Ședință la Cotroceni pentru noi restricții: Impunerea certificatului verde în toate instituţiile publice și reducerea deplasărilor, printre măsurile vizate UPDATE

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 20 octombrie 2021, 7:30 Actualitate | Coronavirus


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Preşedintele Klaus Iohannis a convocat, miercuri, la Palatul Cotroceni, responsabilii în gestionarea pandemiei şi a anunţat că se pregătesc restricţii pentru limitarea răspândirii virusului. Ședința are loc începând cu ora 17.30, iar la reuniune vor participa premierul interimar Florin Cîțu, ministrul interimar al Sănătății, Attila-Zoltán Cseke, ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, minsitrul Educației, Sorin Cîmpeanu, Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, Raed Arafat, și Directorul Centrului Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică, dr. Adriana Pistol.


NOILE RESTRICȚII ÎN ROMÂNIA. ANUNȚUL LUI IOHANNIS AICI



Impunerea certificatului verde în toate instituţiile publice, reducerea deplasărilor şi permiterea telemuncii, acolo unde acest lucru este posibil, ar figura printre măsurile discutate.

Iohannis a spus că se impun cât mai curând restricţii care să ducă la limitarea pandemiei, îndemnând în același timp oamenii să se vaccineze.

”Este alarmantă lipsa de acţiuni concrete din partea autorităţilor şi cifrele de astăzi confirmă, din păcate, că nu s-a făcut ceea ce ar fi trebuit până acum. Am decis să convoc mâine o şedinţă cu toţi responsabilii guvernamentali implicaţi în gestionarea pandemiei, pentru instituirea unor măsuri clare, restrictive, singurele care mai pot diminua în acest moment răspândirea infectărilor (...) În acelaşi timp, pentru a opri acest val pandemic foarte agresiv, sunt necesare măsuri urgente care să stopeze transmisia comunitară intensă şi este nevoie de ele acum. Fie că vorbim de Certificatul verde adoptat în regim de urgenţă de către Parlament sau de alte măsuri capabile să reducă pe termen scurt mobilitatea şi interacţiunea umană, nu trebuie să mai pierdem nicio clipă în a le asuma şi pune în aplicare, indiferent cât de nepopulare ar părea. Orice zi pierdută sau de ezitare poate avea efecte dramatice pentru noi toţi, ca societate”, a declarat, marţi seară, preşedintele.

Administraţia Prezidenţială nu a transmis detalii cu privire la întâlnire, nici cine va participa.

Ministrul interimar al Muncii, Raluca Turcan, a afirmat, marţi seară, că la întâlnirea de miercuri de la Cotroceni se aşteaptă măsuri de la specialişti, iar propunerile acestora vor fi implementate de către Guvern.

Ea s-a referit la impunerea certificatului verde în toate instituţiile publice, reducerea deplasărilor şi permiterea telemuncii, acolo unde acest lucru este posibil.

”Specialiştii vor propune măsurile pe care Guvernul le va impune în perioada următoare. Cert este că avem o uriaşă nevoie de valorizare a certificatului verde. Cred că în instituţiile publice certificatul verde trebuie să fie paşaport de acces la muncă, telemunca poate să fie o opţiune mult mai folosită unde poate să fie folosită. Reducerea deplasărilor şi a interacţiunilor cred că pot să fie măsuri binevenite în acest context”.

Marţi, România a înregistrat cel mai dur bilanţ de la debutul pandemiei: 18.863 de noi cazuri de infectare cu coronavirus, 574 de decese şi 1.805 pacienţi cu COVID-19 la ATI.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















104022 vizualizari

  • +19 (99 voturi)    
    interziceti pelerinajele! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 7:35)

    Francisc 1 [utilizator]

    sau la schimb , popii nu inteleg nimic altceva decat de bani ! facem pelerinaj daca toti popii spun in biserica sa se vaccineze lumea !
    • -21 (89 voturi)    
      dreptul la religie, (Miercuri, 20 octombrie 2021, 8:59)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      e garantat de constitutie, asa ca pune mina si citeste inainte de a vorbii
      • +26 (54 voturi)    
        Doar ca nu a interzis nimeni "religia" (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:49)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

        Era vorba doar de o masura temporara de a interzice un pelerinaj, care presupune o aglomerare umana. Si asta intr-o perioda cumplita din punct de vedere sanitar, perioada in care mor peste 500 de oameni zilnic, iar la UPU oamenii sufera pe scaune sau pe jos, neavand acces la tratamentul medical.

        La dumneavoastra credinta e atat de slaba incat simtiti ca o pierdeti daca nu participati la pelerinajul asta in anul 2021? Nu va ganditi ca faceti o fapta crestineasca, evitand imbolnavirea si posibila moarte a unor oameni?
        • +5 (13 voturi)    
          temporara e de 2 ani (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:32)

          lumi74321 [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          :)
      • -3 (43 voturi)    
        La fel e si... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 10:01)

        AdevaratulProfet [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

        ...dreptul la viata si sanatate. Care primeaza cand acestea se calca una pe alta ???
        • +5 (43 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 20 octombrie 2021, 10:39)

          [anonim] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

          • +4 (34 voturi)    
            Hai, nu zău (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:30)

            JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui

            Unde scrie că ai dreptul inalienabil și universal de a linge cadavre în turmă?
      • +19 (45 voturi)    
        Aici avem o nuanta, (Miercuri, 20 octombrie 2021, 10:05)

        Ponta [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

        Nu yti-a luat nimeni dreptul la religie, nu te impiedica nimeni sa crezi conform religiei tale, in schimb atunci cand situatia este de o asemenea gravitate, da, impui restrictii si limitezi circulatia vis a vis de pupat moaste sau mai stiu eu ce alt tip de manifestari.
        Este o chestiune de bun simt medical, astfel incat sa se poata bucura mai apoi toata lumea de o redeschidere totala si nu numai cei ramasi in viata.
        Trebuie sa te duca capul si sa ai putina deschidere intelectuala.
        • -16 (32 voturi)    
          pelerinajul, (Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:25)

          nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

          este un ritual religios. Acuma pricepusi ?
          • +4 (8 voturi)    
            În situații grave (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:39)

            bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

            și botezul și îngropăciunea se pot face fără preot. Mîntuirea nu depinde de afișarea în public a credinței și nici de idolatrizarea celor sfinte. Chiar și în religie nevoie de măcar un pic de bună credință și de înțelepciune
      • 0 (14 voturi)    
        si dreptul la sanatate (Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:20)

        D'ADi [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

        deci cum procedam?
        • +4 (12 voturi)    
          Simplu (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:22)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui D'ADi

          Dvs. nu participați la pelerinaj, ca atare nici nu aveți de unde să vă îmbolnăviți.
          • +2 (6 voturi)    
            De ce pelerinii merg doar la biserica (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:50)

            rov [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

            si apoi acasa?
            Nu merg in autobuze, metrou, nu intra in magazine, nu au servici?
      • +12 (20 voturi)    
        Habotnicule (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:28)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

        Religia nu depinde de cadavre sau cărămizi.
      • 0 (4 voturi)    
        Bagati , ma , cultura la duba ! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 19:23)

        Dartanian , Dacu' Liber [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

        Mana si vorbi , amice ... Mai putina fervoare religioasa si mai multa lectura , angerash ...
    • +24 (76 voturi)    
      cand ceri interziceri deschizi usa pentru abuzuri (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:06)

      gab2 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Azi ceri interziceri pentru lucruri care nu te afecteaza personal, dar peste putin timp vor cere altii interziceri care te vor afecta direct pe tine.

      Asa incepe totalitarismul. Este doar "carligul" pe care-l asteapta cei de la putere.

      Nu cred ca e cazul sa-ti amintesc cum au inceput nazistii acum 90 de ani.

      Nici prin gand nu mi-a trecut in '89 ca o sa ajungem aici.
      • +16 (48 voturi)    
        Bine punctat! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:46)

        Lukkian [utilizator] i-a raspuns lui gab2

        Putini inteleg asta! Azi ti se interzice accesul intr-un anumit loc daca nu ai certificatul verde, maine in alt loc, pe urma la serviciu si tot asa.
        • +1 (7 voturi)    
          Corect, (Miercuri, 20 octombrie 2021, 19:04)

          taro [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

          liber la anti-vaxers. Asa am ajuns aici, cu din astia care au "dreptul" sa faca ce vor ei.
      • -15 (41 voturi)    
        Pe bune???? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 10:16)

        un_moftangiu [utilizator] i-a raspuns lui gab2

        Sa mori tu ca e asa? Inseamna ca la tine in Rusia nu ai invatat ce e democratia. Ea presupune drepturi, limite si obligatii. E intyerzis sa injuri un politist in SUA - ajungi la mititice instantaneu. Sa inteleg ca asta e un abuz???
        • +2 (18 voturi)    
          Repertoriul propagandei totalitare (Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:39)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui un_moftangiu

          include mereu referiri la Rusia pe post de bau-bau, deși în realitate sunt promovate tocmai interesele Rusiei.
      • 0 (6 voturi)    
        si daca sunt vaccinat (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:49)

        dezamagit [utilizator] i-a raspuns lui gab2

        voi trai mai bine?
        Voi avea caldura in casa si nu ca acum cand am doar 17 grade noaptea?
        Voi avea apa calda?
        Voi avea o pensie mai mare de 1000 lei?
        Cu stresul creat de amenintarile virusului si amenintarile autoritatilor ca ne inchid in casa si nu numai , murim de stres inainte de a ne infecta. Basca facturile care trebuie platite si preturile care cresc si dusmania creata cu buna stiinta dintre vaccinati si nevaccinati.

        Este drept ca viata are prioritate dar vad ca mortalitatea data de bolile de inima sau cancer sau diabet nu intra in colimatrul nici unui sef de comisie medicala.

        Intotdeauna s-a murit de ceva, chiar si de gripa sau pneumonie.
        Cum credeti ca o sa dispara virusul daca ne incuiati in casa? Vaccinul nu imi garanteaza ca nu ma imbolnavesc.
        Pe cine protejati si de cine?
        La ora actuala un vaccinat bolnav are mai multe drepturi decat un nevaccinat sanatos si asta arata ca masurile luate nu sunt utile.
    • -2 (36 voturi)    
      Nu se poate (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:46)

      Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Libertatea religioasa e garantata prin Constitutie. Au fost deja procese in instanta castigate pe tema asta.
      • -3 (3 voturi)    
        Asa si? Ce daca? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:35)

        lumi74321 [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

        Constitutia este, de facto, "in carantina". Cam de 2 ani.
    • +5 (21 voturi)    
      Trebuia interzis pelerinajul de la Untold (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:26)

      Iorgovan [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Acum e prea tarziu.
      • -5 (15 voturi)    
        Untoldul a avut doar efecte benefice. (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:17)

        Statisticianul [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

        Prin vaccinarea tinerilor care raspandesc de obicei coronavirusul.
        Acum Clujul are printre cele mai putine decese din tare si pierde pozitie dupa pozitie in topul judetelor dupa rata de infectare.
        Sta mult mai bine ca in valul 2 sau 3 comparativ cu celalte judete.
        • +4 (8 voturi)    
          Vaaai, ce poveste frumoasa. (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:35)

          lumi74321 [utilizator] i-a raspuns lui Statisticianul

          Numai buna de spalat creiere.
        • +4 (6 voturi)    
          . (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:44)

          Simbad [utilizator] i-a raspuns lui Statisticianul

          Ia zi-ne cât de bine stau, atât județul Cluj, cât și municipiul Cluj-Napoca: https://datelazi.ro/.
    • +2 (6 voturi)    
      a baut putin ulei si a inviat ! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:21)

      rapidos [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Robotul stricat (defect ) a luat o pipeta de ulei si a inviat , dar e prea tarziu , in vara in loc sa spuna ca el si guvernul lui a invins pandemia , mai bine ne atragea atentia ca vine valul 4 , ca doar de aia e seful CSAT-ului ! In schimb , ne-a indemnat sa jucam GOLF , si asa s-a mai facut de ras a nu stiu a cata oara , e un presedinte care si-a ratat cei 7 ani de presedintie ! restul , nu mai conteaza , e deja compromis , nu-l mai ia nimeni in serios !
  • -11 (33 voturi)    
    inchideti parcurile ! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 8:34)

    alfa1 [utilizator]

    astia nu inteleg ca nu mai e nimic de facut....imunizare naturala
  • +22 (42 voturi)    
    discursul (Miercuri, 20 octombrie 2021, 8:44)

    codrean [utilizator]

    mi s-a parut penibil, voit lacrimogen, cu falsa empatie... Nu stiu cine a fost "scribul" ; vre-un corigent la compunere !?
    Si dece anuntul asta vag ? Cine vine ? Ce se discuta ?
    In situatia asta se cerea convocat CSAT, adoptate decizii ferme, cu caracter de lege !Ce-i cu balmajeala asta ?
    • +19 (25 voturi)    
      Mda (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:58)

      TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Pentru ca PNL sa fie la butoane si sa-si faca plinul la buzunar din PNRR. De aia, pentru nenorocitii astia, scopul scuza mijloacele. Jocul politic pe locul 1, societatea si cetatenii la urma! Altfel nu-mi explic reactia atat de intarziata a lui KWI, ambiguitatea discursului, lipsa de idei clare (si vagi sa fi fost) in ceea ce priveste potentialele restrictii cat si care sunt participantii la sedinta CSAT. A fost doar un KWI care si-a inceput hibernarea mai repede decat era preconizat, nimic mai mult. Discurs, prezenta si ''empatie'' de josnica speta.
  • +24 (36 voturi)    
    Mda (Miercuri, 20 octombrie 2021, 8:54)

    TheFaime [utilizator]

    Draga KWI, pe langa lipsa de viziune si reactie a autoritatilor, cu parere de rau, insa as vrea sa mai adaug si acele instituii care ar trebui sa se autosesizeze si sa te ia la bani marunti pe tine cat si pe Cutu. Sunteti la fel deresponsabili pt aceste decese, cum este Piedone pt Colectiv, Carmen Dan pt 10 August...ah stai, nici ei n-au patit nimic. INCA!!!!

    PS: Deșteaptă-te, române, din somnul cel de moarte,
    • -3 (9 voturi)    
      Desteapta-te romane (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:57)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      e ora micilor si-a berii
  • +15 (51 voturi)    
    cu cum (Miercuri, 20 octombrie 2021, 8:58)

    nick1587873340950 [utilizator]

    face impunere "Certificatului Verde" in institutiile publice ?
    De exemplu:.
    Am nevoie sa merg la spital. cum impui treaba asta ? Doar e drept garantat de Constitutie
    Trebuie sa platesc niste taxe. Cine ma opreste ca depu banii la Finante ? (sa nu dai bani statului ?!? e tare, in plus e prevazut de lege treaba asta)
    Cineva te Jefuieste. Cine ma opreste sa merg la politie? (Drept garantat de Constitutie)
    si exemplele pot continua
  • +25 (45 voturi)    
    UNTOLD, E.CAstle e voie ? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:06)

    VelmaKelly [utilizator]

    Intreb ca mai am niste zile libere si parca as baga un concert.
  • +23 (45 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:08)

    [anonim]

  • +12 (24 voturi)    
    In primul rand (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:15)

    Teszzt [utilizator]

    Trebuie respectate regulile care sunt. Degeaba aducem noi restrictii, daca nimeni nu le respecta.

    Lumea nu poarta masca in magazine, nici cei care lucreaza acolo (bineinteles, sunt si exceptii, dar asta se intampla in marea majoritate a magazinelor). Educatoarele, profesorii nu poarta masca. Oamenii care lucreaza in fabrici (de exemplu de confectii), nu poarta masca desi stau unul langa celalalt minim 8 ore pe zi. Echipele de la gaz, curent, internet, care umbla din casa in casa, nu poarta masca.
    • +9 (17 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 20 octombrie 2021, 10:40)

      [anonim] i-a raspuns lui Teszzt

      • +1 (5 voturi)    
        Masca sub nas (Miercuri, 20 octombrie 2021, 19:16)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui

        sau dată sub barbă ca să vorbești la mobil (!!!) nu se pune. De altfel, dacă masca nu se mulează corect pe nas și nu mai are filtrarea suficient de fină este aproape inutilă (acum chiar și o mică reducere statistică a îmbolnăvirilor poate salva multe vieți). Din păcate, bunul simț și autoprotecția nu se pot legifera
      • +3 (3 voturi)    
        Depinde de localitate... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 21:08)

        Teszzt [utilizator] i-a raspuns lui

        Eu recent m-am mutat dintr-un oras mare, unde sa zicem ca se respectau cat de cat regulile, intr-un oras (mai) mic, unde nu prea se respecta nimic. In magazinele mari se anunta din cand in cand cum se poarta corect masca, dar nimeni nu zice nimic celor care nu poarta masca (corect).
  • -3 (33 voturi)    
    cu 200% crestere gaz si 400% crestere rca ? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:16)

    Mihai02 [utilizator]

    si crestere exponentiala pret energie in tomana ? lol

    be smart, nu inchideti economica, ca vine 2009 iar.. mai bine rezolvati lista de mai jos :

    de ce -nu ati dat shut down la vociile rosii care pacalesc oamenii sa nu se vaccineze ( amenzi, explicatii la fiecare iesire antisanitara in media, vizite anaf la popi rebeli, monitorizare media)

    - de ce nu ati rulat spoturi provac la latrina 3, realitatea paralela , pe toate posturile ? - de ce nu sunt afsue cu vaccinarea peste tot - de ce medicii de familie nu suna pe toti din propriile listea sa le explice beneficiile vaccinarii?

    - de ce cna nu a dat amenzi ? pentru aparitiilor pioniilor rosii sosoa, medicul oftalmolog cu creierul varzza anti vac, si pop ala din contat anti vac

    de ce? pt ca pana cum a mers dar acum nu mai merge, ca omul se uita la pretul la gaz si la rca si numai tine treaba cu distrusil economiei penrtu niste comunisti angajati de la fini pana la nepoti in INSP si guvern care are nu stiu sa se organizeze ↩
    • +5 (11 voturi)    
      Divizarea este dorita. (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:43)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Mihai02

      Si in acelasi timp se pare ce ceea ce fac A3 si Realitatea este legal si ok.
  • +14 (30 voturi)    
    pai (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:17)

    Point [utilizator]

    bai frate sa-mi aminteasca cineva cine-i omul asta inalt si de cand hotareste el,cu capul lui ce si cum?!
    btw:parca a fost oms-ul in vizita huh?
  • -7 (15 voturi)    
    situatia voastra e cam ca inainte de 2009 economic (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:18)

    Mihai02 [utilizator]

    so sunteti in situatia asta:

    pret gaz mai mare cu 200%, pret energie increstere, pret RCA mai mare cu 400% daca te misti prost ajungi ca argentina sa mori de foame, combinat cu proteste sustinute de catre aia care nu vor sa iti vaccinezi populatia ( pe care nu ii amendezi nici neutralizezi ),

    aici nu esti franta sa supravietuiesi din o economie care dudie esti o economie care schioapata la .. [rimul soc de inchideri repetate ca in ..2009...mai tii minte daca nu te misti inteligent esti pe briciul luiocam

    - trebuei sa promovezi INTENS pentru prosti - campanii de vaccinare , observi ca merge

    - daca se sperie ca vaccinati au drepturi iar paranoicii nu au incep sa se vaccineze


    - acum ai 35.000 de vacinari pe zi noi, in vara aveai 2000, daca iei drepturi o sa se vaccineze 200 trebuie sa faci PR sa ajungi la 45 .000-55.000 vacinari zilinic

    - este nevie doar de fonduri ( taiati le de la institutiile inutile comuniste ca insp sau prefecturietc) si mai e nevoie de coorodnare si specialisti in comunicare( nu unul - , ci specialisti platiti si cu targeturi de atins de care le conditionati bani )
  • +19 (27 voturi)    
    Două măsuri. (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:20)

    RaidulVargat [utilizator]

    Sigur, interziceți pelerinajele, dar bine că ați lăsat festivalurile, expozițiile internaționale.și paradele care au umplut vara și începutul toamnei și acum spitalele. Și felicitări pentru maratonul cu participare internațională care va fi pe 30 și 31 octombrie și care nu se va amâna pentru că este organizat de cine trebuie. ;)
  • +5 (15 voturi)    
    "măsuri pe termen scurt" (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:22)

    gab2 [utilizator]

    Ce inteleg ei prin "termen scurt"?

    Acum este un interval care a inceput de la 30 de zile dar care in realitate pare sa tinda spre infinit.
    • +7 (21 voturi)    
      Epidemia va trece, dictatura nu (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:21)

      marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui gab2

      Scopul măsurilor este permanentizarea. Scopul puterii este puterea.

      Atâta timp cât nu dăm jos Regimul, nu se va schimba nimic în bine.

      Românii tolerează în continuare suspendarea Constituției sperând că se va termina.
      Se va termina - Constituția în sine.

      „Măsurile” nu sunt despre sănătate. Și nu au fost niciodată.
  • +26 (50 voturi)    
    Nu imi dau seama (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:26)

    adrian dg [utilizator]

    Ce legatura are neamtul cu restrictiile? In ce calitate vorbeste?
    Eu chiar imi doresc si ii doresc sa fie suspendat si demis.
    Prea se bagca ca musca in lapte si viseaza restrictii.


    Pentru carantinofili: stati voi acasa si faceti-va propria carantina.
    • -10 (26 voturi)    
      Pentru sosoci: va intereseaza doar burta proprie (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:55)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui adrian dg

      Singurul lucru ce va intereseaza e burta proprie. Sa puteti voi merge la restaurant si sa va mancati ciorbica de burta fara restrictii.

      Ca mor niste zeci de mii de oameni? Da-i in ma-sa! Nu au avut noroc in viata. Ca sunt alte sute de mii de oameni cu boli cronice ce nu au acces la operatii si tratamente lunile astea, spitalele fiind complet blocate? Da-i in masa si pe astia. Au comorbiditati si au si peste 50 de ani, sunt deja cu un picior in groapa, le facem un bine

      Tot ce conteaza sunt EU. Sa pot EU sa merg la carciuma, la concert, la moaste si pe unde mai am eu chef, asta e tot ce conteaza.
      • +8 (20 voturi)    
        helooo, (Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:30)

        nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        ne intereseaza respectarea Constitutie, ca asa spune un articol de acolo, ca trebuie semnalizata orice penalizare sau incalcare a ei. Capisi ?
      • +2 (4 voturi)    
        Te-a obligat cineva să ieși din casă? :) (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:43)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        Ce treabă ai tu cu restul?
    • +2 (14 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 20 octombrie 2021, 10:41)

      [anonim] i-a raspuns lui adrian dg

    • +7 (17 voturi)    
      si (Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:01)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui adrian dg

      vaccinatii transmit boala, deci care e rostul?
  • -1 (23 voturi)    
    Subtire,f. subtire (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:28)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Bagi acum bugetarii la certificat verde?
    Cum sa reusesti fara termene, fara sanctiuni?
    Acolo la Primarie sunt antivaccinisti in frunte cu Primarul & co.
    Poezii!
  • +12 (20 voturi)    
    specialiștii vor propune (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:44)

    di livio [utilizator]

    aceiași specialiști care au permis vaccinaților veniți din zone roșii să intre în țară fără carantină, fără teste?...https://adevarul.ro/news/societate/medicii-cer-numele-membrilor-grupului-suport-tehnico-stiintific-cnsu-cine-oamenii-astia-1_616a461e5163ec42716d2638/index.html...medicii cer, presa nu cere nimic, presa numa taie microfonu, vorba lu harafatu suprem
  • +13 (21 voturi)    
    Măsură inutilă (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:50)

    Un cititor [utilizator]

    Cine este vizat de protecție și cine este vizat de protecție?
    Angajații bugetari sau publicul?

    Asta e schema clasică de operare atunci când autoritățile caută o legitimare pentru o măsură impusă: se creează un eveniment, o situație prin care opinia publică să fie alarmată și panicată și, la adăpostul acestei situații, se iau masuri de urgență , măsuri care, în mod normal n-ar putea fi luate.

    P.S. A se vedea manipularea cu teroriștii în 89, procesul lui Ceaușescu, incendiul de la Colectiv, manipularea statisticilor în pandemie
  • +16 (34 voturi)    
    Desteptii astia sunt obsedati! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:55)

    Lukkian [utilizator]

    Nu au alta grija decat vaccinarea, nu mai conteaza altceva, intepati-va, intepati-va, hai, mai repede, faceti coada,hai hai hai!
    Pe bune, medicamente ioc, de-abia a aparut niste favipiravir. Anunta triumfator ca au trimis remdesivir in spitale, cand chiar OMS a declarat ca nu s-a observat vreun efect notabil in tratarea covidului.
    Dati drumul la medicamente in farmacii, sa si le ia lumea cu reteta de medicul de familie, ca sa nu mai ajunga toti la spital dupa 1 sapt de tratament neadecvat acasa. Pana si arafat a declarat ca in alte tari multi pacienti ar fi trimisi sa se trateze acasa, la noi ii opreste in spital sa crape la ATI. In UK sunt trimisi acasa, cu tratament.
    Treziti-va bai guvernanti de 2 lei si ajutati lumea cu adevarat, nu doar cu limbarita asta cu vaccinarea vaccinarea. In momentul asta vaccinarea e secundara ca oricum nu isi face efectele decat peste 3-4 saptamani. E NEVOIE DE TRATAMENTE ACUM!!!
    • 0 (6 voturi)    
      Acum vreti medicamente EXPERIMENTALE? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:14)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

      "There is no evidence that Favipiravir decreases the fatality rate or the use of mechanical ventilation among moderate and severe patients with COVID-19."

      https://link.springer.com/article/10.1007/s10096-021-04307-1#code-availability

      "In conclusion, based on low-quality evidence, there is no conclusive evidence that favipiravir would provide any additional benefit to COVID-19 patients."

      https://www.journalofinfection.com/article/S0163-4453(20)30766-0/fulltext

      De ce sa fie disponibil la farmacii daca nu are dovedit nici un efect pozitiv? Sa il ia din greseala o femeie insarcinata si sa nasca un copil cu probleme?
      • +2 (2 voturi)    
        Is multe studii. (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:47)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

        Doar ca le ai pregatite pe alea "bune" nu inseamna nimic.
        Citeste-le pe toate cu atentie.
        https://c19favipiravir.com/
  • +3 (13 voturi)    
    scoala... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:57)

    Marrius [utilizator]

    Toti cunoscutii mei care au acum Covid au luat de la copilul lor.
    • +2 (8 voturi)    
      Si toti erau vaccinati? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:08)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui Marrius

      asa e?
      • +4 (10 voturi)    
        tanti Firea (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:58)

        GNG [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

        ... se 'lauda" ca toata familia este virusata, familia ei este vaccinata cu a treia doza de vreo 3 saptamani. Cu siguranta nu s-a virusat de la scoala, asta este sigur.
      • +1 (5 voturi)    
        caz concret (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:42)

        lumi74321 [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

        auzit "in trecere", la semafor: toata familia vaccinata complet, toti bolnavi, unii cu forme usoare (copiii), unii cu forme moderate (parintii).
  • +17 (31 voturi)    
    Pretext (Miercuri, 20 octombrie 2021, 10:00)

    Un cititor [utilizator]

    pentru îngrădirea libertăților.
    Practic lumea nu se îmbolnăvește de la funcționarii publici , că doar nu stau bot în bot cu ei.
    Ei știu că acum e vârful pandemiei și vor să exploateze momentul pentru a impune restricții și a-i șantaja pe oameni cu vaccinarea.
    în 1-2 săptămâni, incidența cazurilor pozitive se va reduce semnificativ, dar restricțiile vor rămâne,
  • +3 (15 voturi)    
    Pai nenea Ficus, (Miercuri, 20 octombrie 2021, 10:00)

    Ponta [utilizator]

    Cine au fost cei care trebuiau sa impuna aceste masuri, nu Partzu si gasca lui de incompetenti????
    Acum ce facem, intindem kkatul pe pereti si spunem ca am zugravit????
    Vai steaua ta!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:43)

      lumi74321 [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

      USR e de vina, noul PeeeSeeeDeee!
  • -8 (22 voturi)    
    da (Miercuri, 20 octombrie 2021, 10:19)

    mihnea1976 [utilizator]

    Vad aici o gramada de daci liberi care nu se uita imprejur.Certificatul verde este in vigoare in toate tarile din vest,nu esti testat sau vaccinat nu intri.Romania doar copiaza niste masuri care sunt in vigoare in vest,acolo mai toti cetatenii sunt vaccinati asa ca doar berbecii raman pe afara.Daca se luau masurile astea mai devreme Romania nu ajungea in halul in care este acum.
    • +6 (20 voturi)    
      Sunt vaccinati (Miercuri, 20 octombrie 2021, 10:51)

      Lukkian [utilizator] i-a raspuns lui mihnea1976

      Pentru ca li s-a interzis accesul in diverse locuri, uneori chiar la serviciu daca nu erau vaccinati sau nu aveam certificat covid. Crezi ca altfel se vaccinau asa de buna voie? UE devine totalitara si culmea e ca foarte putini vad asta. Or sa vada mai multi cand o sa fie restrictii si mai ciudate.
      • +1 (11 voturi)    
        UK (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:40)

        copci [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

        In UK nu este certificat verde si oamenii s-au vaccinat ca in alte tari cu certificat.
        • +2 (2 voturi)    
          Este certificat (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:56)

          Lukkian [utilizator] i-a raspuns lui copci

          Se numeste altfel, dar are exact acelasi rol ca cel din UE. Intereseaza-te.
        • -1 (1 vot)    
          Nu inca. (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:49)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui copci

          Dar tot incearca.
    • +5 (9 voturi)    
      Toate? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:24)

      marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui mihnea1976

      Serios? În toate țările din vest?

      Spania, Suedia, Danemarca, Norvegia, majoritatea SUA... ăstea n-or fi tot în Vest? Nu de alta dar sigur și precis nu-ți cere nimeni țidulă ”verde” să bei o cafea la Madrid.
  • 0 (12 voturi)    
    „Lo chiamavano Bulldozer” (Miercuri, 20 octombrie 2021, 10:22)

    ofCAER [utilizator]

    în traducere, pe românește adică (pentru Herr Iohannis), „I se spunea Dulapul”.
    Schiază, biciclește și golfește dar este nedeplasabil.
    De cînd are „guvernul meu”. Îi tot cheamă, suveran, pe miniștrii și pe unii-alții din administrația centrală la el, „la palat”. Rezultatele se văd...
    Și totuși, o circumstanță atenuantă eu îi acord: nu-și permite Iohannis să iasă din casă c-o fi rămas, bietul de el, fără palton.
  • +4 (14 voturi)    
    Prea multi specialisti, sint din aia 20000? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 10:23)

    Coco Whistle [utilizator]

    Eu as propune un referendum pe tema restrictiilor care sa fie cumulat cu cel ptr demiterea lui klaus.lasind bascalia, de acest lucru trebuia sa se ocupe preventiv guvernul dar klaus a bagat tara in criza asmutindu-l pe cutu impotriva partidului din alianta. Gagiul e vinocat, trebuie arestat pe loc. unde e codlea?
  • +2 (12 voturi)    
    O axioma veche (Miercuri, 20 octombrie 2021, 10:35)

    Torquemada13 [utilizator]

    Orice tara este imaginea locuitorilor sai.
    66%............................-:)))
  • +7 (17 voturi)    
    Degeaba și târziu (Miercuri, 20 octombrie 2021, 10:40)

    GabiO [utilizator]

    Despre tratamentele din spitale nu prea se vorbește, pe nicăieri...cum sunt tratați bolnavii cu covid sau cu orice? Sunt medicamente? Există interes? Există profesionalism și omenie? Poate că nu....sau nu prea. Atunci, degeaba. Toți urlă VACCINARE!!!...ca unică soluție. Această criză vorbește în primul rând despre sistemul de sănătate, de la prevenție până la tratament sau spitalizare. De asemenea vorbește despre starea de sănătate a populației, o mulțime de oameni sunt bolnavi și nu știu, sau știu și nu au bani să se trateze sau nu își permit asigurări medicale. Despre nutriție (oameni care mănâncă prost, inclusiv fast food adică junk food). O nutriție măcar normală înseamnă un aport suficient de vitamine, minerale, proteine etc, așa încât organismul omului să fie sănătos și rezistent. Autoritățile s-au trezit cu ”pandemia” peste zeci de probleme care trenează de vreo 30 de ani....Nu există soluții miraculoase din păcate. Sau nu sunt la îndemâna oricui.
    • -3 (13 voturi)    
      asa (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:12)

      csan [utilizator] i-a raspuns lui GabiO

      exista de toate dar, se consuma pe tampitii natiei. trebuie sa va asigure cineva tratamente, sa va dea de macare si sa va stearga la fund. Sa nu cumva sa faceti vreun efort . Sa vi se dea totul pe degeaba . Singura voastra datorie este sa cereti . Sa stati cu mana intinsa si fundul in sus .
      • +2 (8 voturi)    
        cine (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:08)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui csan

        te-a enervat asa stimabile,ca mai ai putin si-ti dai
        foc in piata de frustrare.mai fa babaiatule un vaccin
        poate te ajuta si la psihic.garantat fauci!
        de unde dracului aveti atat tupeu sa-i faceti pe ceilalti tampiti,numai voi stiti.va da palton imparat indicatii pretioase?mancati la cantina guvernului?
        • +2 (4 voturi)    
          e de la vaccin (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:45)

          lumi74321 [utilizator] i-a raspuns lui Point

          un nou "efect advers": intoleranta.
  • +6 (12 voturi)    
    Nuca-n perete! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 10:40)

    n4c [utilizator]

    Acum s-au trezit cu restrictiile?

    De patru zile scade incidenta in Timisoara, de o saptamina stagneaza: https://covid19.primariatm.ro/

    Dar si de n-ar fi asa, ce restrictii mai vrei sa impui cind probabil cel putin un sfert din oamenii cu care te intilnesti sint purtatori?
  • +5 (13 voturi)    
    Parlamentul - singurul care poate adopta măsuri (Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:18)

    hsl [utilizator]

    pare că nu a fost invitat.
    Și după ce discutați, ce faceți? Nici președinția, nici guvernul nu au voie să afecteze drepturile fundamentale ale cetățenilor (de ex. cel la muncă sau cel de acces la servicii de sănătate).
    • 0 (2 voturi)    
      Nu incape Parlamentul in Cotroceni (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:46)

      lumi74321 [utilizator] i-a raspuns lui hsl

      e cea mai mare cladire administrativa din Europa.
    • 0 (0 voturi)    
      Si nici Parlamentul (Miercuri, 20 octombrie 2021, 22:18)

      stud69 [utilizator] i-a raspuns lui hsl

      , daca emite o lege care incalca drepturile fundamentale consfintite de Constitutie. Trebuie modificata Constitutia astfel incat dreptul la viata si la munca sa fie optional. Sau interzis. Insa toti cred ca realizam ce insemna o modificare adusa Constitutiei (demersuri finalizate cu referendum, cvorum etc.)
      • +1 (1 vot)    
        Obligatoriu 300 parlamentari (Joi, 21 octombrie 2021, 0:21)

        hsl [utilizator] i-a raspuns lui stud69

        de aceea fug toate partidele de o reformă constituțională.
  • +1 (11 voturi)    
    Degeaba (Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:19)

    D'ADi [utilizator]

    nu le respecta decat 30-40% , inca sunt oamenii in pietele din Bucuresti care nu poarta bine masca sa nu o poarta deloc, la fel pe strada iar certificatul nu e cerut mai pe nicaieri sau merge si cu ala a lu' bunica sa te duci, fara controale e absolut degeaba orice lege
  • -1 (11 voturi)    
    Cat timp nu intelegeti (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:40)

    Kornell [utilizator]

    PaO2 =40 mm HG sub FiO2 de 100%, PEEP =18, peak pressure 30 cm H2O si prone - TACETI DRACULUI din gura, mai ales pe comentarii, voi astia cu medicina pe Google si la Spiru Haret. Din cauza unora ca voi care recomanda medicatie de la tembelizor s-a ajuns unde suntem
  • -2 (8 voturi)    
    pandemie (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:53)

    ad2020 [utilizator]

    popii si biserica sunt vinovati de ce se intampla

    https://www.youtube.com/watch?v=MDst2LnOvZ0

    te infgrozesti ce spune acest popa
    • +2 (4 voturi)    
      Eu ma ingrozesc de ceea ce spun politicienii (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:46)

      lumi74321 [utilizator] i-a raspuns lui ad2020

      :)
  • +5 (9 voturi)    
    Problema principala a Romaniei in pandemie (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:52)

    Ibit [utilizator]

    Este ca , la Cotroceni " cineva " hotaraste ce trebuie facut " dupa mintea lui " , apoi CNSU propune in consecinta guvernului si mai apoi guvernul LUI decide .
    Deci cine este vinovat ?
    Romanul de rand care i-a votat !
    Nu-i asa ?
    In acest " ritual " s-au desfasurat lucrurile in toate perioadele critice .
    Din acest motiv suntem in situatia de fata .
    Iar acum ni se spune sa nu cautam vinovati de cele petrecute in trecut si sa ne uitam la ce trebuie sa facem in viitor .
    Tot cu acesti incompetenti ?
    • +2 (2 voturi)    
      Evident (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:47)

      lumi74321 [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      Doar nu crezi ca vei vedea vreo demisie?
  • +2 (6 voturi)    
    dac asteptati ca ei sa rezolve problemele (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:28)

    Coco Whistle [utilizator]

    va inselati. klaus trebuie trimis la el la sibiu, iar fetele de ceara din pnl trebuiesc puse in muzeul 'asa nu'. se pierde vremea de aitita ani, si cind unii au spus asa nu, i-au trimis acasa. oare de ce? nu mai pot fura cum o faceau pe timpuri?