DOCUMENT Se reduce numărul de elevi în clasă la liceu de la 28 la 26, la filiera teoretică, de la 28 la 24, la liceele tehnologice

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 21 ianuarie 2021, 20:50 Actualitate | Educatie


Sala de clasa
Foto: Hotnews
Numărul maxim de elevi într-o clasă de liceu va fi 26, la filiera teoretică, față de 28, cât este acum, și de 24, față de 28, la filiera tehnologică, potrivit unui ordin semnat joi seară de ministrul Educației. În baza acestor criterii va fi formată cifra de școlarizare pentru anul școlar următor.

CONSULTĂ AICI DOCUMENTUL

Conform ordinului semnat de Sorin Mihai Cîmpeanu, numărul de elevi în clasele de început de ciclu în învăţământul liceal cu frecvență zi se va reduce astfel:
  • de la 28 la 24 de elevi în clasă pentru filiera tehnologică și învățământul profesional, inclusiv dual, precum şi pentru filiera vocațională - profil sportiv, teologic, pedagogic şi învățământul liceal de artă;
  • de la 28 la 26 de elevi în clasă pentru filiera teoretică.
Ordinul de ministru pentru aprobarea Metodologiei privind fundamentarea cifrei de școlarizare pentru învățământul preuniversitar de stat, evidența efectivelor de preșcolari și elevi școlarizați în unitățile de învățământ particular, precum și emiterea avizului conform în vederea organizării rețelei unităților de învățământ preuniversitar pentru anul școlar 2021-2022 a fost trimis joi către Monitorul Oficial. Astfel, decizia de astăzi modifică OMEC nr. 5599/2020.
  • "Având în vedere modificările promovate, activitățile specifice mobilităţii personalului didactic de predare din învăţământul preuniversitar (privind constituirea, încadrarea şi vacantarea posturilor didactice/catedrelor din unităţile de învăţământ preuniversitar) au fost decalate corespunzător.
  • Astfel, inspectoratele şcolare vor transmite până la data de 1 februarie 2021 la Ministerul Educaţiei proiectele planurilor de școlarizare revizuite conform noilor reglementări, în vederea fundamentării cifrei de școlarizare pentru învățământul preuniversitar de stat.
  • Această măsură se constituie într-un pas concret în direcția României Educate", a transmis Ministerul Educației.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


7811 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    de la 28 la 26..doar pt 2 elevi mi se pare aberant (Joi, 21 ianuarie 2021, 20:52)

    Kivek [utilizator]

    nici nu poti comenta asa ceva, mi se pare atat de aberant incat iti sta mintea pe loc.

    deci scoti 2 copii din fiecare clasa unde erau obisnuiti ca sa infiintezi niste clase noi cu copii 'orfani' de clasa

    ca sa ce? aia 2 faceau diferenta?

    daca rse reduceau clasele de la 28 la 10 era ceva dar asa e doar un consum de energie si de resurse absolut inutil
    • +6 (8 voturi)    
      Obisnuiti cu ce? (Joi, 21 ianuarie 2021, 23:48)

      anitza [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Este vorba despre copiii care vor intra in septembrie in clasa a 9-a. Nu iau cate 2 copii de nicaieri...
      • +6 (6 voturi)    
        ...numărul de copii scade... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 6:49)

        baligosul [utilizator] i-a raspuns lui anitza

        Numărul elevilor se reduce, chestie de natalitate, de emigrare, de repenție, etc...Cum ar trebui procedat cu angajații statului care vor rămîne fără obiectul muncii ? Să dăm afară dascăli? Nu, reducem normele didactice!!!
        • 0 (0 voturi)    
          Numarul nasterilor a scazut cu 7% sau 14%? (Vineri, 22 ianuarie 2021, 12:09)

          luciannn [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

          2 locuri luate din 28 inseamna o scadere cu 7%.
          4 locuri luate din 28 inseamna o scadere cu 14%.

          Daca numarul nasterilor in 2005 fata de 2004 (cei ce intra in toamna la liceu) n-a scazut cu 7%-14%, multi tineri nu vor avea loc sa intre la liceu. Vor ramane cu 8 clase...

          Asta e rolul Ministerul Educatiei? Sa lase cat mai multi oameni cu 8 clase? Sau sa creasca numarul de cetateni cu educatie superioara?

          Asa, din pix?

          Sau se dau in folosinta in toamna licee noi care sa suplimenteze eventuala diferenta intre scaderea natalitatii din 2005 si scaderea numarului de locuri in liceu din 2021?
      • 0 (0 voturi)    
        E vorba de orice clasa cu 28 de elevi (Vineri, 22 ianuarie 2021, 11:44)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui anitza

        cum adica e vorba despre cei care intra in clasa a 9-a?

        adica tu pretinzi ca cei care astazi sunt in clase cu 28 - 30 de elevi vor ramane asa si doar cei din clasa a 9-a se vor schimba?

        nu vezi ca nu are sens?
        • 0 (0 voturi)    
          28 ? (Vineri, 22 ianuarie 2021, 14:06)

          BlueX [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

          programa este de 28 la admitere - realitatea este de 30-31-32 in multe clase
  • +4 (10 voturi)    
    Masura buna (Joi, 21 ianuarie 2021, 20:58)

    VOX. [utilizator]

    Astfel va creste distanta dintre elevi, de la 2 la 3 centimetri.
  • +3 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 ianuarie 2021, 22:08)

    [anonim]

  • +4 (10 voturi)    
    In sfarsit s-au construit licee (Joi, 21 ianuarie 2021, 22:22)

    luciannn [utilizator]

    Ce repede s-a miscat noua guvernare de dreapta si au construit deja o gramada de licee ca sa puna in aplicare o asftel de reforma...

    Sau e doar din pix cumva, si cei care aglomereaza clasa peste 26, raman fara liceu?

    N-are cum...

    N-ar face asa ceva o alianta intre PNL si USR...

    Asteptam o reforma in sistemul de sanatate asemanatoare, din pix, unde numarul de pacienti in salon se limiteaza la 1, crescand simtitor confortul, iar restul pacientilor care nu prind loc in salon sa se intoarca la leacuri babesti...
  • +4 (8 voturi)    
    au cedat sindicatelor. (Joi, 21 ianuarie 2021, 22:50)

    dr_bear [utilizator]

    De la an la an sunt mai putini copii. In loc sa inchida liceele cu putini copii sau sa-i transfere la licee cu mai multi copii, sa completeze acolo, au luat masura asta.
    Sindicatele se zbat sa pastreze toate locurile in invatamant desi acum se nasc de aproape trei ori mai putini copii decat in perioada cand acele licee s-au format.
    Pe scurt? la fel de multi bugetari fiindca....asa-i in tenis. Doar populatia scade. Liceele nu, spitalele de doi bani orasenesti nu, miile de primarii nu. Calitatea? da-o incolo. sistemul bugetar nu-i facut pentru beneficiari e facut pentru...bugetari.
  • +3 (5 voturi)    
    reducere numar de clase (Joi, 21 ianuarie 2021, 22:55)

    sorin3 [utilizator]

    In timisoara am fost anuntati de diriginti ca se va reduce numarul de clase a IX-a la licee.
    Toate liceele urmand sa piarda cite o clasa pe profil real..., la unele licee asta inseamna 50% reduce a numaruli de locuri in clasa a IX-a.
    Si reducerea e la toate liceele , nu doar la liceele slabe asa cum te-ai astepta...
    • 0 (0 voturi)    
      licee slabe (Vineri, 22 ianuarie 2021, 8:33)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      Vi se pare ca liceele slabe sunt un dat? Nu rezulta si din capacitatea elevilor?!

      Nu pot exista numai licee sau scoli bune cum nu exista nimic pe acest pamant numai la superlativ. Se umeste distributie normala, adica in orice populatie exista invizi slabi, normali si buni/ f buni.
      • +1 (1 vot)    
        nu sint un dat (Vineri, 22 ianuarie 2021, 12:29)

        sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        dar nu e normal sa tai de la licee care nu merg?
        adica sa aduci un elev de la un liceu slab la unul bun, si nu invers...
        Adica un liceu teoretic bun are 2 clase si unul fost industrial la care nimeni nu ia bacul are 3 clase.
        Se taie o clasa de la fiecare, ca asta e algoritmul in Timis. Brusc liceul slab devine un dat nu?
        Si daca s-ar taia proportional tot aiurea e. Daca ai un mar bun si unul stricat, nu arunci din fiecare jumatate, arunci marul stricat, chiar daca scopul e doar sa reduci greutatea cu jumatate.
      • 0 (0 voturi)    
        clase taiate (Vineri, 22 ianuarie 2021, 14:43)

        Parinte1 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Dar cine ii evalueaza pe profesorii de la liceele la care nu ia nimeni bacul? De ce nu se taie clase doar de la acele licee? Daca avem scoli bune, cu profesori buni, sa le lase sa functioneze cu acelasi numar de clase! Sa le dam copiilor sansa la educatie de calitate!
    • 0 (0 voturi)    
      no... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 11:19)

      frum [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      stai linistit ca si la Brasov au scos vreo 10 clase de a IX, inclusiv de la info au taiat...
  • 0 (2 voturi)    
    bulversant (Vineri, 22 ianuarie 2021, 0:02)

    BlueX [utilizator]

    nu mai inteleg nimic - sunt unul dintre vehementii luptatori impotriva sistemului idiot si imbecil de scoala in 2 ture (nu mai zic de 3 ture ) - si acum ce vad :

    - nu este spatiu dar reduceti nr de elevi din clasa deci vort aparea clase noi - unde ii alocati ?
    - nu sunt cadre didactice nici acum la un nivel de pregatire corespunzator zilelor noastre ... de unde supliniti -- doamneee ce artifici la orizont

    bulversant
    • +1 (1 vot)    
      de fapt (Vineri, 22 ianuarie 2021, 8:36)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      populatia de copii este in continua scadere si este normal sa scada numarul maxim de elevi prevazut in clase.

      Invatamantul in 2-3 ture este o aberatie administrativa rezultata din dorinta unor directori de scoli sa aiba cat mai multi elevi si in consecinta cat mai multi bani in bugete.

      Acest fenomen nu apare la licee, mai ales acele de sine statatoare care nu sunt comsate cu gimnaziile.
      • 0 (0 voturi)    
        SACDERE ? (Vineri, 22 ianuarie 2021, 12:34)

        BlueX [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        e ok ce spui o singura remarca ... nr de elevi este in scadere ???
        uite care e problema - majoritatea celor dion provicie/sate/comune orase vai de mama lor isi trimit copii spre orasele mai ok - stii chestia cu bunici mutati la bloc sa aibe unde sta copilul... copilul plasat la cunostinte - copilul in chirie - so migratie .... in aceste conditii ... in care totusi la orase nu este o scadere atat de mare pe cat crede lumea ... vine surplus de pe langa - stiu o situatie in care o scoala dintr-un oras are 1 clasa de 30 -10 sunt veniti de pe langa etc
    • 0 (0 voturi)    
      suplimentar (Vineri, 22 ianuarie 2021, 12:36)

      BlueX [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      vad ca nu se spune nimic de clasele de 30-31-32 elevi -- in situatiile voastre asa ceva NU EXISTA ????
  • 0 (0 voturi)    
    N-aș crede! (Vineri, 22 ianuarie 2021, 8:59)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Sunt niște directorași și inspectorași specializați în transferuri de la pseudolicee la licee și colegii naționale. (Se poate verifica, dar nu o face nimeni.) Vor ”face totul” pentru a nu intra în șomaj.
  • 0 (0 voturi)    
    Serios? (Vineri, 22 ianuarie 2021, 10:12)

    Jolly Roger [utilizator]

    Reducere de la 28, de la 26...?

    Mai inconștienților, dar unde ați avut voi clase de 28 sau 26 pana acum? Daca vreți, va invit in vizita la un liceu normal, cu vreo 3000 elevi, cu clase pe hârtie de 28 elevi, dar cu cate 30-35 îngrămădiți in clase amenajate din foste dormitoare de cămin...

    Aș adăuga in proiect destituirea directorilor si inspectorilor unde vor fi mai mult de 26, respectiv 24 elevi. Se poate?
    • 0 (0 voturi)    
      Tăcere pe acest subiect (Vineri, 22 ianuarie 2021, 12:24)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Nu e vina directorilor că sunt 35 in clase, dar e vina lor că nu raportează asta ca pe o încălcare a legii învățământului, art 63. Dacă ei s-ar apăra cu o astfel de hârtie, sigur nu am mai vedea avize conforme pentru clase de 30 (care se fac de 35 in prima luna de școală), și apoi i-am vedea pe primari cum găsesc rapid spații de clasă.

      E destul de simplu, dar trebuie ceva curaj. Curajul ar putea fi stimulat de acțiuni aleDSP in aceasta perioada de pandemie in care ne bate la ușă scenariul verde la ușă clasei de 35 de copii.
      • +1 (1 vot)    
        Tacere ”responsabila” (Vineri, 22 ianuarie 2021, 13:30)

        Jolly Roger [utilizator] i-a raspuns lui muvis

        Mai ales când directorul este membru marcant al politicii locale, ba chiar si consilier local sau judetean, etc...
        Cum sa zică sau sa facă ceva împotriva mâinii care l-a uns, miruit, etc?

        Si aici ajungem la depolitizare... mission impossible at this point! :(
        • +1 (1 vot)    
          Așa e (Vineri, 22 ianuarie 2021, 17:12)

          muvis [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

          Desigur.
          Misiunea pare posibilă, doar că depolitizarea necesită voință politică.

          Aș îndrăzni să mă uit la primarul Nicușor Dan pentru asta, chiar daca zice că nu are scoli în administrare. Vrea însă o resursă umană pregătită care să aducă bani. Și pare un om care găsește soluții pentru ce își propune. Iar copiii acestui oraș merită. Și părinții lor, și antreprenorii din spațiul ăsta, care livrează impozite frumoase la buget.
  • +1 (1 vot)    
    Atentie! (Vineri, 22 ianuarie 2021, 12:29)

    Parinte1 [utilizator]

    In spatele acestei stiri, ramane decizia de a taia clase de la liceele bune. De ce se face asta? Vrem performanta in invatamant, dar ”sa fie bie, sa nu suparam pe nimeni”. Astfel, in Timisoara se taie cate o clasa de la fiecare liceu. Indiferent de performanta. Pe ce criterii? Tot la PCR am ramas (Pile, Cunostinte, Relatii)