Secțiune susținută de MedLife

Andronescu: Rezultatele de la simularea Evaluării Naționale 2019, un semnal de alarmă / „Rugăciunea” ministrului pentru profesorii de matematică

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 martie 2019, 8:48 Actualitate | Educatie


Ecaterina Andronescu
Foto: Hotnews
Ministrul Educației, Ecaterina Andronescu, spune că rezultatele la simularea Evaluării Naționale 2019 reprezintă un „semnal de alarmă”, puțin peste jumătate dintre elevi obținând note de peste 5.

„Nu aş putea să spun că sunt mulţumitoare rezultatele, dacă acestea ar fi fost rezultatele de examen la evaluare clasa a VIII-a, au promovat 52%. Mi se pare că e nemulţumitor, au promovat adică au luat note mai mari de 5. Rezultatele de la evaluarea de la a VIII-a au fost teribil de nemulţumitoare, e un semnal de alarmă pe care nu vreau să-l țin ascuns, ci să vorbim public ca să remediem lacunele”, a spus Andronescu, la Digi 24.

Ministrul a spus că și în cazul elevilor de clasa a VII-a rezultatele la simularea aevaluării 2019 sunt nemulțumitoare, chiar dacă 60% au luat peste 5, notele fiind, de fapt, între 5 și 7.

„Acesta e al doilea motiv de nemulţumire, sunt note mici”, a spus Andronescu.

Potrivit acesteia, rezultatele la au fost mai bune la română, decât la matematică, unde doar 36% dintre elevi au luat note peste 5 la simularea evaluării naționale 2019.

„Strigătul meu e o rugăciune către profesorii de matematică, să încerce prin cursurile remediale completeze lacunele elevilor”, a spus ministrul.

Andronescu a precizat că cele mai bune rezultate la simularea evaluării naționale 2019 au fost în București.

La București, sinteza Inspectoratului Școlar al Municipiului București, remisă Hotnews.ro, arată că la limba română 82,47% dintre elevii de clasa a VIII-a au obținut medii peste 5, în timp ce 79,28% dintre elevii de clasa a VII-a au luat note peste 5. La matematică, 58,87% dintre elevii de clasa a VIII-a au obținut note peste 5, iar 60,78% dintre elevii de clasa a VII-a au luat cel puțin nota 5.

În privința notelor de 10, la limba română au fost 3 la clasa a VII-a și 12 la clasa a VIII. La matematică, 103 lucrări au fot notate cu 10 la clasa a VII-a și 135 la clasa a VII-a.

CITEȘTE ȘI: Rezultatele la simulare Evaluare Națională 2019 pentru clasele a VII-a și a VIII-a

MedLife susține informarea și educarea ca sursă principală de dezvoltare a unei minți sănătoase. De aceea, recomandăm informarea continuă cu ajutorul articolelor din secțiunea Educație!


Citeste mai multe despre   









Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










15836 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Bai, sunteti langa??? (Sâmbătă, 23 martie 2019, 9:01)

    moka [utilizator]

    Fir-ar matematica naibii.
    Bine ca vrem sa-i facem toba de mate dar nu stiu sa-si lege sireturile.
    Invatati-i frate cultura civica, gandire critica, sa nu taca din gura la abuzuri, cursuri de buna purtare si common sense, cum se merge pe strada, etc
    Ce-o sa faca cu atata matematica? O sa devina votanti?
    • +7 (11 voturi)    
      matematica=gandire, logica, intuitie, imaginatie (Sâmbătă, 23 martie 2019, 10:17)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Matematica nu se face numai de dragul matematicii ci pentru ca aceasta materie dezvolta gandirea, intuitia, imaginatia, logica. Iar acestea sunt necesare peste tot, in orice discutie despre orice subiect ai nevoie sagandesti logic, sa faci anumite deductii. Nu degeaba cei care sunt buni la matematica sunt buni si in alte discipline.
      • 0 (4 voturi)    
        Daaaaa dom’le, de acord (Sâmbătă, 23 martie 2019, 10:35)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

        Dar daca cineva vrea sa-si dezvolte astfel de abilitati prin matematica, n-are decat s-o faca. Nu inseamna ca este obligatoriu pentrubtoata lumea. Poate altii au altfel de talente. Nu le poate fi barata dezvoltarea viitoare fiindca nu le place matematica.
        N-are nimeni ceva explicit impotriva matematicii.
        Problema se pune, cata matematica ne trebuie cu adevarat la modul obligatoriu pentru toata lumea.
        Dar daca ne uitam la trend si stiind ca s-a facut din ce in ce mai multa matematica si la varste din ce in ce mai fragede si vedem rezultatele din societate, ma indoiesc ca este calea corecta si ca asta vrem cu adevarat de la copiii nostri
        • +1 (1 vot)    
          Precizare (Sâmbătă, 23 martie 2019, 14:59)

          T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui moka

          Chiar si in muzica, arte plastice si politica ai nevoie de imaginatie, deductie si intuitie.
          In plus, cum bine a remarcat cineva intr-una lt comentariu, nu e vorba de subiecte de cine stie ce concurs pretentios de matematica ci de baza, nimic mai mult.
          In definitiv, si cei carora le plac stiintele gen matematica, fizica, chimie, informatica pot spune ca nu au nevoie de istorie, geografie, biologie etc.
          Ceea ce propune scoala este un minim de cunostinte necesare unui tanar pentru a-si da seama ce anume vrea sa faca mai departe.
          Iar subiectele de la matematica nu erau grele, doar ca anumite exrecitii nu erau mura in gura. Repet:ANUMITE execrcitii. Cine nu a fost capabil sa ia nota de trecere inseamna ca nu a invatat cum trebuie, poate chiar are mari probleme de invatare. Si pentru chestia asta nu exista leac: copiii, oamenii in general, nu sunt identiic, fiecare are nivelul sau de inteligenta.
          • 0 (2 voturi)    
            Pai da sansa elevilor (Sâmbătă, 23 martie 2019, 17:15)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

            sa aleaga ce fel de matematica le trebuie. Pt artisti modulul Basic, pt ceoi care vor sa ajunga ingineri, modulul Avansat, ca asa e la altii.
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Duminică, 24 martie 2019, 14:49)

              T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

              Le trebuie matematica de baza, adica ceea ce se face in clasele I-VIII.
          • 0 (0 voturi)    
            Critici copiii (Duminică, 24 martie 2019, 21:11)

            John_english [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

            dar profesorii n-au nici o vina?

            In tarile avansate profesorilor li se arata usa si nu mai au ce cauta in invatamant daca 2-3 ani la rand copiii obtin calificative de "5".
            ---------

            Poveste reala de la Facultatea de Matematica din Bucuresti. Un profesor intra in clasa dar nu toti studentii il observa si nu "se ridica in piciore". Omul incepe sa urle la studenti si le spune sa "ramana in picioare pana la sfarsitul cursului ca n-au fost politicosi". Sa iti mai spun povestea cu profesorul ce venea beat la cursuri si corecta lucrarile la Ciresica?

            Te asigur ca in cazul in care se intampla in una din tarile avansate acei profesori zburau din facultate a doua zi.
      • +3 (3 voturi)    
        Absolut de acord (Sâmbătă, 23 martie 2019, 10:46)

        D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

        Matematica te invata sa gandesti, inclusiv a fi critic in a accepta tot ce se ofera pe tava de catre diversi formatori de opinie mai mult sau mai putin onesti.. Nu spune nimeni ca matematica trebuie sa substituie cursurile de cultura generala sau civica, toate acestea pot constitui un program perfect de invatamant.

        In plus, nu vorbim despre olimpiade, ori rocket science. E vorba despre o testare a unui nivel minim al abilitatilor gandirii logice. Testele care se dau acum ar fi fost considerate mult prea simple acum 30 de ani, cand, probabil, se cam exagera cu pretentiile.

        Orice sistem modern de invatamant include matematica drept subiect obligatoriu al unor testari majore. Chiar daca e vorba despre un nivel adaptat directiei de studiu, matematica nu lipseste.

        Ca un ultim argument din partea mea, fara matematica nu ar exista progres in tehnologie, medicina, economie, protectia eficienta a mediului (ca sa numesc doar cateva exemple).
      • +1 (1 vot)    
        Lumea functioneaza altfel (Sâmbătă, 23 martie 2019, 10:53)

        John_english [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

        ...de asta cand romanii nostri ajung in alte tari raman debusolati si nu pot sa deschida gura.
        • 0 (0 voturi)    
          ..... (Duminică, 24 martie 2019, 14:46)

          T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui John_english

          Nu aia care fac matematica. Sunt pline universitatile straine de romani care fac matematica, fizica, chimie.....exact cei care au invatat matematica atunci cand trebuia. Cei care nu stiu sa deschida gura sunt ...ceilalti.
          • 0 (0 voturi)    
            Hai sa o luam altfel (Duminică, 24 martie 2019, 20:55)

            John_english [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

            Daca elevii nu reusesc sa ia macar un 5 nu-s cumva profesorii sau sistemul de vina?

            Chestia asta s-a analizat vreodata?

            Inca o treaba.

            5-ul e o chestie abstracta atata vreme cat nu cunoastem dificultatea subiectelor. Exista vreo clasificare in acest sens in invatamantul romanesc. Eu zic ca nu.
            • 0 (0 voturi)    
              Examene (Vineri, 12 aprilie 2019, 9:33)

              Diana Balasa [anonim] i-a raspuns lui John_english

              Dar părintii si elevul trebuie să se implice in realizarea viitorului său? Pe multi nu-i interesează in momentul cînd se dau examenele, faptul ca merg nepregatiți. Părinții se mai si laudă in fata copilului: ,, Nici mie nu mi-a plăcut matematica” Ce asteptări sa ai de la astfel de copii și părinți? Copii nu doresc sa invete, e mult mai usor sa treaca timpul stând pe Net , unde nu trebuie sa gândeasca, insa matematica e altceva , inseamnă efort de gândire.
              Cu toate acestea e mai usor sa tii un stilou in mână decât o lopată, mătură, mistrie, etc. Câti conștientizează?
    • +2 (2 voturi)    
      mate (Sâmbătă, 23 martie 2019, 10:38)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Aia buni la mate in general nu voteaza PSD+ALDE !
      • +1 (1 vot)    
        N-am o statistica in sensul asta (Sâmbătă, 23 martie 2019, 11:42)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

        Dar cei cu altfel de abilitati gen gandire critica, inteligenta emotionala, etc. cu siguranta nu voteaza asa ceva. De aia ministerul nu vrea introducerea altor discipline in afraa celor clasice pe care marseaza din plin. Si vedem rezultatul
    • +1 (1 vot)    
      sa ne mai gandim (Sâmbătă, 23 martie 2019, 11:15)

      gogo1 [utilizator] i-a raspuns lui moka

      e vorba de matematica elementara, clasa 7-8, nu olimpici, nu multinationale, nu inginerie NASA.
    • -1 (1 vot)    
      Total gresit (Sâmbătă, 23 martie 2019, 13:18)

      256 [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Legatul sireturilor, gandire critica, reactie la abuzuri, buna purtare si common sense, mersul pe strada se invata ACASA!! Toate acestea ACASA se invata! ACASA !!! La scoala copilul invata: romana, matematica, istorie, geografie, etc.
      • 0 (0 voturi)    
        ride ciob (Sâmbătă, 23 martie 2019, 14:49)

        NoFive [utilizator] i-a raspuns lui 256

        Dta unde ai invatat ca inainte de etc. se pune virgula? La scoala sau ACASA?
    • +1 (1 vot)    
      :) (Sâmbătă, 23 martie 2019, 14:30)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui moka

      O matematica bine invatata (un 8-9 cinstit) plus fizica si/sau informatica, in Romania zilelor noastre asigura cel putin 1000 de euro de luna pentru un absolvent de facultate cu un an experienta.

      Dupa 1-2 ani experienta intr-o firma serioasa vei avea o gandire destul de critica.
    • 0 (0 voturi)    
      Prietene, "common sense" (Sâmbătă, 23 martie 2019, 18:01)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Prietene, daca tot vorbim despre "common sense" (bun simt mental), hai sa citim intai articolul si sa comentam dupa aceea. In articol e vorba despre matematica pana in clasa a 8-a, inclusiv, nu despre ce vorbesti matale. N-ai ce "common sense", "gandire critica" si ce mai vrei matale sa dezvolti, daca nu ai bazele. Iar eu cred ca in aceste baze intra si matematica de pana in clasa a 9-a.
  • +9 (9 voturi)    
    moralista (Sâmbătă, 23 martie 2019, 9:05)

    NoFive [utilizator]

    Ei, rugaciune, rugaminte... tot aia. Cuvintele, sensul lor, mesajul, nuantele, semantica limbii materne, exprimarea corecta, astea nu au niciun inteles pentru cei din guvernul Dancila. Pe ei cine ii evalueaza? Majoritatea nu ar obtine 5.
  • +7 (7 voturi)    
    Yup (Sâmbătă, 23 martie 2019, 9:24)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dacă și groparul învățământului românesc s-a alarmat e lată! Bolșevica a distrus tot ce era de distrus împreună cu Ciuma Rosie din care face parte si acum se miră ca o propagandistă pcr ce este.
  • +6 (6 voturi)    
    Numai buni de profesionale si de pupat moaste (Sâmbătă, 23 martie 2019, 9:51)

    Plagarus [utilizator]

    Abramburica o sicofanta rosie,pe care numai Dumnezeu si partidul stiu de ce-i ministru cu repetitie.
  • +2 (2 voturi)    
    simulare (Sâmbătă, 23 martie 2019, 9:53)

    anonimicus [utilizator]

    "Andronescu a precizat că cele mai bune rezultate la simularea evaluării naționale 2019 au fost în București"

    În București? Sigur nu în Iași?
    Întreb pentru un prieten olimpic ...
  • +4 (4 voturi)    
    angajator (Sâmbătă, 23 martie 2019, 10:08)

    Paul_ [utilizator]

    O problema la matematica este cantitatea de informatie vs numarul de ore. Daca elevii nu se pregatesc serios acasa nu au cum sa faca fata. Asta presupune incurajare din partea familiei.

    O solutie este cresterea numarului de ore (si scaderea de la alte obiecte (sic!) ).

    De asemenea nu inteleg de ce scolile generale nu folosesc orele optionale pentru ore de pregatire de matematica.

    O alta problema care cred ca trebuie sa o aiba in vedere d. Andronescu este ca scolile ca angajatori concureaza pentru talente cu multinationalele.

    De ce ar alege un absolvent bun de matematica-informatica sa urmeze facultatea de matematica in conditiile in care stie ca in viata lui nu va avea salariul (dupa primul an de la angajare) a unui coleg care alege sa fie programator?
    • +1 (5 voturi)    
      Sa-ti spun un secret (Sâmbătă, 23 martie 2019, 10:40)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      Multinationalele n-au nevoie decat de 1% din angajati sa fie olimpici (eventual la matematica) si doar pentru posturi ce necesita un grad inalt de calificare.
      • -2 (2 voturi)    
        Asa e (Sâmbătă, 23 martie 2019, 10:49)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui moka

        Si cu atât mai putin de angajati care stiu lb rom. Agramati si aliterati, inculti, asat e nevoie. Ca scârnaviile care populeaza Guverul Hotiei Nationale. Numai buni...
      • +3 (3 voturi)    
        secret la secret (Sâmbătă, 23 martie 2019, 11:17)

        Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui moka

        E clar ca ... esti membru PSD. Mutlinationalele (mai putin cele care se ocupa de curatenie) au nevoie de oameni foarte calificati. ITul si inalta tehnologie nu se fac cu analfabeti.
      • 0 (0 voturi)    
        ??? (Sâmbătă, 23 martie 2019, 14:26)

        Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui moka

        Daca este asa, atunci de ce este concurenta mai mare la Informatica sau AC decat la Facultatea de Matematica?

        De ce nici o facultate de Matematica din tara nu are curaj sa dea examen de admitere pe cand toate facultatile de AC si de Informatica dau?

        Nu va puteti inchipui cum isi "fura" intre ele multinationalele oamenii competenti. Comparati asta cu perspectiva de a preda matematica intr-un sat in care trebuie sa faci naveta si scoala nu este incalzita.
        • +1 (1 vot)    
          .... (Sâmbătă, 23 martie 2019, 15:04)

          T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

          Te inseli: multe facultati de matematica dau examen de admitere.
          Nu sunt candidati cum erau pe vremuri (cam ca la medicina inainte de '90) si pentru ca in ziua de azi nu mai e nici o chestie sa fi profesor de matematica: cei mai buni se gandesc la studii post universitare, dar marea parte care termina matematica nu are alta posibilitate decat aceea de a profesa in invatamntul preuniversitar. In plus matematica nu e o facultate usoara, deci tanarul is zice: la ce bun sa ma chinui atatia ani si sa ajung un profesor oarecare cine stie unde cand pot sa fac informatica si sa am mai multe alegeri.
          Numai cei cu adevarat pasionati aleg matematica in ziua de azi.
        • +1 (1 vot)    
          La Universitatea (Sâmbătă, 23 martie 2019, 16:05)

          Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

          din Bucuresti se da examen la Facultatea de Matematica. Si este concurenta!
          • 0 (0 voturi)    
            :) (Sâmbătă, 23 martie 2019, 19:08)

            Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui Mihail4321

            Se da pentru ca se chiama Facultatea de Matematica si Informatica .

            In Iasi Facultatea de Informatica da, pentru ca are cere iar cea de Matematica nu da.
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Duminică, 24 martie 2019, 14:48)

              T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

              Se "chiama" ?
  • +5 (5 voturi)    
    Putin peste jumatate au luat note peste 5? (Sâmbătă, 23 martie 2019, 10:10)

    Klaus_ [utilizator]

    Putin peste jumatate au luat note peste 5? Ok, ceilalti o sa aiba sanse sa ajunga ministrii in guvernele PSD. Cei mai analfabeti pot chiar aspira la fotoliul ministrului invatamantului. Sa spuna “rugaciuni” in loc de “rugaminti” ca Ecaterina Androneascu, sa spuna “manualele scolare ESTE un subiect...” ca Valentin Popa zis “paMBlica”:) sau dea adevarate recitaluri de dezacorduri hilare ca Liviu Pop, cel ce s-a operat la “genunche”. Cum draq ii gaseste sa-i puna la invatamant chiar pe cei mai tãlâmbi dintre PSD-isti? Oare ii trage la sorti? :)
    • +1 (1 vot)    
      Cercul de inchide (Sâmbătă, 23 martie 2019, 11:03)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      O taraba universitara cum e cea din Iasu care alege rector o nulitate carierista ca T. Toader are profesori la fel de jalnici ca si alesul lor si produce diplome pentru absolventi cu o pregatire mediocra pe masura profesorilor lor. Acesti absolventi ajung in scoli si produc elevi la fel de slab pregatiti ca si ei. Care absolventi vor deveni studenti la aceeasi universitate cu profesori medoocri si carieristi ca si cei de la taraba universitara sin Iasi - seci care voteaza o nulitate (ex securist si propagandist pcr) ca Toader. Cercul s-a inchis si nultatile au invadat scolile si unversitatile in ultimii ani, multumita inteleptei conduceri a Andrneaskai si gastii ei de poliruci
  • +3 (3 voturi)    
    Fir-ar romana voastra . . . (Sâmbătă, 23 martie 2019, 10:59)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . .de ras! Rugaciunea nu este totuna cu rugamintea, domna ministru al invatamantului! Ce nota credeti ca ati fi luat daca ati fi participat la simularea nationala?
  • +2 (2 voturi)    
    Dinozaur comunist (Sâmbătă, 23 martie 2019, 11:00)

    John_english [utilizator]

    ...cu repetitie.

    Androneasco, te-ai lipit de scaunul ala? Vremea ta a trecut. Lasa-i pe cei tineri sa-si decida viitorul.
  • +1 (1 vot)    
    doua treimi repetenti (Sâmbătă, 23 martie 2019, 11:13)

    gogo1 [utilizator]

    daca doua treimi din copiii tarii nu au luat la mate nici 5 se cheama ca sunt repetenti? totusi nu ar trebui sa repete anul?
  • +5 (5 voturi)    
    Efectul razelor de luna asupra galisilor de guma (Sâmbătă, 23 martie 2019, 11:21)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Cursuri remediale?
    Rugăciuni catre profesorii de mathe?
    Clar ca nu vor produce efecte.
    Si nici alte masuri dispuse conjunctural.

    Cauzele reale de degradare a calitatii învățământului romanesc sunt generate de clasa politica românească care a schimbat 30 de ministri ai educației, unul mai destept ca altul, care nu au avut nicio coerență in actul guvernării si îndreaptă Romania spre analfabetism.
    In afara de ingerință politicului in educație, pe de o parte explicabilă prin faptul ca politicieni frustati in scoala ca au ramas repetenți sau corigenți încearcă sa modifice invatamantul cu mintea frustatului din scoala, pe alta parte aceeasi politicieni au contribuit la aparitia fabricile de diplome.
    Si s-a propagat ideea ca făcând o facultate particulara poți obtine USOR diploma de absolvire ca la stat si ce rost mai are sa te spetesti muncind.
    Copii care obtin sub 5 la simulare au in mod sigur intr-un procent de peste 70% părinți care au facut facultăți particulare.
    Suficienta naste suficienta si acum insuficiență

    O alta cauza trebuie observată la părinții care pun tabletă /telefonul in mana copiluluila 5 ani dar aceasta nu tine loc de educatie e chiar lipsa de inteligenta si evident ca odraslelele vor lua sub 5 cu toate ca sunt atât de inteligenti si pot butona tablete din frageda pruncie.

    O alta cauza trebuie văzută in efectul devastator al propagandei media ce mediatizarea tot felul de manelisti, fotbalisti, manechine, dive ca oameni de succes fara prea multa scoala sau deloc.
    Când manelistul x arata ca banii curg si fara scoala si instructie atunci efectul e in rândul copiilor care iau notă sub 5.
    Vad simplu bunăstare manelust fara scoala si puterea exemplului conteaza.

    Sunt multe racile in societate care nu se vor indrepta prin masuri remediale.

    Orice reforma care s-ar face trebuie sa se bazeze pe invatat.
    Nu cu presiune pe cadre didactice decat acolo unde e cazul.
    Altfel ne întoarcem la Baselu care decalifica profesorii după capul sau.
    • +2 (2 voturi)    
      Partea II -continuare (Sâmbătă, 23 martie 2019, 13:55)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Concluzie: cine vrea sa învețe va invata.
      De lăudat acei părinți care se ocupa efectiv de dezvoltarea copilului.
      Care nu au fost suficienți cu ei si isi doresc ca odraslele lor sa reusească in viata.
      Prin stimulare si deschideri de orizonturi prin învățare, prin antrenarea in practicarea unor sporturi, unor discipline muzicale, lingistice de la vârsta fragedă.
      Aceasta generatie de copii cu varsta intre 10-15 ani va crea valoare in Romania peste 15-20 ani
      De nu vor emigra sau sa fie forțați sa emigreze de partid.
      Dincolo de toate acestea trebuie sa acceptăm noi ca societate ca invatamantul nu e obligariu sau trebuie instituționalizat in acest sens.
      Cine nu vrea a invata nu va invata mathe niciodata.
      Ca sa dea bine la minister.
      Oricum Ministerul e o structura inutilă care nu aduce plusvaloare.
      Demagogie si risipa de resurse.
      Nu se pot lua masuri de o zi pe alta dar se impun unele:
      - criterii riguroase de selecție la liceu, facultate chiar si particulară numai cu examen scris si nu pe dosar,
      - reguli clare de scoatere din scoala a elevilor / corigenti si nu ajutarea lor sa treacă clasa ca strica statistica inspectoratului / ministerului,
      Altfel spus rigoare la invatat din partea cadrelor vor duce la corigenți, repetenți iar invatamantul se va autoregla in timp scăpand de cei ce nu invata,
      Cred ca ar fi o idee ca corigentii sa nu mai dea examen cu profesorii lor din scoala ci un test online organizat de minister.
      Cu alte cuvinte in Romania inainte de 1944 s-au nascut elite intelectuale, savanți, scriitori, cercetători fara sa existe obligativitatea învățământului.
      Asa cum am zis mai sus, părinții care se ocupa efectiv de educatia odraslelele vor fi fericiti.
      Cei care pun tabletă copilului in mana in loc de preocupare pentru copil ca sa fie educat, invatat vor avea ce au crescut.
      Sub nota 5.
      Scolile profesionale si de lăutari pot fi solutia.
      Academii de fotbal, scoli de pian etc va rezolva natural.
      Nu toti trebuie sa învețe!
      Fiecare după putintă.
      • 0 (0 voturi)    
        Invatamantul romanescs "ala bun" (Sâmbătă, 23 martie 2019, 15:18)

        John_english [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

        i-a creat pe Dancila, Dragnea sau Tudorel.

        Daca avea calitate acesti tovarasi nu treceau de liceu.
        • +1 (1 vot)    
          Jpoate făceau liceul, facultate ba (Sâmbătă, 23 martie 2019, 21:38)

          DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui John_english

          In principiu nu m-am referit la invatamantul din perioada comunistă când era obligatoriu.
          Ma refer la perioada antebelică când invatamantul nu era obligatoriu si scotea somitati.
          Acum trebuie scoasă obligativitatea.
          Cu riscul analfabetizarii Ro.
          Oricum poliția de carnete la analfabeti.
  • +1 (3 voturi)    
    Exemple de elevi cu note sub 5 (Sâmbătă, 23 martie 2019, 12:22)

    CipiM [utilizator]

    Elev la un liceu din B cu clase de gimnaziu. Parinti cu studii superioare (mai sus de medic), bani garlă, masini de +50K, vile, vacante in strainate. Dupa BAC (daca-l ia) au de gand sa trimita "copilul" la studii platite in alta tara. I-au pus meditatii la mate de 2 ori pe sapt pt ca sunt singurele momente in care se mai lipeste ceva de el, in rest dezinteres total al loazei - refuza sa-si faca temele, 'uita' cartea, caietul, ghiozdanul. Parintii cunosc si confirma situatia. Loaza ar 'uita' si sa vina la scoala daca nu l-ar aduce si l-ar lua mama-sa cu limuzina in fiece zi. La scoala se fac 1-2 ore/sapt de remediale la mate, atat mai e loc in programul elevilor ca mai e si lb romana, nu cu cine stie ce rezultate pt loaza in cauza.

    Sa ne dea doamna ministru solutia. Sau sa faca o rugaciune de-a dumneaiei ...

    Loaza nr 2, locuieste cu bunicii fosti profi de mate, ii fac oamenii 'remediale' zilnic, ore. Degeaba, cu greu ia 5 la scoala, a luat 4,1 la evaluare. Nu ca nu l-ar duce capul.

    Sa ne dea doamna ministru solutii pt indaratnicie, dezinteres, refuz cronic de a invata la orice materie.

    Cazul 3. Elevul nu e loaza, pur si simplu este altfel la minte, sa zicem ceva mai in urma dar nu suficient ca sa fie la o scoala speciala sau sa ramana repetent. La clasa mai reuseste sa impuste cate o nota pt ca are vointa. Dar la EN, singur in fata foii goale, pe langa ca nu stapaneste bine cunostintele, are un trac ce-l face sa uite sau sa intre in panica. Rezultat sub 5 la EN. Cu astia ce facem?

    Astea-s exemple de buricu' Bucurestiului. La tara, in scolile/zonele cu multi romi, ce pretentii sa avem?!

    Doamna ministru, mai exista si roti patrate pe care, oricat ne-am stradui noi sa le rostogolim cu batul, cu vorba, sa le dam la vale, pur si simplu nu le putem invârti.
    Nu depinde numai de scoala, profesori, parinti, tebuie luat in calcul si 'materialul clientului'.
    • +2 (2 voturi)    
      Roata patrata (Sâmbătă, 23 martie 2019, 12:59)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui CipiM

      Iar când roata patrata e chiar premierul Rom., incult, agramat, cu un nivel de cunostinte de elev de gimnaziu corigent si diplome de studii luate la tarabele universitare pastorite de Androneaskova, dupa criteriile „competentei p$d”, chiar nu e nimic de facut. Femeia asta a distrus tot ce putea fi distrus in invatamantul românesc.
  • +1 (1 vot)    
    Abramburoaica se caina aiurea (Sâmbătă, 23 martie 2019, 17:18)

    Dalinar [utilizator]

    Pt ca Ea a adus Invatamantul acolo unde a fost Nevoie, pt PSD. Votacii psd sunt asigurati, ura, uraa, uraa, Victorie.