​SONDAJ Elevii cu medii sub 5 la admitere - trimiși la școlile profesionale. E OK?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 6 septembrie 2019, 12:29 Actualitate | Educatie


Sondaj scoli profesionale
Foto: Hotnews
O măsură publicată în Monitorul Oficial îi trimite la școlile profesionale pe elevii din clasa a VIII-a care nu reușesc să obțină o medie de minim 5 la admiterea în liceu. Situația a stârnit dezbateri între profesori, elevi și părinți. Crezi că este ok această măsură?

  • Participă la sondajul HotNews.ro





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2259 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Este evaluare nationala....? (Vineri, 6 septembrie 2019, 12:40)

    newlook [utilizator]

    Este evaluare nationala? Si la Sf Sava si la liceul din Vascauti sunt aceleasi subiecte? In functie de raspuns, masura e corecta sau nu.
    • +3 (3 voturi)    
      Da, sunt aceleasi subiecte (Vineri, 6 septembrie 2019, 13:56)

      adb [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Dar de ce conteaza asta?
      Ala de la un liceu bun poate ia 10, cel de la un liceu poate ia 5.
      Subiectele pentru nota 5 sunt de obicei banale si oriunde faci scoala ar trebui sa le stii macar pe alea.

      Sau vrei ca aluia de la liceu bun sa i se dea subiecte de olimpiada si pe celalalt sa il intrebe cat fac 1+1?
      • +3 (3 voturi)    
        Exact (Vineri, 6 septembrie 2019, 15:38)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui adb

        Exact asta e punctul meu: aceleasi subiecte, aceiasi grila de evaluare; atunci e corect. Undeva trebuie sa se traga o bara. Daca ea e 5, asa sa fie. Putea fi 2 sau 9, e lipsit de importanta.
        Resursele statului (oricarui stat) nu sunt nelimitate; ele trebuie directionate cat mai pragmatic. E inutil sa bagi bani in cineva sa invete Voltaire daca el in 8 ani nu a invatat sa citeasca in limba natala. Mai bine il inveti sa tina o cheie in mana; mecanicii auto au (inca) viitor.

        PS:Esti putin agresiv...Nu inteleg de ce.
        • +1 (1 vot)    
          Ai dreptate (Vineri, 6 septembrie 2019, 16:27)

          adb [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Am inteles gresit ceea ce ai vrut sa transmiti inital si am crezut ca esti impotriva unui examen unic, ceea ce pentru mine nu prea avea logica.
          Acum am inteles si sunt de acord cu tine.
          Scuze; greseala mea.
  • +3 (3 voturi)    
    Mai bine repeta pana la 18 ani. (Vineri, 6 septembrie 2019, 12:52)

    asavreau [utilizator]

    Si raman slab scolarizati.Daca invata sa scrie,sa citeasca si sa socoteasca-socoteli simple,raman asa.Pot efectua munci necalificate-gunoier,manipulant,hamal,lucrator agricol,etc.Nu-i nevoie sa cheltui sa califici un om care nu va invata niciodata.De banii astia,mai bine,celor care fac scoli profesionale,sa li se dea la sfarsitul cursurilor cate o trusa de scule in meseria in care sau calificat.
  • +9 (9 voturi)    
    Examen? (Vineri, 6 septembrie 2019, 14:04)

    Geo.B [utilizator]

    Daca s-ar fi dat examen de admitere la liceu, asa cum se facea acum douazeci-treizeci de ani, elevii acestia nici nu si-ar fi pus problema sa candideze acolo, ar fi stiut ei singuri, si ei si parintii lor, cam care le sunt puterile si cam unde le este locul.
    • 0 (0 voturi)    
      Examen (Vineri, 6 septembrie 2019, 23:16)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Geo.B

      Adevaratul motiv pentru care ne tot prefacem ca nu vedem lucrurile evidente, este faptul ca elevii s-au imputinat si sunt multe licee care ar ramane fara justificarea normelor daca n-ar primi si elevi cu note sub 5.
      • 0 (0 voturi)    
        logica (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 1:11)

        Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

        Pai si care e logica? Acum se propune ca ei sa mearga direct la scoli profesionale, indiferent de numarul celor care vor fi la liceu... Cei mai nemultumiti sunt elevii si parintii, din cate am vazut eu.