Tudorel Toader, reales rector la Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

de A.O.     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2020, 22:46 Actualitate | Educatie


Tudorel Toader
Foto: AGERPRES
​Tudorel Toader, fostul ministru al Justiției și actual rector, a fost realeas rector la Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, miercuri, 11 martie, potrivit bzi.ro. Tudorel Toader a obţinut 283 de voturi (32,87%) din totalul de 594 de voturi exprimate, în timp ce contracandidatul său, conf. univ. dr. Adrian Muraru, a luat 210 de voturi (24,39%). 98 de voturi au fost nule (11,38%) și trei albe (0,52%). Au votat 594 persoane din totalul de 861 alegători.

Săptmâna trecută, Tudorel Toader a fost acuzat de Liga Studenților (LS IAȘI) de lispă de transparență în privința organizării alegerilor pentru funcția de rector. Studenții, dar și constracandidatul lui Tudorel Toader, au spus că Biroul Electoral Central al Universității „Cuza” a fost condus de Olga-Andreea Urda, consiliera lui Tudorel Toader.

La Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, nu a avut loc nicio dezbatere între cei doi candidați la funcția de rector. Dezbaterea a fost anulată în ultimul moment.

Citiți și: Tudorel Toader, acuzat de practici netransparente în organizarea alegerilor pentru rector de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9469 vizualizari

  • +27 (35 voturi)    
    jalnic personaj... (Miercuri, 11 martie 2020, 22:49)

    panduru [utilizator]

    jalnica institutie...
    • +9 (9 voturi)    
      buborel (Joi, 12 martie 2020, 10:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      a profitat din plin de "suportul" clicii cu care s-a inconjurat, dupa modelul lui dragnea. Pacat ca Iasul e atat de frumos.
  • +32 (40 voturi)    
    O universitate de rahat?! (Miercuri, 11 martie 2020, 22:50)

    neagoe [utilizator]

    Daca el a fost cel mai capabil dintre profesorii universitatii pentru functia de rector, se poate trage concluzia ca e o universitate de rahat?!
  • +27 (31 voturi)    
    țara bolește... (Miercuri, 11 martie 2020, 22:51)

    LeBaron [utilizator]

    Virușii prosperă zilele astea.
    • +7 (7 voturi)    
      buborel (Joi, 12 martie 2020, 10:03)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui LeBaron

      ar trebui spreiat cu o solutie foarte puternica. Eventual doar cu clor. Il albeste sigur.
  • +14 (18 voturi)    
    Mirare mare! (Miercuri, 11 martie 2020, 23:02)

    Adi72 [utilizator]

    Nu inteleg cum au fost prostiti 283 de votanti de aceasta coada de topor a padurii justitiei!
    • +15 (17 voturi)    
      Simplu.. (Joi, 12 martie 2020, 9:29)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Adi72

      Incompetentii se apara intre ei. Sunt pline universitatile de jalnici care toata viata doar au copiat de la altii si dicteaza cursul citind din carte.
    • +8 (8 voturi)    
      Subestimezi numarul de javre (Joi, 12 martie 2020, 10:56)

      PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui Adi72

      si de profitori
  • +13 (15 voturi)    
    oribil (Miercuri, 11 martie 2020, 23:03)

    U_swamp [utilizator]

    Tudorel nici de notar nu era demn!
  • +17 (21 voturi)    
    ba... (Miercuri, 11 martie 2020, 23:05)

    liviu_ [utilizator]

    de corona ne vindecam, de cancer, de HIV, de toate bolile pamantului.,... dar de prostie si coruptie tara asta nu se va vindeca NICIODATA!
    • +4 (4 voturi)    
      fii totusi (Joi, 12 martie 2020, 10:09)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      optimist, chiar daca generatia noastra nu va apuca ziua in care Romania va scapa de coruptie si prostie.
  • +14 (16 voturi)    
    PS: (Miercuri, 11 martie 2020, 23:06)

    liviu_ [utilizator]

    imi place ca l-au realesc acu ca e epidemie si lumea e ocupata cu altceva.,..
    si voi vreti sa laud meseria de profesor?! da ma o laud pentru aia care merita, dar al de slugarel si slugile lui merita o flegma intre ochi (de preferat cu un corona sau ceva mai mortal)
  • +15 (19 voturi)    
    Dugheana de diplome (Miercuri, 11 martie 2020, 23:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    283 de cadre didactice de ra*at - niste nuliltati cu vechi stadii de turnatori la Secu (sau progenituri de securisti) cei care au facut din fosta universitate Cuza o dugheana zoioasa de invatamant.
  • +19 (25 voturi)    
    Ăsta e nivelul. (Miercuri, 11 martie 2020, 23:14)

    prec [utilizator]

    Problema-i alta: ca Buboșel mai sunt zeci în țara asta.
  • -17 (21 voturi)    
    asta e votul..... (Joi, 12 martie 2020, 0:25)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    stiu ca e neplacut cand nu iese al nostru, dar nu asa functioneaza democratia?
  • +14 (16 voturi)    
    Aveti ce meritati (Joi, 12 martie 2020, 8:56)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Un asemena jeg uman poate fi votat numai de indivizi care gandesc si actioneaza in acelasi mod cu el.
    Deci un jeg a dost votat de alte jeguri.
  • +11 (13 voturi)    
    98 de voturi nule? (Joi, 12 martie 2020, 9:20)

    fokerul [utilizator]

    Adică oamenii ăia nu ştiu să pună o ştampilă pe un bilet de vot? Aşa de retardaţi sunt?
  • +9 (9 voturi)    
    Buboșel reales (Joi, 12 martie 2020, 9:59)

    mopsu [utilizator]

    la ,, al XIV lea congres ,, bravo Iași !!!!!
  • +10 (10 voturi)    
    cancerul justitiei din Romania_Tudorel Toader (Joi, 12 martie 2020, 10:13)

    MirceaIo [utilizator]

    Acest individ fara un motiv intemeiat a cerut demisia Codrutei!!!Acest individ este in slujba interlopilor. Rusine Tudorele!!!si numele pare desprins din KGB Tudorel Toder
  • +6 (6 voturi)    
    prosti sau destepti? (Joi, 12 martie 2020, 12:19)

    anion [utilizator]

    Cand 20% din profesori universitari nu stiu sa voteze pro sau contra si anuleaza votul, e clar de ce Romania nu prospera. Rusine universitarilor, roaba va era mai la indemana!