Ministrul Educației, după apariția primelor cazuri de COVID în școli: Părinţii să aibă mai multă atenţie când își trimit copiii în colectivitate / Nu, lucrurile nu scapă de sub control

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 11 februarie 2021, 13:49 Actualitate | Educatie


Sorin Cimpeanu
Foto: Captura video
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, susține, în contextul confirmării primelor cazuri de COVID-19 în școli, că aceste probleme apar "tocmai din cauza unei anumite lipse de responsabilitate" din partea părinţilor, care ar trebui să fie "un pic" mai atenți atunci când își trimit copiii în colectivitate. El a mai spus că, luând în considerare perioada de incubaţie, sursă infectării nu a fost școala.
  • "Apar, din păcate, probleme tocmai din cauza unei anumite lipse de responsabilitate, pentru că la cei care apar acum în şcoli - cazuri de îmbolnăviri - infectarea s-a produs în urmă cu ceva timp, ţinând seama de perioada de incubaţie. Caz în care un pic mai multă atenţie la trimiterea elevilor în colectivitate.
  • Este o recomandare foarte puternică, pentru că ştim de la cei cu competenţă că riscul de a avea situaţii grave printre elevi din fericire este mic şi foarte mic, însă riscul de transmitere către cei din familii care pot avea vulnerabilităţi este un risc foarte important", a spus ministrul într-o conferinţă organizate de Fundaţia Institutul de Studii Financiare şi trustul de presă DC Media Group, conform Agerpres.
El susține că şcolile sunt monitorizate "atent", iar ministerul "veghează" la respectarea măsurilor de siguranţă împotriva infectării cu COVID-19.
  • "Monitorizăm atent deschiderea şcolilor şi, fără doar şi poate, din păcate, apar situaţii de cazuri confirmate în rândul elevilor, în rândul profesorilor. Trebuie să veghem la respectarea prevederilor din ordinul de ministru, pentru că prevenirea riscului de îmbolnăvire este chiar prioritar.
  • Nu, lucrurile nu scapă de sub control. Din punctul de vedere al pandemiei vorbesc - nu scapă de sub control. În primele două zile, situaţia a fost mult mai bună. Acum încep să apară", a mai spus Sorin Cîmpeanu.
Patru elevi de la clasele primare și un cadru didactic au fost confirmați cu COVID-19, după redeschiderea școlilor. Cele cinci cazuri s-au înregistrat la cinci școli diferite din Capitală - un caz în Sectorul 6 și celelalte în Sectorul 4.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4976 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    ... (Joi, 11 februarie 2021, 13:53)

    tirolez [utilizator]

    Gata, am gasit vinovatii: parintii!
    Sper sa nu uite ca a zis ca isi da demisia daca apar focare in scoli. Glumeam, evident ca nu isi va da demisia.
    • -1 (5 voturi)    
      in momentul in care trimiti rejetonul cu simptome. (Joi, 11 februarie 2021, 14:11)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ...la scoala, da, esti singurul vinovat.

      no brainer.
      • 0 (0 voturi)    
        parca copii erau asimptomatici? (Joi, 11 februarie 2021, 15:20)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        sau schimbam acum definitia doar ca sa iasa ministrul bine?
  • +3 (5 voturi)    
    Deci parintii (Joi, 11 februarie 2021, 14:05)

    TheFreeOne [utilizator]

    Sant de vina :))

    Nu conteaza ca au atatea griji, atatea responsabilitati, mai ales ca si jobul poate e mai stresant in perioada asta...
  • +5 (7 voturi)    
    PARINTII sunt de vina!!! Nu guvernul! Ati inteles? (Joi, 11 februarie 2021, 14:22)

    Kivek [utilizator]

    Patinetul e de vina, elevul e de vina, parintii sunt de vina

    niciodata guvernul, niciodata ministrul PNL
  • 0 (2 voturi)    
    MDA (Joi, 11 februarie 2021, 14:39)

    martel55 [utilizator]

    astia la care facew apel sunt probabiol tocmai aia care cereau disperati sa aiba unde isi tirmite copiii de acasa...se vede inca o data ca e nevoie fie de o asumare a rapsunderii in sens penal si financiar de catre sefii de la educatie, fie de a permite optarea pentru invatarea online sau prin prezenta fizica...degeaba esti tu atent cu copilul daca il duci in clasa unde niste iresponsabili isi tirmiti copiii bolnavi stiind ca nu raspund in nici un fel...atata timp cat statul nu poate face nimic pentru a impiedica astfel de situatii, trebuie sa isi asume clar rapsudnerea pentru parintii care sunt obligati sa isi trimitca copiii in clase in astfel de ocnditii
    • +1 (1 vot)    
      NAA (Joi, 11 februarie 2021, 15:19)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Copii nu au simptome de la coronavirus si daca au (foarte rar) acestea sunt foarte usoare. Pana nu incepe un parinte sau un bunic sa aiba simptome copilul se duce la scoala, nu stie nimeni ca e Covid in familie. Se mai poate ca dimineatza copilul inca nu are simptome si ii apar simptomele in acea zi in timp ce e la scoala. De ce cred unii ca pedepsele rezolva toate problemele din lume :)
  • -1 (3 voturi)    
    Ar fi putut fi altfel? (Joi, 11 februarie 2021, 14:45)

    tontu [utilizator]

    Ganditi-va ca in capitala sunt cabinete medicale in scoli care au teste rapide; oare ce-o fi pe la sate? Evident ca o parte din elevi aduc virusul de acasa si il trnsmit la colegi care apoi il raspandesc pe la casele lor. Am mai vazut filmul asta in toamna, iar acum va fi la fel. Oare operatiunea de deschdere a scolilor nu poate fi incadrata la zadarnicirea combaterii pandemiei?
    • 0 (2 voturi)    
      nope, ca e facuta de liberali! (Joi, 11 februarie 2021, 15:21)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      daca era facuta de psd, intra direct la terorism!
  • 0 (0 voturi)    
    Faceți publică situația supraaglomerării în clase (Joi, 11 februarie 2021, 15:11)

    muvis [utilizator]

    Faceți publica informația cu numărul de copii din fiecare clasă, în fiecare școală din capitală. Rapid, vă ajuta cei de la STS cu platforma.
    Să știm cu toții care e situația cu încălcarea legii învățământului în capitală.
    În sectorul 3, clasele primare au peste 30 de copii, când la înființare nu ar trebui sa depășească 20, iar funcționarea cu peste 25 este ilegală. Și acum i-ați înghesuit pe toți, mai răi că la supermarket, când aveați clasele celor mari care sunt oricum în online.

    Dle ministru al sănătății, nu ignorați situația asta, e in interesul nostru, al tuturor.

    Domnilor primari bucureșteni, cereți si finanțați în online micșorarea claselor până găsiți spatii fizice de învățământ pentru vremuri mai bune. Trebuie doar plătite ore suplimentare profesorilor, au sunt destui care vor. Nu o sa vina ministrul cu grija învățământului la sate să ne mângâie pe noi pe cap. Vreți resurse umane bune care să aducă bani la.bugetul local, creșteți-le.
  • +1 (1 vot)    
    Pirtieee ....pt CORONA! (Joi, 11 februarie 2021, 15:17)

    mike123 [utilizator]

    Klauss a decretat...sa inceapa scolile.....PNL-USR s-a conformat! Vina este a parintilor!
    PS: care i-au ales in guvern!