Într-o lună şi jumătate în școlile din România au fost folosite doar 19.000 din cele 1.850.000 de teste rapide distribuite / Solicitarea ministrului Educației către Vlad Voiculescu

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 23 martie 2021, 9:10 Actualitate | Educatie


Teste rapide pentru depistarea coronavirusului
Foto: Profimedia Images /Ed Jones/AFP
Doar 19.000 din totalul de 1.850.000 de teste antigen rapide distribuite în școli și grădinițe au fost folosite într-o lună și jumătate. Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, spune că a cerut Ministerului Sănătății folosirea de teste rapide non-invazive în unităţile de învăţământ, pentru că sunt părinţi care nu își dau acceptul pentru testarea copiilor considerând că aceste teste sunt invazive.

Ministrul Educaţiei consideră că numărul mic de testări pentru depistarea COVID-19 în şcoli este consecinţa reticenţei părinţilor faţă de testele rapide folosite în prezent, pe care mulţi le consideră ca fiind invazive.
  • "Eu susţin utilizarea acestor teste antigen rapide distribuite într-un număr de peste un milion, 1.850.000 în şcoli, sunt părinţi care trebuie să-şi dea acceptul şi care nu-şi dau acceptul pentru că le consideră invazive. Soluţia ar fi utilizarea unor teste non-invazive.
  • Am făcut această propunere. Faptul că s-au utilizat 19.000 de teste din 1.850.000, vreme de mai bine de o lună, deja cred că avem o lună şi jumătate de când sunt distribuite aceste teste şi într-o lună şi jumătate s-au utilizat doar 19.000 de teste este total nesemnificativ.
  • (...) Și ieri şi astăzi am avut discuţii cu ministrul Sănătăţii pe această temă şi sunt convins că există o concentrare pe acest subiect pentru că, într-adevăr, nu merge. Într-o lună şi jumătate am utilizat 19.000 de teste din 1.850.000 de teste. E clar că ceva nu merge”, a afirmat Sorin Cîmpeanu, luni seară, la Realitatea Plus, potrivit News.ro.
El a explicat că testele nefolosite în unităţile şcolare pot fi folosite "pentru testarea adulţilor".

Secretarul de stat în Ministerul Sănătății Andreea Moldovan a făcut luni un apel către școli să îi testeze pe elevi pentru COVID, acolo unde există suspiciuni, spunând că altfel se va ajunge la "situații tragice".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2228 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    Cine le-a cumparat ? (Marţi, 23 martie 2021, 9:14)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    S-a facut vreun studiu, sau a fost o afacere personala ?

    Scolile nu sunt spitale sa se faca zeci de mii de teste zilnic...
    • +1 (1 vot)    
      Campanie de promovare (Marţi, 23 martie 2021, 12:57)

      Algo [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Unii oameni intreaba de pret.
      Nu vor sa plateasca aceste teste.
      Unii le vor, dar sa fie gratis si nu vad ca nimic nu e dat gratuit de catre cei putini, celor multi.
      Li se raspunde, dar e gratuit !

      Va amintiti ca inainte de pandemie, in hypermarket-uri erau campanii de promovare a produselor in fiecare weekend ?
      Ati observat ca au inceput sa apara din nou, ici colo ?
      Va amintiti ca promoterii va ofereau produse, in general mancare, sa le degustati ?
      Va amintiti ca erau gratis ?

      Asa se formeaza o piata. Asa se creeaza cerere. Mai intai e gratis. Apoi, odata ce ai fost "agatat(a)", e pe bani.
  • +1 (3 voturi)    
    suntem in zona crepusculara? Nu! (Marţi, 23 martie 2021, 9:16)

    aditza_1967 [utilizator]

    Pai daca s-ar testa s-ar inchide o gramada de scoli. Cine are copii cam stie ce si cum. Stiu scoli care apar ca ZERO infectati, dar cel putin un profesor il stiu eu. Apoi parintii isi tin copiii acasa daca au ceva siptome si nu sunt testati.
    Profesorilor le e frica se se testeze.
    Ami ntrebat la o scoala de ce au doar 1 profesor si 1 elev, ca se plingeau ca sunt o "ramadfa"
    R: fiindca nu vor sa se testeze
    • +1 (1 vot)    
      mda, responsabilitate tipic romaneasca (Marţi, 23 martie 2021, 13:40)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui aditza_1967

      Nu ne testam nici cand e moca, pentru ca e naspa sa stai in carantina 14 zile. Nu tu plimbari, nu tu mall, tre sa stai acasa cu copilul, eventual mai ai si probleme la serviciu. Nu mai bine ne facem ca ploua si mergem inainte asha? Poate nu se prinde nimeni.

      Responsabilitate tipic romaneasca.
  • -2 (4 voturi)    
    De ce nu a cerut teste neinvazive de la inceput (Marţi, 23 martie 2021, 9:19)

    Kivek [utilizator]

    era evident pt orice om cu inteligenta minima ca testele astea NU vor fi acceptate de parinti dar secu Campeanu a insistat

    acum da vina pe Voiculescu desi EL a propus aceste teste
  • +4 (4 voturi)    
    Testare peste testare (Marţi, 23 martie 2021, 9:28)

    FortApache [utilizator]

    La ce disperare este pe ei din cauza fricii de proteste, ar fi capabili sa distribuie si sa instituie centre de testare obligatorii in fiecare scara de bloc si la fiecare colt de strada pentru a face rapid numarul de cazuri pentru carantinarea marilor orase.
    Sa vedem daca au curaj sa carantineze Bucuresti...sau vor incerca treptat (mai intai iau un deget ca apoi spera sa ia toata mana).

    Deja este evident, "conducatorii" au luat-o pe campie rau :)))

    De ce le este frica nu vor scapa :)))
  • +1 (3 voturi)    
    oooo (Marţi, 23 martie 2021, 9:33)

    liviu_ [utilizator]

    ce mult!
    dar daca pe langa sport de calculator si de radiatii le dadeati si spor de vaccin numarul poate chiar se dubla la 40k teste rapide din 2 mil...
  • +1 (3 voturi)    
    !!!!! (Marţi, 23 martie 2021, 9:44)

    Paul_ [utilizator]

    Asta este boala veche la noi. Se numeste "la noi nu este nici o problema!".

    Caz concret. Un profesor bolnav, patru copii bolnavi de viroza la una dintre clasele la care preda si nici un test facut.
    • 0 (0 voturi)    
      ti-as da 100+ daca se poate (Marţi, 23 martie 2021, 11:38)

      blackstar [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      pentru "la noi nu este nicio problema" ,

      Doamne-fereste sa ai, parca esti ciumat...
  • 0 (2 voturi)    
    Cine nu isi da acordul (Marţi, 23 martie 2021, 9:54)

    ACP [utilizator]

    sta in online.
  • +2 (4 voturi)    
    Părinți epidemiologi (Marţi, 23 martie 2021, 9:56)

    Dogul [utilizator]

    Știm bine că cei mai mulți dintre părinții care refuză testele respective (ce mare lucru e putina saliva de copil pentru o probă... nu știu) se considera mai destepti decat epidemiologii si, refuza sfaturile celor din domeniu, dar au mare incredere in teoriiile comspiratiei si mizeaza pe tratament cu frunze de trifoi.
  • -1 (5 voturi)    
    cat tupeu pe ministrul Educatiei! (Marţi, 23 martie 2021, 10:08)

    tahomir [utilizator]

    Adica ce mai, tu ai vrea sa se implice ministerul sanatatii in testarea elevilor? Adica ce, sa vina aia cu proceduri, cu oameni, cu reguli, cu verificari, cu sanctiuni daca nu se fac testele?
    Pai si daca s-ar implica pe cine ar mai da vina Vladut Voiculescu, zis si smiorc-smiorc, nu se gandeste la asta?
    Si cand sa se implice mai VV, ca el e ocupat sa scrie pe facebook, ca de aia e ministrul sanatatii. Uite,de ieri are o postare foarte misto despre o piesa de teatru la care a asistat din culise si in care au jucat prietenii lui de la USR+ si acolo e vorba despre copii cu cancer, deci e fix ce trebuie. Daca toata lumea ar face teatru, ca el si prietenii lui, situatia sanitara ar fi mult mai buna, nu e evident?
    Si in plus ieri consiliera lui, dna Moldovan parca, a RUGAT, deci nu a rugat, da, deci a RUGAT sa se testeze mai mult , ca stie ea de un caz in care un copil a infectat pe altii.
    Deci ce vrea mai mult ministrul Educatiei?
  • -1 (3 voturi)    
    ce asteptari sa ai de la un dinozaur (Marţi, 23 martie 2021, 10:26)

    comentacu [utilizator]

    Deci, dinozaurul asta de la educatie crede ca merge ca pe vremea lui, cu japca.
    Nu e chiar asa. Explica nene, arata in ce consta testarea, pt ca grupurile de parinti sunt pline de pareri care mai de care mai crete.
  • +2 (2 voturi)    
    . (Marţi, 23 martie 2021, 10:31)

    Mihai_P1 [utilizator]

    Testarea trebuia facuta in masa, la inceputul scolii, 2 teste de baraj, se ducea nr. de infectati la un sfert. Aia ar fi fost o garantie minima ca scolile pot incepe. Asa mi-e teama ca numai ne-am jucat...
  • 0 (0 voturi)    
    Campeanu, un politruc (Marţi, 23 martie 2021, 14:19)

    AndreiGr [utilizator]

    Ati uitat cand ministrul educatiei facea spume la gura ca de ce li s-a cerut parintilor sa trimita copiii direct cu declaratia ca sunt de acord cu testarea? Acum nu le cere nimeni declaratie si se da vina pe ei. Un politruc nenorocit. In tari civilizate se face testare sau se sta acasa..nu dupa preferintele parintilor. Testarea nu afecteaza sanatatea copiilor. Daca au probleme de sanatate care ar putea sa complice treaba, sa aduca atest de la medic.