VIDEO Două aeronave militare aduc din Turcia 300.000 de măști de protecție tip FFP2 și FFP3

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2020, 15:11 Actualitate | Defense


Avion MApN C-27J Spartan
Foto: MApN
Două aeronave C-27 J Spartan ale Forțelor Aeriene Române execută miercuri, 22 aprilie, o misiune pentru aducerea, în România, a unor echipamente de protecție medicală din Turcia constând în 300 de mii de măști de protecție tip FFP2 și FFP3, anunță MApN. Armata a mai executat în trecut mai multe astfel de zboruri pentru materiale sanitare atât în Turcia, cât și în Germania.

Măștile de protecție au fost achiziționate de statul român prin Oficiul Național de Achiziții Centralizate și Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, în cadrul eforturilor de combatere a efectelor pandemiei de COVID-19.

Distribuirea echipamentelor de protecție va fi realizată cu mijloace de transport aflate în dotarea IGSU, iar cu sprijinul inspectoratelor județene pentru situații de urgență, echipamentele vor fi alocate, în funcție de nevoi, personalului medical din țară și echipajelor operative care acționează în teren.



Vezi și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2227 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    mda (Miercuri, 22 aprilie 2020, 15:19)

    SoulSearcher [utilizator]

    masca achiztionata de statul roman si adusa cu avionul cu armata = 6-8 lei bucata

    masca achizitionata de diversi importatori si vanduta de emag = 2.2 lei bucata

    traiasca nomenclatura si hotii din sistemul romanesc care ne fura oricand, oricat si pe principiul "de ce nu?"
    • 0 (2 voturi)    
      Vezi ca sunt mai multe tipuri de masti. (Miercuri, 22 aprilie 2020, 21:57)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Unde ai vazut tu la vanzare mastile care se aduc acum FFP3 ?? te rog un link ( ca sa nu te suspectez de atceva) !! Ca sa nu zic de mastile fake achizitionate de la emag de nevoie, desi eram constient ca nu sunt originale, dar la preturile alea chiar nu conteaza..
      • +1 (1 vot)    
        mda (Joi, 23 aprilie 2020, 8:40)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        e vorba de acelasi tip, FFP2

        cele FFP3 sunt peste 10 lei bucata

        nu te mai agita ca un pepsi, stim cu totii de baietii destepti care fac afaceri cu statul
  • +2 (6 voturi)    
    Astea (Miercuri, 22 aprilie 2020, 15:32)

    gebica [utilizator]

    Sunt cele luate prin firma infractoarei de care s-a vorbit acum vreo două săptămîni și de atunci s-a pus batista pe Țambal? La ordinul cui? Se încadrează în declarațiile lui Cercel și Arafat?
  • +7 (7 voturi)    
    de ce? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 15:33)

    klausmic [utilizator]

    Intr-un articol din 26.03.2020 ministrul economiei spunea ca o anumita firma din Romania "va produce 150.000 de măşti pe zi, adică va ajunge la în jur de 4 milioane de măşti lunar. Din 15 aprilie va produce 500.000 de măşti pe zi FFP2 şi 100.000 de măşti FFP3. Practic, vom ajunge să producem 16 -17 milioane de măşti pe lună. Vorbim de măşti acreditate."
    Se poate citi aici: https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-23755140-ministrul-economiei-romania-produce-saptamana-viitoare-150-000-masti-protectie.htm
    Atunci de ce mai stricam banii pentru aducerea din Turcia a echivalentului productiei pe aprox 4 ore a firmei din Romania?
    • +2 (6 voturi)    
      masti romanesti (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:10)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui klausmic

      Spuneau ca din 15 aprilie aceste masti pe care toata lumea le asteapta ca pe painea calda, vor fi disponibile si in farmacii pt toata populatia. Nu a aparut nimic...
      • -2 (2 voturi)    
        Bai frate, prostia e cronica la romani (Miercuri, 22 aprilie 2020, 22:01)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

        Daca nu am vazut eu sau vecinul, nu exista... Prostie mai mare ca asta n-am auzit. Eu am cumparat ce spui tu !!
    • +2 (4 voturi)    
      Au fost multe stiri (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:11)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui klausmic

      Prototipuri de ventilatoare , ieftine si bune, sute de mii de masti, miii si mii de viziere....
      Ati mai auzit de ele? Ce s-a intamplat cu prototipul de ventilator de la Timisoara? dar cel de la Turbomecanica?
    • 0 (0 voturi)    
      pai e simplu (Miercuri, 22 aprilie 2020, 21:58)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui klausmic

      Vezi ca ti-a raspuns Klaus astazi..