Universitatea Babeș-Bolyai, ”stupefiată” de votul Parlamentului privind identitatea de gen: ”O teorie academică poate fi interzisă prin lege!”

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 17 iunie 2020, 9:28 Actualitate | Educatie


Universitatea Babes-Bolyai
Foto: Wikimedia Commons
”Problema majoră este că o teorie academică poate deveni interzisă prin lege!”, acuză Universitatea Babeș-Bolyai, după ce Senatul, în calitate de cameră decizională, a adoptat o modificare la Legea Educației Naționale prin care interzice orice referire în școli și universități la identitatea de gen.

Universitatea Babeș-Bolyai se pronunță împotriva oricărui tip de intruziune politică sau ideologică asupra științei/mediului academic, transmite UBB printr-un
comunicat de presă.

„Am constatat cu stupefacție că într-un act legislativ adoptat de Parlamentul României – prin votul acordat azi în Senatul României pentru modificarea Legii Educației Naționale – se interzic în instituțiile de învățământ, deci și în universități, <<activitățile în vederea răspândirii teoriei sau opiniei identității de gen, înțeleasă ca teoria sau opinia că genul este un concept diferit de sexul biologic și că cele două nu sunt întotdeauna aceleași>>”, spune Universitatea din Cluj Napoca.

"UBB este una dintre cele mai importante comunități academice din România, cu aproape 50.000 de membri, unindu-ne valori comune și respectându-ne diferențele, acolo unde apar.

Dincolo de varietatea opțiunilor ideologice, din punctul nostru de vedere problema majoră în acest caz este că, prin formulările vagi ale legii, pe lângă punerea sub semnul întrebării a unor programe/ cursuri/ cercetări/ specializări universitare deja existente, o teorie academică poate deveni interzisă prin lege!

Dar o teorie academică se testează academic și supraviețuiește sau dispare în urma acestor teste derulate în condiții etice, nu altfel! Suntem încrezători că, în ceea ce privește varianta actuală a textului de lege, vorbim despre o scăpare care va fi corectată”, mai transmite UBB".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4301 vizualizari

  • -1 (23 voturi)    
    Iordache (Miercuri, 17 iunie 2020, 9:34)

    Kornell [utilizator]

    "PENTRU CA PUTEM" va suna cunoscut?
  • -1 (25 voturi)    
    nu se interzice știința (Miercuri, 17 iunie 2020, 9:36)

    clencix [utilizator]

    Și bomba atomică a fost constransă prin lege, asta nu neaga fizica atomică. S-a interzis ceea ce dăunează viitorului omenirii.
  • -2 (24 voturi)    
    Cenzura e puțin spus... (Miercuri, 17 iunie 2020, 9:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ceva de pe vremea stalinistă, când până și Teoria Relativități a fost interzisă. Reîntoarcerea spre trecut și obscurantism e tot mai evidentă.
  • +4 (24 voturi)    
    ce ipocriti (Miercuri, 17 iunie 2020, 9:46)

    martel55 [utilizator]

    auzi teorie academica...e vorba de fapt de o ideologie , nici vorba de ceva academic....intai a aparut ideologia si dupa aceea au icneput sa faca prozeliti...se dovedeste ca si la noi universitatile au devenit cuiburi de propanada neomarxista, si e o mare dezamagire ca UBB a ajuns sa faca parte din acest club "select"
  • +3 (13 voturi)    
    Da, in Romania "o teorie academica poate (Miercuri, 17 iunie 2020, 9:47)

    Susufler0 [utilizator]

    fi interzisa prin lege !

    PS. Am o curiozitate teribila Presedintele Iohannis va trimite legea inapoi in Parlament pt a fi reexaminata ?

    PPS. Sau poate o va ataca direct la CCR ? Ori o ataca PNL , pt ca USR nu poate sa o faca singur ?!
    • -3 (9 voturi)    
      PNL s-a abtinut! (Miercuri, 17 iunie 2020, 10:40)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      n-are el treaba cu asta..cu educația!
  • +2 (24 voturi)    
    Vor dispărea finanțări grase și asta ii doare (Miercuri, 17 iunie 2020, 9:56)

    CezarN [utilizator]

    Legal, nu putem împarți cetățenii după preferințele lor de tot felul: sexuale(LGBT...), culinare(vegani, carnivori, nehotărâți, erbivori,...), culturale(romantici, clasici, dadaiști, ...), etc
    Ideologia de gen este o ideologie totalitara, care identifica oamenii după preferințele și obiceiurile lor sexuale, nu după sexul avut la naștere, și face din acest lucru alfa și omega organizării sociale, dorind sa reformeze învățământul, cultura, limbajul de zi cu zi. sa interzică tradiții și cutume pentru a le alinia ideologiei lor practicând în acest scop un control total asupra populației majoritare. Deci, interzicerea răspândirii ei este necesara, asa cum fascismul este interzis. Simplu!
    • -5 (13 voturi)    
      sincer? esti stupid! (Miercuri, 17 iunie 2020, 10:39)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Tot ce ai scris este absolut stupid. Complet! Iar comparatia cu fascismul este încoronarea stupidității.
    • +2 (10 voturi)    
      E o confuzie, nu se refera la preferintele sexuale (Miercuri, 17 iunie 2020, 10:43)

      Petrul [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Termenele sex si sexual amesteca si mai mult lucrurile.
      Sunt medic psihiatru. Lucrez cu astfel de persoane.
      Exista o identitate de gen subiectiv perceputa, dincolo de genul atribuit de familie, societate. Persoanele se pot percepe femei, barbati, de niciun gen, de ambele genuri sau oriunde intre genuri. Situatia creeaza adesea disconfort, suferinta, dezadaptare (sunt tulburari rare, circa 1/10.000).
      Mai exista conditii intersexuale (genetice, hormonale si de alte cauze)
      Apoi abia exista preferinte sexuale, in viata adulta, de diferite tipuri. Preferintele sexuale sunt determinate mai mult sau mai putin de celelalte doua situatii + factori psihologici si educationali.
      (am facut o sinteza grosiera si imprecisa)
      Dar drama identitatii de gen este cat se poate de empirica si de reala. Si nu mi se pare acceptabil ca pentru confortul nostru de a simplifica si eticheta sa ostracizam indivizi si sa le amplificam dramele. Am putea incerca invers. Cel putin asta e datoria mea ca medic.
      • 0 (4 voturi)    
        .... deci vorbim ..... (Miercuri, 17 iunie 2020, 13:06)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Petrul

        Deci vorbim despre oameni bolnavi. Ii compatimim, ca societate putem sa-i intelegem si sa-i tratam medical. Dar nu putem accepta ca aceasta conditie - tragica la nivel individual - sa se transforme intr-o ideologie manipulatoare a societatii in ansamblu. De ce oare nu se face atata scandal cand vorbim despre schizofrenici, epileptici, etc ? De ce au cei cu afectiuni LGBQ ETC. drepturi speciale ? Trebuie sa aiba exact aceleasi drepturi pe care le are orice alt bolnav in Romania. Ca psihiatru probabil cunoasteti ca cine se crede Napoleon se considera perfect normal.
    • -3 (9 voturi)    
      Logica lu peste prajit (Miercuri, 17 iunie 2020, 10:48)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Fascismul este o ideologie totalitara, restrictiva exclusiva, fara nuante care forteaza "purificarea" societatii tocmai prin interzicerea ideilor libere. Ideologia de gen, cum ar putea fi totalitara? Este tocmai complementara ei, este o ideologie eminamente permisiva, menita sa dizolve obscurantismul de sorginte religioasa legata de sexul unic si inmuabil definit de canoane.
      Interzicerea unei linii de gandire, unei teorii, aceasta este fascismul adevarat. Sustinatorii acestei aberatii sunt pui de fascisti, dusmanii unei lumi libere de preconceptii..
      • 0 (4 voturi)    
        Ecologie elemementară (Miercuri, 17 iunie 2020, 16:56)

        clencix [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        "Sexul unic și imuabil definit de canoane"? Biologia elementara stabilește felul de înmulțire la oameni ca sexuată. A nu se interveni asupra naturii, este un principiu "verde" acceptat de lumea civilizată. Așa cum protejam pădurile, protejam și familia tradițională, singura posibilă să crească niște copii normali. Chiar și așa, nu reușesc întotdeauna, dar dacă încurajăm excepțiile?
    • +2 (6 voturi)    
      Inca ceva (Miercuri, 17 iunie 2020, 12:46)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Din punctul meu de vedere, v-ati deconspirat: sunteti purtatorii de flamura a unei Rusii adanc nationaliste, conservatoare, ultra-ortodoxe, care incerca sa atace Uniunea Europeana prin crearea unei falii intre Est si West, sprijinind ideologiile anti-liberale si nationalist-conservatoare, pe toate planurile. Covid, 5G, LGBT..nu cunosc inventarul vostru de arsenal, pana acum mi-au fost indiferente aceste lupte si "reforme" ideologice, dar incep sa le iau in serios. Eu zic sa tineti mainile la vedere. Nu mai vreau ideologii rusesti prin preajma.
  • -1 (7 voturi)    
    alesii neamului (Miercuri, 17 iunie 2020, 10:01)

    blacksheep [utilizator]

    De mai multi ani este promovata incultura, plagiatul, vanzare-cumparare de diplome.
    Poate ne amintim ca aceeasi politicieni, nu demult, acum in secolul 21, aveau probleme cu teoria lui Darwin, teoria Big-Bang. Mai mult erau folosite in campanii electorale, evident fiind negate sau blamate pentru ca da bine la "popor".
    Este adevarat ca nu toti romanii sunt asa, dar din pacate sunt promovati si pusi in functii cei care ii cunoastem si ei ne reprezinta.
    Vedeti cercetarea romaneasca in ce situatie dramatica este astazi ( subfinantare cronica).
  • +2 (6 voturi)    
    stupefactie (Miercuri, 17 iunie 2020, 10:46)

    noi2013 [utilizator]

    Dar UBB nu este stupefiata de propunerile legate de scoala gen 30 de minute ora, 20 de minute pauza?!
    • 0 (4 voturi)    
      Ceea ce demonstreaza.. (Miercuri, 17 iunie 2020, 11:58)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Ca la ubb 30 de minute sint suficiente indiferent de gen!!!!
      Terminasera deja tot ce era de studiat, si ii macina chestia asta, grav de tot.....
      • -1 (5 voturi)    
        Problema lor este ca de aici se obtin bani multi (Miercuri, 17 iunie 2020, 12:17)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

        si fara munca...
        Baietii de afara platesc doar pentru publicitate.