Prima dată avansată oficial pentru redeschiderea școlilor. Ministrul Sănătății: „Poate sfârşitul lunii mai, începutul lunii iunie, 1 iunie”

de D.D.     HotNews.ro
Marţi, 21 aprilie 2020, 23:01 Actualitate | Educatie


Fara cursuri
Foto: frwl/ Wikimedia Commons
​Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat marţi seară că şcolile s-ar putea redeschide la sfârşitul lunii mai - începutul lunii iunie, o discuţie pe această urmând să aibă miercuri cu ministrul Educaţiei.

"Poate sfârşitul lunii mai - începutul lunii iunie, 1 iunie. Trebuie să avem foarte mare grijă pentru tot ce înseamnă copii. Ne gândim, ei se vor reîntâlni după o anumită perioadă, deja mâine am o întâlnire cu ministrul Educaţiei, în care să stabilim nişte protocoale pentru revenirea în şcoli", a precizat Tătaru la Antena 3.

El a adăugat că în cadrul întrevederii cu ministrul Educaţiei va discuta despre detaliile legate de revenirea copiilor la şcoală.

"Tot ce înseamnă circuitul copiilor, dacă vom face mai multe schimburi, dacă vor fi mai puţine ore, dacă vom avea acele biocide, dacă vom avea şi măscuţe, dar efectiv sunt protocoale pe care le stabilim şi le vom adapta la nevoile momentului", a menţionat Tătaru, citat de Agerpres.

Pe 7 aprilie, ministrul Educației, Monica Anisie, a declarat că reluarea cursurilor în școli va avea loc după încetarea stării de urgență, iar probele scrise la Evaluarea Națională și Bacalaureat 2020 ar putea fi organizate în luna iulie.

Anisie, a anunțat că programa pentru examenele naționale nu va cuprinde materia aferentă semestrului al doilea.

„Vreau să fac precizarea că data exactă privind reluarea cursurilor se va stabili în funcție de evoluția pandemiei de coronavirus din România, precum și de măsurile comunicate de Comitetul Național pentru Situații Speciale de Urgență. Scenariul de lucru prevede reluarea cursurilor după încetarea stării de urgență și asigurarea tuturor măsurilor ca elevii, studenții și cadrele didactice să fie în siguranță”, a precizat ministrul Educației, pe 7 aprilie.

Starea de urgență instituită prin decret expiră pe 15 mai.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14039 vizualizari

  • -4 (18 voturi)    
    anulare an școlar (Marţi, 21 aprilie 2020, 23:14)

    mourinho [utilizator]

    Dacă școala nu se reia la 15 mai, soluția normală ar fi anularea anului școlar. La 1 iunie e prea tîrziu. Cum să mai recuperezi (aproape) 3 luni de întrerupere a școlii ? Cînd ? Să fim serioși, cu toți știm că nu s-a făcut nimic (sau aproape nimic) online. Dar ar fi prea mare scandalul dacă s-ar anula anul școlar. Și atunci se va rezolva cu o minciună tipic românească, cum că s-a recuperat totul. Nu vom progresa atît timp căt ne vom minți singuri și nu vom fi corecți. Nu mai ai cum recupare orele pierdute dacă școala se va relua la 1 iunie (sau după).
    • +3 (11 voturi)    
      ... (Marţi, 21 aprilie 2020, 23:51)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui mourinho

      Dar de ce sa anuleze anul, ca erau deja 11 saptamani din semestrul al doilea. Mare parte din ce s-a pierdut pana acum era vacanta si Saptamana Altfel, deci s-au pierdut 2 saptamani si 3 zile de scoala pana acum.
      Auzi, anuleze!
      Malta si Portugalia reiau la toamna, incheie anul asa. Nu stiu de ce insista sa expuna atatia copii si familiile lor. Unii parinti , cei cu copii de liceu probabil au 40+, unii poate chiar 50 daca au mai multi copii. Cati or fi avand si diabet , HTA?Cati profesori au diabet si HTA?
      Inteleg clasele terminale , sa fie singuri in scoala sa poata sa-i rasfire, dar sa aduci 30+ copii in scoala unde se invata in 2-3 schimburi e nebunie curata!
      • +1 (1 vot)    
        Adica... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 8:43)

        abisala [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        sa moara doar aia de a8-a si cei de a 12-a si familiile lor. Pentru ceilalti, e nebunie curata sa-i aduci la scoala. Bravos :). Cat despre rasfirat, sa-mi spuneti mie, cum ii rasfiri in pauze, si cum tii niste adolescenti 6-7 ore cu masti pe fata. Asta ca sa nu mai vorbim ca nu mi-e clar cum poti clona profesorii, sa predea fiecarui grup rasfirat in mai multe clase.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 9:34)

          tirolez [utilizator] i-a raspuns lui abisala

          A, eu sunt de acord sa fie valabil si pentru cei 8+12 sa nu se reia. Doar examen in conditii de distantare maxima.
          Daca se imbolnavesc cu ocazia reluarii scolii si rateaza fix examenul despre care toata lumea zice ca trebuie neaparat dat?
          Pana si olandezii au anuntat de nu stiu cand ca nu mai dau BAC-ul , francezii , pentru prima oara in 100 si ceva de ani.
          Ai nostri ca de ob se uita ce fac altii si sa arate ca lucreaza si ei. Fara sa tina cont de inghesuiala si mizeria din scolile noastre. Lipsa de masti si dezinfectanti si lipsa de responsabilitate (copii trimisi bolnavi de scoala in mod frecvent). Desi sunt si tari care au ales sa nu mai deschida.
          Nu inteleg de ce nu fac online in orasele mari unde clar sunt conditii tehnice, dar si foarte multi in clasa si in rural unde sunt putini in clasa si daca nu se poate sub nicio forma online sa se tina cursuri. In curte , eventual, ca in Danemarca.
          • 0 (0 voturi)    
            ca de obicei anisie si-a luat-o iar peste bot (Miercuri, 22 aprilie 2020, 12:57)

            snowflake [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

            Inainte de vacanta de paste anisie, ministra invatamantului, ne anuta ca scoala poate reincepe la mijlocul lunii mai. Ca de obicei au venit cei care iau decizii (arafat, tataru, vela, orban, iohanis) si i-au tra o scatoalca sa stea in banca ei ca nu stie ce vorbeste.
            PS: daca acum ni se spune ca scoala ar putea reincepe in iunie un termen optimist ar fi mijlocul lui iunie (adica cand trebuia sa inceapa vacanta).
    • +1 (7 voturi)    
      esti pe langa ! (Marţi, 21 aprilie 2020, 23:53)

      Laura21 [utilizator] i-a raspuns lui mourinho

      Nu se anuleaza nimic. Se reia pe 2 iunie si se termina la sfarsitul lunii iunie sau in prima jumatate a lunii iulie. Vacanta mare va fi mai mica. Noul an scolar va incepe la mijlocul lunii septembrie.
      • +2 (4 voturi)    
        Pai cum adica ? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 7:23)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Laura21

        Daca se reia la inceputul lui iunie s-au pierdut 2 luni. Deci ar trebui sa se termine in 15 august.
        • 0 (2 voturi)    
          nu (Miercuri, 22 aprilie 2020, 10:30)

          koala1712 [anonim] i-a raspuns lui Maspp

          doua saptamani sunt vacanta de paste. o saptamana este scoala altfel. se pierd in total 4-5 saptamani. deci s-ar termina la jumatatea lunii iulie.
          • -1 (1 vot)    
            pai samptamanile care se vor pierde nu conteaza? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 12:52)

            snowflake [utilizator] i-a raspuns lui koala1712

            pai samptamanile care se vor pierde nu conteaza?
            Conteaza doar saptamanile care s-au pierdut pana acum?
            Daca excludem vacanta de paste si saptamana altfel sunt 8 saptamani si 3 zile pierdute pana in iunie nu doar 4-5.
            Adica daca chiar se doreste incheierea anului scolar in mod normal fara cursuri comprimate pentru toti elevii asta insemna ca scoala se va termina la jumatatea lunii august, asa cam de sfanta marie.
          • -1 (1 vot)    
            Ai calculat complet gresit (Miercuri, 22 aprilie 2020, 21:47)

            Maspp [utilizator] i-a raspuns lui koala1712

            din 11 martie pana in 1 iunie sunt vreo 2 luni si mai bine dupa ce elimini vacantele si scoala atlfel (hai ca asta nu conteaza). Deci trebuie recuperate 2 luni. Dar stai linistit , Orban va declara inchis anul scolar cam pe la sfarsitul lui iunie, pun pariu pe ce vrei. Ca deh, el sta cu ochii pe sondaje si nu e bine ca parintii sa se supere ca nu-si pot face vacantele.
    • -1 (11 voturi)    
      nu exagera (Marţi, 21 aprilie 2020, 23:58)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui mourinho

      luna aprilie nu se facea oricum nimic, era vacanta, era Paste, era 1 mai, ramane juma din martie si luna mai, deci o luna jumate pierdute. E totusi o situatie exceptionala, o data-n secol, nu e nevoie sa se anuleze anul, nu stii ce spui! Nici spre finele celui de-al doilea razboi mondial, in 44, cu toate distrugerile, nu s-a anulat anul!
      • +2 (4 voturi)    
        daaaa (Miercuri, 22 aprilie 2020, 8:19)

        abisala [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        Profesoara de romana a copiilor mei are peste 65 de ani. Trebuia sa iasa la pensie acum cativa ani si a prelungit in fiecare an de dragul copiilor. Anul asta era ultimul, nu a mai luat nici dirigentie, dar are clasa a 8-a. Ce ziceti, se mai intoarce la scoala? Si ca ea, cati profesori sunt? Pe de o parte cei care au deja varsta de pensionare si sunt inca in sistem si cei care sunt in prag de pensionare, pe de cealalta parte cei care n-au catedra si care sunt suplinitori si care primesc extrem de putini bani. Cati dintre ei credeti ca isi vor risca viata pentru cateva zile de scoala? Suntem foarte viteji cu viata altora, da' ia sa ne punem noi in locul lor. V-ati duce sa predati in scolile din Romania stiind ca dupa aia riscati sa stati 2 luni in spitale sau chiar sa muriti? Pentru ce? Pentru opera epica?
        • 0 (0 voturi)    
          .... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 9:36)

          tirolez [utilizator] i-a raspuns lui abisala

          Dar si elevii au familii, parinti, bunici care poate au probleme de sanatate. Cum ai zis, pentru ce, pentru opera epica?
          Chiar si unii elevi au diabet , astm sau alte afectiuni. Ce facem cu ei?
          Pana la toamna ar trebui date doar examenele si atat.
          • 0 (0 voturi)    
            Eu nu-s convinsa nici de examene... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 9:48)

            abisala [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

            Examenele presupun nu numai elevi distantati, dar si o intreaga infrastructura de profesori supraveghetori si de profesori corectori. Asta daca vrem sa le facem corect. Evident, putem spune ca-i supraveghem pe camere, sau ca profesorii corectori iau lucrarile acasa. In momentul asta nu-s solutii pentru ce infrastructura avem. Ma indoiesc ca in 3 luni vor exista solutii tehnice la nivel national. Putem echivala examenele, si gasite solutii pentru o examinare ulterioara daca vrem neaparat. Si da, ce facem cu elevii care au diverse afectiuni? Ii chemam la examene neaparat pentru ca dupa aceea sa stea prin spitale? Nu stiu cine poate garanta ca si in cazuri de distantare extrema, la un asemenea eveniment de o asemenea amploare nu se infecteaza nimeni.
          • +1 (1 vot)    
            Bun si ce propui ? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 10:34)

            Maspp [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

            Sa tii inchise scolile pentru 1% din cazurile speciale ? Profesoara de romana poate fi inlocuita, copiii care au probleme pot face scoala sambata si duminica in spatii mai deschise. Haideti mai, terminati cu prostiile astea, ne place sa inventam probleme in loc sa gasim solutii. Ce nu intelegeti voi, e ca toata lumea trebuie sa sacrifice ceva pentru ceilalti : vacante pentru scoala, profesorii sa predea in timpul verii si poate in weekenduri.
  • +2 (10 voturi)    
    Deschideti intai parcurile (Marţi, 21 aprilie 2020, 23:20)

    justin puscasu [utilizator]

    Nu bagati copiii direct in examene.
    • +5 (11 voturi)    
      .... (Marţi, 21 aprilie 2020, 23:55)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      de parca tare ieseau cei de-a opta si a 12-a. Mai mult in casa cu ochii in telefoane sau la mall, cafenele. Eu am remarcat ca de prin clasa3-a incep sa se imputineze pe afara, deja la gimnaziu nu-i mai vezi. Copii care stateau toata ziua afara cand erau mai mici.
  • -4 (18 voturi)    
    Romania normala (Marţi, 21 aprilie 2020, 23:24)

    cucuveauamov [utilizator]

    deschidem scolile atunci cand intram in vacanta.
  • -3 (13 voturi)    
    Care parinte si-ar trimite copilul la scoala (Marţi, 21 aprilie 2020, 23:50)

    PowerIon [utilizator]

    inainte ca epidemia sa se stinga?
    Anul scolar nu e o problema, se poate considera de acum incheiat, cu cat s-a invatat.
    Problema este daca se va incepe la toamna lui 2020 sau 2021.
    Vrem nu vrem, vom fi dascalii propriilor copii vreo 2 ani.
    • +2 (2 voturi)    
      Pai daca vrei sa-i tii in casa .... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 7:26)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      ca sa-i protejezi , in mod sigur nu-i vei proteja si nici nu vor invata nimic. Oricum copiii erau cei mai putin afectati de aceasta pandemie. Dar ma rog, noi suntem romanii, altii sunt nemti, suedezi, olandezi. Apropo, olandezii au 4000 de morti si deschid scolile pe 4 mai. Noua ne plac vacantele, gratarele, scoala mai la urma. D-aia avem vreo 3 luni de vacanta ca nicaieri in Europa.
      • 0 (2 voturi)    
        Nicaieri in lumea asta (Miercuri, 22 aprilie 2020, 8:47)

        abisala [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        nu-ti spune ca scoala vine la pachet cu spectrul mortii asupra ei. Adica, poti muri ca sa ai privilegiul de a invata o integrala. Nice. Cat despre olandezi, poti compara spitalele din Romania cu cele din Olanda? Pana nu ajungi acolo, cred ca jumatati d-astea de comparatie sunt fortate.
        • 0 (2 voturi)    
          Hmmm (Miercuri, 22 aprilie 2020, 10:18)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui abisala

          Pai asta am si spus ca efectul asupra copiilor e absolut minor. Nu exista niciun spectru al mortii, asta e fatalismul mioritic romanesc. Iar Olanda a fost la fel de nepregatita ca si Romania , d-aia au si atat de multi morti. Deci nu, hai sa admitem, suntem romani si nu ne place sa invatam, e mai usor sa culegi sparanghelul la nemti, nu trebuie sa-ti pui capul la contributie sa inveti matematica pentru ca peste ani sa obtii o slujba buna si sa oferi copiilor tai o viata mai buna.
          • -1 (3 voturi)    
            cand dai impresia ca intelegi... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 10:43)

            abisala [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

            Efectul asupra copiilor e minor,nu? Se stie ca ei nu locuiesc cu parintii si evident nu au bunici. Sunt pe picioarele lor, se duc la scoala singuri, si da, cel mai mare vis al lor e sa invete. Profesorii lor sunt de asemenea copii, ca doar se stie, efectul virusului asupra lor e minor. Toti au masina personala, nimeni nu se duce cu transportul in comun la scoala. Dar da, nu ne place sa invatam si vrem sa culegem sparanghel, de fapt asta e problema. Nu ca avem o epidemie deosebit de grava, fara tratament si fara un orizont in care vor avea un vaccin. E mai usor sa stai acasa, d-asta suntem cu totii inchisi intre 4 pereti si nu faptul ca spitatele sunt aproape pline si avem peste 1000 de cadre medicale infectate. Asa e cand te faci ca intelegi situatia, dar de fapt nu intelegi nimic.
            • 0 (0 voturi)    
              De fapt habar n-ai despre ce vorbesti (Miercuri, 22 aprilie 2020, 21:53)

              Maspp [utilizator] i-a raspuns lui abisala

              Spitalele sunt ocupate la 20% din capacitate pe baza a ceea ce spun chiar guvernatii. In rest, nu am spus ca batranii ar trebui sa se ocupe de copii ci chiar parintii care acolo unde se poate, pot lucra de acasa , macar un parinte. Ca sa nu mai vorbim ca acum foarte multa lume e in somaj si sa nu-ti inchipui ca vor reveni imediat. Deci solutii sunt dar sigur fatalismul mioritic te impiedica sa gasesti solutii ci probleme acolo nu ar trebui sa existe. Repet, copiii sunt cel mai putin expusi la acest virus. Si inca odata, de ce olandezii dau drumul la scoli din 4 mai cu 5000 de morti si noi nu putem cu de 10 ori mai putini ?
      • +1 (1 vot)    
        .... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 9:25)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Iar ati inceput sa dati exemplu olandezii? Stii ca au anulat BAC-ul de ex? Cine stie ce scoli deschid si in ce conditii, adica spatiu/distantare etc. Sigur nu au 35 de copii in 20mp.
        • 0 (2 voturi)    
          De ce sunt 35 de copii intr-o clasa ? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 10:30)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          Nu sunt destule scoli cand populatia a scazut continuu de 30 de ani? Nu, sunt scoli destule dar tembelismul romanesc a permis ca parintii sa faca pe navetistii prin orase dupa asa-zise scoli bune, sa inventeze vize de flotant, etc. Crezi ca in Olanda iti permite cineva sa-ti muti copilul la o scoala publica din alta zona in afara de cea de domiciliu ? Nu, evident ca nu. Deci la noi problema nu e de spatiu, e de prostie, dezinteres, populism si frica de a lua masuri corecte ca nu te voteaza oamenii (cam ce face si Orban acum care sta cu ochii pe sondaje inainte sa semneze ceva).
          • 0 (2 voturi)    
            Habar nu aveti... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 11:41)

            abisala [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

            Nu sunt multe scoli pentru ca foarte multe cladiri care activau ca scoli inainte de 89 au fost retrocedate. De asemenea, efectivul claselor s-a micsorat, exista clase cu 35 de copii in clasa, dar majoritatea sunt pana in 30 de copii. Inainte de 89 majoritatea claselor aveau peste 40 de elevi. De asemenea, clasa 0 a fost introdusa in scoli, iar acei copii au nevoie de mobilier special, drept urmare acele clase nu pot fi folosite decat de catre clase 0. Copiii din clasa 0 au recomandarea de a invata dimineata, drept urmare nu-i poti pune sa invete in mai multe schimburi pentru a minimiza numarul de clase. Nu stiu despre ce sistem de invatamant vorbiti, dar e clar ca nu stiti realitatile de aici. Ce s-ar putea face, ce s-ar putea schimba e alta poveste. Cand ai o tara blocata in stare de urgenta nu poti face nimic, nu ai nici oameni care sa-ti reamenajeze spatii, etc, totul e la strictul necesar. Sa vii sa spui doar ca toti parintii sunt tembeli, sau ca nimeni nu vrea sa invete fara sa cunosti situatia denota amatorism, asta ca sa ma exprim delicat. Asa ca, de ce nu va ocupati de lucrurile pe care le stapaniti? Ca altfel avem o tara de experti care-si dau cu parerea...
            • +1 (1 vot)    
              Daaaaa (Miercuri, 22 aprilie 2020, 21:58)

              Maspp [utilizator] i-a raspuns lui abisala

              Doar ca cunosc atat de bine situatia din cartierul unde locuiesc. Si sunt vreo 3 scoli dar toti se ingramadesc la una singura , ca deh, acolo cica se face scoala. Iar celelalte 2 au cam 15 copii pe medie la clasa si se chinuie sa atraga copii cu tot felul de oferte (inclusiv afterschool ) si vorbim de scoli de stat. Dar nimeni nu vrea sa auda de ele ca nu sunt la nivelul care trebuie , ca sunt copii din zone defavorizate, etc. Mai,mai, ti-am spus esti prototipul perfect al romanului care gaseste probleme in loc de solutii. Am din astia si la servici destui, tot timpul in loc sa gaseasca solutii , imi explica cum nu se poate face ceva intr-un mod simplu si eficient. Cunosc tehnica romaneasca de a complica problemele sau a inventa probleme acolo unde nu exista si mi-e sila pana in gat de mentalitatea asta.
  • -2 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 22 aprilie 2020, 6:08)

    [anonim]

    • +3 (5 voturi)    
      Ai copii? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 7:15)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui

      Ce zici daca iti aduce virusul acasa si te baga in spital dupa cateva zile de scoala?
    • -3 (5 voturi)    
      Cine sa zica ? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 7:29)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu mai poate Iohannis de copiii nostri, de ce invata si cat invata. Omul are asigurati 5 ani de frecat duda. Dar PNL o va incasa rau de tot. Deja sunt pe la 30% si in toamna ii vad la vreo 25%. Nu i-as vota pe astia nici picat cu ceara. Au mintit la greu. N-au taiat si nu vor taia nicio pensie speciala, sunt la fel de corupti ca si PSD, mint intr-un hal fara de hal si mai sunt si prosti.
  • +1 (5 voturi)    
    da? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 8:43)

    Toni_Romania [utilizator]

    -vrajeli de calmat populatia
    -DE CE profii stau acasa cu 100% leafa?
  • -1 (3 voturi)    
    1 Iunie incepe scoala??? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 8:49)

    MirceaIo [utilizator]

    si pe 15 se incheie!? Mi se pare superficialitate. Repetitia e mama invatarii. Anul scolar trebuie repetat!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 9:28)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      E clar ca n-ai copii, probabil trollezi de capul tau sau cu agenda. Cum sa se repete anul, daca semestrul 1 era terminat si semestrul 2 era mai mult de jumatate? Dar na, sa bagam fitile si sa se semanam panica.
      Cand alte tari au decis ca se incheie anul asa,
  • 0 (2 voturi)    
    Clase supraaglomerate (Miercuri, 22 aprilie 2020, 9:44)

    crinana [utilizator]

    Sa vad acum cat de nemultumiti vor fi parintii copiilor care si-au bagat odraslele in scolile din centru cu mari pile, vize de flotant si altele. Dupa ce vor sta in traffic cate 1 ora, sa ajunga intr-o clasa de 25mp in care stau 35-37 elevi. Dintr-o data scoala de cartier cu 20 elevi in clasa nu mai suna asa de rau, nu?
    • -1 (3 voturi)    
      In acest moment, orice scoala suna rau doamna. (Miercuri, 22 aprilie 2020, 10:17)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui crinana

      Ma indoiesc ca scoala de cartier are sapun la baie si o toaleta decenta. Ma indoiesc ca are doar profesori tineri si in forma. Ma indoiesc ca acolo toti copiii stiu sa se spele pe maini si nu vin la scoala raciti. Da' na, ne place sa fim rautaciosi in loc sa evaluam responsabil situatia.
      • 0 (2 voturi)    
        Ma scuzati, Inaltimea Voastra! (Miercuri, 22 aprilie 2020, 11:11)

        crinana [utilizator] i-a raspuns lui abisala

        Sapunul la baie, toaleta decenta sunt lucruri mai usor de rezolvat pe termen scurt, comparativ cu reducerea numarului de elevi intr-o clasa pentru a obtine o distantare in colectivitate. Scolile sunt finantate dupa nr de elevi oficial si neoficial dupa puterea financiara si influenta parintilor. Cat despre profesorii tineri si in forma in contextul covid ... vreti sa spuneti ca la scolile "de top" nu exista prof care au uitat sa mai iasa la pensie? Si da, la o scoala de cartier poate nu toti copiii au o situatie materiala foarte buna si poate unii nu stiu sa se spele pe maini dar am putea sa le oferim aceasta educatie si sansa macar in scoli? Stiti ca in alte tari sunt asigurate locuinte sociale in cartiere instarite tocmai pentru a oferi copiiilor sansa de a merge la un loc la scoala, de a vedea alternative si de a avea sanse (oarecum) egale in viata? Si inchei prin a spune ca sunt destui parinti obsedati de bani si cariera care isi trimit copiii raciti la scoala, pentru ca nu au cu cine sa ii lase acasa si prefera sa munceasca decat sa stea in concediu medical.
    • +1 (1 vot)    
      Si de ce crezi ca s-a intamplat asta ? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 10:24)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui crinana

      Datorita faptului ca pe nimeni nu intereseaza sa faca ordine in debandada asta cu alegatul dupa scoli. E foarte simplu sa dai o lege care impune ca intr-o scoala sa poti admite un numar maxim de copii si sa aiba prioritate cei cu domiciliul in zona respectiva ( deci nu cu viza de flotant). Dar e cineva care are curaj sa impuna o astfel de regula care se aplica in orice tara civilizata ? Nuuuu, caci le e frica ca pierd voturi. Ii doare undeva de segregarea care se intampla datorita acestui lucru, de discrepantele sociale care se adancesc.
    • 0 (2 voturi)    
      ar trebui reglementata treaba asta (Miercuri, 22 aprilie 2020, 11:54)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui crinana

      fiecare sa-si dea copilul la scoala de proximitate. Obligatoriu. Toti cei cu vize de flotant ar trebui transferati la scolile din buletin.
  • +1 (1 vot)    
    cand sa inceapa vacanta, (Miercuri, 22 aprilie 2020, 11:51)

    Stefan534324 [utilizator]

    stai ca incepe scoala. Nici ministrul sanatatii nu crede ce spune.
  • +1 (1 vot)    
    scoala online cand avem 40% populatie rurala! (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:50)

    lazarus101 [utilizator]

    Varianta cursurilor online e total nerealista. Eu am 3 copii si doar 1 laptop(de care am nevoie si eu pentru munca!) si o tableta, cum anume sa o impart la toti???
    S-a gandit cineva cum se va proceda in cazul copiilor din scoli unde nu exista nici macar semnal telefonic daramite internet? In conditiile in care milioane de romani si-au pierdut joburile sau sunt in somaj tehnic cum sa dai o lege care sa-i oblige la cheltuieli de mii de lei ca sa le cumpere copiilor dispozitive pentru a se putea conecta la "scoala online"