Cazul elevei căreia primarul i-a interzis să urce în microbuzul școlar, după ce fata a trântit ușa. Ministerul Educației: Reacțiile șoferului și primarului, justificate, eleva a avut un comportament neadecvat / Goțiu: Revoltător

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 13 noiembrie 2019, 16:33 Actualitate | Educatie


Microbuz scolar
Foto: Agerpres (editat)
Inspectoratul Școlar Județean Ilfov a constatat că eleva de 13 ani, care ar fi fost făcută ”cioară” și ”țigancă jegoasă” de către șoferul unui microbuz școlar și căreia primarul comunei Petrăchioaia i-a interzis să mai urce în mașină, după ce fata a trântit ușa autovehiculului, a avut un comportament neadecvat, iar gestul șoferului de a da copila jos din mașină și reacția edilului au fost justificate. Senatorul USR Mihai Goțiu susține că verdictul Ministerului Educației este revoltător, pentru că tot ”victima e de vină”.


Concluziile Inspectoratului Școlar vin după ce profesoara Cristina Tunegaru a scris pe 30 septembrie că o fetița a cărei dirigintă este ”nu mai are voie să se urce în microbuzul școlar”, pentru că ”i-a interzis primarul”.

”La urcarea în microbuzul școlar, fata a trântit ușa la închidere, iar șoferul primăriei a decis că cea mai bună lecție pe care i-o poate da e să-i arunce injurii rasiale ca „cioară”, „țigancă jegoasă” și să o dea jos. Familia, pe bună dreptate, a apelat la ajutorul 112 pentru a se apăra de un evident abuz. Reacția părinților a supărat mult și, în loc să-și asume responsabilitatea pentru situația generată de angajatul său, primarul comunei, Mihai Dobre, a hotărât că fetița nu mai are voie să se urce în microbuzul școlar, plătit din bani publici. Pentru că nu acceptă când un părinte își apără drepturile. În ultimele zile, primăria a început o campanie de bullying agresiv împotriva micuței, care e acuzată în fața părinților și a școlii că prin gestul ei a distrus microbuzul. O fetiță de 13 ani a rupt ușa microbuzului!”, scria profesoara pe Facebook pe 30 septembrie.

Ulterior, senatorul USR Mihai Goțiu a adresat o interprelare oficială prin care a solicitat Corpului de Control al Guvernului o anchetă.

În cele din urmă, Ministerului Educației i-au transmis lui Goțiu că, în urma verificărilor efectuate de către Inspectoratul Școlar Ilfov, s-a constatat că eleva a avut un comportament neadecvat care a generat un conflict între șoferul unuia dintre microbuzele școlare și părinții elevei, iar ”abordarea agresivă a părinților a determinat reacția primarului”.

Totodată, ”apariția în mediul online a unei postări a dirigintei clasei a generat un val de comentarii negative la adresa școlii, a directorului, a profesorilor, a primarului, atrăgând atenția jurnaliștilor”, iar ”conducerea școlii a convocat Comisia de disciplină în data de 10.10.2019 pentru efectuarea cercetării disciplinare și a întocmit un raport”, iar ”conducerea unității de învățământ a luat toate măsurile pentru rezolvarea situației”.

Senatorul Mihai Goțiu, care a postat răspunsul Ministerului Educației pe Facebook,consideră că abordarea este din categoria ”victima (unui viol) e de vină că avea fusta prea scurtă” și că ”e vinovat cel care face cunoscut un abuz, pentru că a generat scandal public, nu cei care au comis abuzul”.

Potrivit acestuia, ”indiferent ce ar fi făcut fetița (dacă a făcut), nici șoferul microbuzului, și nici primarul nu sunt cei în măsură să aplice vreo sancțiune”.

”Indiferent ce ar fi făcut fetița (dacă a făcut), îngrădirea accesului la educație (că asta înseamnă interdicția de a mai urca în microbuzul școlii timp de o lună) e o sancțiune extremă (mai gravă ar fi doar exmatricularea); Dacă a fost deranjantă atitudinea părinților fetiței (DACĂ), sancționați-i și războiți-vă cu părinții, nu cu fetița!”, a mai scris Goțiu pe Facebook.

Potrivit acestuia, ”abuzul în sine e scandalos, nu faptul că acesta ajunge să fie făcut public!”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10515 vizualizari

  • -13 (19 voturi)    
    cetateanul lambda e adanc impregnat... (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 16:44)

    demaGOGU [utilizator]

    ...de un rasism funciar la adresa unei comunitati de 4-5 milioane de oameni.
  • +8 (24 voturi)    
    daca (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 16:52)

    andrei1232000 [utilizator]

    nu se face educatia parintilor si elevilor si se considera ca profesorii trebuie sa stea in genunchi in fata lor!
    Probabil ca adevarul este undeva la mijloc, ca de obicei.
    • +3 (7 voturi)    
      oroare de logica (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 18:34)

      Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      Profesorii nu au fost implicati in mizeria asta, cel putin nu la inceput. Un sofer si un primar. Care da, trebuie sa stea in genunchi in fata celor pentru care lucreaza ca servitori publici.
      Iar adevarul la mijloc e o eroare de logica foarte populara: daca eu zic ca tu esti mort si tu zici ca esti viu, inseamna ca esti zombie.
    • 0 (0 voturi)    
      de ce sa acceptam? (Joi, 14 noiembrie 2019, 15:52)

      1980 [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      Hai sa fim seriosi, ca niciodata nu iese fum fara foc...
      Este lipsa de educatie! si m.am convins ca unii asa raman pe viata
  • -5 (35 voturi)    
    Goțiu ăsta ar trebui trimis în Ferentari (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 16:57)

    prec [utilizator]

    cîteva luni. Și mai apoi să ne povestească el cum și ce este revoltător.
    • +11 (17 voturi)    
      Eu stau in Ferentari de 25 de ani si e OK (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 17:34)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Daca o fata de 13 ani rupe usa unui microbuz, atunci la 20 de ani va rupe orice usa ! E chiar asa de fortoasa ?!

      Microbuzul ala, cu sofer cu tot si cu combustibilul aferent este platit din BANI PUBLICI, in care intra si banii parintilor fetei...

      Daca nu i se permite accesul in vehicul, inseamna ca parintii ar avea dreptul sa li se scada ceva impozite, pentru ca al lor copil nu beneficiaza de serviciile platite din banii lor.
      • +8 (8 voturi)    
        ... (Joi, 14 noiembrie 2019, 9:28)

        dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        dacă fata a produs pagube faci plîngere penală și o pui să plătească prejudiciul, nu te apuci să inventezi interdicții!
    • -1 (5 voturi)    
      ??? (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 21:53)

      iuflo [utilizator] i-a raspuns lui prec

      cum se vrea educatie in romania fara exigenta?? toti au numai drepturi, obligatii nimeni........profesorul e injosit de parinti care de multe ori fac legea intra in scoli fara acord impun si cer .....la noi psd-ul prin abramburica si ceilalti agramati au distrus notiunea de educatie.. ce cauta copilul cu telefonul in scoala ce cauta parintele in scoala??? in tari civilizate ca germania anglia spania italia parintele merge la scoala daca e solicitat expres copii nu au telefoane la cursuri ... de asta adevaratii profesori si pedagogi au "lasat" acest model de educatie pentru alte meserii iar in scoala profeseaza suplinitori cu studii la ff si fara specializare in domeniu
  • +4 (20 voturi)    
    PNL = PSD = aceiasi mizerie (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 17:01)

    placintacubranza [utilizator]

    In caz ca va intrebati: este un primar PNL, judetul Ilfov fiind condus de PNL din vremuri imemoriale.

    E acolo o mafie la fel ca la PSD, nu misca nimic fara aprobare de la primar. La referendumul din mai un primar PNL isi nota lista celor care nu au votat, amenintand cu "las' ca vad ei!".
    • +6 (8 voturi)    
      Aiurea! (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 18:07)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui placintacubranza

      Este o aberatie, comportamentul primarului este unul tipic de PEDESERIST!
  • -8 (14 voturi)    
    nu i-a ingradit dreptul la educatie (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 17:45)

    noi2013 [utilizator]

    ci nu a fost lasata in autobuz.... daca nu stii sa te comporti, nu ai ce cauta....totusi traim intr-o societate si trebuie sa ne supunem unor norme.
  • -2 (4 voturi)    
    astia se plictisesc (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 18:42)

    Mariamoto [utilizator]

    atata tam tam pe acest subiect:soferul, primarul, diriginta... incredibil!
  • +4 (10 voturi)    
    Atunci cand isi cumpara primarul (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 22:55)

    kokos [utilizator]

    microbuz din banii lui , atunci poate sa interzica accesul unui copil in microbuz. Asa , in cazul asta parintii pot sa-i faca o plangere penala pt. abuz in serviciu
  • +7 (7 voturi)    
    Inadmisibil (Joi, 14 noiembrie 2019, 9:48)

    Luk [utilizator]

    Primarul si soferul sunt niste tampiti, dar Inspectoratul n-are chiar nicio scuza. Aia trebuie dati afara de azi.
  • 0 (0 voturi)    
    Cazul elevei de 13 ani (Vineri, 15 noiembrie 2019, 12:12)

    Hecantonchir [utilizator]

    Orice ar fi nu mi se pare corect sa nu-i dea voie sa mearga cu microbuzul scolar unui copil de 13 ani.
    Rog pe aceasta cale a se revenii asupra deciziei si de iertare a elevei.