Avioane de vânătoare pentru România - Ministrul Apărării: „Dorința mea e să mergem pe avioane F-16 noi. F-35 e prea mult pentru noi acum”

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 18 aprilie 2019, 15:03 Actualitate | Defense


F-16V
Foto: Lockheed Martin
România a trimis deja toate documentele către Portugalia pentru a achiziționa alte cinci aeronave F-16 modernizate care să completeze actuala escadrilă 53 unde au fost cumpărate deja 12 de astfel de avioane de vânătoare. Pe lângă acestea, MApN ar mai vrea să cumpere alte 36 de aeronave de vânătoare. „Dorința mea e să mergem pe următoarele 36 de avioane noi” a spus ministrul Apărării, abordând și informațiile cum că SUA ar putea include România în programul F-35 încă de pe acum.

Întrebat care este stadiul concret, la zi, a discuțiilor privind alte cinci avioane de vânătoare F-16 pe care România le vrea de la Portugalia pentru a-și completa escadrila cu 12 avioane F-16 de la baza aeriană Borcea, ministrul Apărării, Gabriel Leș, a spus că procedura ar fi pe ultima sută de metri.

„Toate documentele sunt trimise la partenerul portughez. Lucrurile sunt pe ultima sută de metri. Cred cu tărie că e posibil ca în acest an să semnăm contractul pentru cinci avioane”, a spus Leș.

Referitor la achizițiile viitoare - Romania a tot anunțat că ar vrea încă 36 de avioane F-16 - Leș a spus că și-ar dori ca acestea să fie avioane noi, nu la mâna a doua și modernizate.

„Dorința mea e să mergem pe următoarele 36 de avioane noi. Dar în momentul de față nu pot să vă spun diferența între un avion second-hand modernizat și un avion nou. Pe de altă parte există și anumite informații că partenerul american ar vrea să ne prindă direct pe F35. E o opțiune pe care o avem în discuție”, a spus Leș.

„Noi ne-am decis pentru F-16 pentru că F-35 pentru noi, în acest moment, este prea mult”, a spus Leș.

În iulie 2018 Slovacia a decis să achiziționeze aeronave F-16 noi - mai exact 14 avioane F-16V (Block 70/72) pentru circa 1,6 miliarde de euro.

Recent, și vecinii bulgari au ales F-16V, tot noi, căzând de acord să plătească 1,1 miliarde de dolari pentru opt astfel de aparate.

România a achiziționat deja 12 F-16 modernizate, dar SUA includ țara noastra ca potențial client de F-35

Forțele Aeriene Române au în dotare, în prezent, 12 avioane de vânătoare F-16 cumpărate din Portugalia. Avioanele nu au fost noi, sunt de tipul block 15 A/B și, după achiziționarea de către România, au fost trecute printr-un proces de modernizare de tip MLU (Mid-Life Upgrade) care le-a adus la zi din multe puncte de vedere al avionicii și elementelor tehnice.

Cele 12 avioane sunt staționate la Baza Aeriană 86 Borcea și formează escadrila 53 Warhawks. Contractul pentru cele 12 avioane F16, modernizarea lor și alte elemente logistice a fost semnat de România cu Portugalia în 2013 și a avut o valoare de circa 628 milioane euro cu tot TVA. Primele nouă aeronave din escadrila de 12 avioane multirol incluse în acordul româno-portughez au intrat în dotarea Forțelor Aeriene Române în anul 2016, iar următoarele trei în 2017.

În iulie 2018 fostul ministru al Apărării anunța că România va mai cumpăra încă cinci avioane F-16 second-hand de la Portugalia, patru aparate cu comandă simplă și unul cu dublă comandă. Pe lângă acestea, ministrul Mihai Fifor mai declara că România are în plan achiziția a altor 36 de avioane F-16, dar fără să dea detalii despre variantă, dacă vor fi noi sau nu și de unde ar putea fi acestea achiziționate.

Recent, SUA au decis să excludă Turcia din programul F-35 și au nominalizat alte state pentru extinderea exportului aparatului de vânătoare de generația a cincea, printre care și România sau Polonia. Vecinii polonezi au anunțat între timp că iau în considerare o astfel de achiziție.

F-35 sau F-16 pentru România? Ce spune un general american

Într-un interviu pentru HotNews.ro, generalul american Chuck Wald, fostul șef secund al forțelor SUA în Europa, a declarat că România mai degrabă s-a concentra pe alte achiziții, decât să cumpere avioane F-35.

„Dacă aș fi minstrul Apărării din România nu mi-aș face griji despre F35”, spune Wald. „În SUA doar vor fi circa peste 1.500 de F35 și peste 2.400 în total. (...) Dacă vom fi nevoiți să invocăm Articolul 5 din NATO și să luptăm, iar România va participa, veți avea 1.500 de F35 alături, adică SUA. Nu e nevoie să le cumpărați”, e de părere Wald.

„Acum, cel puțin, nu e nevoie să le cumpărați, mai ales din cauza costului. Aveți nevoie de alte lucruri importante decât F35. Voi să fiți siguri că aveți piste pregătite pentru când vom veni noi cu ele”, mai spune fostul general american.
„Nu aveți nevoie de un avion B2, de un B21, de un F-35 sau nici măcar de avioane de realimentare. Le aducem noi”, spune Wald.

„Cred că F-16 reprezintă o alegere bună, sunt accesibile ca preț, are un lanț logistic grozav, există comunalitate mare în restul NATO. F35 v-ar aduce numai probleme, este foarte scump de susținut”, a mai adăugat generalul american.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9096 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Armament de top (Joi, 18 aprilie 2019, 15:06)

    Martinezu [utilizator]

    Daca aduni toate articolele reiese ca Romania se inarmeaza la nivel de top. Fregate, sisteme de aparare aeriana, transportoare, avioane....
    Un mic amanunt. Nu trec de stadiul de analize declaratii si licitatii neterminate niciodata.
    Precum tot ce se face azi in Romania: nimic.
  • +11 (13 voturi)    
    Dorintele tale sunt irelevante. (Joi, 18 aprilie 2019, 15:19)

    Habermas [utilizator]

    Noua sa ne spui ce optiuni are Armata, profesionistii. Tu nu esti acolo sa-ti indeplinesti dorinte, pentru ca Ministerul Apararii nu-i pestisorul tau auriu.
    • +2 (2 voturi)    
      Asta e din filmele cu prosti: (Joi, 18 aprilie 2019, 15:52)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      "nu pot să vă spun diferența între un avion second-hand modernizat și un avion nou"

      Adica: "bai, invatati, bai, tehnica de lupta ca ne bat aia de ne kkm pe noi"
    • 0 (0 voturi)    
      Dorinta mea? (Vineri, 26 aprilie 2019, 15:19)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Cine se crede ăsta? E un leș înțepenit care are trăiri de șefie si vise de mărire.Dorința lui nu face 2 bani.Tacticienii armatei trebuie să hotărască in colaborare cu partenerii Nato ce trebuie facut. PSD umbla numai dupa spaga.
  • +4 (4 voturi)    
    Eu personal sunt pentru avioane noi! (Joi, 18 aprilie 2019, 15:52)

    bancher [utilizator]

    Este exact ca la masini: o masina noua e masina noua! Te tine mult mai mult timp fara sa se strice, are o durata de viata clar mai lunga, are garantia oferita de producator si e mai sigura in exploatare.
    Un second hand, mai ales daca a fost puternic folosit, va avea nevoie rapid de piese de schimb. Care te vor costa cat un avion nou. La avioane mentenanta e mai importanta si mai scumpa decat la orice alt vehicul militar. Cand eram in armata ne spuneau ca intretinerea trimestriala a cateva elicoptere costa cat intretinerea anuala a unei unitati de tancuri.
    Parererea mea e ca, daca vrem sa ne bazam pe ea, ne trebuie tehnica noua, nu din cea second hand! Dar ce conteaza parerea mea....?
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 19 aprilie 2019, 15:31)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Nu exista puternic folosit la avioane. Exista termene clare la care trebuie sa inlocuiesti fiecare componenta, indiferent ca a stat in hangar sau a zburat. Cand ai cumparat avionul stii exact cat timp il vei putea folosi, ce si cand trebuie sa inlocuiesti, cat te va costa, etc. Nu e ca la masini, schimb o piesa acum, alta la anul ca mai merge inca.
  • +2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 18 aprilie 2019, 16:12)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      Numai atât? (Joi, 18 aprilie 2019, 18:12)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui

      Și eu care credeam că nu vor să se mai pensioneze la 45 de ani.
      Până una, alta, ce-ar fi să nu se mai dea așa de multe grade și într-un ritm așa de amețitor. Avem cei mai mulți ofițeri superiori și generali raportat la trupeți.
  • +5 (5 voturi)    
    generalul american are dreptate (Joi, 18 aprilie 2019, 16:21)

    stefan2008 [utilizator]

    In cadrul NATO, Romania ar fi mult mai tare cu o flota puternica in Marea Neagra.
  • -2 (4 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 18 aprilie 2019, 16:48)

    complet_ret [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      atat F16 cat si F35 (Vineri, 19 aprilie 2019, 10:48)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

      sunt avioane de vanatoare. Ca au si bombe ptr atac la sol e alta treaba.
    • +2 (2 voturi)    
      cat despre MIG-uri intelege ca (Vineri, 19 aprilie 2019, 10:50)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

      le-am aruncat din 2 motive:
      -nu mai au esenta de zbor, (s-a epuizat) deci nu mai pot zbura
      -cadeau ca mustele din cauza vechimii, punand in primejdie viata pilotilor si a celor peste care cadeau avioanele pe pamant.
      • +1 (1 vot)    
        O mica confuzie! (Vineri, 19 aprilie 2019, 17:45)

        Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Bancherule, faci o mica confuzie, cele cu resursa de zbor epuiziata si care "cadeau ca mustele" sunt MIG-21, care au fost bune la vemera lor, doar ca acea vreme era ... 1959!!
        Pe astea nu le-am aruncat, mai avem MIG-21 revopsite si butezater Lancer.
        Cele pe care le-am aruncat erau MIG-29, ultramoderne la nivelul anului 1989. De acord, de autunci au trecut 30 de ani, uzura si-ar fis spus cuvantul, dar tot erau preferabile unor F-16 la mana a treia!
        Si F-16, si F-35, sunt considerabil mai lente decat MIG-29 ...
  • +4 (6 voturi)    
    Ehhh (Joi, 18 aprilie 2019, 16:51)

    omezu [utilizator]

    Daca poporul asta ar fi votat si altceva in afara de FSN/PDSR/P$D cred ca acum ne-am fi permis si F-22 daca ar mai fi fost fabricate.
    Dar noi n-o sa avem prea curand lucruri si "jucarii" frumoase pentru ca suntem prea comozi ca sa iesim la vot, iar aia care ies si voteaza P$D habar nu au ce-i aia autostrada sau F-35.
    • +2 (2 voturi)    
      dip pacate ai dreptate! (Vineri, 19 aprilie 2019, 17:48)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Raptorul este excelent, dar americanii nu le dau (chiar daca ne-am putea permite!), au si ei foarte putine.

      Ai perfecta dreptate cu "aia care ies si voteaza P$D habar nu au ce-i aia autostrada sau F-35."

      Sau mai degraba nu-i intereseaza: faptul ca mericanii sau UE sau rusii au avioane de vanatoare de gneratia a sasea este lipsit de sens pentru dumnealor, in vreme ce "venim cu sacosa electorala si galeata rosie" este un mesaj pe care il inteleg foarte bine!!!