Ministrul Educației: Propun un tarif de 100 de lei pe oră pentru profesorii care fac ore remediale

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2021, 19:44 Actualitate | Educatie


Sorin Cîmpeanu, la HotNews.ro
Foto: Hotnews
Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a anunțat vineri în interviu pentru HotNews.ro că va propune un tarif de 100 de lei pe oră pentru profesorii care vor face ore remediale.

„Discutăm de un tarif orar unic pe care să fie plătite cadrele didactice care fac ore suplimentare cu copii. Eu propun să fie plătite la maximul tarifului de plată cu ora pe care îl are un profesor cu 25 de ani de vechime. Acest tarif este de 100 de lei pe oră. Aceste acțiuni remediale cred că vor fi făcute în bună parte de profesori tineri, care au salarii mai mici, cred că este avantajos și motivant pentru că acțiunile remediale trebuie particularizate și profesionalizate. Am pierdut mult prin predarea online și trebuie recuperat”, a declarat Cîmpeanu.

„Voi iniția o OUG prin care aceste lucruri să fie propuse spre aprobare și sunt convins că vor putea fi aprobate. Există acoperirea financiară”, a mai spus acesta.

„Pachetul mediu va fi de 5 ore remediale pe săptămână, ar putea fi o oră în plus de luni până vineri. Programul va fi stabilit de profesor după ce a identificat pierderile, cu consultarea părinților. Este strict la latitudinea lor. Acolo unde pierderile au fost mai mari, e nevoie firesc de un număr mai mare decât pachetul mediu”, a explicat ministrul.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


10368 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    de acord (Vineri, 15 ianuarie 2021, 19:58)

    anonim3 [utilizator]

    Dar remedierea să fie măsurată prin testarea obiectivă a elevilor, pentru a putea aprecia eficacitatea orelor remediale.
  • +7 (7 voturi)    
    Sunt conferentiar universitar (Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:03)

    MAGArusul [utilizator]

    Semestrul care a trecut a fost unul greu pentru ca am predat 23 de materii diferite la 302 studenti (predau numai la ciclul superior de master), la 5 universitati.

    Nu as fi putut atinge o astfel de performanta decat ajutat realmente de faptul ca am facut totul de acasa (nu a fost nevoie de transport - timp enorm economisit) si de faptul ca am cursuri online preinregistrate si ceea ce fac cu studentii sunt discutii pe baza teoriei, adresarea de raspunsuri la intrebarile lor, exemple, contraexemple si laboratoare (lucrez pe IT). Asta a facut utilizarea timpului si energiei mele intr-un mod foarte eficient incat am avut timp chiar sa ma odihnesc mai mult decat in timpul unui an scolar normal, cu mai putine ore sau studenti.

    Salariul meu a fost corespunzator cu numarul de ore (din orar) nu cu cel efectiv in care eu am fost in fata calculatorului. Evident ca inregistrarile cursurilor au necesitat timp, efort si aparatura insa le-am facut in timpul meu eliberat (de faptul ca nu am mai facut commuting).

    DAR: toate acestea s-au facut prin scaderea interactiei cu studentii si dintre studenti, cu scaderea succesului meu de a identifica o inselaciune, etc. M-am bazat pe faptul ca cine vrea sa invete o va face.

    Salariul - repet - l-am avut conform cu orele din orar, ceea ce inseamna ca am fost platit chiar pentru timpii pentru care de fapt studentii se uitau la o inregistrare, economisindu-mi mie timp si energie.

    Si acum va intreb: cum as putea eu sa cer sa fiu platit suplimentar daca este nevoie sa fac niste ore suplimentare cand de fapt studentii m-au ajutat sa economisesc (prin faptul ca am stat acasa) cca 25% din timp, in detrimentul nivelului lor de educatie si pregatire - oricat de mica ar fi aceasta diferenta?!?!?

    Iar faptul ca eu am pregatit cursuri inregistrate si laboratoare demonstrative pe care le-am pus gratis la dispozitie este treaba mea, in fond le inregistrez o data si le pot apoi folosi ani de zile la rand si sunt ale MELE, nu ale scolii sau studentilor.
  • +6 (6 voturi)    
    wow (Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:07)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dupa 30 de ani "politicienii" nu au invatat nimic... nu masuri populiste de genul asta motiveaza lumea. Da, banii ajuta, dar si siguranta la locul de munca. Din toate punctele de vedere.

    Progres, investitii, dezvoltare, reducere din birocratie, asta trebuie si asteapta romanii. Nu 50 sau 100 de lei. Ca doar nu a "revenit" Soros sa plateasca oamenii per caine, nu, asa cum spunea o "mare" pubela mediatica candva ?!

    Deja concluzionez ca dinozaurii astia expirati chiar nu stiu cum sa interactioneze cu populatia. Imi aduc aminte cand nu stiu ce gunoi de la PSD, parca Codrin Stefanescu, certa presa ca s-a luat de el, dupa cate "lucruri bune" a facut PSD pentru presa, in special sa le dea sponsorizari. WTF?!

    Sorin Cimpeanu arata ca nu e calificat pentru postul asta, parerea mea... la fel ca multi din "garda veche".
  • +7 (7 voturi)    
    In plus (Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:11)

    MAGArusul [utilizator]

    Le-am dat studentilor numarul de telefon, adresa personala de email si le-am spus: cu exceptia noptii raspund in cca 30 min maxim la orice mesaj. Daca nu raspund si e critic sa raspund, sunati si vorbim. Nu e nici o problema, nu va fie teama chiar daca in final se constata ca era o bagatela. Daca nu raspund sau inchid inseamna ca nu pot vorbi - am fie o ora online fie conduc, etc.

    Au ramas surprinsi ca am raspuns la mesaje si la 3 dimineata. Daca eram treaz si am putut, am raspuns. Am tinut astfel legatura chiar mai strans cu studentii decat in mod normal. In plus le-am spus sa imi spuna pe nume si sa ma considere un coleg mai batran, si eu invat si dau examene de certificare, calificare, recertificare, etc si stiu ce e un examen, ce sunt emotiile lui. Diferenta este doar de experienta, atat. Cu totii facem greseli, doar ca eu cand le fac le fac mai rar dar la o scara mai mare.

    Sa cer marire de salariu pentru ca am raspuns la mesaje? Eu cred ca asta trebuie sa faca orice profesor - prin natura meseriei trebuie sa explic chiar si celui care nu intelegeti (evident ca este absurd ce am zis, caci cel care intelege de obicei nu are nevoie de explicatii, deci explicatiile sunt pentru cei care nu inteleg). Asta imi e meseria pe care o ador. Iar de vaccinat ma voi vaccina ca sa ma protejez si sa continuu sa imi fac aceasta meserie superba.
    • +1 (1 vot)    
      Cei mai mulți (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 22:34)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

      dintre părinți (78,4%) și profesori (73,1%) consideră că elevii trebuie să revină cât mai curând în băncile școlii, iar in ceea ce-i privește pe copii, 56,8% dintre ei se declară în favoarea redeschiderii școlilor, potrivit unui sondaj de opinie derulat de Organizația Salvați Copiii.
      Școala on-line este o soluție moderna, ce se va aplica total în viitor, dar este nevoie de organizare pentru a fi și eficienta. Dacă analizăm cifrele și citim printre rânduri, vom înțelege gândirea retrograda a cadrelor didactice și a părinților, oameni rigizi în gândire și care se adapteaza greu la tehnologia actuala. Aceasta este explicatia, nu grija fata de copii! Viitorul este al celor care se vor adapta și vor folosi tehnologia informatiei, restul vor fi analfabeti dpv tehnologic și se vor autoexclude din societate. Ar fi extrem de interesant un articol despre beneficiile Covid-19, care paradoxal, chiar exista!
  • +6 (6 voturi)    
    Da' nu e cam mult? (Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:16)

    bogdan1477 [utilizator]

    La un calcul sumar, 100 de lei ora x 4 ore/zi x 21 zile, rezulta cam 8400 lei/luna, la un program de bugetar de vinierea, cand e zi scurta. La 8 ore din astea pe zi, ies cam 16800...
    Nu e nitel cam mult? Inteb, nu dau cu parul....

    Daca se aplica masura asta, prevad o vara plina ochi de ore remediale. Vom vedea profesori capabili sa reziste stresului a 16 ore remediale pe zi, desi in mod normal se plang ca o norma de 4-5 ore/zi e suprasolicitant.

    Si mai e ceva, daca tot platim orele remediale, facem si niste anchete sa vedem ce profesori nu si-au tinut orele normale online si le taiem si alora cate 100 de lei de ora netinuta? Dupa mine asha ar fi corect... Si sunt o gramada care n-au facut nimic sau in cel mai bun caz au aruncat un PDF pe google classroom si cam atat. Si asta ar fi chiar o metoda buna de a diferentia lenesii si smecherii de profesorii seriosi care chiar si-au tinut orele online pe bune. Si sunt si din astia o gramada.
    • +2 (2 voturi)    
      Sa nu va mai mirati daca un instalator (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 17:45)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      va cere 500 lei pentru schimbarea unui robinet..., s-a hotarat sa ramana in tara si sa ceara tariful din Anglia...
      • 0 (0 voturi)    
        instalatorul poate cere si 5000 (Luni, 18 ianuarie 2021, 15:30)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui rov

        La instalator functioneaza legea cererii si ofertei... Daca cere 500 de lei si ii si primeste, a doua zi mai apar 3 instalatori care cer 200 de lei, ca e rentabil si asha.

        Problema aici e ca banii sunt de la bugetul de stat iar cifra de 100 de lei e bagata din burta (de ce fix 100 si nu 90 sau 110?) si nu pe baza unui mecanism de cerere si oferta.
  • +3 (3 voturi)    
    Eu propun sa faceți odată manuale digitale (Vineri, 15 ianuarie 2021, 21:24)

    denvarel [utilizator]

    Cu un conținut de calitate și care să stabilească un punct de reper/un standard de referință pentru manualele alternative de orice fel.
    Mai propun pieptănarea programei pentru toti anii.

    Pe termen mediu și lung rezultatele acestei acțiuni sunt net superioare oricărei pseudomite oferita cadrelor didactice. Și mai ieftine.

    Dar pentru asta ar trebui să scăpați de dinozaurii din minister.... Greu domnule, greu...
    Să atunci cu bani e mult mai ușor. Fără număr, fara număr...
  • +4 (4 voturi)    
    Scoala si contractul de studii (Vineri, 15 ianuarie 2021, 22:13)

    MAGArusul [utilizator]

    Scoala, de orice nivel, este un act economic (cultural si educational) intre un furnizor si un beneficiar. Beneficiarul evident este elevul / studentul. Furnizorul este scoala prin reprezentantii sai: profesorii. Pentru ca sistemul public de invatamant este gratuit, singura diferenta este ca in loc ca furnizorul de servicii sa fie platit din contul beneficiarului, este debitat contul statului.

    Din cate imi amintesc pe perioada pandemiei profesorii au fost remunerati 100%, cu alte cuvinte serviciul a fost platit la zi, fara suspendare, fara reduceri de costuri. In mod evident insa atat calitatea cat si cantitatea serviciului furnizat au scazut. Fireste: cauza de forta majora! NIMENI nu sugereaza ca ar fi altceva. Dar sa vedem cum este tratata clauza de forta majora in economie. Sunt doua variante: restituirea platii (pentru ca serviciul nu a fost livrat sau a fost livrat defectuos) sau completarea serviciului (pana la valoarea sa initiala).

    Daca ai bilet de avion pana la Roma iar avionul te debarca la Timisoara, orice companie de pe lumea asta fie iti restituie contravaloarea biletului fie iti asigura pe cheltuiala interna transportul pana la Roma. Asa se face in economie. Faptul ca a fost furtuna la Roma este fireste clauza de forta majora insa pasagerul a platit un serviciu complet de care nu a beneficiat.

    Serviciul in actul de invatamant este clar si se numeste programa scolara aprobata iar profesorul care nu face ore suplimentare trebuie sa dovedeasca faptul ca a acoperit in intregime cerinta programei la nivelul pe care il presupune un act educational normal. Daca poate, este problema elevilor ca nu au invatat si orele suplimentare trebuie platite si le va face doar cu elevii cu carente. Daca insa nu poate sau nu a acoperit programa, este evident o carenta a serviciului furnizat iar remedierea acestuia se face pe cheltuiala furnizorului.
  • +2 (4 voturi)    
    Propun -100/ora pentru cei care nu intră (Vineri, 15 ianuarie 2021, 23:05)

    mr_mojo [utilizator]

    La ore.
    Și sunt chiulangii destui.
    Toată lumea se concentrează pe copiii care nu intră la orele online dar sunt profesori care nu intră DELOC.
    Că nu știu folosi instrumentele online, că e în vârstă etc. Nu înțeleg dubla măsură; chiulul e chiul.
    • +2 (2 voturi)    
      Cantitate, calitate si timp (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 10:58)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Munca unui dascal poate fi normata la cantitate sau la timp (atat timp cat nivelul calitativ este bun). Cu alte cuvinte, daca el e eficient si elevii destepti, termina materia mai repede, mai fac ceva suplimentar si apoi la joaca cu ei! Si bravo lor. Evident, statistic e rar, dar nu imposibil.

      Plata cu ora in general se refera la alte servicii unde exista tarif pe ora si da, exista si varianta intelectuala a acelei meserii.

      Pe scurt: profesorul sa isi faca treaba pe care e platit la nivelul cantitativ si calitativ pentru care A FOST platit. Daca nu poate, fie e incompetenta fie o problema (de forta majora ca in situatia de fata). Dar A FOST deja platit pentru serviciile oferite. Daca nu vine la ora inseamna ca a fost platit degeaba.

      Eu unul tocmai pentru ca lucrez de acasa, cu exceptia timpilor in care sunt prins cu alta treaba sau dorm sunt la dispozitia studentilor. NU EXISTA mail la care sa nu fi raspuns sau elev caruia sa nu ii fi lamurit intrebarile. Conditia stricta este ca elevul sa le adreseze. Daca nu o face insa, e problema lui.
  • +5 (5 voturi)    
    propun 4 ore pe zi obligatorii pt elevi (Vineri, 15 ianuarie 2021, 23:09)

    credinciosul [utilizator]

    si daca vor sa faca ceva ce le place,se insrie fiecare la profesorul respectiv