Secțiune susținută de MedLife

Dezastru la matematică la simularea Evaluării Naționale 2019: peste jumătate dintre elevii din clasele a VII-a și a VIII-a nu au obținut nota 5

de Andreea Ofiteru     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 martie 2019, 11:53 Actualitate | Educatie


Elevi
Foto: Facebook/ Ministerul Educatiei Nationale-Romania
Rezultate simulare Evaluare națională 2019. Puțin peste jumătate de elevii din clasele a VII-a și a VIII-a au obținut note de trecere la simularea evaluării naționale 2019, potrivit rezultatelor publicate de Ministerul Educației, sâmbătă. Cât privește disciplinele, rezultate slabe au fost la matematică atât în cazul elevilor de clasa a VIII-a, cât și pentru cei de clasa a VII-a. Peste jumătate dintre aceștia nu au obținut note peste 5, potrivit rezultatelor la simularea Evaluării Naționale, prezentate de Ministerul Educației.

Medii mai mari sau egale cu 5:
  • clasa a VIII-a - 53,1%
  • clasa a VII-a - 52,4%
Medii de 10:
  • clasa a VIII-a - 28
  • clasa a VII-a - 12
Note mai mari sau egale cu 5 la română:
  • clasa a VIII-a - 69,1%
  • clasa a VII-a - 64,2%
Note mai mari sau egale cu 5 la matematică:
  • clasa a VIII-a - 39,4%
  • clasa a VII-a - 42,8%

Rezultate detaliate la simulare Evaluare Națională 2019

La clasa a VIII-a 53,1% dintre elevii prezenți la toate probele au obţinut medii mai mari sau egale cu 5. Astfel, 87.225 de elevi au obţinut medii mai mari sau egale cu 5, ceea ce reprezintă 53,1% dintre elevii prezenți la toate probele (164.264), procent net superior celui înregistrat anul trecut (47%).

În privința mediilor, se înregistrează următoarea situaţie statistică: 23.176 de medii între 5 şi 5,99, 22.366 de medii între 6 şi 6,99, 19.734 de medii între 7 şi 7,99, 15.330 de medii între 8 şi 8,99, 6.591 de medii între 9 şi 9,99, respectiv 28 de medii 10.

Pe disciplinele de examen, procentul notelor mai mari sau egale cu 5 a fost de 69,1% (63,1% în 2018) la Limba şi literatura română, respectiv de 39,4% (33,1% în 2018) la Matematică. La proba de Limba şi literatura maternă, 85,9% (82,6% în 2018) din elevii prezenți au primit note peste 5.

La clasa a VIII-a au fost eliminați 16 elevi pentru tentativă de fraudă.

Ratele de prezență pe discipline au fost următoarele: 94,95% (166.590 de elevi dintr-un total de 175.463 de elevi de clasa a VIII-a) la Limba și literatura română, 93,55% (9.797 de elevi dintr-un total de 10.473 de elevi eligibili) la Limba și literatura maternă și 94,31% (165.477 de elevi) la Matematică.

La clasa a VII-a, rata mediilor mai mari sau egale cu 5 este de 52,4% (88.117 elevi din 168.108 elevi prezenți la toate probele).

În privința mediilor 29.039 de medii au fost între 5 şi 5,99, 26.276 de medii între 6 şi 6,99, 19.352 de medii între 7 şi 7,99, 10.586 de medii între 8 şi 8,99, 2.852 de medii între 9 şi 9,99, respectiv 12 medii 10.

Pe discipline, procentul notelor mai mari sau egale cu 5 a fost de 64,2% la Limba şi literatura română, 42,8% la Matematică și 76% la Limba şi literatura maternă. Rata de participare în ansamblu a fost, în medie, de 93,6 %. 15 elevi au fost eliminați din cauza unor tentative de fraudă

Rezultatele la simulare Evaluare Națională 2019 pentru clasele a VII-a și a VIII-a. Doar 39,4% dintre elevii de clasa a VIII-a au luat note peste 5 la Matematică


MedLife susține informarea și educarea ca sursă principală de dezvoltare a unei minți sănătoase. De aceea, recomandăm informarea continuă cu ajutorul articolelor din secțiunea Educație!


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















12635 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Ce le mai trebuie matematica? (Sâmbătă, 23 martie 2019, 12:23)

    Intermezzo [utilizator]

    Ca sa butonezi un WhatsApp nu trebuie sa stii formula lui Moivre. Unii zic ca nici tabla inmultirii. Tinara generatie e receptiva la ambele sugestii, nu stie nici una, nici alta.
    • +12 (12 voturi)    
      Pentru unii e dezastru, pentru altii nu (Sâmbătă, 23 martie 2019, 14:12)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Eu zic ca nu e niciun dezastru. Este fix ceea ce isi doreste PSD si este rodul muncii din greu a Ekaterinei Abramburovicy,

      Cel mai mare dusman al ciumatilor comunisti este un popor care gandeste. Ei nu vor interzice in veci tabeletele sau telefoanele sau facebook sau whatsapp, pentru ca ajuta la zombificarea pe care nu o pot reusi prin temebliziunile partizane.

      Se intreaba parintii ce se intampla cu aceste rezultate si de ce?

      Oare scolile ale caror tavan pica in capul copilasilor? Manualele intarziate an de an, manualele cu greseli, profesori si invatatori ramasi in urma cu materia si tehnicile de predare moderne, directori si rectori pusi pe pile... oare nu "datorita" PSD-ului sunt acestea?

      Si cum a ajuns PSD la putere? Hmmm... nu stiu, da' noroc ca am desteptofon si goagal sa imi raspunda la aceasta intrebare dificila.
  • +9 (9 voturi)    
    Carne (Sâmbătă, 23 martie 2019, 12:46)

    Coco_papagal [utilizator]

    de tun pt psd
  • +9 (9 voturi)    
    ca urmare (Sâmbătă, 23 martie 2019, 12:50)

    nahir [utilizator]

    a dezastrului la teste, la examenul real se vor da probleme de genul ”1+1=2 sau 3?”, răspunsul fiind DA notat pentru rezultatul 2 și NU pentru 3.
    Doar nu o să ne facem de râs în restul Europei, nu?
  • +9 (9 voturi)    
    pai nu zicea dna ca vrea sa desfiinteze examenul (Sâmbătă, 23 martie 2019, 13:41)

    AliKimiku [utilizator]

    de capacitate?
    In plus admir tembelismul cronic al ipochimenei. Dupa mintea ei luminata, problema nu e in clasa, nu e in programa, e in orele "remediale"
    Ai zice ca cucoana s-a nascut ieri si nu e cea care a macelarit invatamantul in mod repetat in ultimii 30 de ani.
  • +8 (8 voturi)    
    Stiinta la privat! (Sâmbătă, 23 martie 2019, 13:56)

    ber [utilizator]

    Subiectele au fost usoare! Dar ... la ce sa te astepti cand in cele mai multe scoli cancelaria este dominata de absolventi ai universitatilor Spiru Haret, Bioterra, Ecologica, si alte asemenea incropeli private. Stiinta nu este o jucarie la cheremul banilor si impostorilor.
  • +3 (3 voturi)    
    Nimic surprinzător pana aici (Sâmbătă, 23 martie 2019, 14:34)

    quietguy58 [utilizator]

    Nimic surprinzător pana aici, multi dintre ei vor deveni profesionisti la "scoala vietii".
  • -3 (11 voturi)    
    Undeva în America. (Sâmbătă, 23 martie 2019, 14:49)

    unins [utilizator]

    Întâmplare reala: inginer roman, într-o echipa multinationala, la o bere după program. Se discuta pe marginea unor probleme tehnice intampinate la proiectul la care se lucrează. La un moment dat, trebuie să se extraga rădăcina patrata, dar cel care vorbește se scuza ca nu are calculatorul la el. Romanul cere un creion și hârtie și rezolva radicalul spre mirarea celor prezenti. Acum intrebarea: oare era romanul mai pregătit profesional decât ceilalți? Eu cred ca nu.
    • +8 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 23 martie 2019, 15:10)

      [anonim] i-a raspuns lui unins

    • +1 (3 voturi)    
      din păcate (Sâmbătă, 23 martie 2019, 16:23)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui unins

      cu o floare nu se face primăvară.
      Și în cazul de față excepția confirmă regula.
      Problema este că degeaba unul știe să extragă radical în timp ce 100 habar nu au. Ăia 100 de care zic, sunt cei care au demonstart prin testul dat că e dezastru în învățământ.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu era mai pregatit (Sâmbătă, 23 martie 2019, 17:36)

      John_english [utilizator] i-a raspuns lui unins

      In US si Canada la examene li se da studentilor o foaie cu formule si calculatoarele ne-programabile sunt permise.

      Profesorii spun asa. In viata reala aveti acces la carti sau internet. Pe noi ne intereseaza cum rezolvati problema nu sa memorati formulele.
  • +4 (4 voturi)    
    asumati-va, demisia. (Sâmbătă, 23 martie 2019, 14:49)

    Coco Whistle [utilizator]

    numai cu oameni noi, cu pasiune ptr meserie se mai face ceva in romania, altfel acest psd/alde/pnl ne-au transformat pe toti in asistati si nepasatori. iesiti din zona de confort.
  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 23 martie 2019, 15:11)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    garbage in, garbage out... (Sâmbătă, 23 martie 2019, 16:46)

    demaGOGU [utilizator]

    ...conteaza enorm materialul uman care intra in sistem, y compris calitatea parintilor.

    nu va lasati manipulati de aparente.
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 23 martie 2019, 21:08)

      [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

  • +1 (1 vot)    
    Viitorul PSD (Sâmbătă, 23 martie 2019, 18:37)

    fdaniel [utilizator]

    Viitorul PSD este asigurat!
    Nu-l paște nici un pericol pentru că și-a asigurat continuitatea electoratului pentru deceniile următoare...
  • 0 (4 voturi)    
    Examene in functie de aptitudini (Sâmbătă, 23 martie 2019, 20:36)

    bran [utilizator]

    De ce nu se da examen si la biologie, chimie fizica , limbi straine . Parca se spunea odata ca se vor da evaluari in genul testelor Pisa . Orice copil este important pentru societate , unii au talent la biologie altii la chimie , unii la fizica altii la sport . De ce nu se modeleaza liceul pe aptitutudinile elevilor . Consider ca sunt elevi care in viata devin buni meseriasi . Este trist ca nu mai sunt scolile profesionale de meserii ! In schimb este inflatie de universitati ! Pe altii nu-i intereseaza cartea de ce-i obligam sa faca liceul ? Nu era mai buna o scoala profesioanala ?
  • 0 (2 voturi)    
    Nu trebuie nici un examen (Duminică, 24 martie 2019, 1:19)

    John_english [utilizator]

    in vest s-au scos de mult.

    Copiilor le trebuie dezvoltate abilitatile si nimic mai mult.

    Beleaua e ca mai trebuie reformata legislatia muncii din temelii sa se poata aplica ceva.