Victorie în instanță pentru elevii și profesorii de la Colegiul Șincai: Magistrații au respins definitiv cererea Primăriei Sectorului 4 de evacuare a liceului

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 18 martie 2021, 15:13 Actualitate | Educatie


Protest la Colegiul Sincai
Foto: Hotnews
Judecătorii de la Tribunalul Bucureşti au respins definitiv joi cererea formulată de Primăria Sectorului 4 privind evacuarea, prin ordonanţă preşedinţială, a Colegiului Naţional "Gheorghe Şincai", pentru a începe lucrări de consolidare a imobilului.

Primăria primise o decizie nefavorabilă şi la instanţa de fond - Judecătoria Sectorului 4, însă prin admiterea unei excepţii, în timp ce Tribunalul Bucureşti a respins pe fond cererea de chemare în judecată ca fiind neîntemeiată, scrie Agerpres.

Primăria Sectorului 4 a început un proiect ce prevede consolidarea şi reabilitarea clădirii în care funcţionează Colegiul Naţional "Gheorghe Şincai", fiind încheiat în acest sens un contract cu o firmă de construcţii în valoare de 17,6 milioane lei. Conform administraţiei locale, liceul funcţionează într-o clădire de patrimoniu, încadrată în clasa a II-a de risc seismic, fiind necesare lucrări urgente de consolidare.

Administraţia locală a propus ca, pe durata lucrărilor (22 de luni), activitatea didactică să se desfăşoare în altă parte, însă elevii şi profesorii au refuzat.

În septembrie 2020, Consiliul de administraţie al liceului a respins relocarea în altă clădire, iar Primăria a reacţionat prin deschiderea unui proces la Judecătoria Sectorului 4, în care solicita evacuarea de urgenţă şi predarea amplasamentului.

Pe 21 septembrie 2020, Primăria Sectorului 4 a obţinut de la Primăria Capitalei autorizaţia de construire pentru modernizarea, reabilitarea liceului şi obţinerea autorizaţiei de securitate la incendiu. În acest caz, Colegiul "Gheorghe Şincai" a deschis pe 10 februarie 2021 un proces la Tribunalul Bucureşti, care are ca obiect "anulare act administrativ ac nr. 501/1875441/21.09.2020".

Situaţia s-a complicat după ce directoarea liceului şi-a dat demisia, iar Inspectoratul Şcolar Bucureşti a numit un director.

Zeci de profesori şi elevi au protestat în curtea liceului faţă de schimbarea conducerii şi intenţia Primăriei Sectorului 4 de a muta cursurile în altă parte.

În luna februarie 2021, Ministerul Educaţiei a anunţat că Inspectoratul Şcolar Bucureşti şi Primăria Sectorului 4 au semnat un protocol prin care îşi asumă în mod explicit obligaţia de a nu perturba în niciun fel procesul didactic aferent semestrului al II-lea în Colegiul Naţional "Gheorghe Şincai".
Potrivit documentului, până la data de 1 august, Primăria Sectorului 4 va prezenta mai multe variante "conforme intereselor educaţiei" pentru relocarea activităţilor didactice desfăşurate în Colegiul Naţional "Gheorghe Şincai" pe perioada execuţiei lucrărilor de consolidare care vor avea o durată de 22 de luni.

"Varianta optimă va fi adoptată prin consens, numai cu acordul tuturor părţilor semnatare, inclusiv prin consultarea elevilor şi părinţilor. De asemenea, în organizarea procesului de predare, Primăria Sectorului 4 al Municipiului Bucureşti va sprijini Colegiul Naţional 'Gheorghe Şincai' în vederea garantării conservării în cele mai bune condiţii a arhivei şi a elementelor de patrimoniu", se arăta într-un comunicat al Ministerului Educaţiei.

În 4 martie, Inspectoratul Școlar București a decis să numească o nouă echipă de conducere la Colegiul Național „Gheorghe Șincai”, așa cum ceruseră circa jumătate dintre profesorii din școală care au protestat, alături de elevi și părinți, față de relocarea școlii, dar și față de directorii numiți la începutul lunii februarie.

Noua echipă, care a fost propusă de profesorii contestatari, este formată din Țeca Mircea, profesor de matematică, director general și Sotiriu Doina, profesor educatie fizică, director adjunct.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10123 vizualizari

  • -4 (12 voturi)    
    Si daca vine un cutremur? (Joi, 18 martie 2021, 15:46)

    Bogart [utilizator]

    Cine raspunde daca in cazul unui cutremur cladirea se prabuseste si produce victime? Judecatorii? Elevii? Parintii lor?
    • +5 (9 voturi)    
      nu va fi nimic diferit dupa lucrari fata de situat (Joi, 18 martie 2021, 17:22)

      pinball [utilizator] i-a raspuns lui Bogart

      Autorizatia de constructie NU este pentru lucrari de consolidare, ci pentru cosmetizari si lift exterior de sticla, iar liceul este numai din zvonistica incadrat in clasa de risc seismic (consultati registrele publice daca nu ma credeti pe cuvant).
      In opinia mea de parinte, nu cred ca -i pericolul mai mare daca vine un cutremur acum, cand n-au copiii zidurile faiantate si lift, fata de momentul in care liceul va arata ca un cavou faiantat (a se vedea toate "reabilitarile" de licee din sectorul 4 facute pana acum) cu lift exterior de sticla.
      Nu e nimeni irational cat de dragul unei cladiri sa-si puna in pericol copii. Daca autorizatia era pentru lucrari de consolidare si copiiilor le era pus la dispozitie un spatiu decent pentru relocare (nu, in acest moment nu exista o varianta viabila pentru relocare), nu cred ca refuza nimeni.
      Oricum, ma bucur ca Primaria Sectorului 4 este una din cele mai bogate din Europa daca are atatia bani sa dea pentru "amenajari interioare si exterioare in vederea modernizarii, reabilitarii termice si obtinerii autorizatiei pentru securitatea la incendiu, respectiv autorizatie de functionare". acesta este fix obiectul autorizatiei de construire. exista cuvantul consolidare pe undeva?
  • +4 (6 voturi)    
    Pasarelele lui Baluta (Joi, 18 martie 2021, 15:55)

    ag_123 [utilizator]

    Nu cumva proiectul pasarelelor lui Baluta se impiedica in Liceul Sincai, monument istoric?

    Sa speram ca renunta la proiect si lasa si parcul si liceul asa cum sunt.
  • +4 (6 voturi)    
    Educatia nu e garantata in Romania (Joi, 18 martie 2021, 16:28)

    emil bobu [utilizator]

    Daca vine vreun bashtan cu bani sa traga o tzeapa cu un contract pagubos, trebuie sa te dai la o parte, sau sa te bati cu el in instanta.
  • +6 (8 voturi)    
    Cred ca nu trebuie sa fii geniu... (Joi, 18 martie 2021, 16:40)

    expert2 [utilizator]

    ... ca sa intelegi de ce tinea Primaria cu dintii sa reabiliteze cladirea. Este vorba de bani multi. Sunt curios despre care firma de constructii este vorba.
    • +5 (5 voturi)    
      incepe cu (Joi, 18 martie 2021, 17:25)

      pinball [utilizator] i-a raspuns lui expert2

      E. , adica o asociere formată din Construcții Erbașu SA, Somet SA și Nemar Edil Construct SRL . Vor costa peste 17 milioane de lei.
  • +3 (5 voturi)    
    Asta nu v-a iesit (Joi, 18 martie 2021, 16:52)

    VOX. [utilizator]

    Schimbati bordurile.
  • -1 (7 voturi)    
    Nu pricep de ce sa nu vrei renovare/consolidare (Joi, 18 martie 2021, 16:59)

    doi si-un sfert [utilizator]

    avand in vedere ca vaorbim de o cladire veche...
    Cui apartine cladirea ? Cine hotaraste daca trebuie consolidata sau nu ? Elevii de liceu care stau 4 ani si pleaca mai departe ? Profesorii ? Femeia de serviciu?
    Pana acum cine a numit directorii de gradinite, scoli licee si asa mai departe PSD?
    Este vreo institutie publica care sa nu aiba un director numit politic de partidul rosu?
    Ati vazut proteste ale elevilor parintilor fata de aceste nimiri din era Dragnea ?
    Ciudat neam.
    • +1 (3 voturi)    
      pentru ca (Joi, 18 martie 2021, 17:35)

      pinball [utilizator] i-a raspuns lui doi si-un sfert

      consolidare nu se face, autorizatia nu este pentru lucrari de consolidare; iar modernizarea presupune existenta unui lift exterior de sticla (nu cred ca pateste nimeni nimic fara el) si, din experienta anterioara cu TOATE liceele din sectorul 4 (mai putin Ion Creanga, singurul neintrat in vizorul primarului) este echivalenta cu incarcarea peretilor cu faianta de sus pana jos.
    • +2 (4 voturi)    
      pleaca acasa postacule.. (Joi, 18 martie 2021, 17:37)

      aero [utilizator] i-a raspuns lui doi si-un sfert

      Cladirea a fost reabilitata si consolidata dupa revolutie.
      Inventia asta cu riscul seismic apartine lui Baluta si apropiatilor. Acum se dorea doar o cosmetizare pe bani multi, eventual si o mica demolare ca sa intre pasarelele..Poate si un bloc dupa relocare..Istoria incurca! E "veche"!
      Un nenorocit de primar! O fi cladirea lui Baluta, care e primar vesnic, nu?
      • -2 (2 voturi)    
        ..... intre postaci ..... (Joi, 18 martie 2021, 19:10)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui aero

        Cladirea nu are autorizatie ISU pentru protectia la incendiu (ca multe alte scoli). Daca o sa fie incendiu cu victime sa vad cine va mai comenta impotriva lucrarilor. Baluta este acoperit (poate asta a si urmarit).
        • +2 (2 voturi)    
          Iaca ce grozav! (Joi, 18 martie 2021, 20:29)

          pinball [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

          https://www.hotnews.ro/stiri-educatie-24673913-foto-tavan-prabusit-clasa-scoala-din-judetul-giurgiu-timpul-noptii-scoala-fusese-renovata-putin-timp-profesor-daca-omorau-niste-copii.htm
          asta printre altele.
          In alta ordine de idei, autorizatia de protectie la incendiu nu presupune lucrari care sa necesite evacuarea cladirii timp de 2 ani si nici cine stie ce costisitoare, de aceea se joaca cartea consolidarii.