​Articol actualizat

Guvernul adoptă astăzi o Ordonanță care prelungește învățământul online până în 8 februarie / Cîmpeanu: Vrem să organizăm semestrul II în format clasic / Structura anului școlar

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 5 ianuarie 2021, 23:46 Actualitate | Educatie


Sorin Cimpeanu
Foto: Agerpres
Guvernul adoptă, în ședința de miercuri, o Ordonanță de Urgență prin care învățământul online va fi prelungit până în 8 februarie, când va începe semestrul al doilea, a anunțat ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu. El a spus că "speranța și dorința" este ca semestrul al doilea să fie organizat "într-o manieră clasică", adică să poată fi redeschise școlile.

  • "Aveam mâine (miercuri – n.r.) ședință de guvern. Vom avea o ordonanță de urgență prin care putem să continuăm învățământul online. Așa cum am început semestrul întâi, cu siguranță îl vom termina, online.
  • Speranța și dorința noastră este să organizăm semestrul doi într-o manieră clasică, dar el trebuie finalizat. Ca să poată să fie finalizate e nevoie de o schimbare la legea 55, care dădea dreptul ministrului Educației să decidă trecerea în online până la 31 decembrie 2020. Am fost pus în fața unei întrebări: <Dacă inițiem ordonanță de urgență pentru învățământul online, haideți să inițiem până în septembrie 2021>. Am refuzat acest lucru și am spus <Nu>. Îl inițiem până în data de 8 februarie.
  • Deci cu bună știință mi-am am redus dreptul de a decide peste data de 8 februarie învățământului online”, a spus Sorin Cîmpeanu, marți seară, la Antena 3, potrivit Mediafax.

El spune că prin acest demers arată clar că își dorește deschiderea școlilor.

Întrebat dacă ia în calcul renunțarea la examenul național pentru clasa a VIII-a, ministrul Educației a spus că examenele se vor da ca și până acum.

  • "Nu am anunțat până acum și avem deja mai puțin de 6 luni până la organizarea examenului de Evaluare Națională. Examenele naționale trebuie să se deruleze. S-au derulat și în 2020. Ne dorim să se deruleze în maniera pe care acum o cunosc elevii. Dacă vor fi necesare schimbări vă asigur că aceste schimbări vor fi făcute în interesul elevului”, a mai spus Cîmpeanu.
Ministrul Educaţiei anunța luni seară că a trimis o adresă tuturor inspectoratelor şcolare judeţene, dar şi tuturor universităţilor, pentru a realiza o situaţie a angajaţilor dispuşi să se vaccineze. Statistica trebuie finalizată până în 15 ianuarie la ora 16.00, fiind unul dintre factorii luaţi în calcul pentru redeschiderea şcolilor, afirma el.

Tot luni, Cîmpeanu declara pentru HotNews.ro că o decizie privind redeschiderea școlilor va fi luată după 15 ianuarie, precizând că în prima etapă ar putea reveni fizic la școală elevii de grădinițe, elevii din învățământul primar și cei care au examene naționale.
  • "Până la jumătatea lunii ianuarie nu cred că cineva responsabil poate promite o decizie. Deci decizia va fi luată după jumătatea lunii ianuarie, mai probabil în cea de a treia decadă a lunii ianuarie, în funcție de evoluția epidemiologică, în primul rând, și în funcție de elementele specifice școlii.
  • De asemenea, nu este de neglijat modul în care se va derula campania de vaccinare", a afirmat ministrul.
Acum, elevii sunt în vacanța de iarnă, până în 11 ianuarie, când se vor întoarce la școala online. Vacanța intersemestrială va fi în perioada 30 ianuarie - 7 februarie, iar în 8 februarie începe semestrul al doilea.

Structura anului școlar 2020-2021
  • Anul școlar 2020-2021 are 34 de săptămâni:
  • Semestrul I - 17 săptămâni de cursuri (14 septembrie - 29 ianuarie 2021)
  • Semestrul al II-lea - 17 săptămâni de cursuri (8 februarie -18 iunie 2021)
  • Pentru clasele a VIII-a, anul şcolar are 33 de săptămâni de cursuri şi se încheie la data de 11 iunie 2021, în timp ce pentru clasele din învăţământul liceal - filiera teologică, cu excepţia claselor terminale şi pentru clasele din învăţământul profesional, anul şcolar are 37 de săptămâni de cursuri.
Vacanţele elevilor sunt programate astfel:
  • vacanţa de iarnă (23 decembrie 2020 - 10 ianuarie 2021),
  • vacanța intersemestrială (30 ianuarie - 7 februarie 2021),
  • vacanţa de primăvară, Paştele Catolic (2 - 11 aprilie), Paştele Ortodox (30 aprilie - 9 mai),
  • vacanţa de vară (18 iunie 2021 - data din septembrie 2021 la care vor începe cursurile anului şcolar 2021-2022).







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6159 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Desființați-l de tot, bă. (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 8:43)

    Tayen [utilizator]

    Continuați ce a început Abramburica!
    Guvernanții, politicienii și noii îmbogățiți nu au nevoie de oameni instruiți, citiți. Că aceștia ar fi capabili să citească și altceva în afară de ceea ce trebuie, adică ce se găsește pe fieisbuciuc și Twitter.
    • 0 (4 voturi)    
      E gata desființat (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:09)

      Ion Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      De aproape un an e desființat învățământul la noi. Important e să avem deschise mall-urile, piețele și bisericile. A, și să nu uităm să mărim salariile șomerilor de lux (profesorii) că-s obosiți și stresați de atâta stat pe facebook.
      • 0 (2 voturi)    
        Fara generalizari, va rog... (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:56)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Ion Alexandru

        Unii profesori muncesc chiar mai mult decat la clasa, pentru ca le pasa de ceea ce se intampla cu elevii lor.

        Un exemplu simplu: cautati AIJBT sa vedeti lectii-model, create in anul trecut, puse la dispozitia oricui.
  • 0 (8 voturi)    
    Ca sa fie mai simplu: (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 9:41)

    VasilescuA [utilizator]

    Nu dati voi mai bine o ordonanta care sa cuprinda toate intentiile voastre si prin care sa se suspende de tot invatamantul pentru urmatorii 4-5 ani, elevii ( vorba vine) sa primeasca automat certificatele de capacitate si diplomele de BAC si, totodata sa fie toti automat inscrisi la facultati ? Ca se pare ca aici vreti sa ajungeti ...
    • -1 (1 vot)    
      aiurea (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 13:12)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      nu stiu ce informatii aveti, dar eu stiu scoli in care in mod surprinzator se face carte la fel de serios in online cum se facea in fromat fizic...asa ca nu cred ca formatul e problema, ci corpul didactic si coneducerea din fiecare unitate de invatamant (plus autoritatile locale in unele locuri, incapabile sa asigure mijloace tehnice)...intre riscul de a rewveni la scoala in aceleasi ocnditii si de a te imbonvi(un an de zile nu s-a facut absolut nimic pentru a asigura minime reguli de protectie, cum ar fi numar mic de elevi in sala de curs, distantare intre banci, mijloace de dezinfectie a aerului din salile de clasa, garantia ca toti vor purta masti in timpul orelor) si riscul teoretic de a pierde ceva informatii pe motiv de online, cred ca pentru multi va fi greu de ales
  • 0 (0 voturi)    
    De ce sa te intorci cand poti merge inainte? (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 10:39)

    mircea112 [utilizator]

    Seful plagiatorilor ar trebuii sa demisioneze din functia de ministru, orice ar zice si ar face tot sefu' la plagiatori este!

    Dupa 30 de ani in care nivelul educatiei a scazut continuu, si nimeni, nu mai are incredere in sistemul de invatamant romanesc, nu poti numii un gropar la sefia ministerului educatiei.

    Acest minister trebuie reformat, educatia trebuie reformata si cum profesori de calitate nu prea mai avem ci foarte multi plagiatori, educatia ar trebuii sa imbratiseze tehnologia informatiei nu ca pe o scapare pe timp de pandemie ci ca un mijloc de reformare si de crestere a nivelului educatiei!
  • -2 (4 voturi)    
    Mai vorbim dupa 15 februarie... (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:14)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    In semestrul I, desi cursurile s-au desfasurat online, sute de mii de copii, cateva procente din ei purtatori asimptomatici de virus (sau cu simptome usoare), au fost la "after", unde au infectat pe colegii lor si pe cadrele didactice de acolo.
    Cunosc cca. 10 cazuri intr-o singura scoala. Ce-o fi fost si in familiile lor, nu mai stiu.

    Fara vaccin, ajungem ca Anglia, sa reinchidem TOT.
    • +1 (1 vot)    
      Vaccinează-te! Arată că-ți pasă. (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:44)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Ți-l dau și pe-al meu!
      • 0 (0 voturi)    
        Multumesc ! La ce centru de vaccinare merg (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 13:32)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        ?
        • 0 (0 voturi)    
          Zi adresa și ți-l trimit cu Poșta Română. (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 14:09)

          Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          Sau cu Fane Curierul.
  • -1 (3 voturi)    
    adica (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 13:07)

    martel55 [utilizator]

    s-au construit sali noi de clase peste nioapte, s-au angajatprofesori astfel icnat sa se poata asigura distantarea fizica in clase si un numar mic de copii(sa zicem maxim 15)?unde e acum presa aia care urla toata ziua ca se strang intr-o biserica cateva zecid e oameni care chipurile nu respecta regulile?sau asa suntem noi, ipocriti, ne indignam doa rin functie de finantator, nu de principii? altfel, e bine ca se gandeste la scoala in format fizic, insa era si mai binew daca intr-un an de zile de cand a inceput pandemia ar fi facut ceva concret penelistii pentru a creste gradul de siguranta sanitara in socli, de la solutii pentru numar redus de copii in sala de clasa pana la testari rapide periodice si asigurarea dezinfectarii salilor de clasa macar cu UV intre schimburi....altfel, nu vad cum ne pot cere ca peste tot sa pastram distantarea fizica iar in socli nu, de parca acolo are interzis virusul...sa vedem ce fac cu parintii care nu vor accepta aceasta smecherie, si nu isi vor pune copiii in pericol din cauza incompetentei si idolentei guvernantilor