Profesorii care fac ore remediale vor primi 200 de lei pe lună per elev

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 12 ianuarie 2021, 15:23 Actualitate | Educatie


Sorin Cimpeanu
Foto: Agerpres
Cadrele didactice care vor face ore remediale ar urma să primească 200 de lei pe lună per elev, a precizat ministrul Educației Sorin Cîmpeanu la Libertatea, deși duminică acesta spunea că această sumă ar putea ajunge la 500 de lei pe lună per elev.

Potrivit ministrului, există două surse de finanțare pentru plata orelor de recuperare, întrucât una dintre acestea acoperă doar elevii până la 16 ani.

„Există la nivel de proiect, am identificat din POCU o sumă de 30 milioane de Euro, care a făcut deja obiectul unei ordonanțe de urgență nr. 171 prin care am putea să acordăm elevilor - este vorba despre cei sub 16 ani pentru că doar ei sunt eligibil - o sumă de 200 de lei pe lună și luând în calcul un interval de două luni și jumătate de la deschiderea școlilor în format fizic - februarie, martie, până la jumătatea lunii aprilie - asta ar însemna 500 de lei per elev. Asta ar însemna 100 de Euro per elev pentru acțiuni remediale” a declarat ministrul, într-o emisiune la Libertatea.

„Într-o școală care ar avea 500 de elevi care necesită acțiuni remediale, vor fi 500 de elevi, ori 100 de Euro, ar înseamnă 50.000 de Euro care vor fi alocați pentru plata salariilor profesorilor care se vor implica în compensarea pierderilor suferite de către elevi. Această compensare e un lucru important, partea materială.

Avem un alt proiect împreună cu Banca Mondială din care peste 40 milioane de Euro sunt destinați acțiunilor remediale ca măsură de reducere a abandonului școlar. Doar că proiectul acesta este destinat elevilor de liceu. Deci împreună ar putea să asigure finanțarea și vor putea să asigure finanțarea cadrelor didactice implicate în procesul de recuperare a pierderilor”, a detaliat Cîmpeanu.

Duminică, la Digi24, Cîmpeanu a declarat că pentru recuperarea orelor pierdute va fi alocat un buget de cel puţin 200 de lei lunar, iar suma poate ajunge până la 500 de lei lunar.

„Ordonanţa de Urgenţă 178 are prevăzut un cuantum de 200 de lei pe lună per elev, și e vorba de 500 de lei pe lună, dacă o şcoală are 1000 de elevi care sunt în situaţia în care au nevoie de acţiuni remediale - şi este un exemplu deloc departe de realitate – vor fi 500.000 de lei (...), pe care Ordonanţa spune că îi poţi duce către plata utilităţilor şi către plata salariilor pentru acţiuni remediale. Eu, ca ministru, insist la construcţia bugetului să crească costul standard per elev destinat cheltuielilor materiale, unde intră utilităţile şi să degrevăm aceste sume de cheltuielile materiale, să meargă totul către plata profesorilor către acţiuni remediale”, a explicat ministrul, citat de News.ro.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















11789 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    cuv remedial nu exista in dex... (Marţi, 12 ianuarie 2021, 15:38)

    demaGOGU [utilizator]

    ...va referiti la remediabiil? sau la remediere?
  • +3 (7 voturi)    
    Propunere (Marţi, 12 ianuarie 2021, 15:39)

    CezarN [utilizator]

    Este o situatie exceptionala care necesita si niste masuri exceptionale daca este cazul.

    De ce nu folositi si ingineri sau studenti pentru a acoperi necesarul de profesori pentru aceste ore? In anumite zone mai izolate (sate spre exemplu) unde nu sunt profesori suficienti ei ar putea suplini profesorii la aceste ore de recuperare.
    Pe baza de voluntariat si o minima testare, ma refer.
    • +1 (1 vot)    
      buna idee (Marţi, 12 ianuarie 2021, 16:53)

      qwertyasd [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      dupa mine si de la un zugrav ar avea de invatat cate ceva. Jumatate din bani sa mearga la pentru testarea celor care sunt potriviti sa predea fara studii profesorale, iar cealalta jumatate sa se cheltuiasca cum era planificat
  • +4 (4 voturi)    
    fondurile europene=pusculita guvernamentala (Marţi, 12 ianuarie 2021, 15:45)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    cum le mai vine o idee "creata", ca asta cu plata IN PLUS a cadrelor didactice pentru ce TREBUIAU sa faca deja (si ai si FOST PLATITI pt asta in 2020), cum gata, mai scotocim prin programele operationale si mai "gasim" acolo cateva zeci de milioane, care ar fi trebuit cheltuite, conform Acordului de Parteneriat, pentru actiuni si proiecte specifice, pentru niste indicatori aprobati si agreati cu Comisia Europeana, raportati la data/anul aprobarii programului, 2015 in cazul POCU.
    A mai deturnat si Ponta din POSDRU prin 2013 sau 14 un "strategic" fix cu o luna inainte de alegeri, ca sa le dea tot dlor profesori "stimulent" pentru achizitia de carti (oare cati au si facut asta, ca nu le-a mai cerut nimeni justificative), la fel, detunare de bugete alocate pentru un scop precis in alte scopuri (electorale).
    Intelegem ca e criza, dar tocmai pentru ca este criza, banii europeni trebuie folositi fix unde e mai mare nevoie- va inchipuiti ca daca erau alocati de ex pentru elevii repetenti sau cu coirjente, situatia lor s-ar fi imbunatatit in pandemie? adevarat ca au aparut intarzieri si la altii, dar la care e mai grava situatia?
    In plus, doar ore "remediale" nu vor remedia de fapt situatia.
    Mai bine alocau banii aceia pt un program integrat- sa aduca acei copii in scoala si sa le ofere si dpdv materiale ceva (ca la Scoala dupa Scoala).
    Asa, e un fel de (alta) mita electorala, data profesorilor acum,, ca sa le inchida gura celor nemultumiti ca nu au mai crescut salariile in 2021, si stim cum or sa se "tina" ore ...vara...in vacanta....lumea la plaja, la mare...la munte....sa fim seriosi...
    Bani aruncati!
    Si cate astfel de actiuni nu au mai fost la fel....degeaba ne "da" UE, ca sunt cheltuiti si fara noima...
  • +4 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 12 ianuarie 2021, 16:14)

    [anonim]

    • -3 (7 voturi)    
      evident (Marţi, 12 ianuarie 2021, 17:01)

      qwertyasd [utilizator] i-a raspuns lui

      ...presupun ca trebuiau concediati fara salar pe perioada pandemiei?
  • +2 (2 voturi)    
    N-am inteles nimic! (Marţi, 12 ianuarie 2021, 17:39)

    Andor74 [utilizator]

    In primul rand, de unde a scos "ore remediale"?!
    In al doilea rand, metodologia descrisa va duce la alocarea de bani doar celor a caror activitate nu va fi verificata (pilelor inspectorilor) pentru ca celorlalti le poti refuza plata pana la dovada ferma. Cum dovedesti irefutabil ca ai tinut ore cu copii si ca acestia au recuperat materia? Poti sa aduci ce dovezi vrei, inspectoratul scolar ti le va refuza (cu exeptia mentionata mai sus)
  • +1 (1 vot)    
    Unde-i netu? (Marţi, 12 ianuarie 2021, 18:22)

    Jeta [utilizator]

    Incep sa ma intreb daca sutele de elevi cu medii neincheiate stau toti in creierii muntilor. Si n-au avut nici manuale ca "au ramas la internat". Si memorie la telefon au decat pentru facebook... Si nici... si nici...