 aprilie 2021, 12:53)

    Remarque [utilizator]

    S-au terminat toate problemele invatamantului romanesc de rezolvat si a ramas fix asta!
    Niciun politician nu a vrut sa-si lege numele de Educatie, pentru ca e un potofoliu cu bani putini si probleme multe. Asa ne-am ales cu acest cimpeanu, un comunistoid caruia ii place sa apara in presa si atat.

    Exista manuale pentru toti copiii? Si daca da, sunt revizuite si actualizate ca informatie? Abandonuil scolar a fost redus? Exista scoli renovate si utilate dupa nevoile copiilor? Exista asistenta medicala acordata in scoli? Este invatamantul centrat pe elev? S-au depolitizat inspectoratele scolare?
    Dar nu, pentru noi conteaza structura anului scolar, ca face rating in presa si se face si cimpeanul ca munceste.
    • -2 (2 voturi)    
      Fix (Marţi, 13 aprilie 2021, 13:41)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      lungimea si structura anului scolar reprezinta o mare problema din care decurg multe altele
  • 0 (2 voturi)    
    Vrea cantitate nu calitate (Marţi, 13 aprilie 2021, 14:19)

    ACP [utilizator]

    asta cel putin e clar. In primul rand sa schimbe materia si elevii sa invete lucruri importante din vata de zi cu zi. Degeaba invata despre logaritm daca nu stiu ce e aia o lege sau un credit. In al doilea rand copii cu cat se lungeste scoala cu atat mai mare va fi absenteismul, mai ales in zonele rurale unde abandonul este mai mare. In al treilea rand la noi e alta clima fata de Germania si Danemarca. Nu stiu cine va rezista la ore in asemenea conditii ca sa nu mai vorbim de scolile fara bai decente. Si mai e o problema pentru parinti legata de costuri care cresc cu numarul de zilelor de scoala.
    Oricum acest individ s-a remarcat doar prin demersuri politicianiste, de imagine.
    • +1 (3 voturi)    
      Da, fiul meu invata despre acte de proprietate (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:51)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui ACP

      si despre cum se completeaza, pardon, "se aplica" pentru emigrare in clasa a treia!
      Dar nu i se predase inca tabla inmultirii.

      Lungirea anului scolar ar fi o prostie. In schimb, da, trebuie reorganizat in trimestre, nu in semestre.

      Vacanta de vara trebuie pastrata de 3 luni, dar cu lista de lecturi (si chiar anumite activitati) obligatorii pe timpul verii.
  • 0 (0 voturi)    
    Eterna parere a mea (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:37)

    JustinCase [utilizator]

    Eterna ”reforma” in educatie degeaba, dupa cum traieste cu impresia fiecare prost. Nu dupa studii si cercetari, dar dupa cum crede si i se pare.