VIDEO

UPDATE Ministrul Educației: Vacanța de primăvară se prelungește cu 3 săptămâni - între 2 aprilie și 4 mai / Cum se modifică structura anului școlar

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 23 martie 2021, 16:18 Actualitate | Educatie


Sorin Cîmpeanu
Foto: Captura Facebook
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a anunţat marţi că propune extinderea vacanţei de primăvară cu trei săptămâni, astfel încât aceasta să includă Paştele catolic şi pe cel ortodox şi să se reducă mobilitatea în perioada lunii aprilie. Astfel, vacanța de primăvară va fi între 2 aprilie și 4 mai.



Principalele declarații ale lui Cîmpeanu:
  • Am semnat și transmis spre semnare ordinul de ministru comun prin care se va înlocui sintagma referitoare la 6 la mie cu sintagma „intrare in carantina”. Acest lucru se află și în analiza CNSU unde sunt sigur că se va găsi înțelegere pentru importanța școlii, pentru a avea pierderi educaționale cât mai mici cu putință. Școlile trebuie să funcționeze atâta timp cât alte locații sunt deschise”
  • Simulările se organizează, astăzi am avut o prezență de aproape 109 mii, aproape 75% azi, ieri de aproape 80%. Ele se vor organiza în toate localitățile, cu excepția celor aflate în carantină
  • Propunem o vacanță care să înceapă pe 2 aprilie până la 4 mai care să cuprindă sărbătorile pascale catolice și ortodoxe. Deci vacanță prelungită cu 3 săptămâni, 2 aprilie - 4 mai. Luna aprilie va beneficia de o scădere a mobilității
  • În vacanță nu sunt cursuri online, vacanța este vacanță.
  • Suntem nevoiți să decalăm examenul pentru evaluarea națională, acesta va avea loc în perioada 5 iulie - 8 iulie
  • Admiterea în liceu se face după data de 8 iulie
  • Evaluările la clasa a doua vor fi reprogramate în luna mai. (Evaluările la clasele a patra și a șasea rămân la datele stabilite - n.r.)
  • Vom acord atenția cuvenită pretestărilor pentru PISA
  • Se păstrează datele pentru definitivat și titularizare
  • Ultimele raportări epidemiologice: 192 elevi infectați și 115 angajați din sistemul de învățământ. Este în mod evident o creștere față de până acum
  • Despre situația elevilor care locuiesc în localități carantinate din jurul Capitalei dar care merg la școală în București: „Dacă ne uităm la acel formular (pentru deplasări în/din localități carantinate - n.r.) putem observa la punctul „e” motive justificate: însoțirea copiilor. Nu spun mai mult. ”

........................

Anunțul inițial a fost făcut de Cîmpeanu la o dezbatere organizată la Senat.

"Observând evoluţia epidemiologică din ce în ce mai gravă, corelată cu starea sistemului sanitar, luăm în considerare - şi vom anunţa acest lucru - extinderea perioadei vacanţei de primăvară în aşa fel încât avantajele să fie următoarele: să includă şi sărbătorile pascale catolice şi sărbătorile pascale ortodoxe; să permită o micşorare a mobilităţii pe perioada lunii aprilie, care se anunţă ca fiind cea mai dificilă; să permită organizarea examenului de bacalaureat la aceleaşi date chiar dacă vom fi nevoiţi, ca anul trecut, să echivalăm competenţele şi să organizăm proba de competenţe digitale după bacalaureat. Al patrulea avantaj - să permită încheierea simulărilor pentru Bacalaureat şi Evaluarea naţională până pe 31 martie, deci să rămână deschise până la 1 aprilie, având avantajul că putem derula toate simulările - clasa a VIII-a, clasa a XII-a, clasa a XIII-a. Se susţin la datele planificate evaluările pentru clasa a IV-a şi a VI-a", a declarat Cîmpeanu, la o dezbatere organizată de Senat pe tema finanţării învăţământului superior.

El menționase că sunt şi o serie de dezavantaje ce decurg din extinderea perioadei vacanţei de primăvară.

"Bacalaureatul rămâne pe loc, Evaluarea naţională ar urma să se organizeze după Bacalaureat, admiterea în liceu tot după Bacalaureat şi mai avem evaluarea la clasa a II-a, care era programată în luna aprilie - începea pe 20 aprilie - să fie mutată în luna mai. Deci punând în balanţă avantajele, în primul rând micşorarea mobilităţii, am încercat să găsim soluţia optimă de echilibru pentru a pierde cât mai puţin", a afirmat ministrul.

Cîmpeanu a anunțat marți, în cadrul unei alte dezbateri, că examenul de evaluare națională în 2021 va fi reprogramat, astfel că elevii de clasa a opta vor susține examenul după cel de bacalaureat, și nu înainte, cum prevede în prezent structura anului școlar 2020-2021.

Structura anului școlar în semestrul al doilea, așa cum arată acum:

Semestrul al II-lea are 17 săptămâni de cursuri dispuse în perioada 8 februarie 2021 - 18 iunie 2021, astfel:
  • Cursuri - luni, 8 februarie 2021 – joi, 1 aprilie 2021
  • Vacanţă - vineri, 2 aprilie 2021 – duminică, 11 aprilie 2021
  • Cursuri - luni, 12 aprilie 2021 – joi, 29 aprilie 2021
  • Vacanţă - vineri, 30 aprilie 2021 – duminică, 9 mai 2021
  • Cursuri - luni, 10 mai 2021 - vineri, 18 iunie 2021

Pentru clasa a VIII-a - cursurile se termină în 11 iunie, iar pentru clasa a XII-a cursurile se termină în 4 iunie.

CALENDARUL de desfășurare a Evaluării naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a, în anul școlar 2020-2021:
  • 7 - 11 iunie 2021 - Înscrierea la evaluarea națională
  • 22 iunie 2021 - Limba și literatura română, probă scrisă
  • 24 iunie 2021 - Matematică, probă scrisă
  • 25 iunie 2021 - Limba și literatura maternă, probă scrisă
  • 29 iunie 2021 (până la ora 14:00) - Afișarea rezultatelor înaintea contestațiilor
  • 29 iunie 2021 (ora 16:00 - ora 19:00) - 30 iunie 2021 (ora 8:00 – ora 12:00) - Depunerea contestațiilor
  • 30 iunie – 4 iulie 2021 - Soluționarea contestațiilor
  • 4 iulie 2021 - Afișarea rezultatelor finale după soluționarea contestațiilor
CALENDARUL examenului de Bacalaureat 2021:

Sesiunea iunie - iulie 2021
  • 31 mai - 4 iunie 2021 - Înscrierea candidaților la prima sesiune de examen
  • 4 iunie 2021 - Încheierea cursurilor pentru clasa a XII-a/a XIII-a
  • 14-16 iunie 2021 - Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română -proba A
  • 16-17 iunie 2021 - Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă - proba B
  • 18-23 iunie 2021 - Evaluarea competențelor digitale - proba D
  • 23-25 iunie 2021 - Evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională – proba C
  • 28 iunie 2021 - Limba și literatura română - proba E.a) - proba scrisă
  • 29 iunie 2021 - Proba obligatorie a profilului - proba E.c) - proba scrisă
  • 30 iunie 2021 - Proba la alegere a profilului și specializării - proba E.d) - proba scrisă
  • 1 iulie 2021 - Limba și literatura maternă - proba E.b) - proba scrisă
  • 5 iulie 2021 - Afișarea rezultatelor la probele scrise până la ora 12,00) și depunerea contestațiilor în intervalul orar 12,00 - 18,00
  • 6 - 9 iulie 2021 - Rezolvarea contestațiilor
  • 9 iulie 2021 - Afișarea rezultatelor finale
Sesiunea august – septembrie 2021
  • 19 - 26 iulie 2021 - Înscrierea candidaților la a doua sesiune de examen, inclusiv a candidaților care au promovat examenele de corigențe
  • 16 august 2021 - Limba și literatura română - proba E.a) - proba scrisă
  • 17 august 2021 - Proba obligatorie a profilului - proba E.c) - proba scrisă
  • 18 august 2021 - Proba la alegere a profilului și specializării - proba E.d) - proba scrisă
  • 19 august 2021 - Limba și literatura maternă - proba E.b) - proba scrisă
  • 23-24 august 2021 - Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română – proba A
  • 25 august 2021 - Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă - proba B
  • 26 - 27 august 2021 - Evaluarea competențelor digitale - proba D
  • 30 - 31 august 2021 - Evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională - proba C
  • 31 august 2021 - Afișarea rezultatelor la probele scrise (până la ora 12,00) și depunerea contestațiilor (orele 12,00 - 18,00)
  • 1- 3 septembrie 2021 - Rezolvarea contestațiilor
  • 3 septembrie 2021 - Afișarea rezultatelor finale






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















157751 vizualizari

  • -5 (37 voturi)    
    fan (Marţi, 23 martie 2021, 16:34)

    balex [utilizator]

    dacă până astăzi nu aveam nicio părere despre activitatea dvs, de astăzi devin fan. parcă sunteți ultimul lucid
    • +11 (23 voturi)    
      lucizi sunt toti (Marţi, 23 martie 2021, 18:14)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui balex

      Doar ca inca sunt in faza de negare a necesitatii lockdownului. Si cum au apucat sa spuna nu, mandria nu-i lasa sa se razgandeasca... E bun si asha, doar sa nu fie prea tarziu 2 aprilie.
    • +5 (9 voturi)    
      De unde vrei luciditate? (Marţi, 23 martie 2021, 20:05)

      jaffu [utilizator] i-a raspuns lui balex

      Pare ca prin comportament si decizii, doreste mai repede cresterea numarului de candidati la Spiru& decat un ajutor real invatamantului ajuns pe marginea prapastiei.Amintiti-va ca in octombrie 2015, Sorin Cîmpeanu elaborează o Ordonanță de Urgență prin care diplomele a 70.000 de absolvenţi de studii universitare neautorizate – în majoritate acordate de Universitatea Spiru Haret – vor fi recunoscute de Ministerul Educaţiei.Daca asemenea cetateni ajung in functii de decizie, hotararile lor vor fi pe masura.
  • 0 (40 voturi)    
    Nu inchideti scolile! (Marţi, 23 martie 2021, 16:34)

    Socrate2021 [utilizator]

    Iar inchideti scolile si tineti mallurile deschise. Numai ca ii ziceti ‘extinderea vacantei’. Si le inchideti in toata tara, chiar si in localitatile din rural unde nu sunt cazuri. Si fara online. Ce bataie de joc!
    • +9 (23 voturi)    
      inchiderea e inevitabila (Marţi, 23 martie 2021, 18:43)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

      Daca te uiti la manifestarile tulpinii britanice prin UE, vezi ca nu-i de joaca. Deci, mai devreme sau mai tarziu se vor inchide si scolile. UK a incercat sa n-o faca si au ajuns la 68k cazuri/zi si 1800 de decese/zi si salvari asteptand 7 ore cu bolnavi de covid sa aiba unde-i descarca pe holurile unui spital.

      Pe de alta parte observatia cu mallurile e valida, inainte de inchiderea scolilor ar trebui inchisa cu totul horeca, malluri, pacanele, frizerii, etc.
      • -3 (9 voturi)    
        :( (Marţi, 23 martie 2021, 19:10)

        Socrate2021 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Si pentru ce sa le inchizi pe toate? Macar cei din localitati cu incidenta mica sa mearga. Iar ceilalti sa faca si online, macar de la clasa a treia in sus. De ce nu? Ca nu se transmite online covidu.
        Iar mallurile sa se inchida complet. De ce scolile inchise total si mallurile doar in weekend? Ziceau ca scolile sa se inchida ultimele, si uite ca iar se inchid primele.
        Experienta din uk si israel spune ca dureaza pana cand impactul vaccinarii scade semnificativ incidenta. 2-3 luni, de la inceperea vaccinarii masive. Plus ca la noi se vor lovi de refuzul populatiei de a se vaccina. E posibil, chiar probabil, sa ramana inchise pana in iunie, si asta ar fi un dezastru, mai mult decat este deja.
        • +5 (15 voturi)    
          pentru ca regulile simple sunt si aplicabile (Marţi, 23 martie 2021, 19:41)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

          Atat timp cat testarea se face preponderent in cateva judete si in multe locuri populatia sta acasa pana ajunge direct la ATI, e greu sa folosesti acest indicator. A incercat si UK in luna decembrie ceva de genul asta, si n-a reusit nimic.

          De ce vacanta si nju online e o intrebare valida. Si cred ca raspunsul sta in dorinta ministrului de a nu recunoaste ca a gresit.

          Cat despre efectele vaccinarii, e dificil de spus, mai ales in UK, unde vaccinarea s-a suprapus aproape 100% pe un lockdown dur, macar la fel de dur cum a fost la noi primavara trecuta.
          La Israel se vede efectul vaccinarii a 60% din populatie.
          Si e clar ca virusul nu se sperie de inceperea vaccinarii masive, ci de finalul ei. La cum arata cifrele in Israel, se pare ca dupa vaccinarea a 50% din populatie se poate redeschide totul in siguranta.

          Cit priveste refuzul populatiei de a se vaccina, asta devine problema respectivilor. Avand in vedere ca cei vaccinati sunt in proportie de80-90% feriti de infectare si aproape 100% feriti de forme grave, cei nevaccinati n-au decat sa sufere. Si la acces in spital si la ATI i-as pune sa astepte dupa cei vaccinati.

          Cat despre scoli, parerea mea e ca daca stau inchise pana in Mai e suficient. Si s-ar putea muta vacanta de vara incat sa incorporeze si cele doua saptamani care nu se fac acum. iar din Iunie, daca nu se schimba ceva fata de anul trecut, vine vara si scade puternic puterea virusului. Iar in toamna speram sa trecem de 10 mil de vaccinati.
  • -2 (34 voturi)    
    cred ca elevii si parintii nu mai inteleg nimic (Marţi, 23 martie 2021, 16:37)

    Kivek [utilizator]

    Campeanu ii buimaceste pe toti de nu se mai inteleg nimic

    ii duce pe copii cu forta la scoala, ii pune sa poarte masca aia penibila, ii umileste punandu-i sa stea in virfurile piciorelelor pe coridoare sa nu trezeasca covidu

    numai aberatii, asta nu mai e scoala.
  • +11 (33 voturi)    
    poate (Marţi, 23 martie 2021, 16:56)

    RMML [utilizator]

    Poate ministrul ia in considerare si respectarea calendarului scolar asa cum l-a gandit in ianuarie. Schimbarea programei si a calendarului in fiecare dimineata nu cred ca ajuta pe nimeni si nici intr-un caz pe copii, care au si ei nevoie de vacanta la vara.
    Ce vor face copii in vacanta de o luna din aprilie? vor sta inchisi in casa ... apoi la vara vor avea examene in iulie si august, ca sa inceapa scoala in septembrie ?
    O fi auzit dl ministru de predictibilitate si stabilitate ? or avea ele legatura cu educatia ?
    • -1 (7 voturi)    
      Aoleu (Marţi, 23 martie 2021, 19:55)

      Crop [utilizator] i-a raspuns lui RMML

      Calendarul scolar s-a facut anul trecut in vara. Nu in ianuarie anul acesta.
  • +19 (29 voturi)    
    Serios? (Marţi, 23 martie 2021, 17:07)

    DorinDor [utilizator]

    Pai cine a contribuit la 'evoluţia epidemiologică din ce în ce mai gravă' cu decizia de a mentine scolile deschise in orice conditii??
  • +18 (26 voturi)    
    2020/21 (Marţi, 23 martie 2021, 17:09)

    Azra [utilizator]

    Structura anului scolar 2020/21 este o succesiune de vacante, intrerupte din cand in cand de scurte perioade de scoala online.
    • +7 (7 voturi)    
      corectie (Marţi, 23 martie 2021, 17:50)

      DorinDor [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      corectie: si scoala fizic, doar cand trend-ul de infectii este unul crescator :)
  • +7 (9 voturi)    
    sunt doar 2 in plus si 2 zile (Marţi, 23 martie 2021, 17:22)

    aditza_1967 [utilizator]

    Aveam2 saptamini d evacanta inainte
    acum sunt 4 saptamini si 2 zile
    • -2 (10 voturi)    
      Si se aude ceva de recuperarea celor 2 saptamani (Marţi, 23 martie 2021, 19:11)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui aditza_1967

      si 2 zile ? Ca aud doar de prelungirea vacantei dar nu a spus nimic de prelungirea anului scolar. Adica pot intelege faptul ca poate in mai sa ai mai multa lume vaccinata dar ce facem cu saptamanile de scoala pierdute ? Le mai recuperam si noi candva sau ca de obicei ne facem ca ploua ?
  • +20 (24 voturi)    
    cum? (Marţi, 23 martie 2021, 17:28)

    martel55 [utilizator]

    adica ar putea exista vreo legatura intre prezenta fizica la socala (prin cresterea mobilitatii, respectiv rapsndirea infectarilor din cauza unor parinti care trimit copii la scoala bolnavi sau a cazurilor aismptomatice) si cresterea numarului de infectari?de la aparatorul plagiatorilro auzeam pana acum doar ca scoala nu imbolnaveste, s aintelegem, ca a a inceput sa vada si el ce e prin spitale si cum Nu se respecta mai nici o regula in scoli? poate se tine si de promisiunea cu demisia pana la urma?
    • +12 (14 voturi)    
      neeee (Marţi, 23 martie 2021, 18:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Tot ce vrea tovarasu ministru e sa ofere posibilitatea si copiilor ortodocsi si celor catolici sa se bucure in acelasi fel de paste. Bine, unii mai mult dupa, altii mai mult inainte :D

      Na, cand VVoiculescu zicea ca poate nu e bine sa se deschida scolile fix in prag de val 3 cu tulpina britanica, i-au sarit toti in cap ...
      • +4 (6 voturi)    
        ... (Marţi, 23 martie 2021, 19:12)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        voiculescu nici n-a clipit. La orice prostie a lui cimpeanu, in afara de aia "fara masca la ora de sport" a zis da imediat.
        A zis cimpeanu ca nu vrea hibrid? Jos hibridul, nu conteaza ca sunt 40 in clasa.
        A vrut cimpeanu martisoare? A avut! A vrut scoli deschise fara distantare? A avut! A vrut scoli deschise si cod rosu? checked. A vrut scoli deschise si la 6+? checked.
        Acum platim toti si mai ales elevii care in loc sa faca scoala intr-un fel sau altul (hibrid sau online) vor freca menta o luna.
        • +3 (5 voturi)    
          A facut ce a putut (Marţi, 23 martie 2021, 19:47)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          Din cate vad ministerul sanatatii are un lor consultsativ in toata povestea asta, decidentii fiind la comitetul lui peste prajit. Si acolo el are un singur vot. Eu retin nenumarate momente cand Campeanu a iesit bombanind de prin sedinte ca nu-l lasa ministrul sanatatii sa faca mai mult.

          Cat despre vacanta prelungita versus scoala online, aici nu mai poti spune ca e vina lui Voiculescu decat daca tii cu ursul :)
      • +2 (4 voturi)    
        Genial :))) (Marţi, 23 martie 2021, 20:09)

        DorinDor [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Cimpeanu, corifeul ecumenismului
  • 0 (14 voturi)    
    Coincidență (Marţi, 23 martie 2021, 17:52)

    Mazeta [utilizator]

    În aprilie se întrerupe școala în România și începe sezonul de sparanghel în Germania.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu știu dacă ai aflat, (Miercuri, 24 martie 2021, 8:51)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dar de anul acesta sparanghelul se recoltează mecanizat, așa că te poți inscrie liniștit la recoltat urzici, chit că ai putea să faci bășici dacă nu te pricepi...
  • +12 (16 voturi)    
    cimpeanu bate cimpii (Marţi, 23 martie 2021, 17:53)

    Remarque [utilizator]

    Singurul lucrul pe care il face este ca modifica structura anului scolar din mers, asta este tot ce stie sa faca.

    Un incapabil cu aere ministeriale care darama tot ce atinge. Draga PNL, te vom tine minte pentru asa ministru.
  • +3 (19 voturi)    
    Care scoala ? (Marţi, 23 martie 2021, 18:01)

    VasilescuA [utilizator]

    Ca invatamantul este aproape desfiintat in Romania - asta e clar. Elevii buni si cu posibilitati financiare vor pleca sa studieze in alte tari. Restul vor ajunge pe campurile de capsuni zle Europei sau prin politica romaneasca. Dar sa platesti in continuare profesorii, practic de un an someri, de fapt intr-o vacanta platita, asta e o bataie de joc la adresa celor care platesc taxe in tara asta.
  • +5 (11 voturi)    
    ce bine! inca doua saptamani de meditatii! (Marţi, 23 martie 2021, 18:03)

    adrianaf [utilizator]

    trebuia ca aceasta generatie, cei care termina a opta, sa fie batjocorita pana la final. multumim!
  • 0 (14 voturi)    
    O decizie mai mult... (Marţi, 23 martie 2021, 18:04)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    ...decat rationala. Tinand seama de cresterile din ultima vreme, la fel ca si in toamna nu se poate spune ca nu este nici o legatura intre scoala si valurile pandemiei...

    In felul acesta, propabil vor lasa bisericile deschise de Paste, sa nu mai urle fanaticii cretini-ortodocsi(nu e gresit ca nu am pus 's') si daci liberi ca le fura arabul musulman, dreptul la credinta...Si aici nu ma refer la adevarati credinciosi...

    Sa speram ca intre timp, se vor vaccina cat mai mult multi si va mai domoli urgia...datorita sezonalitatii virusului, de prin Mai...

    Dincolo de catitatea semnificativa de rational din decizie...sa vezi ce urlete vor fi diseara la A3 si RTV...Doar sunt televiziuni petru imbecili...
  • +8 (18 voturi)    
    online (Marţi, 23 martie 2021, 18:09)

    jescu [utilizator]

    Inafara de clasele 0-2 pot toti sa invete online. Iar a 5 si a 9-a sa mearga la scoala doar la inceputul semestrului intai sa inteleaga gimnaziul sau liceul. In rest nu ar trebui sa mearga nimeni la scoala, tinand cont de densitatea copiilor in clasa 30 de copii pe 50m2.
  • -2 (12 voturi)    
    lasati elevii sa invete, cei porcaria marirea vaca (Marţi, 23 martie 2021, 18:10)

    hopsinoi [utilizator]

    i, cum o sa isi gaseasca de lucru in alta tara viitori oameni maturi, ca doar nu o sa stea in Rumania ca si scalvi si sa plateasca pensii specia/serviciu si sineCURi pentru aristocratia specialilor/esentialilor.


    Sau sa avem doctori plagiatori. Nici nu mai indraznim sa ne intreb cu e cu cele de la Academia militare.
  • +2 (10 voturi)    
    Facem legea cum ne convine (Marţi, 23 martie 2021, 18:13)

    Pacientul_2020 [utilizator]

    De fapt probelma este ... dacă Bucurestiul trece de 6% și se vor bloca scolile din București mai bine blocăm o lună în toată țara! Să nu fie afectați doar copii noștrii din
    București. De Timișoara și de alții nu v-a păsat când au fost carntinați, acum întoarceți legea cum vreți voi! Rușine !!!
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 23 martie 2021, 19:13)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Pacientul_2020

      in Bucuresti, ca si in alte parti 5-7 si 9-11 oricum invatau online. Ei nu mai vor sa plateasca bani parintilor care trebuie sa-si ia liber. In vacante nu se dau bani.
      • -1 (3 voturi)    
        Eu nu am primit bani. (Marţi, 23 martie 2021, 19:51)

        Crop [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Unde ma adresez? La sefu' tau de partid?
    • +3 (5 voturi)    
      Analfabet functional. (Marţi, 23 martie 2021, 19:53)

      Crop [utilizator] i-a raspuns lui Pacientul_2020

      Timisoara a fost carantinata la 7.4 asta in conditiile in care Timisoara are populatia cat un sector si face un sfert din testele pe care Bucuresti le face. Sigur ca Timisoara nu are un Ilfov precum Bucurestiul dar e okey nu considera asta.

      Dar uite mai tare: au votat sa scoata timisoara din carantina cand a ajuns la 8.23.
  • +6 (8 voturi)    
    Ipocrizie (Marţi, 23 martie 2021, 18:36)

    Stallone [utilizator]

    Mda. Pe deoparte se incapataneaza sa lase scolile deschise si spune ca copii trebuie sa mearga la scoala pentru ca educatia lor are de suferit si ca sunt afectati de lipsa de socializare etc, iar pe de alta parte ii baga in vacanta si face varza anul scolar. Nu mai inteleg nimic... Parca vad ca le va lua din vacanta de vara ca sa “recupereze”. Mai bine ii trecea la online si gata.
  • +8 (12 voturi)    
    Demisia (Marţi, 23 martie 2021, 18:39)

    sorin3 [utilizator]

    Pina mai ieri acest politruc sustinea sus si tare ca scolile trebuie deschise chiar si in zonele carantinate... azi aflam ca de fapt scolile se vor deschide ca sa poata merge copii in vacanta...
    "Sa se revizuiasca primesc, dar sa nu se schimbe nimic!"
    Singure solutie demna pt. PNL e sa demita acest mascarici care a facut mai mult haos in citeva luni decit a reusit Andronecu in citiva ani, desi a muncit si ea din greu la distrugerea educatiei din tara asta.
    In concluzie Voiculescu avea dreptate... din nou
    • +2 (6 voturi)    
      Am spus mereu (Marţi, 23 martie 2021, 19:08)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      PNL e un partid in care incompetenta si prostia e la cote maxime. Nu am crezut ca dupa Anisie va veni un tembel si mai mare. Dar iata ca se poate. Deci tembelul asta o sa mareasca vacanta cu 2 saptamani si 2 zile din care nu se va mai recupera nimic. Asta dupa ce ca sunt o multime de copii care au facut scoala doar online tot anul. Deci nu e de ajuns ca fac online, acum le mai si scurteaza anul scolar.
      • +1 (3 voturi)    
        .... (Marţi, 23 martie 2021, 19:30)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Partea buna e ca sunt multe scoli care aveau saptamana altfel pusa in aprilie. Da, cica se mai face, ca m-am mirat. Nu era clar ce-or sa faca, sperau sa vina cineva sa le vorbeasca, chestii din astea. Unii am inteles ca urmau sa faca un fel de ore remediale la romana si matematica, fiecare scoala dupa cum se aranja.
  • -5 (5 voturi)    
    next level (Marţi, 23 martie 2021, 19:05)

    cucuveauamov [utilizator]

    de scoala in clasa s-a trecut la online, apoi la vacanta. pentru România educata si vacanta va fi prea mult. daca se apuca vreun elev sa citeasca??! nu putem permite asa ceva! urmeaza culegerea in siguranta a sparanghelului...la sfarsit elevii vor primi o adeverinta "a la Voiculescu "
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 23 martie 2021, 19:35)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      prof.dr. Voiculescu zis si Felix? Ala avea adeverinta ca a turnat-o pe verisoara-sa.
  • 0 (2 voturi)    
    Cifra 3 e magica! (Marţi, 23 martie 2021, 19:24)

    Parzivall [utilizator]

    Valul 3, Lockdown 3, saptamani extra 3 si pana de Craciun inca 3, si Ld si Valuri!!!
  • +1 (5 voturi)    
    ... (Marţi, 23 martie 2021, 19:24)

    tirolez [utilizator]

    Aha, aceeasi schema ca in toamna, inchidem toate scolile, cu si fara rost, nu conteaza care e indicele. La fel cum le-au deschis pe toate fara sa tina cont de densitatea elevilor intr-o clasa. Doar ca acum ii zice vacanta prelungita ca sa nu mai dea bani parintilor.
    Cum ramane cu maretele ore remediale? A, e vacanta, la naiba cu ele.
    Rusine PNL , va faceti de ras cu trogloditul asta inapoiat, aparatorul plagiatorilor. Dupa logica lui e mai bine sa nu inveti o luna deloc decat hibrid sau online. Daca incepeau mai prudent si cu un plan in cap, scoala nu se ajungea aici.
    • -1 (3 voturi)    
      Ie bani buni la plusere? (Marţi, 23 martie 2021, 19:50)

      Crop [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Nu tu vroiai scolile inchise? Na ca le-a dat vacanta ca sa se relaxeze si a mascat o inchidere cat timp se accelereaza vaccinarea. Tot nu e bine? Pai de ce acuzai mai scolile? Inchjse e rau, deschise e rau.

      Nu va mai intelege nimeni.

      E buna rasplata pentru atacat in online? Am auzit ca Draghici de la plusere a fost pus consilier la un secretar de stat.
      Hai ca-l stii tu ;) e coleg cu tine
      • +2 (4 voturi)    
        ... (Marţi, 23 martie 2021, 21:33)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Crop

        Nu le voiam inchise, voiam conditii sigure si daca nu se pot asigura sa fie hibrid , nu 40 in clasa sau online.
        Ma rog, pentru fosile comuniste din categoria cimpeanu scoala=45 in clasa, altfel nu se poate. Acum de ce le da vacanta tuturor, inclusiv celor din localitati cu indice mic? De mult ce ii pasa de educatia elevilor, de-aia.
  • +4 (6 voturi)    
    Ati inteles, da ? (Marţi, 23 martie 2021, 19:37)

    HN_Cov_2 [utilizator]

    Deci nu online, ci vacanta ?

    Daca spui online, spui scoala inchisa. daca spui scoala inchisa, trebuie sa inchizi carciumi, hoteluri si alte businessuri.

    Daca scoala e in vacanta, nu e inchisa. Deci pana nu baga Bucurestiul in carantina o sa mergem pana la rata de infectare 10-20... ce mai conteaza.

    Amaratii.... ii ridicau statuie lui Campeanu ca lupta pentru educatie. Nu dragilor, il doar undeva de educatie, lupta e sa nu se inchida scoala pentru ca sa poata ramane carciumile deschise.
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Marţi, 23 martie 2021, 19:50)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui HN_Cov_2

      Nu ii ridica nimeni statuie in afara de postaci si cei care nu aveau cu cine lasa copiii. Era evident pentru cei care nu erau orbiti de interesul personal ca face tot posibilul sa fie rau. Presupun ca pentru a da vina pe Voiculescu. Care, spre rusinea lui, i-a acceptat fara comentarii toate propunerile. Singura la care a zis nu a fost renuntarea la masca la ora de sport si cat s-a mai bosumflat cimpeanu pe toate posturile, manipuland grosolan ca suntem singura tara in situatia asta. Voiculescu si-o merita, dar raman zeci de decese cauzate de prostia lor.
  • 0 (0 voturi)    
    deci... (Marţi, 23 martie 2021, 19:47)

    dani777 [utilizator]

    am aflat cand va fi carantina, lockdownul, ma rog, cuvintele astea care "sunt prea dure"...
  • +5 (5 voturi)    
    Consultare (Marţi, 23 martie 2021, 20:03)

    DorinDor [utilizator]

    Dl ministru, cand a luat decizia aceasta la care pare ca s-a gandit mult timp, cu cine anume s-a consultat? Asociatii de profesori? Asociatii de parinti ai elevilor? Asociatii de elevi? Sau dansul le stie din nou pe toate, ca atunci cand a spus ca nu e nicio problema sa se vina fizic la scoala?
    • -2 (6 voturi)    
      :)) mai lasa-ne si tu cu tot felul de ...asociatii (Marţi, 23 martie 2021, 20:14)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui DorinDor

      n-a auzit nimeni de ele,dar reprezinta o intreaga categorie,fara nici un fel de mandat.
      cand se vor forma si alege conducerile acestor asociatii deschis si d eo majoritate,atunci sa vorbeasca si sa impuna reguli si legi..pana atunci..la colt in sala de sport.
      • +2 (6 voturi)    
        Ok (Marţi, 23 martie 2021, 20:34)

        DorinDor [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        Alternativa fiind decizia unui tatuc suprem care stie tot si toate. Cimpeanu omniscientul, in cazul de fata
    • +3 (3 voturi)    
      exact! (Marţi, 23 martie 2021, 22:16)

      Remarque [utilizator] i-a raspuns lui DorinDor

      Cu siguranta nu s-a consultat cu nimeni, el este liderul suprem al anului scolar, el taie si spanzura fara nici o consultare si fara sa dea socoteala cuiva.
      Iar noi stam si acceptam tot ce debiteaza el, mi se pare incredibil!
  • +6 (6 voturi)    
    scaderea mobilitatii (Marţi, 23 martie 2021, 20:17)

    PedaGogu [utilizator]

    Adica daca e vacanta se reduce mobilitatea? Nu pleaca care incotro? Se putea trece la cursuri online in toate scolile, a mai fost asa, nu sa dea vacanta pur si simplu. Si ce se intampla cu activitatile pierdute din cele 3 saptamani - le fac la vara? La 30 de grade?
  • 0 (4 voturi)    
    Dă înapoi Câmpeanu? (Marţi, 23 martie 2021, 20:18)

    Nyk1 [utilizator]

    Cu ce ocazie asistăm la această minune?
    • +5 (5 voturi)    
      Nu da in spate (Marţi, 23 martie 2021, 20:31)

      DorinDor [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Scoala se face doar fizic!! Cand e mai nasol, vacanta la toata lumea
  • +1 (3 voturi)    
    De ce ? (Marţi, 23 martie 2021, 20:27)

    Tizzy [utilizator]

    Prelungiti vacanta ca sa nu spuneti ca o inchideti si caxsa nu oferiti acei bani pt cei care ar sta acasa cu copilul. Daca inchideti scoala atunci inchideti la fel de bine toate restaurantele, mallurile, bisericile, magazinele non alimentare si altel locuri non esentiale. De ce loviti doar in scoala si restul locatiilor stau ticsite de oameni ?.
  • +3 (5 voturi)    
    Razbunarea lui Bula ce a uns cu untura scoala (Marţi, 23 martie 2021, 20:30)

    BernierC [utilizator]

    Uite ca n-au mancat-o cainii pe scoala, ci fantoma Covid-19. Traim vremuri tare interesante, recomand filmul IDOCRACY, ce va parea o adiere de primavara fata de realitatea ce va sa vina.
  • +3 (5 voturi)    
    O solutie eleganta (Marţi, 23 martie 2021, 20:46)

    VOX. [utilizator]

    Nu inchid scolile, dar elevii vor avea vacanta permanenta.
  • +2 (2 voturi)    
    scolile trebuie inchise .. (Marţi, 23 martie 2021, 22:25)

    festina [utilizator]

    cand toate celelalte restrictii n-au dat roade. Cel putin alea din rural, unde on-line-ul e o gluma, ar trebui sa functioneze pe cat posibil.
    Primele care tre' inchise sunt insa mall-urile si carciumile (inclusiv terasele, ca functioneaza majoritatea cu 4 pereti de plastic, de nu circula aerul deloc).
    Dar deh, Catu se uita numa' la PIB si se supara de fatada ca oamenii nu respecta regulile.
    Pai daca nu le respecta si nu esti in stare sa le faci respectate, lasa parcurile si locurile de joaca in aer liber deschise si inchide spatiile inchise, sa scada riscul de contaminare...
  • -1 (1 vot)    
    deci (Miercuri, 24 martie 2021, 10:54)

    martel55 [utilizator]

    sunt constienti ca scoala totusi imbolnaveste (prin faptul ca multi parinti inconsitenti isi tirmit copii cu simptome la scoala ca nu au cu cine sa ii lase acasa, ca orice copil pozitiv daca nu e testat in scoala DSP nu mai face nici o ancheta si nici teste colegilor/profesorilor pe motivul inchipuit ca nu ar fi contacti, ca nu se pot respecta regulile de preventie cu 30 si ceva de copii in clasa), insa pe de o parte orogliul aparatorului de plagiatori e prea mare sa mai recunoasca, pe de alta parte calculele finantistului Catu ii spun ca e mai ieftina o vacanta prelungita acum decat online(nu mai trebuie sa plateasca eventualii parinti care au copii sub 12 ani si ar dori sa stea cu ei acasa in online), pana in iunie mai e destul timp si mai improvieaza atunci ceva daca e nevoie...pe de alta parte, sa fim sinceri, nu e corect fata de parintii care vor cu orice pret sa isi expuna copii , de ce sa nu fie lasati sa o faca?cu amendamentul ca trebuie sa li se ofere si celorlalti alternativa, nu ca acum, din cauza ca ministrul nu e in stare sa se adpateze la tehnologie si credfe ca toti sunt la fel de incompetenti ca el