Dezbatere UE privind certificatul verde: Va fi necesar să ne facem și doza 3 a vaccinului anti-Covid pentru a ne păstra libertatea de mișcare?

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 23 noiembrie 2021, 17:09 Actualitate | Coronavirus


Aeroport Otopeni
Foto: Hotnews
Guvernele statelor UE au început marţi o dezbatere cu privire la durata eficacităţii vaccinurilor anti-COVID-19 şi dacă va fi necesară administrarea dozelor ''boster'' pentru menţinerea libertăţii de circulaţie în interiorul blocului comunitar pe baza certificatului verde, în timp ce numărul cazurilor crește, relatează Reuters și AFP.

Uniunea Europeană va încerca o actualizare a certificatul Covid-19 pentru a păstra mobilitatea cetățenilor, subminată de restricțiile impuse în mai multe țări din cauza creșterii numărului de contaminări înainte de sărbătorile de sfârșit de an.

Comisarul european pentru sănătate, Stella Kyriakides, lucrează la o „actualizare” a recomandărilor și urmează să își prezinte propunerile în zilele următoare.

„Propunerea care va fi adoptată săptămâna aceasta va sublinia rolul important al certificatului digital Covid al UE pe care călătorii îl poartă astăzi cu ei”, a spus ea luni seară.

Trebuie să „păstrăm acest instrument pentru mobilitate”, au insistat marți mai mulți miniștri europeni la sosirea lor la Bruxelles pentru un prim schimb de opinii pe seama certificatului și a coordonării măsurilor în fața noului val de contaminare.

A treia doză pentru prelungirea valabilității certificatului verde


Administrarea dozei a treia este apărată de mai multe state membre.

„Întărește efectul vaccinului”, a insistat ministrul german pentru Afaceri Europene, Michael Roth.

„Cetăţenii ne cer o abordare comună”, a subliniat şeful diplomaţiei luxemburgheze Jean Asselborn.

El dorește un acord asupra valabilităţii certificatului de vaccinare fără doza booster şi a termenului de la care această doză ar urma să fie obligatorie pentru a extinde valabilitatea certificatului. „Nu ar trebui să fie diferit în Luxemburg, Grecia, Germania și Franța”, a pledat el.

„Se remarcă diferențe foarte semnificative și în cadrul UE, cu rate de vaccinare sub 30% în unele state membre”, a regretat purtătorul de cuvânt al executivului european.

Grecia a propus că în viitor doar pentru oamenii care au primit a treia doză - sau a doua în cazul serului Johnson&Johnson - să rămână valabile certificatele Covid.

Astfel, Comisia Europeană va prezenta săptămâna aceasta propuneri de coordonare a libertăţii de circulaţie cu certificatul COVID-19, după ce, din cauza noului val de infectări, Austria a devenit prima ţară membră care a impus din nou un lockdown de când a început campania de vaccinare şi alte state din UE au reimpus la rândul lor restricţii ce restrâng mobilitatea cetăţenilor.

Subiectul de introducere a dozei booster în certificatul verde va fi una dintre temele summitului european din 16 și 17 decembrie.

Citește și:

Noul val COVID în Europa: Austria devine prima țară europeană care introduce vaccinarea obligatorie / Olanda amână unele operații pentru a face loc pacienților Covid în spitale / Record de infecții în Ungaria






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4806 vizualizari

  • +34 (42 voturi)    
    Sa se faca perfuzii cu vaccin... (Marţi, 23 noiembrie 2021, 17:30)

    IoPaNet [utilizator]

    ... si doar cei cu perfuzia la purtator sa aiba libertate de miscare!

    PS: Date foarte preliminare colectate de diferite studii arată că nivelurile de anticorpi scad și după varianta „booster”. (dr. Barak Mizrahi, Israel, coordonator studiu cercetare)
    • +3 (13 voturi)    
      exact (Marţi, 23 noiembrie 2021, 17:42)

      relax1 [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      De asta Israelul se vaccineaza cu Pfizer...si de aia au facut si doza 3 si de aia au deja in vedere si urmatoarele doze tot de la Pfizer..
      Si cum spune bunul dr. Barak Mizrahi "nivelurile de anticorpi nu sunt singurul factor când vine vorba de imunitate "
      • +9 (15 voturi)    
        Imunitate la bani, nu exista. Nu acolo. (Marţi, 23 noiembrie 2021, 19:07)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui relax1

        Ce e bun unuia adaptat la o clima cu 29 de grade in decembrie si 45 de grade vara, s-ar putea sa nu ii fie la fel de bun si de necesar altuia adaptat sa reziste iarna la minus 15-20 grade.

        Suntem diferiti genetic, iar stiinta pare sa ignore asta.
    • +21 (25 voturi)    
      nu conteaz (Marţi, 23 noiembrie 2021, 17:55)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      urmeaza booster la booster la intervale din ce in ce mai mici....buzunarele unora nu au fund
    • +21 (25 voturi)    
      asa, asa! (Marţi, 23 noiembrie 2021, 18:30)

      GigiKent_ro [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      sa vezi certuri acuma care a facut doza 7 cu aia care au facut doza 6...
      sa bage vaccin pana le iese pe urechi... oricum nu-i mai crede nimieni
  • +16 (20 voturi)    
    Libertatea de miscare sau accesul la munca? (Marţi, 23 noiembrie 2021, 17:35)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Intre accesul la cluburi si concerte si accesul la munca nu mai e nici o diferenta? In asta va consta "munca" viitorului pentru cei cu venitul universal garantat nu?
    Sunt doar cateva intrebari la care expertii si Inaltii Comisari ai Marii Curti nu vor raspunde niciodata.
  • +17 (21 voturi)    
    sunt din viitor, anul 2025 (Marţi, 23 noiembrie 2021, 17:38)

    vox_bobuli_vox_bei [utilizator]

    deja oamenii nu isi mai fac vaccin, vaccinul face oameni
  • +20 (26 voturi)    
    Lol (Marţi, 23 noiembrie 2021, 17:44)

    HP [utilizator]

    Eu propun sa ne vaccinam la fiecare 2 luni, sa fim siguri ca suntem "protejati", indiferent daca facem parte din grupele de risc sau nu.

    Ti-e si mila de aia de la Pfizer, sa nu mai poata ei vinde inca 10 miliarde de doze...saracii.

    Cum zice ala, sa fie si obligatorie a treia doza, ca daca nu, sa nu poti lucra, sa nu te poti plimba, sa nu poti face nimic practic.

    "Daca moare bunicutul ?!".
    • +8 (12 voturi)    
      E mai eficient sa umblii cu perfuzia dupa tine (Marţi, 23 noiembrie 2021, 19:20)

      Idiotul_fUtil [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Se cheama vaccinare continua.
  • +23 (29 voturi)    
    Ha (Marţi, 23 noiembrie 2021, 17:50)

    Mazeta [utilizator]

    Libertatea de mișcare era piatra de temelie a UE. Dacă a ajuns subiect de dezbatere, e clar cât de rău se clatină șandramaua.
    • 0 (0 voturi)    
      Se pare ca Sandramaua e pe pix! (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 11:00)

      je2012 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Adica se ajunge inapoi la vize,limitezi libertatea de miscare pe care s a creat mUE. De fapt scopul este mUEXIT probabil!
  • +17 (23 voturi)    
    Arafat sa-si dea demisia ! Urgent ! (Marţi, 23 noiembrie 2021, 17:54)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Cititi studiul Israelului privind durata anticorpilor la vaccinul pfizer !

    @Hotnews sa-l intrebe pe domnul Arafat (cel cu "se propune") ce a stat la baza deciziei NECARANTINARII unei persoane vaccinate si contact al unui infectat cu covid (test PCR pozitiv) !

    Cu ce este vinovat un om sanatos care s-a ferit cat a putut si a luat covid de la un contact vaccinat necarantinat, ca asa zice legea, contactii vaccinati nu stau in carantina? (caz real, cunoscut)
    De ce nevaccinatul are atatea restrictii si vaccinatul are inclusiv DREPTUL sa imbolnaveasca ???

    Ma intreb daca statul roman chiar are interesul sa scapam de pandemie sau are interese "de pandemie" ?
  • +16 (22 voturi)    
    E doar o afacere.Cite miliarde incaseaza Germania? (Marţi, 23 noiembrie 2021, 18:00)

    D-or [utilizator]

    Lucrurile ar fi mai clare daca s-ar publica incasarile tarilor producatoare de vaccinuri si ale retelelor de distributie.

    Daca Pfizer are un profit de 67 mld, ar fi util de stiut cite miliarde ii revin compamiei germane BioenTech si care este ponderea acestor venituri in economia germana.
    La nivel de UE, sa nu uitam ca si d-na Von der Layen a fost ministrul apararii in Germania.

    Acelasi lucru este valabil si pentru Anglia si SUA.
  • +10 (18 voturi)    
    Efecte diferite ale vaccinului in Est si Vest (Marţi, 23 noiembrie 2021, 18:13)

    D-or [utilizator]

    Urmarind statisticile si graficele oficiale, in tarile vestice (Germania, Italia, Franta, Spania, Israel, Canada...) introducerea vaccinarii a provocat scaderea drastica a numarului de decese.

    Dimpotriva, in aceleasi statistici, pe aceleasi grafice, in tarile estice (Lituania, Ucraina, Romania, Rusia, Bulgaria..) introducerea vaccinarii e corelata cu cresterea abrupta a numarului de decese.

    Datele grafice pot fi urmarite pe:

    https://coronavirus.jhu.edu/map.html

    Doua explicatii par posibile: fie vaccinul actioneaza diferit in functie de predispozitia genetica, fie serul din loturile de vaccin sunt diferite.
    • 0 (6 voturi)    
      nu stiu daca vaccinul este de vina (Marţi, 23 noiembrie 2021, 20:11)

      Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      insa lipsa medicamentelor si faptul ca masurile adoptate le permitea vaccinatilor sa se plimbe fara nici o restrictie, chiar daca intrau in contact direct cu o persoana infectata, sigur au contribuit la asta.
  • +25 (29 voturi)    
    Doar la vaccinuri? Hai ca se poate mai mult... (Marţi, 23 noiembrie 2021, 18:18)

    luciannn [utilizator]

    Sa se introduca si alte reguli pentru pastrarea certificatului verde: sa nu participi la vreun protest, sa votezi cu cine trebuie, sa nu te opui noilor curente lgbt,gender, etc...

    Esti un cetatean model si urmezi toate recomandarile guvernului, ar trebui sa multumesti pentru QR si ca ti se da voie sa mergi la magazin, sa te angajezi, sa mergi la scoala, la spital, cu transportul in comun, etc...

    Esti cu gura mare sau vrei sa mai si gandesti cu propriul cap, adio qr si tocmai te-ai ales cu un "cazier" ce nu iti va mai permite sa te angajezi, sa mergi la vreo scoala, la magazin, la spital, cu transportul in comun, etc...

    Ii mai vede cineva pe maestrii Marii resetari in extaz de atata entuziasm ca li se pune in aplicare planul?
  • +17 (19 voturi)    
    Dar cu certificatu’ verde (Marţi, 23 noiembrie 2021, 18:24)

    omacron [utilizator]

    La munca, in Romania, ce se aude? Simion ne zice ca pana in februarie nu intra la vot, se pare ca deputatii psd, si cativa de la pnl, ar fi refuzat sa il voteze, si daca s’ar fi supus maine la vot, cum era anuntat, ar fi fost respins. Ciudata tacerea presei pe subiect.
  • +6 (10 voturi)    
    dintre cei vaccinati cu doza 10... (Marţi, 23 noiembrie 2021, 20:59)

    maiorulmura [utilizator]

    ...n-a murit nici unul
  • +1 (1 vot)    
    totul este pentru a se pregati altceva (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 9:41)

    GNG [utilizator]

    Cautati de net documentarul : Planet lockdown . O sa intelegeti ce este aceasta mascarada , cum a fost gandita, de ce au aparut "progresistii" si "popularii" si care este scopul final. Apropo, satelitii ai ptr internet gratuit, unde au ajuns? A primit cineva internet gratuit? Nu, scopul lor este altul, urmariti documentarul si veti intelege ce se doreste si unde se vrea sa se ajunga.
  • 0 (0 voturi)    
    Hhahahaha, auzi, cica dezbatere! (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 12:17)

    JustinCase [utilizator]

    Cu totii stim concluzia finala a acestei "dezbateri" pentru prosti: da, va fi obligatorie de facut, desi stim foarte bine ca nu este obligatoriu.

    Nu am crezut ca pot sa rad atat de mult despre realitatea distopica inconjuratoare.

    Bwahahahahaha.