Cîmpeanu: O propunere alternativă - prelungirea anului școlar doar cu o săptămână, semestrul al doilea se încheie pe 25 iunie / Evaluarea Națională rămâne la aceleași date / Vacanța de primăvară, între 2 aprilie și 4 mai

de Iulia Roșca     HotNews.ro
Miercuri, 24 martie 2021, 13:41 Actualitate | Educatie


Sorin Cîmpeanu
Foto: Captura Facebook
Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a declarat pentru HotNews.ro că o variantă pe care o va propune joi în cadrul Comitetului de dialog social este aceea de a decala cu o singură săptămână finalul anului școlar, astfel încât examenul de evaluare națională să poată începe pe 22 iunie, așa cum prevede structura în vigoare a anului școlar. Declarația a fost făcută la doar o zi după ce ministrul a anunțat că propune ca vacanta de primăvară să se prelungească pentru perioada 2 aprilie - 4 mai, iar evaluarea națională să se decaleze până în iulie, după bacalaureat. Noua variantă pusă pe masă vine ca urmare a criticilor din partea asociațiilor de părinți și a elevilor la modificările anunțate.

Astfel, anul școlar ar urma să se încheie pe 25 iunie, nu pe 2 iulie, așa cum prevede varianta anunțată marți, când ministrul a anunțat că propune ca vacanța de primăvară să se prelungească și să aibă loc între 2 aprilie și 4 mai.

Ce a declarat ministrul pentru HotNews.ro:

„Noi căutăm cele mai bune variante în interesul elevilor. Decizia de ieri a fost de a propune decizie Ministerului Educației, dar Ministerul Educației nu este singur. Pot veni alții cu idei. Eu nu am semnat ordinul de ministru, mâine avem un Comitet de Dialog Social și vrem să ne consultăm. Așteptăm să vină partenerii de discuție cu variante mai bune pe care nu le-am văzut noi.

Eu între timp, înțelegând că este o problemă justă cu prelungirea cu două săptămâni a vacanței de primăvară, mă gândesc să propunem o variantă alternativă, care să aibă la baza ce am propus ieri - adică vacanță de primăvară între 2 aprilie și 4 mai, adică să se facă puntea între cele două vacanțe de primăvără. Aceasta ar genera 2 săptămâni în plus. Dacă nu vrem să reducem semestrul doi, rămânem pe varianta de ieri.

Dacă totuși o să fie considerată preferabilă varianta reducerii semestrului doi doar cu o săptămână, atunci semestrul II se va încheia pe 25 iunie. Evaluarea Națională o lăsăm pe loc, de pe 22 iunie, Bacalaureatul la fel, dar reducem semestrul doi cu o săptămână, care poate fi recuperată în cinci zile de sămbătă.”

Amintim că ministrul Educației a venit marți seară cu precizări suplimentare privind modificarea structurii anului școlar, după ce a anunțat că vacanța de primăvară se prelungește toată luna aprilie - 2 aprilie - 4 mai. Astfel, semestrul al doilea s-ar încheia pe 2 iulie, în loc de 18 iunie, adică două săptămâni mai târziu.

Finalul semestrului al II-lea se decalează 2 săptămâni! Vacanța de primăvara se prelungește cu 2 săptămâni. Se mută practic 2 săptămâni din vacanța de vară, în vacanța de primăvara.
În loc sa finalizăm semestrul al II-lea pe 18 iunie, se va încheia pe 2 Iulie.
Mai puțin:
- elevii clasei a 8-a care termină pe 25 Iunie (în loc de 11 Iunie),
- elevii clasei a 12-a care termină 18 Iunie (în loc de 4 iunie) și
- Învățământul profestional și tehnic care termină pe 23 Iulie (în loc de 9 Iulie)”
, a fost mesajul transmis de ministru jurnaliștilor.

Cîmpeanu anunțase că ordinul de ministru cu modificarea structurii anului școlar va fi publicat miercuri, însă acesta a fost amânat până după întâlnirea cu membrii Comitetului de Dialog Social, unde sunt invitați și reprezentanții părinților, ca obsevatori.

Federația Națională a Asociațiilor de Părinți a criticat dur deciziile anunțate marți de Sorin Cîmpeanu, acuzând atât decizia privind reprogramarea Evaluării Naționale în iulie, cât și prelungirea vacanței de primăvară, despre care spune că va provoca ”o ruptură în procesul educațional”.

Asociațiile de Părinți afirmă, într-un comunicat, că ”au aflat din presă, cu stupefacție, deciziile adoptate de Ministerul Educației fără o consultare prealabilă a partenerilor de dialog social”.

La rândul său, Consiliul Elevilor a afirmat că „decalarea Evaluării Naţionale şi creşterea duratei vacanţei de Paşte la aproape o lună va conduce la apariţia unei rupturi în procesul educaţional şi în ritmul de învăţare al fiecărui elev, fapt ce va avea consecinţe dezastruoase asupra rezultatelor de la examenele naţionale. Este absurd să considerăm că factorii care conduc la necesitatea suspendării cursurilor (creşterea numărului de cazuri, nerespectarea măsurilor de protecţie de către elevi şi profesori, netestarea elevilor etc.) vor dispărea în decursul unei singure luni. Astfel, „tactica amânării” nu face altceva decât să tergiverseze în mod inutil inevitabilul",

Structura anului școlar în semestrul al doilea, așa cum arată înainte de modificări:

Semestrul al II-lea are 17 săptămâni de cursuri dispuse în perioada 8 februarie 2021 - 18 iunie 2021, astfel:
  • Cursuri - luni, 8 februarie 2021 – joi, 1 aprilie 2021
  • Vacanţă - vineri, 2 aprilie 2021 – duminică, 11 aprilie 2021
  • Cursuri - luni, 12 aprilie 2021 – joi, 29 aprilie 2021
  • Vacanţă - vineri, 30 aprilie 2021 – duminică, 9 mai 2021
  • Cursuri - luni, 10 mai 2021 - vineri, 18 iunie 2021
CALENDARUL de desfășurare a Evaluării naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a, în anul școlar 2020-2021:
  • 7 - 11 iunie 2021 - Înscrierea la evaluarea națională
  • 22 iunie 2021 - Limba și literatura română, probă scrisă
  • 24 iunie 2021 - Matematică, probă scrisă
  • 25 iunie 2021 - Limba și literatura maternă, probă scrisă
  • 29 iunie 2021 (până la ora 14:00) - Afișarea rezultatelor înaintea contestațiilor
  • 29 iunie 2021 (ora 16:00 - ora 19:00) - 30 iunie 2021 (ora 8:00 – ora 12:00) - Depunerea contestațiilor
  • 30 iunie – 4 iulie 2021 - Soluționarea contestațiilor
  • 4 iulie 2021 - Afișarea rezultatelor finale după soluționarea contestațiilor
CALENDARUL examenului de Bacalaureat 2021:

Sesiunea iunie - iulie 2021
  • 31 mai - 4 iunie 2021 - Înscrierea candidaților la prima sesiune de examen
  • 4 iunie 2021 - Încheierea cursurilor pentru clasa a XII-a/a XIII-a
  • 14-16 iunie 2021 - Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română -proba A
  • 16-17 iunie 2021 - Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă - proba B
  • 18-23 iunie 2021 - Evaluarea competențelor digitale - proba D
  • 23-25 iunie 2021 - Evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională – proba C
  • 28 iunie 2021 - Limba și literatura română - proba E.a) - proba scrisă
  • 29 iunie 2021 - Proba obligatorie a profilului - proba E.c) - proba scrisă
  • 30 iunie 2021 - Proba la alegere a profilului și specializării - proba E.d) - proba scrisă
  • 1 iulie 2021 - Limba și literatura maternă - proba E.b) - proba scrisă
  • 5 iulie 2021 - Afișarea rezultatelor la probele scrise până la ora 12,00) și depunerea contestațiilor în intervalul orar 12,00 - 18,00
  • 6 - 9 iulie 2021 - Rezolvarea contestațiilor
  • 9 iulie 2021 - Afișarea rezultatelor finale
Sesiunea august – septembrie 2021
  • 19 - 26 iulie 2021 - Înscrierea candidaților la a doua sesiune de examen, inclusiv a candidaților care au promovat examenele de corigențe
  • 16 august 2021 - Limba și literatura română - proba E.a) - proba scrisă
  • 17 august 2021 - Proba obligatorie a profilului - proba E.c) - proba scrisă
  • 18 august 2021 - Proba la alegere a profilului și specializării - proba E.d) - proba scrisă
  • 19 august 2021 - Limba și literatura maternă - proba E.b) - proba scrisă
  • 23-24 august 2021 - Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română – proba A
  • 25 august 2021 - Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă - proba B
  • 26 - 27 august 2021 - Evaluarea competențelor digitale - proba D
  • 30 - 31 august 2021 - Evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională - proba C
  • 31 august 2021 - Afișarea rezultatelor la probele scrise (până la ora 12,00) și depunerea contestațiilor (orele 12,00 - 18,00)
  • 1- 3 septembrie 2021 - Rezolvarea contestațiilor
  • 3 septembrie 2021 - Afișarea rezultatelor finale












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10022 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    O altă "variantă alternativă" (Miercuri, 24 martie 2021, 13:50)

    reiand [utilizator]

    O altă "variantă alternativă": eliminarea definitivă a jumătate din materie - inutilă, predată și tocită papagalicește, uitată la scurt timp după ultimul examen care o cere.

    Școala trebuie să te pregătească pentru viață și cariera profesională, nu pentru examene, și nu să dea importanță unor profesori "exigenți". În viață nu va trebui niciodată să știi pe de rost denumirea fiecărui munte și înălțimea vârfurilor, sau să rezolvi integrale cu artificii tocite, ca să dau doar două exemple.
    • +2 (8 voturi)    
      o alternativa aproape finala a variantei de lucru (Miercuri, 24 martie 2021, 14:21)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      mai vine Iohannis cu niste restrictii prin luna MAI si iar se schimba modificarea

      eu zic sa nu va faceti planuri.
    • -1 (7 voturi)    
      Mai sa fie , eliminarea a jumatate din materie (Miercuri, 24 martie 2021, 14:37)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      Dar de unde ai luat ideea ? Ai vazut tu cum se face scoala in Germania, Anglia sau Elvetia ? Ai vazut tu ca acolo au materie mai putina ca la noi ? Daca nu stii de ce vorbesti ? In primul rand ca in toate aceste tari, anul scolar e mai lung cu vreo 6 saptamani. In al doilea rand, datorita unui an mai lung, materia poate fi asimilata mai bine ( care e aceeasi in mare parte cu cea din Romania)
    • +1 (3 voturi)    
      scoala?! (Miercuri, 24 martie 2021, 15:48)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      scoala?! eu zic ca politicienii sa o unga cu slanina sa o manance cainii! la ce ne trebuie scoala?! in romania scola a fost inchisa cel mai mult timp din lume, dintre toate tarile din lume, in romania scoala, a a fost inchisa cel mai mult timp! asta spune totul depre noi ca popor! si cand te gandesti cati aplauda lucrul acesta! infiorator! nu stiu cum sunt altii educati, dar eu chiar daca as fi o persoana in varsta, cu risc, cu comorbiditati, nu as avea tupeul(ordinar), nu as avea pretentia nesimtita, ca tinerii sanatosi, sa stea in casa ani de zile deja, sa fie privati de dreptul la libera circulatie, sa nu poata sa-si faca la copii un botez, sa le strici fetelor visul de a a avea o nunta asa cum isi doresc, sa nu poata sa mearga la concerte, sa nu poti sa mergi la o intalnire cu o fata, sa tii copiii inchisi in casa sa nu mearga la scoala, sa nu mearga la gridinite, sa distrugi practic copilaria atator copii, si multe altele, sa distrugi afaceri, sa stea oameni sanatosi care intretin familii in 75% etc, etc, etc, numai si numai ca eu sa nu cumva sa crap! pai as sta eu in casa si nu as mai iesi daca trebuie, dar nu as indrazni niciodata sa cer atator tineri, copii, familii sa le cer sa se sacrifice pt mine si pt frica mea de a nu crapa! nu mai vorbesc ca majoritatea covarsitoare celor infectati trec prin boala practic fara simptome! cum sa gandesti asa egoist?!
  • +2 (6 voturi)    
    FARA MODIFICARI CU 3 LUNI INAINTE!!! (Miercuri, 24 martie 2021, 14:14)

    Adinache [utilizator]

    Nu stiu cum ati putut macar sa va ganditi la amanarea cu 2 saptamani a evaluarii nationale la clasa a VIII-a si implicit a admiterii la liceu, in conditiile in care:
    1. suntem cu doar 3 luni inainte de data initial stabilita: cum sa ai atata tupeu sa vii sa modifici datele de evaluare si de admitere cu doar 3 luni inainte?! Sa sustii cu atata seninatate ca sunt doar 2 saptamani si ca nu afecteaza pe nimeni? Nu te afecteaza pe tine, domnule sinistru, dar copilul meu este primul afectat si, la fel, toti ceilalti care sunt acum in clasa a VIII-a!!! Afecteaza si inca foarte mult!
    2. calendarul pentru evaluare si admitere a fost stabilit si publicat de anul trecut, nu este posibil sa vii cu 3 luni inainte si sa amani totul, doar pentru ca tu si guvernul din care faceti parte nu ati avut pandemia ca prioritate, nu ati inteles sa vegheati ca masurile pe care le stabiliti sunt si efectiv aplicate????
    3. familiile si-au planificat si ele, cum au putut, activitatea din aceasta vara in functie de acest calendar al admiterii la liceu. Este ceva ce au facut toate familiile care au trecut prin asa ceva, si majoritatea au planificat mediat dupa finalizarea acestui calvar care se cheama admitere la liceu. Poate ca dl sinistru al educatiei are o problema grava de intelegere, dar foarte multe familii aflate in aceasta situatie abia asteapta sa finalizeze admiterea ca sa poata in sfarsit sa ofere copilului vacanta si relaxarea meritata!!
    • 0 (2 voturi)    
      Exact (Miercuri, 24 martie 2021, 19:38)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Adinache

      Ministerul TREBUIE sa aplice normele pe care s-a OBLIGAT sa le aplice.
  • +2 (4 voturi)    
    Great! (Miercuri, 24 martie 2021, 14:19)

    A.S [utilizator]

    O lună de vacanţă...
    timp pentru cei din minister să regândească şi literatura română şi tot ceea ce reprezintă ea.

    Am învăţat atât noi şi văd că şi copii noştri opere pline de violenţă şi apoi în viaţă suntem intrebaţi de ce nu suntem toleranţi :-).

    Ex: În clasa pregătitoare, secolul XXI, să mai înveţi să spinteci burta lupului pentru a scoate iezii afară este ABERANT!

    Keep it like this! Aşteptăm măsuri concrete şi coerente. Pozitive ca şi ştirea.
  • +2 (6 voturi)    
    Idiotule (Miercuri, 24 martie 2021, 14:27)

    Maspp [utilizator]

    Cand s-au recuperat idiotule in tara asta zilele de scoala sambata ? Mi-e sila de prostia ta.
  • +5 (9 voturi)    
    un nechemat (Miercuri, 24 martie 2021, 14:33)

    DegeabaStrig [utilizator]

    Campeanu, incununarea nesimtirii, incompetentei si prostiei! In mai putin de 24 de ore, vine cu idei tembele, pe care le schimba de la ora la ora. Dar are sustinerea lui Iohannis care ne explica ca ne intelege, dar nici un sacrificiu nu e prea mare pentru sanatate. Intre timp, ei fac concedii, merg in restaurante (vezi cazul Vela), se vaccineaza primii...Suntem o specie de imbecili! Pacat ca nu si-a facut virusul treaba mai bine!
  • +1 (7 voturi)    
    :) (Miercuri, 24 martie 2021, 14:39)

    Paul_ [utilizator]

    Nu va luati de concediile oamenilor ca iese foc!
  • +4 (8 voturi)    
    :) (Miercuri, 24 martie 2021, 14:41)

    Paul_ [utilizator]

    Nea Mos Cimpeanu: "decat scoaal online mai bine vacanta!"
    • +2 (2 voturi)    
      . (Miercuri, 24 martie 2021, 15:56)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      La utc a facut "scoala vacaroiu", cel care pe vremea cand era presedintele senatului nu era de acord sa publice informatii pe site-ul institutiei deoarece "e pacat sa taiem atatia copaci degeaba".
      Mai bine toti analfabeti si in vacanta eterna decat scoala hibrid sau online.
  • -3 (5 voturi)    
    vai de capul copiilor si al parintilor (Miercuri, 24 martie 2021, 15:30)

    tkd [utilizator]

    eu vad ce se intampla cu copilul meu ...ca onlineul ii tampeste
    dar trecand peste asta Campeanu asta vine de la Ponta si a fost promovat de marele schior al tarii Johannis
    trebuia sa se vaccineze la greu si sa avem o masa critica de persoane vaccinta e sa nu mai avem situatia asta de acum dar ai nostri tembeli stau cu mana intinsa fara sa faca si ei ceva sa discute cu marii productaori cum a facut Israelul sau sa salveze Cantacuzino...ma rog asta e whisful thinking
  • +3 (7 voturi)    
    ca la piata (Miercuri, 24 martie 2021, 15:31)

    Remarque [utilizator]

    "M-am mai gandit putin, ca aseara am dat declaratia cam repede, noaptea ca hotii, ar spune unii. Vreau sa vedeti ca sunt dispus la dialog, de-aia am si fost aseara la antena 3, sa ma vada publicul meu, plus ca am platit la gadea si altfel era pacat de bani.

    Da, asa este, cu schimbarea anului scolar la final de martie am dat vina pe Vlad Voiculescu. Insa o vina in Plus n-are cum sa-i strice, oricum tot partidul meu e in campanie impotriva lui. Stiti, sunt anumite reguli politice dupa care jucam, iar eu sunt dispus sa fac totul ca sa raman ministru. Schimb mai multe masti zilnic, cele mai multe politice, in functie de locul unde ma duc. Acum o port pe aceea cu "Sunt sinistru, nu ministru".
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 24 martie 2021, 15:58)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      ba nu s-a gandit deloc, ca nu pare sa gandeasca, i-au sarit in cap persoane "din lumea buna" care au copii de clasa a 8-a. Aparent cei cu bacul au fost mai rapizi ca aia deja o rectificase inca de aseara.
  • +2 (6 voturi)    
    Cine a pe pe primul loc? (Miercuri, 24 martie 2021, 15:42)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    La Tâmpenii!
    Cine a pe primul loc la Ministrii Educației?
    Un ultimii 30 de ani!
    Top 3 va rog!
    • 0 (2 voturi)    
      And the oscar goes to (Miercuri, 24 martie 2021, 16:32)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      personajul colectiv ministrii educatiei! Cu indulgenta ii putem scoate pe Miclea si Funeriu
  • 0 (2 voturi)    
    balbe (Miercuri, 24 martie 2021, 16:21)

    traiang [utilizator]

    Agitare degeaba iaca a fost ceruta expres de onor Voiculescu de la sanatate si iarasi nu o luati de buna ca o invarte dupa piersic ca nimeni altul !!!
  • -1 (3 voturi)    
    dezastrul invatamantului (Miercuri, 24 martie 2021, 16:31)

    noi2013 [utilizator]

    se adanceste pe zi ce trece. Sa vina ministrii vietii si sa ne arate cu cifre clare si cu anchete epidemiologice cate cazuri de infectare sunt generate in scoli.

    Dupa aceea sa vina cu idei crete de genul vacanta o lun ade zile, dupa ce de mai bine de un an scoala este varza....
    • 0 (2 voturi)    
      care (Miercuri, 24 martie 2021, 17:22)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      nachete?mai face cineva asa ceva? nu ai auzit ca un copil infectat testat acasa se considera ca nu are contacti in scoala si nu se mai face nici o ancheta?
  • +2 (2 voturi)    
    O propunere alternativă (Miercuri, 24 martie 2021, 19:31)

    VOX. [utilizator]

    Prelungirea sau scurtarea anului calendaristic, dupa nevoie.
  • +1 (1 vot)    
    Si o propunere urgenta (Joi, 25 martie 2021, 6:26)

    comentacu [utilizator]

    Demisia acestui dinozaur, impreuna cu secretarii lui de stat si sefii de inspectorate judetene.