Cîmpeanu: Finalul anului școlar se prelungește cu 2 săptămâni, până la 2 iulie

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 23 martie 2021, 21:35 Actualitate | Educatie


Sorin Cimpeanu
Foto: Captura video
​Ministrul Educației a venit marți seară cu precizări suplimentare privind modificarea structurii anului școlar, după ce a anunțat că vacanța de primăvară se prelungește toată luna aprilie. Astfel, semestrul al doilea se va încheia pe 2 iulie, în loc de 18 iunie, adică două săptămâni mai târziu.

„Finalul semestrului al II-lea se decaleaza 2 săptămâni! Vacanța de primăvara se prelungește cu 2 săptămâni. Se mută practic 2 săptămâni din vacanța de vară, în vacanța de primăvara.
În loc sa finalizăm semestrul al II-lea pe 18 iunie, se va încheia pe 2 Iulie.
Mai puțin:
- elevii clasei a 8-a care termină pe 25 Iunie (în loc de 11 Iunie),
- elevii clasei a 12-a care termină 18 Iunie (în loc de 4 iunie) și
- Învățământul profestional și tehnic care termină pe 23 Iulie (în loc de 9 Iulie)”, a fost mesajul transmis de ministru jurnaliștilor.

Ordinul de ministru privind noua structură va fi publicat miercuri.

Cîmpeanu a anunțat marți extinderea vacanței de primăvară cu trei săptămâni, astfel încât aceasta să includă Paștele catolic și pe cel ortodox și să se reducă mobilitatea în perioada lunii aprilie. Astfel, vacanța de primăvară va fi între 2 aprilie și 4 mai.

Structura anului școlar în semestrul al doilea, așa cum arată acum:

Semestrul al II-lea are 17 săptămâni de cursuri dispuse în perioada 8 februarie 2021 - 18 iunie 2021, astfel:
  • Cursuri - luni, 8 februarie 2021 – joi, 1 aprilie 2021
  • Vacanţă - vineri, 2 aprilie 2021 – duminică, 11 aprilie 2021
  • Cursuri - luni, 12 aprilie 2021 – joi, 29 aprilie 2021
  • Vacanţă - vineri, 30 aprilie 2021 – duminică, 9 mai 2021
  • Cursuri - luni, 10 mai 2021 - vineri, 18 iunie 2021








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















33083 vizualizari

  • +5 (29 voturi)    
    Un nenorocit. (Marţi, 23 martie 2021, 21:43)

    tirolez [utilizator]

    Idiotul asta stie ca ultima oara cand s-a terminat scoala dupa 24 iunie, undeva in 2014 sau 2015 aproximativ, a fost atat de cald incat li se facea rau copiilor la scoala in ultima saptamana? Nu, nu au aer conditionat si nu stau singuri in birou cum sta el. Incat s-a decis sa nu se mai termine atat de tarziu.
    A fost ingrozitor si la evaluare nationala in anul respectiv.
    • -3 (11 voturi)    
      Deci e vina lui Campeanu (Miercuri, 24 martie 2021, 5:40)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ca o tara din Uniunea Europeana nu e in stare sa asigure AC de 500 lei in fiecare clasa. E vina verii ca primarii nu pot dota toate salile de clasa cu AC-uri. Bai, ne mai plangem mult in stilul mioritic de rahat ? Dar copiii din 90% din tarile din UE cum pot face scoala pana in iulie si cum pot incepe scoala in 1 septembrie? Noi dorim vacanta cat mai lunga, note mari fara munca - samba si travaho no.
      • +1 (1 vot)    
        Iti dai seama (Miercuri, 24 martie 2021, 9:57)

        Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Ca pentru a instala un AC sau o pompa de caldura in fiecare clasa e nevoie sa refaci cablajul electric al scolii, care cel mai probabil a fost facut acum 60-70 de ani?

        Iti dai seama ca cel mai bun lucru pe care il poti face intr-o pandemie transmisa pe cale aeriana e sa tii geamurile INCHISE si sa RECIRCULI aerul? Sau crezi ca aerul ala rece ca briza marii e de AFARA?!?!?!? Sau mai am o idee: sa tii aerul conditionat dar si geamurile deschise, nu?!?!?
      • +2 (2 voturi)    
        ai si n ai dreptate (Miercuri, 24 martie 2021, 10:42)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        1. ca un AC nu costa 500 de lei, ci vreo cateva mii pt o sala de clasa (asta daca pui un de asta home use)
        2. Ca nu s-au facut lucruri e adevarat si fara nicio scuza, dar asta e situatia in care ne aflam si trebuie sa iei decizii bazat pe asta nu pe ce ar fi fost daca s-ar fi facut.
        3. nu chiar in 90% din europa incep copiii scoala pe 1 sept si termina pe 1 iulie. Vezi mai ales tarile cu clima calda gen Spania. In Belgia si Olanda si tarile cu clima mai rece evident ca poti face scoala si in august.

        In rest se stie, Cimpeanu e praf. Cand spune ca la scoala nu se ia covid, cand spune ca vrea sa se faca scoala si peste 6 la mie, cand anunta ca mareste vacanta de primava din cauza de covid, nici el nu mai stie.
      • +1 (1 vot)    
        Uiti (Miercuri, 24 martie 2021, 12:40)

        ACP [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        ca la aparatele respective trebuie facuta si mentenanta de pesonal specializat. Trebuie curatate filtrele si verificata instalatia, plus cazurile cand se defecteaza. Ca deobicei la noi se neglijeaza asta si acolo in filtre se pot acumula bacterii si fungii. De cele mai multe ori nu e vorba de costurile de instalare ci si de costurile pentru infrastructura plus mentantanta. Cand tragi linie sunt cu totul altele...
    • +2 (2 voturi)    
      Groaznica veste (Miercuri, 24 martie 2021, 9:56)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Bataie de joc , trebuia sa se faca orele online sau sa decaleze maxim o saptamana.
  • +11 (21 voturi)    
    S-a luat in calcul (Marţi, 23 martie 2021, 21:59)

    Harald2 [utilizator]

    si posibilitatea ca pe durata acestei "vacante" extinse, familiile ar putea fi tentate sa plece in concedii?

    Cu totii am vazut imbulzeala de pe partiile de schi... Oare nu a contribuit si ea putin la coeficientii actuali?
    • -4 (6 voturi)    
      Probabil ca nu (Miercuri, 24 martie 2021, 5:40)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Harald2

      Dar ma gandesc ca s-a luat in calcul ca se avanseaza cu vaccinarea si ca in sezonul cald circulatia e mai mica.
  • +10 (28 voturi)    
    Cine-o mai vota PNL... (Marţi, 23 martie 2021, 22:03)

    DorinDor [utilizator]

    Idei putine si fixe la dl Cimpeanu. Si cand i se pune pata pe una, nimic nu il mai intoarce. Imbecilul sef care a luat decizia prezentei fizice in scoli cand toata Europa incepea sa fie cuprinsa de cea mai agresiva varianta a virusului. Iar acum din cauza mandriei nu poate recomanda scoala online, ci introduce vacanta de o luna. Si daca varful valului 3 nu trece in aprilie, ce face dom ministru? Da un ordin de prelungire a anului calendaristic cu inca 3 luni, ca sa se plieze pe viziunile dansului?
  • +9 (21 voturi)    
    Danemarca are 2400 de decese in total. (Marţi, 23 martie 2021, 22:09)

    tirolez [utilizator]

    Pentru fanii lui cimpeanu, cititi cum a tratat Danemarca redeschiderea graduala a scolilor. A, da, la ei s-a auzit de scoala online, nu ca in Franta. S-au intors doar in zonele cu indicenta mica, hibrid/alternatic si testati de 2 ori pe saptamana obligatoriu. Inclusiv ore tinute in exteriorul scolii, una sau doua zile pe saptamana in unele locuri.
    Seamana cu ce a fost la noi?
    Da, e bataie mare de cap sa iei astfel de decizii. Nu e mai simplu sa deschizi din pix tot, fara vreo nuanta? Sa critici sistemul hibrid sa arati ce destept esti?
    • +3 (7 voturi)    
      Poti face ce face Danemarca sau ce face Franta (Miercuri, 24 martie 2021, 5:47)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      care nu a inchis nicio scoala din septembrie. Avand in vedere ca copilul meu a experimentat si hibrid, pot sa-ti spun ca idee mai tampita decat asta n-am vazut, deci efectiv nu se facea nimic, nu se auzea nimic, nu se intelegea nimic si nmai scurtasera si orele astfel ca dupa prezenta se termina ora. In plus, explica-mi si mie ce faci cu sutele de mii de copii din rural care nu au mijloace sa faca online si de care nu se ocupa nimeni acasa. Sa compari Danemarca unde nivelul de educatie, constientizare al parintilor si profesorilor si calitatea educatiei in scoli in general sunt net superioare cu o tara ca Romania si sa spui ca putem face scoala online cu aceleasi rezultate, denota o lipsa de intelegere totala a situatiei sociale din tara noastra unde in clasa a VIII-a 50% din elevi nu stiu sa scrie corect si nu inteleg un text simplu si nu sunt in stare sa faca exercitii de matematica de nivel primar.
  • +3 (7 voturi)    
    si inca ceva (Marţi, 23 martie 2021, 22:26)

    Remarque [utilizator]

    Sa te vad cum explici asta zonelor care nu sunt in carantina, localitatilor unde copiii pot merge la scoala. Masurile tale sunt gandite putin si nu au nici un suport. Una propune DSP, alta face ministrul, supremul absolut al scolilor.
    As vrea sa vad o luare de pozitie din mediul politic, sa-ti retraga sprijinul, pentru ca imi e clar ca te-ai legat de scaun si n-o sa-ti dai demisia niciodata.
    • -4 (6 voturi)    
      Pai riscul e ca si alea sa ajunga la grad (Miercuri, 24 martie 2021, 5:50)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      de infectare mare si sa se inchida oricum. Masura e buna in situatia data. Pare mai ok sa decalezi niste date de inchidere a anului scolar decat sa continui cu parodia de scoala online si sa bifam inca un an scolar terminat pe hartie dupa care sa o intindem in vacante (aia care isi permit).
  • -2 (10 voturi)    
    :) (Marţi, 23 martie 2021, 23:47)

    Paul_ [utilizator]

    Cred ca este prima decizie inteleapta a actualului ministru.

    Ce va mai fi la inceputul lui mai mai vedem.
    Intre timp se mai vaccineaza vreo 1.5-2 milioane.

    Cazurile au inceput sa creasca la 2 saptamani de la inceperea scolii. Si in februarie si asta toamna.

    Copiii mai mari de 10 ani transmit COVID la fel ca adultii.
    • -4 (10 voturi)    
      A luat mai multe masuri bune (Miercuri, 24 martie 2021, 5:36)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      in ciuda a tot ce se zice pe aici. Faptul ca a insistat sa se mearga fizic la scoala cat mai mult timp e foarte ok, nu pentru cei din bula lui Vlad Voiculescu si a USR ( pe care l-am votat si eu) care se isterizeaza ca omoram copiii in timp ce hotelurile si restaurantele si partiile si statiunile si mallurile sunt pline ochi, nu pentru acestia ci pentru sutele de mii de copii din mediul rural care nu au niciun mijloc de invatare online ,de care nu se poate ocupa nimeni acaa. Apoi, este evident ca circulatia virusului odata cu avansarea vaccinarii va scadea si de asemenea va scadea odata cu incalzirea vremii. Si in final, oricum Romania are cel mai scurt an scolar din lume. E momentul sa trecem la extinderea anului scolar cu cel putin 1 luna de zile , sa terminam la sfarsitul lui iunie si sa incepem la 1 septembrie si sa iesim din gandirea medievala cu 3 luni de vacanta de vara.
      • +3 (3 voturi)    
        mda.. (Miercuri, 24 martie 2021, 8:29)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        poate sa nu mai avem vacanta deloc,ce zici?
        scoaallaaa continuu.
        problema nu e neaparat la perioada in care se merge la scoala,ci calitatea oreleor care se fac

        gandirea medievala de care vorbest tu ar fi scoala deloc si copiii la munca,aia era in...'medieval'.
        asa ca nu incepe cu exagerari de astea doar sa-ti argumentezi tu gandirea.
        • -1 (3 voturi)    
          Ar fi cea mai buna idee (Miercuri, 24 martie 2021, 9:59)

          Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

          Fara vacanta si axat pe recuperarea materiilor importante. Se poate.
  • +2 (2 voturi)    
    din prostire în prostie... (Miercuri, 24 martie 2021, 8:23)

    periscop [utilizator]

    ... asta da ,,filosofie”!
  • +4 (6 voturi)    
    Dumnezeu e Campeanu ? (Miercuri, 24 martie 2021, 8:36)

    aditza_1967 [utilizator]

    de und stie campenau ce e mai bine pentru copiii nostrii?
    sa consultat cu parintii?
    Vacanta din februarie de ce nu au pastrat-o pentru zile negre?
    I-a durut in ....
    Ce spun eu? ca durerea in locurrile alea e destul de nasoala.
    Competenta se vede in perioada de criza [razboi] nu pe timp de pace
    • -4 (6 voturi)    
      Pai cred ca tu stii ce e mai bine pt ei. (Miercuri, 24 martie 2021, 10:14)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui aditza_1967

      Educa-i singur, tine-i acasa. Dar daca au probleme apoi de integrare in societate si de nivel de cunostinte, nu ai pe cine blama. Asuma-ti asadar consecintele actiunilor tale. Campeanu incearca sa faca ceea ce ministerul e obligat sa asigure, conform programei scolare. Spune-mi, exista in programa scolara pentru copii de scoli primare, gimnaziale si liceu invatamant la distanta, exista fara frecventa, exista hibrid? Toate acestea sunt inventii de urgenta insa pentru moment sunt in afara legii.
      • -1 (1 vot)    
        Pierderile se pot recupera (Miercuri, 24 martie 2021, 12:45)

        ACP [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

        destul de usor. Probleme sunt eventual la liceu, la materii gen matematica, fizica, chimie, pentru cei care vor sa studieze la facultate. In rest toate sunt dispensabile, se pot invata de pe wikipedia la nevoie. Si oricum nu tine nimeni minte toate cele peste ani. Deci pierderea nu prea e daca se gestioneaza cum trebuie situatia. Pe de alta parte daca raman cu sechele la plamani vor avea probleme sa urce scarile mai tot timpul. Asa ca nu incape indoiala care sunt prioritatile.
        • 0 (2 voturi)    
          Pfff (Miercuri, 24 martie 2021, 16:09)

          Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui ACP

          Invatam de pe Wikipedia. Pai daca merge totul atat de bine, nu inteleg de ce mai avem nevoie de profesori si invatamant, daca totul se poate invata facil de pe net. Si oricum in cativa ani uiti tot si ajungi molusca...

          PS: daca insa nu invata crezi ca nu raman cu sechele pe viata? Sau varsta le sta pe loc...
          • 0 (0 voturi)    
            Nu raman (Joi, 25 martie 2021, 9:40)

            ACP [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

            cu niciun fel de sechele de la faptul ca nu au studiat unele materii pe care oricum le uita. Sunt o gramda de lucruri de umplutura pe acolo plus ca se repeta din gimnaziu in liceu. Imi si imaginez sechele ca nu au citit scrierile lui Slavici, Goga sau Sadoveanu :)
  • +4 (4 voturi)    
    Rezolva o problema, da in altele (Miercuri, 24 martie 2021, 10:38)

    AdrianCN [utilizator]

    Prelungirea asta nu e deloc ok la o adica.
    Am programat concediul in ultima saptamana din iunie. La munca nu se ia liber asa cand vrem noi(depinzi de colegi),trebuie sa se alinieze astrele , aceeasi problema si la sotie/sot.
    De modificat nu se mai poate.
    Ramane sa chiuleasca o saptamana de la scoala cu sau fara invoire.
    Numai in dimineata asta am discutat cu 3 cupluri care sunt in aceeeasi situatie.