Ministrul Educației, despre rezultatele testelor PISA: Nu trebuie neapărat să ne îngrijorăm de această evaluare / Nu evaluează ce știu elevii, ci cum aplică

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 3 decembrie 2019, 15:29 Actualitate | Educatie


Monica Anisie, interviu HotNews
Foto: Hotnews
Ministrul Educației, Monica Anisie, a declarat, marți, după ce România a obținut cele mai slabe rezultate la testele PISA din 2012 până acum, că ”nu trebuie neapărat să ne îngrijorăm de această evaluare”, pentru că ”accentul la aceste evaluări internaţionale nu cade neapărat pe ce ştiu elevii, ci pe aplicarea cunoştinţelor în situaţii concrete de viaţă”.

„Nu trebuie neapărat să ne îngrijorăm de această evaluare a testelor PISA, e o evalare internaţională. Accentul la aceste evaluări internaţionale nu cade neapărat pe ce ştiu elevii, ci pe aplicarea cunoştinţelor în situaţii concrete de viaţă”, a declarat Monica Anisie la Digi24.

Potrivit acesteia, este o problemă de sistem, iar ”intervenția trebuie să fie rapidă prin programele pe care Ministerul Educației ar trebui să le dezvolte în cadrul școlii”, dar ”ar trebui să înţelegem că şi profesorii trebuie să se pregătească în aşa fel elevii încât să existe corelaţia cu piaţa muncii şi cu viaţa de zi cu zi, să fie reală, iar teoria pe care o învaţă să poată fi aplicată”.

Ea a adăugat că elevii ale căror cunoştinţe au fost verificate prin aceste teste PISA sunt cei care au învăţat după programele vechi, nu cei care învaţă după noile programe, aprobate în 2016.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5843 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    autocritica (Marţi, 3 decembrie 2019, 15:36)

    Chitibusarul [utilizator]

    este suficient ca toti cei care au "contribuit" la acest rezultat sa-si dea palme!
    • +2 (2 voturi)    
      Mai bine sa-si dea demisia (Marţi, 3 decembrie 2019, 16:40)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Chitibusarul

      N-o preocupa nimic din educatie decat propria imagine si sa nu iasa prost cumva. N-am vazut o decizie coerenta a doamnei pana acum, merge pe acelasi tipar - sa schimbam dar sa nu se schimbe nimic. O idee proasta sa pui un profesor ministru al educatiei. Nu va face decat sa-si apere colegii.
    • +3 (3 voturi)    
      asa e cand romanilor le place minciuna (Marţi, 3 decembrie 2019, 17:09)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Chitibusarul

      Ne place sa mintim si sa fim mintiti la randul nostru. Doar sa se minta frumos.
      Ca la ora de limba romana, unde invatam cum sa mimam ca intelegem ce-a simtit autorul.
  • +10 (12 voturi)    
    Se evaluează ce trebuie! (Marţi, 3 decembrie 2019, 15:37)

    BEDE [utilizator]

    Adică, cum? Nu este importantă aplicare cunoștințelor? Adică, totul e să învețe papagalicește?
    Eu aș zice, dimpotrivă, ceea ce învață să aibă aplicabilitate în lumea reală.
    Cred că principala preocupare ar trebui să fie ca în școală elevii să învețe cât mai multe lucruri practice.
    • +3 (3 voturi)    
      Dintre toate raspunsurile posibile... (Marţi, 3 decembrie 2019, 17:32)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Dintre toate raspunsurile posibile...ministreasa l-a dat pe cel mai prost: adica "copiii sunt destepti (in Romanika toti au IQ-ul peste 180) da' nu stiu sa treaca strada cu desteptaciunea lor, deci e bine"

      Va dati seama? Daca madama se afla la Constanta, pe malul marii si era intrebata "in ce directie sa merg catre Bucuresti?", ea raspundea plina de importanta: "Spre Est!". Spre nord, spre sud, erau raspunsuri gresite, dar o mai puteai intoarce, ziceai ca vrei un ocol prin Tulcea sau prin Bulgaria...

      Cum sa zic altfel? Daca ea e ministreasa care are misiunea sa se ocupe de analfabetismul functional, victorie, A REUSIT. Analfabetismul functional va creste cu vioiciune si mandrie romaneasca!
  • +7 (11 voturi)    
    Deci sa nu ne temem ca suntem dobitoci. (Marţi, 3 decembrie 2019, 15:40)

    Marionette [utilizator]

    Pentru ca cunoastem teoretic ce ar fi trebuit sa facem dar nu putem aplica. De dobitoci ce ne face scoala. Cu ministrii dobitoci in frunte.
    • +2 (2 voturi)    
      Exact, (Marţi, 3 decembrie 2019, 17:25)

      Nickson [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      noua monistra vrea sa spuna ca si ea trebuie evaluata nu in functie de performante, ci in functie de ce a invatat ea candva la scoala sau facultate.
  • +9 (11 voturi)    
    si (Marţi, 3 decembrie 2019, 15:45)

    AdrianAdr [utilizator]

    Pai nu asta e finalitatea învățării, cum aplici ce ai învățat?
    Degeaba ști cat fac 1+1 dacă te duci in piața și cel care vinde iți zice ca 1 mar = 1 leu si tu iei 2 mere și iți cere 3lei.
    sau mai rău, te duci la banca sau la IFN-uri și citești contractul și nu înțelegi nimic din ce scrie acolo, îl semnezi și apoi te aprinzi ca e rata imensa.

    Adica de ce sa te mai chinui sa inveti diverse daca nu esti invatat si cum sa le aplici. Degeaba sti multe daca nu esti capabil sa le aplici si nu esti invatat cum sa aplici ceea ce ai invatat. De la analiza unui text - sa te invete sa gandesti sa extragi informatia, sa faci comparatii cu ce sti, etc la aplicarea informatiilor matematice, economice, stiitntifice etc.
  • +7 (9 voturi)    
    CORECT. Vorba lui Băse ... (Marţi, 3 decembrie 2019, 15:45)

    Amad [utilizator]

    Şcoala românească scoate tâmpiţi. Nu contează că nu înţelegi nimic, că nu înţelegi de ce trebuie să înveţi, contează doar să ŞTII ceva sau pe cineva.
    Ăsta-i totuşi un avantaj pt. generaţiile mai vechi.
    Bătrân, bătrân, dar totuşi gândesc şi înţeleg.
  • -4 (6 voturi)    
    Cine zice ca ne ingrijoram? (Marţi, 3 decembrie 2019, 15:48)

    Fides [utilizator]

    Doar stim sa votam PNL.
    • +3 (5 voturi)    
      nice try (Marţi, 3 decembrie 2019, 16:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      dar psd ne-a bagat in kktu asta...
      interesant cum de mentionezi doar de pnl
      • 0 (2 voturi)    
        Pt acum ministrul e de la PNL (Miercuri, 4 decembrie 2019, 9:31)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Iar Guvernul este condus de PNL.
        Ironia e ca Presedintele (tot de la PNL), fost profesor, are un program numit Romania Educata... daca vezi lucrurile in lumina asta, atunci nu poti sa nu te intrebi daca PNL nu au cumva nevoie de alfabeti functionali, din moment ce sunt condusi la nivel de ministru de astfel de specimene.
        P.S.
        Declaratia asta a ministresei este superba prin faptul ca ne arata cat de multi IYI avem in tara.
  • +8 (10 voturi)    
    Ma intreb si eu... (Marţi, 3 decembrie 2019, 15:59)

    Zzzmara [utilizator]

    Sa nu ne ingrijoreze faptul ca nu stam bine la aplicabilitatea cunostintelor in viata reala?!?! Păi nu pentru asta ne pregateste scoala... pentru viata reala ?...
  • +7 (11 voturi)    
    demisia (Marţi, 3 decembrie 2019, 16:01)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Domna, sunteti o rusine. Demisia!

    M-am uitat si eu pe testelele Pisa. Pai daca testele astea se dadeau acum 50 de ani cand am terminat eu liceul nr. 3 din cartierul Titan, Bucuresti, elevii ar fi zis ca profesorii s-au imbatat , sau ii iau de prosti. Sunt probleme banale, de logica, de gandire, la mate calcule simple....
    Atat de rau am cazut?
    • +3 (3 voturi)    
      Dna ministru (Marţi, 3 decembrie 2019, 17:18)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      vrea elevi de liceu cu note mai mici de 5 la capacitate si profesori care nu iau 7 la titularizare, deci ce sa ne asteptam?!?!

      Cred ca nu intelegem noi tinta....
  • -1 (5 voturi)    
    hopa... (Marţi, 3 decembrie 2019, 16:03)

    young_e [utilizator]

    ...deja am inceput sa dam rateuri?
  • +1 (5 voturi)    
    Adica... (Marţi, 3 decembrie 2019, 16:04)

    grongobar [utilizator]

    ...elevii stiu calcula aria unui dreptunghi de exemplu, dar nu pot stabili suprafata propriei curti sau gradini.Si asta e ok,n'asa madam' ministru ? Nimic ingrijorator,n'asa? USL traieste !
  • +2 (6 voturi)    
    aucune prise de conscience? (Marţi, 3 decembrie 2019, 16:06)

    demaGOGU [utilizator]

    ...dupa asemeea declaratii iresponsabile, nici demisia nu o mai re-habiliteaza pe ministresa.
  • +2 (6 voturi)    
    mda... (Marţi, 3 decembrie 2019, 16:08)

    exilatul [utilizator]

    """Ea a adăugat că elevii ale căror cunoştinţe au fost verificate prin aceste teste PISA sunt cei care au învăţat după programele vechi, nu cei care învaţă după noile programe, aprobate în 2016.""""....vai de mama voastra!!!...mocirla v a inghitit si nu o sa mai iesiti niciodata....
  • +5 (7 voturi)    
    Deci e bine, draga! (Marţi, 3 decembrie 2019, 16:09)

    newlook [utilizator]

    "Nu trebuie neapărat să ne îngrijorăm de această evaluare / Nu evaluează ce știu elevii, ci cum aplică"

    =========================

    Deci e bine, draga! Ca si cainele meu, elevii au o privire inteligenta, desi nu prea stiu sa se exprime!
  • +3 (5 voturi)    
    liniutze si vene (Marţi, 3 decembrie 2019, 16:09)

    gidi [utilizator]

    daa.. exact .. asta e problema...cum se reflecta in practica ce invatam .. da fabricilor de diplome cine sa le explice asta , prefera turnul de fildes
  • +1 (1 vot)    
    Vai de noi (Marţi, 3 decembrie 2019, 16:49)

    NoFive [utilizator]

    Asta e tot Abramburica? Parca s-a schimbat guvernul...?!
  • -1 (3 voturi)    
    Cam multi analfabeti functionali... (Marţi, 3 decembrie 2019, 17:22)

    andipetre [utilizator]

    ...pe aici. Vad ca multi o critica pe doamna ministru dar nu inteleg sensul declaratiei. Ea spune sa nu ne ingrijoram nu pentru ca nu ne-ar interesa rezultatele, ci pentru ca se pot corecta usor. Baza exista (cunostintele acumulate de elevi), trebuie doar pusa in valoare. De aceea spune de "interventia" care trebuie facuta, precum si faptul ca exista noi curriculae de studiu care au fost gandite in scopul acesta.

    Daca voi credeti ca problemele dintr-un sistem cum e cel de invatamant se pot rezolva in 5 minute de vreun ministru revolutionar magic, inseamna ca aveti voi insiva probleme de intelegere a lumii...
  • 0 (0 voturi)    
    ca sa vezi... (Marţi, 3 decembrie 2019, 17:24)

    Sophie [utilizator]

    ...pe noi ne ingrijoreaza ce a putut sa declare doamna ministru!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cum?! (Marţi, 3 decembrie 2019, 17:27)

    noi2013 [utilizator]

    Un profesor care vine dintr-un colegiu national de mare prestigiu sa debiteze asemenea prostii !!!!!
  • -1 (1 vot)    
    si asta era...programele vechi (Marţi, 3 decembrie 2019, 17:29)

    noi2013 [utilizator]

    pai si la testele anterioare tot varza eram...

    Problema nu este dupa ce programe au invatat, ci cum invata elevii, ce inteleg, cum aplica ce invata si cum in invata, sau mai bine zis, nu ii invata profesorii
    • 0 (0 voturi)    
      Reciteste textul, nu l-ai inteles (Marţi, 3 decembrie 2019, 20:48)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Exact asta zice si doamna ministru: cei care au dat testele acum au invatat dupa programa veche, asemeni celor de la testul precedent :)

      Tu demonstrezi perfect ca exista persoane in procentul acela...
  • -3 (3 voturi)    
    incredibil! (Marţi, 3 decembrie 2019, 17:40)

    Martina06 [utilizator]

    Normal, cum sa nu fim ingrijorati!! Eu cred ca doamna ministru a vorbit exact ca cei 44%, fara sa gandeasca ce spune. Cred ca trebuie inlocuita urgent...
  • +1 (1 vot)    
    PISA pentru profesori! (Marţi, 3 decembrie 2019, 18:27)

    ScitulColonizator [utilizator]

    Cu un test international echivalent , destinat exclusiv corpului profesoral, am avea o imagine obiectiva asupra capacitatilor ,,intelighentiei" didacticilor si adaptarii lor la realitatile si provocarile globalismului.