Polonia a semnat cu SUA contractul pentru 32 de avioane de vânătoare F-35

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 31 ianuarie 2020, 17:54 Actualitate | Defense


F-35 A Lightning II
Foto: US Air Force
Polonia va plăti circa 4,6 miliarde de dolari către Statele Unite pentru 32 de avioane de vânătoare de generația a cincea F-35, conform contractului oficial semnat vineri de către autoritățile de la Varșovia și cele din Washington. Avioanele vor fi livrate începând cu anul 2024, însă contractul nu include armament și nu are nici o componentă de offset.

Livrările avioanelor F-35 achiziționate de Polonia vor începe din 2024, dar primele avioane vor ajunge de fapt în Polonia abia din 2026, până la acea dată ele fiind folosite în SUA pentru pregătirea piloților și tehnicienilor.

Toate cele 32 vor urma a fi livrate până în 2030. Autoritățile de la Varșovia au anunțat că cele 32 de aparate de generația a cincea vor fi împărțite în două escadrile și vor înlocui actualele avioane de orgine sovietică Su-22 și MiG-29, scrie AFP.

Contractul de 4,6 miliarde de dolari semnat vineri de Polonia nu include componentă de armament și nici vreo colaborare industrială (offset). Pentru partea de armament sunt așteptate să fie semnate alte contracte costisitoare pe viitor. Avioanele F-35 cumpărate de Polonia vor veni cu un motor de rezervă, echipamente de comandă, comunicații, identificare și navigație, precum și sprijin logistic, instruire și antrenament.

Achiziția de avioane F-35 este criticată puternic de opoziția din Polonia care acuză prețul foarte mare raportat la nevoile armatei poloneze care ar fi incapabilă să exploateze noile aeronave la potențial maxim. Mai mult, opoziția poloneză acuză și faptul că F-35 a fost ales direct, fără să existe o selecție de oferte, și că nu vine la pachet cu o ofertă de colaborare industrială (offset), scrie AFP.

Polonia operează în acest moment, pe lângă modelele vechi, sovietice de avioane de vânătoare, alte 48 de avioane de vânătoare F-16 block 52, achiziționate de noi la începutul anilor 2000.

Contractul semnat vineri e ultimul dintr-o serie de achiziții majore realizate recent de Polonia direct din SUA, multe foarte asemănătoare cu cele realizate deja de România.

Astfel, în februarie anul trecut Polonia a semnat un contract de circa 400 de milioane de dolari pentru sistemul de rachete de artilerie HIMARS, iar în martie 2018 a semnat un contract de 4,75 de miliarde de dolari pentru sistemul antiaerian Patriot.

În timp ce Polonia a semnat oficial achiziția avioanelor F35, România încă nu s-a decis dacă va urmări și ea același curs sau va achiziționa în continuare avioane F16 - despre care nici aici nu se știe dacă ar urma să fie noi sau la mâna a doua (a treia).

MApN tocmai ce a semnat recent un contract pentru a cumpăra încă cinci avioane F-16 din Portugalia - aeronave care vor fi modernizate și vor completa escadrila 53 unde au fost cumpărate deja 12 de astfel de avioane de vânătoare.

Pe lângă acestea, MApN ar mai vrea să cumpere alte 36 de aeronave de vânătoare, dar încă nu s-a hotărât dacă acestea să fie noi sau nu.

„Dorința mea e să mergem pe următoarele 36 de avioane noi”, spunea în urmă cu un an ministrul Apărării de atunci, Gabriel Leș. „Pe de altă parte există și anumite informații că partenerul american ar vrea să ne prindă direct pe F35. E o opțiune pe care o avem în discuție”, a spus Leș.

„Noi ne-am decis pentru F-16 pentru că F-35 pentru noi, în acest moment, este prea mult”, spunea Leș.

În iulie 2018 Slovacia a decis să achiziționeze aeronave F-16 noi - mai exact 14 avioane F-16V (Block 70/72) pentru circa 1,6 miliarde de euro.

Recent, și vecinii bulgari au ales F-16V, tot noi, căzând de acord să plătească 1,1 miliarde de dolari pentru opt astfel de aparate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4185 vizualizari

  • -5 (21 voturi)    
    Uite-asa vin rusii la noi (Vineri, 31 ianuarie 2020, 18:11)

    CezarN [utilizator]

    Atunci cand pleaca la razboi unii impotriva altora, atat nemtii, spre Est, cat si rusii, spre Vest, o luau prin platoul nord-european, in mare, prin Polonia. Era mai usor cu infanteria, cu tancurile, cu logistica.
    Era. Acuma, multe si importante actiuni de razboi se fac prin aer, nu mecanizat, pe sol. Iar posibila rezistenta si costurile unei actiuni militare conteaza din ce in ce mai mult date fiind tehnologiile super scumpe pe care armamentul modern le inglobeaza.
    Daca Polonia isi trateaza armata cu seriozitatea cuvenita, ruta sudica, prin Romania devine mult mai ieftina pentru rusi (si nemti, deopotriva). Nu tu aviatie, nu tu rachete, nu tu forta navala, MiG-urile noastre cad si fara ajutor de la inamic, intr-un cuvat, prin Romania, conducatori corupti, popor las si degenerat dpdv al pregatirii fizice, REZISTENTA este ZERO.
    Tu, daca ai fi general rus, pe unde ai lua-o?
    • -3 (13 voturi)    
      Just (Vineri, 31 ianuarie 2020, 19:12)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Cu observatia ca leaderii sunt alesi dintre aia "din popor", n-ai ce pretentie sa ai.
      Astia suntem. Suntem pregatiti sa fugim in paduri si sa ne lasam femeile in urma, sa-i incetineasca un pic. E ok si firesc daca-l injuram pe Trump toata ziua, doar n-o sa se astepte cineva sa ne pazim fetele, femeile si nevestele cu un asemenea presedinte acolo. O sa aotravim fatanile, aia-i clar.
    • +7 (7 voturi)    
      /// (Vineri, 31 ianuarie 2020, 19:46)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Trec si pe la Tariceanu sa bea un ceai.
      • +2 (6 voturi)    
        Tariceanu (Vineri, 31 ianuarie 2020, 20:46)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

        E carnatul care a vrut sa ne lasam aliatii singuri pentru ca asa a simtit el in urina ca-i bine? :)
    • -4 (6 voturi)    
      Nu pot sa-mi imaginez ce melasa... (Vineri, 31 ianuarie 2020, 20:54)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      ...e intre urechile celor care au dat cu minus la postarea ta. Banuiesc ca-s dintre trolii sovietici, dar e posibil sa fie doar utili. Aia cu ceva carte sunt cei mai utili in situatiile astea, nu reusesc sa se faca utili toti argicultorii si padurarii, dar aia cu ceva spoiala reusesc. O parte din ei sunt cretini cu adevarat. Genul de om care nu-si inghite limba doar pentru ca are reflxe.
      • -1 (7 voturi)    
        Neuron stingher, de ăștia ca tine au nevoie (Vineri, 31 ianuarie 2020, 21:19)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        alde Trump, Merkel, Putinică și Xi.
        Războiul se poartă, de decenii, pe alte paliere. Dar, de, e greu cu procesul cognitiv.
        • +2 (2 voturi)    
          Stiu ca ti-e greu (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 14:05)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

          Se observa cu ochiul liber.
    • 0 (8 voturi)    
      Neuron, să treacă pe unde vor! (Vineri, 31 ianuarie 2020, 21:23)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Ai fabrici „privatizate”, restaurante „în locație”? Ți-a lăsat mătușa Tamara niște case în buricul tîrgului? Dacă da, atunci mergi tu și te luptă cu friții sau mujicii!
      Eu nu am nici-un interes, să știi.
      Polacii or fi având ce apăra, Rrrumânistanul nu are altceva în afară de hoți și datorii. Și multă, infinită prostie!
      • -1 (5 voturi)    
        Cum spuneam, lasi si degenerati ! (Vineri, 31 ianuarie 2020, 21:46)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Dar aici este doi intr-unul !
  • +5 (9 voturi)    
    bravo lor (Vineri, 31 ianuarie 2020, 19:14)

    g01an [utilizator]

    evident ca nu aveau cum offset atat de devreme pentru ca programul a fost gandit ca de aceste chestiuni sa beneficieze membrii care au contribuit in faza de cercetare pentru a-si amortiza o parte din investitii/cheltuieli. pana vom avea noi bani de asa ceva, 2035+, sa speram ca se mai schimba situatia.

    dar altfel bravo lor ca s-au miscat repede, pana in 2028 vor avea o forta aeriana competitiva. ne-ar fi prins bine si noua o escadrila macar, dar la banii astia incep sa inteleg de ce noi nu ne-am aventurat mai sus de f-16 inca.
    • +2 (4 voturi)    
      Poti spune orice despre polonezi... (Vineri, 31 ianuarie 2020, 20:45)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      ... dar nu si ca-i iubesc pe rusi. Nu-i ca si cum rusii ar fi doborat un avion care-l ducea pe Ilici sa vada unde ne-au murit soldatii. Ilici n-ar fi murit oricum, ne iubeste tare-tare.
    • -1 (7 voturi)    
      Pai tocmai chestia cu banii n-o prea inteleg (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 1:42)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Polonezii cumpara 32 de F35 dintr-astea cu 4.6 miliarde dolari. 140-si-ceva milioane dolari bucata.
      Dar slovacii cumpara 14 F16V la aproape 130 milioane dolari bucata, iar bulgarii (e o greseala in articol) cumpara opt din aceleasi F16V la peste 150 de milioane de dolari bucata... mai scump deci decat F35-urile "poloneze".
      Cu siguranta sunt diferente mari de echipare, dar totusi... aceasta ultima versiune de F16 are o sumedenie de gadgeturi electronice, super-radare, super-softuri etc... insa in esenta ramane un avion conceput cu peste jumatate de secol in urma...
      Noi cat am dat pe astea la mana a treia de la portughezi - care nici macar nu erau cu facelift?
      • -2 (6 voturi)    
        iti spun eu (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 10:12)

        pardalian [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        Romania a platit 1.3 miliarde pt 24 de bucati vechi de aproape 40 de ani. FMM psd!
  • 0 (4 voturi)    
    Concluzia, dupa citirea articolului, (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 10:24)

    xrogo [utilizator]

    romanii iar s-au facut pres in fata americanilor, adica doua tarisoare mici, cu potentila mai slab decat noi cumpara F-16 noi, dar romanii mai ocosi cumpara vechituri, c-asa-i ordinul si prezidentul nostru s-a facut cu o sapca!
  • -2 (4 voturi)    
    pana in 2026 e multa vreme! (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 11:23)

    credinciosul [utilizator]

    pana in 2026 rusii vor avea s600,s700,iar avioanele astea in 2026 sigur vor fi vizibile pe radarele de atunci!
    bani aruncati de pomana de polonezi si incasati de americani!
    aici,chiar le dau dreptate romanilor,iau si ei niste avioane ca sa aiba avioane,ca nici nu poti sa te gandesti vreodata sa obtii superioritate aeriana in fata rusilor!
    azi e generatia a cincea ,in cativa ani astea vor fi vechi si va fi generatia a sasea si asa mai departe!
    noi tot fara autostrazi ramanem,fara sistem de irigatii si tot fara armament santem!
    • +2 (2 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 20:06)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

      Rusii o sa aiba avioanele fantoma, spirit si vampir.
      Sunt cei mai buni, au castigat mereu toate confruntarile cu avioanele civile.
      • -1 (1 vot)    
        ce are ea si nu am eu? (Duminică, 2 februarie 2020, 0:27)

        credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        sa ne intrebam ca delia!
        rusia fabrica in 1944 6000 de tancuri pe an si nu stiu cate avioane!
        daca te ataca cu armamentul din cel de al doilea razboi ,te fac piftie intr-o luna!ne visam zmei ca si la fotbal dar suntem niste biete gaini ca forta militara,dar cotcodacim tare cand ne asmute cineva!
        cel mai bine sa ne vedem de "saracia si nevoile si neamu"l",ca la o problema,iau toti mana de pe tine si te lasa lui ivan,lui xi,daca le iese pasenta!
  • +1 (1 vot)    
    Bravo polonezilor! (Duminică, 2 februarie 2020, 0:56)

    Urzitoru [utilizator]

    O achizitie care nu o sa le pice bine rusilor! Deja trolii s-au auto sesizat! Si sunt Credinciosi ;) maicii rusii!
    • 0 (0 voturi)    
      ce este trol? (Duminică, 2 februarie 2020, 21:44)

      credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

      draga urzitorule,daca ai timp putin sa gandesti logic,am 100% dreptate!
      polonezii,cu tot cu ce au cumparat,care miroase a taxa de protectie,sunt tot prost inarmati cand compari cu Rusia(RACHETE HIPERSONICE,s500,tot felul de rachete ,tancuri,si suhoiuri de ale lor!
      la fel si la noi,cu f16 SH,patriot ,un s300 modernizat si cu tancuri bizon si transportoare pirania,situatia este mai hilara!
      oricat armament ai cumpara,cu cele 18 milioane de oameni populatie,esti tot un nimeni din punct de vedere militar!
      dea lungul istoriei,am fost la si alti combatanti!