VIDEO Ministrul Educației: Probele scrise ale Evaluării Naționale și Bacalaureatului ar putea fi organizate în luna iulie. Programa nu va cuprinde materia din semestrul al doilea

de Redacția     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2020, 13:56 Actualitate | Educatie


Monica Anisie
Foto: edu.ro
Reluarea cursurilor în școli va avea loc după încetarea stării de urgență, iar probele scrise la Evaluarea Națională și Bacalaureat 2020 ar putea fi organizate în luna iulie. Ministrul Educației, Monica Anisie, a anunțat că programa pentru examenele naționale nu va cuprinde materia aferentă semestrului al doilea.

„Vreau să fac precizarea că data exactă privind reluarea cursurilor se va stabili în funcție de evoluția pandemiei de coronavirus din România, precum și de măsurile comunicate de Comitetul Național pentru Situații Speciale de Urgență. Scenariul de lucru prevede reluarea cursurilor după încetarea stării de urgență și asigurarea tuturor măsurilor ca elevii, studenții și cadrele didactice să fie în siguranță”, a precizat Anisie.

Ministrul Educației a mai spus că situația școlară se va încheia cu minimum două note la care se adaugă nota din teză acolo unde este cazul.

Totodată, admiterea la facultate se va organiza după susținerea examenului de bacalaureat, iar admiterea la masterat sau doctorat după examenul de lincență sau disertație.

„Toate aceste măsuri pe care le-am luat împreună cu partenerii educaționali pot suferi modificări în funcție de hotărârile pe care le va lua Comitetul Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă”, a mai spus Anisie.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















58319 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Ar putea face doar bacul de toamna in aug/sept (Marţi, 7 aprilie 2020, 14:32)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Oricum exista calendar cu 2 sesiuni de bac.
    prima la final de iunie, inceput de iulie
    si a doua la finalul lunii august

    Acum vor face o un fel de bac permanent. Cand se termina sesiunea de vara urmeaza imediat sesiunea de toamna.

    Parerea mea ar fi ca e mai potrivit sa inchei cursurile, cat de cat omeneste in luna iulie si sa nu inghesuie 2 sesiuni de bacalaureat una dupa alta.

    Ma rog... asa cred eu, dar nu te poti pune cu ministresa.
    • +1 (7 voturi)    
      . (Marţi, 7 aprilie 2020, 15:14)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      mi-e ca dupa ce se reia scoala avem in cateva saptamani un nou varf de imbolnaviri si ajungem de unde am plecat. Cel mai bine ar fi sa dea direct cei care au examene si aia e.
    • +4 (8 voturi)    
      asa e (Marţi, 7 aprilie 2020, 16:05)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Mie imi este clar ca doamna Ministru nu pricepe nimic.

      Un fel de Dancila liberala.
  • -2 (16 voturi)    
    cum de nu a fost remaniata pana acum?! (Marţi, 7 aprilie 2020, 14:49)

    Dedalus [utilizator]

    Care este "programa aferenta semestrului al doilea"?

    Luna iulie are 31 de zile- cand estimati EN? La inceput? La jumatate? La sfarsit?

    Sigur ca depinde de sfarsitul pandemiei, dar dati o data orientativa - o data, nu o luna intreaga?

    Cand veti elabora cadrul normativ? Dupa pandemie? Pana acum atatea luni ce ati pazit?

    ===

    Este incredibil - chiar nu va pasa de elevi deloc?

    Faceti ceva in ministerul ala, in afara de comunicate si conferinte de aburit lumea?
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Marţi, 7 aprilie 2020, 15:13)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Exagerati si cred ca stiti asta. Nicio tara nu stie de pe o zi pe alta ce urmeaza, toata planeta e bulversata si dvs vreti data exacta eventual?
      • -2 (6 voturi)    
        pregatire (Marţi, 7 aprilie 2020, 17:09)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Nu are niciun sens sa tot spui ca nu stii.

        Atunci, de ce mai exista minsterul?

        Olanda a rezolvat transant - a decis ca nu mai e nevoie de examene. Italia si Germania se pregatesc pentru etapa convieturii cu virusul.

        Asa ca se poate.

        Elevii au nevoie sa stie clar cand si cum se vor da examenele. Poate fixa o data aproximativa, dar aproximativ nu inseamna un fel mai invartit de a spune ca tot nu stii.

        +++

        Inca un lucru: cum se vor da examenele, cum vor avea loc cursurile? Virusul nu va disparea inca un an de acum incolo si nici vaccin nu va fi disponibil.

        Se pregareste cadrul normativ pentru etapa convietuirii cu virusul? Sau si la asta se va gandi ministerul dupa ce va incepe acea etapa?
        • 0 (0 voturi)    
          logic era sa faca 3 scenarii (Miercuri, 8 aprilie 2020, 1:18)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

          1 optimist - de la 1 mai incepm cursuile

          2. rezervat - de la 1 iunie incepem cursuirile

          3. pesimist - nici dupa 16 iunine cursurile nu se vor putea relua normal.

          Si pentru fiecare situatie stabilite conditiile si date.
          Dar trebe sa ai ceva in cap - nu doar gargauni
      • 0 (0 voturi)    
        daca te uiti pe cifre (Miercuri, 8 aprilie 2020, 1:06)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Mai ales ca acum ai mult mai multe tari care se lupta cu virusul poti sa spui ceva mai inteligent.

        Uite eu am curajul sa spun ca daca suntem intregi la cap dupa 1 Mai scolile si toate activitatile pot sa fie deschise din nou. Cu o singura condite - cine vine din orice zona 2 saptamani obligatoriu la cutiuta in izolare timp de inca 1 luna - asta ca sa nu se altereze oualele din nou.

        Tot la fel pot sa afirm ca in USA varful o sa fie in aceasta saptamana dar ca ei, in ciuda unor disperari au luat masuir si vor aplatiza imbolnavirile si creste rata de recuperari/ vindecari. Adica dupa 15 Mai vor fi si ei cum ar trebui sa fim noi, dupa estimarile mele, bine inteles, la 1 Mai. Unde mai pui ca sistemul medical din USA isi imbunatateste raspunsul in fiecare saptamana - se vede din evolutia datelor.

        Este clar ca Gernamia, Italia, Spania vor iesi si ele in curand din incercuire.

        UK - nu. Nu vad in datele lor ca au un raspuns bun. Poate de acum incolo sa mai schimbe cateceva.

        Cam atat - astept sa vad daca gresesc.
    • +2 (2 voturi)    
      ANISIE de abia vb...e slaba si ca ministru (Marţi, 7 aprilie 2020, 21:09)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      cu o femeie ca asta care nu e in stare sa ia nici o decizie singura si trebuie tot timpul sa astepte ca altii sa ii sopteasca ce sa faca nu va face niciodata ceva bun pt invatamant

      Monica Anisie daca ar avea un neuron functional si-ar da demisia
  • 0 (0 voturi)    
    masuri de preventie ceva? (Marţi, 7 aprilie 2020, 15:58)

    skye [utilizator]

    distantare sociala, minim 2 metri intre persoane? informatiile astea nu au ajuns la ministerul invatamantului?
    daca astia nu se gandesc cand apar in public sa respecte masurile de preventie, va dati seama in ne-public? cum sa ne miram ca sunt atatia care raspnadesc viruslul exact din functionarimea publica
  • +5 (9 voturi)    
    n-am inteles faza! (Marţi, 7 aprilie 2020, 16:07)

    Codruta N [utilizator]

    Deci "bacalaureatii" de anul acesta vor fi mai nescoliti, ashaaa...?
    Comparativ cu ceilalti dinaintea lor, vreau sa zic...
    Sa intre la facultate fara Bac nu i-a venit ideea? Ca alteia, inaintea ei, ii venise! :P
    • +1 (3 voturi)    
      doar o minciuna generalizata (Marţi, 7 aprilie 2020, 17:12)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      In 90% din cazuri cu sau fara Bac tot aia e.

      Ca doar Ciuleanda nu-l ajuta pe absolvent in studiile la medicina.

      Dupa cum nici cunosterea detliata a sintaxei frazei nu-l ajuta la ceva pe cel care intra la liceu de stiinte ale naturii.

      +++

      Examenele nu au legatura cu studiile urmatoare, iar studiile nu au nicio legatura cu realitatea.
  • -2 (4 voturi)    
    si scoala online? (Marţi, 7 aprilie 2020, 16:51)

    CGCG [utilizator]

    Nimic despre scoala online? Gata, am intrat in vacanta? Ne revedem cand ne intalnim?
  • +1 (3 voturi)    
    ce voce are! (Marţi, 7 aprilie 2020, 17:20)

    g.v. [utilizator]

    mama, ce voce are....
  • +1 (1 vot)    
    Manualele au fost diferite. Materia predata pe sem (Marţi, 7 aprilie 2020, 18:40)

    D-or [utilizator]

    Au uitat ca manualele au fost alternative. Fiecare manual a avut materia altfel structurata, doar per total an trebuia sa atace toata curicula.

    Astfel ca fiecare scoala e posibil sa fi facut altceva in primul semestru.
  • +1 (1 vot)    
    BAC Romania (Marţi, 7 aprilie 2020, 20:12)

    IDontKnow [utilizator]

    Liceul se face in Romania pentru ca trebuie facut.
    BAC-ul ar putea contine mai degraba intrebari de genul:
    1. E ok sa arunci gunoaie pe strada?
    2. E ok ca tac-tu sa ceara/dea spaga?
    3. E ok ca viata ta sa depinda de atatea si atatea ori de oameni incompetenti / slugi functionale?
  • 0 (2 voturi)    
    IQ :) (Marţi, 7 aprilie 2020, 21:13)

    Paul_ [utilizator]

    Chiar credeti ca mai condeaza inca in semestru de materie?

    La cate de usoare au ajuns exercitiile, BAC-ul este practic in test de inteligenta (cu conditia sa nu fie fraudat).