Am nuntă în București duminică, ce fac - o anulez sau merg mai departe? Prefect: „Mergeți mai departe” / Haos general privind restricțiile din Capitală - ce s-a anunțat vineri seara va fi schimbat sâmbătă

de C.V.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 11:09 Actualitate | Coronavirus


Nunta
Foto: Wavebreak / Profimedia Images
Prefectul Capitalei spune că cei care au nuntă duminică ar trebui să meargă mai departe cu planurile, deși vineri seara s-a decis că astfel de evenimente sunt interzise începând de sâmbătă la miezul nopții. Asta pentru că restricțiile au fost luate în baza unor reglementări vechi, iar autoritățile ar urma să revină sâmbătă cu noi reglementări, după ce Guvernul va adopta Hotărârea de Guvern cu modificările la lista de restricții, mai permisive față de ce era legiferat până acum.

Întrebată de către jurnaliști dacă cei care au de organizat o nuntă sau un eveniment similar duminică ar trebui să anuleze planurile sau să meargă cu ele mai departe, prefectul Capitalei Florela-Antonela Ghiță a răspuns „Mergeți mai departe. Potrivit CNSU se va permite cu maximum 200 persoane. Doar vaccinați și trecuți prin boală”.

Întrebarea vine după ce vineri seară Comitetul pentru Situaţii de Urgenţă al municipiului București a hotărât ca începând de pe 3 octombrie, ora 00.00, în București se închid cinematografele, se interzic activitățile recreative și sportive desfășurate în aer liber, se interzice organizarea de evenimente private (nunți, botezuri) și se impune carantina de noapte, 20.00 - 5.00, în zilele de vineri, sâmbătă și duminică.

Cu toate acestea, decizia a fost luată în baza vechilor reglementări - interdicțiile vechi stabilite prin Hotărâre de Guvern, în condițiile în care CNSU a adoptat joi o serie de noi reglementări și interdicții mai relaxate, dar care încă nu au fost transpuse într-o Hotărâre de Guvern. Executivul codnus de Florin Cîțu se întâlnește abia sâmbătă pentru această HG.

După adoptarea noii HG cu noile reglementări, CMBSU se va reuni sâmbătă pentru a adopta practic noile reglementări, diferite față de cele adoptate și comunicate vineri seară.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















39051 vizualizari

  • -2 (24 voturi)    
    Hmmm (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 11:33)

    Sah [utilizator]

    Guvernul?
    O banda de ********!!
    Nu exista nicaieri in lume ca testatii sa fie mai prejos decat vaccinatii...numai in colonia catesca!
    • +3 (11 voturi)    
      pe bune? (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 12:00)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Guvernu ...? Care guvern?
      In schimb incearca sa mananci netestat ceva in centrul vienei. Spune-mi ca e altfel?
      • +6 (8 voturi)    
        Mănânci acasă. (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 13:39)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

        Ori în stradă, în picioare. Exemplul președintelui Braziliei la New York este recent.
      • +1 (1 vot)    
        Hmmm (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 22:37)

        Sah [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

        Tu citesti, dar pricepi mai greu!
        Eu spuneam ca nu este ok ca testatii sa nu fie considerati siguri de catre guvernul cucutu, asa cum se intampla in Romania!
        Daca nu pricepi, repet: in centrul Vienei poti manca testat nu NUMAI vaccinat, ca in Romania cutuuului!!
        In Romania, dupa inteligenta cutuleasca, testatul nu are drepturi...drepturi au numai vaccinatii!
    • +3 (11 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 12:27)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      serios? La USO n-au intrat decat vaccinati, la Indian Wells care incepe (vezi stirea cu Simona Halep care tocmai a plecat), la fel. Mai mult copiii sub 12 ani nu au voie si punct. In rest, doar persoane vaccinate.
      In Europa testarile pierd teren pe zi ce trece.
    • -2 (8 voturi)    
      eu chiar as obliga sa fie minim 50% nevaccinati! (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 12:36)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      pentru eficienta!
    • +1 (7 voturi)    
      Teroare (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 13:24)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Banuiesc ca restaurantele de evenimente cumparase si pregatise o mare parte din mancare pentru evenimentul de duminica. Dupa mintea guvernantilor arunca mancarea,pune lacatul pe usa si asteapta noile reguli.
      Platit la zi din bugetul de stat indiferent de situatie cred si eu ca e usor sa le impui altora ce sa faca.
    • +2 (14 voturi)    
      Cine te pune mai prejos? (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 13:37)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Te pui singur mai prejos. Nu te-a oprit nimeni să te vaccinezi și dacă tu și alții ca tine, din păcate mulți. erați vaccinați, acum nu erau necesare restricții și nici sistemul sanitar nu era sufocat.
      • -3 (7 voturi)    
        Ce te doare pe tine vaccinat (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 15:01)

        iSteal [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Ca mor unii nevaccinati care nu erau interesati de problema? Daca se imbolnavesc si mor este problema lor. Faptul ca cineva o transforma si intr-o problema a ta denota faptul ca e incapabil sa o rezolve.
        • +3 (7 voturi)    
          Ca de obicei (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 17:14)

          Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui iSteal

          Acelasi argument imbecil. S-a explicat in nenumarate randuri de ce, dar voi nu sunteti in stare sa cititi. Stiti doar sa repetati ca papagalii ce va spun altii, cu un IQ si mai redus decat al vostru.
        • -2 (4 voturi)    
          ok (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 21:13)

          TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui iSteal

          Sunt vaccinat. Dar sa zicem ca am parinti care nu vor sa se vaccineze, si nu reusesc sa-i conving sub nicio forma, pentru ca asculta de preot.

          Are voie sa-mi pese? Sau o sa-mi zici in continuare "ce te doare pe tine vacinat"?

          Intamplator nu e cazul, parintii mei sunt vaccinati. Dar sunt multi in situatia asta.

          Oricum, atitudinea asta, "ce-ti pasa tie de altii", e dezgustatoare. Si se mai declara si credinciosi nevoie mare multi dintre cei cu placa asta. Sa vedeti ce bine o sa fie cand nici altora nu le va pasa de voi.

          Oamenii (si chiar si animalele) traiesc in comunitati tocmai pentru a se putea ajuta reciproc, la nevoie. Faptul ca noi traim in comunitati mari, in care nu poti sa cunosti fața sau numele fiecarei persoane nu schimba acest lucru.
          • +1 (1 vot)    
            Bineinteles ca DA! (Duminică, 3 octombrie 2021, 15:23)

            iSteal [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

            Daca nu ai reusit sa ii convingi sa se vaccineze, poate ii convingi sa stea izolati. Nu inteleg in acest caz cum pot lua infectia decat prin tine.

            Cat despre neputinta TA de a-i convinge, te rog frumos, nu incerca sa o pasezi altora.

            Iata cum te explici tu: parintilor tai nu le pasa, deci incerci sa ii protejezi punand presiune pe niste terti pe care apoi ii acuzi ca nu le pasa de parintii tai! Frumos, nu?
          • 0 (0 voturi)    
            Si iti mai zic ceva (Duminică, 3 octombrie 2021, 21:48)

            iSteal [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

            Daca parintii tai asculta mai bine de preot decat de tine, ar trebui sa iti pui si alte intrebari. My two cents.
        • +2 (2 voturi)    
          mie imi pasa, in sensul ca ma bucur! (Duminică, 3 octombrie 2021, 10:35)

          Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui iSteal

          saptamana viitoare astept imagini cu sufoctarzii asteptand eliberarea de paturi la ati prin deces!
      • -1 (3 voturi)    
        Hmmm (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 22:43)

        Sah [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Incearca sa gandesti, lasa propaganda!
        Eu am facut boala, m-am tratat si sunt bine.
        Am luat-o din spitalul Colentina, unde am insotit pe cineva pentru niste analize si am stat in picioare in fata centrului de vaccinare, cu masca, test, maini dezinfectate!!
        Eu sunt indignat ca transmitatorii de boala, adica vaccinatii, umbla liber fara restrictii, in timp ce cei care vor sa isi faca test pe banii lor nu sunt luati in seama!
        PS. In Luxemburg la eveniment sportiv se fac teste la 1 euro/testul si este suficient pentru a putea participa...si nu spun asta din ziare sau stiri tv!
        • +2 (2 voturi)    
          restrictiile sunt pentru protejarea nevaccinatilor (Duminică, 3 octombrie 2021, 10:33)

          Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Sah

          nu vrei sa te protejezi prin vaccin, te protejezi stand acasa.
          • +2 (2 voturi)    
            Iar daca nu vrei nici asa (Duminică, 3 octombrie 2021, 15:24)

            iSteal [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

            Si nici asa, nu ii ruga pe cei din jur sa faca ceea ce nu faci tu: sa iti pese de tine!
  • +14 (16 voturi)    
    vineri... (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 11:40)

    of of [utilizator]

    Ce a făcut guvernul vineri dimineața în loc să dea HG de aprobare a ceea ce a decis CNSU joi? De ce haosul ăsta??
    • +1 (11 voturi)    
      E simplu (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 12:18)

      iSteal [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Deja nu mai exista motive pentru restrictii.

      Nu exista legale: OUG nu este lege si nu poate restrange din drepturi.

      Nu exista medicale: exista cantitati suficiente de vaccin, deci singurii care nu fac vaccin sunt cei care nu vor sau nu pot. Acestia din urma se pot proteja prin masca cu filtre bune si valva si/sau izolare.

      Nu exista logistice: o nunta se planifica cu luni in urma iar oamenii nu au nici o vina ca unii se trezesc sa puna restrictii de pe o zi pe alta.

      Nu este situatie de calamitate naturala, nu a fost cutremur, nu e razboi, nu e stare de urgenta, nu e aplicata legea martiala.

      Deci e simplu:

      1. Bolnavii tratati in limita resurselor, vulnerabilii protejati prin lege, restul oamenilor lasati in pace.

      2. Masurile de protectie date cu titlul de recomandari. Cine doreste, ARE DREPTUL sa le aplice. Cine nu, treaba lui, ca si cu vaccinul.
      • +4 (6 voturi)    
        Omule (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 17:15)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui iSteal

        Tu chiar nu vezi ce se intampla? Cum adica nu exista motive pentru restrictii? Traiesti pe luna?
        • -1 (5 voturi)    
          Tocmai pt ca vad (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 20:41)

          iSteal [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

          Si tocmai pt ca m-am vaccinat. Cine nu vrea, este liber sa nu o faca.
  • +3 (13 voturi)    
    Participa doar mirele, mireasa nu e vaccinata (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 11:45)

    Gryphus [utilizator]

    astea sunt 'autoritatile' din Romania, niste incompetenti care iau decizii aberante, ilegale sau discriminatorii si care se bat cap in cap

    oricum toate aceste decizii NU se pot aplica ad literam, sunt luate doar pt a baga spaima in populatie ca sa se vaccineze.
    • 0 (0 voturi)    
      dar poate e gravida, gen mama prostilor! (Duminică, 3 octombrie 2021, 8:46)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      si trebuie rezolvati nuntasii pana nu devine prea evident!
  • +2 (6 voturi)    
    păi (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 12:16)

    nahir [utilizator]

    binențeles, pt. că cîțu dcoormea pe el ieri când i-a dictat iohannis ce să facă și n-a înțeles cum trebuie indicățiili.
  • +7 (11 voturi)    
    pai sa ne pisam pe guvernul lor de prosti (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 12:40)

    Dan_Nemes [utilizator]

    PNL-ul a facut nunta cu 5000 de invitati pentru a il marita pe Citu.

    Acum oamenii nu pot face nunta cu 100-200-300 de invitati.
    Daca as fi in locul lor as tine nunta si daca ar veni politia sa imi dea amenda m-as pisa in gura lor de flamanzi si rupti in cur ce sunt.
  • +4 (8 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 12:59)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    cutu cutu, penelacheii si imperatorul KWI sunt pe faras.
  • -4 (12 voturi)    
    Raspuns corect (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 13:19)

    TrueBlue [utilizator]

    O anulezi! Nu de alta dar sa nu va imbolnaviti si sa muriti (eventual). Raspuns simplu si logic.
    • -4 (8 voturi)    
      logicule, (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 13:51)

      mariokempess [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      Care-i problema ta daca moare cineva care-si asuma treaba asta.Si ceilalti, nevaccinati,cum le spune presa,isi asuma asta.
    • -1 (5 voturi)    
      Te-ai gandit (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 14:35)

      iSteal [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      Ca sunt toti vaccinati si tineri si fara alte boli? Sau poate ca se testeaza toti care vin la nunta si sunt toti negativi?
  • +8 (8 voturi)    
    Mesaj pentru fericitul mire (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 17:13)

    VOX. [utilizator]

    Destinul ti-a mai oferit o sansa sa-ti salvezi viata. Nu-i da cu piciorul!
    • +2 (2 voturi)    
      ironic (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 23:11)

      gurka [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      ai dreptate :)
  • +2 (2 voturi)    
    Nu stiu ce ai mai putea face, acum ?... (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 21:15)

    Olyx [utilizator]

    Poate ca daca te-ai fi vaccinat, sau poate daca ai fi purtat masca peste vara, poate daca ai fi evitat stadioanele, marea de la Mamaia si Costinesti si concertele de asta vara si de la inceputul toamnei sau poate daca ai fi luat atitudine cand ospatarul/barmanul de la hotel nu purta masca pe gura si pe nas...Poate, daca ai fi facut toate aste, astazi puteai face nunta. Altfel, ma indoiesc ca o vei mai face anul asta...

    PS Comentariul de mai sus nu se adreseaza tie, celui care doresti sa faci nunta, poate ca tu ai urmat cele de mai sus. El se refera la majoritatea romanilor care au suficienta (!) de a se considera mult mai inteligenti decat vest-europenii...!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Anuleaz-o ACUM! E sansa vietii tale.. (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 23:22)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Nu da cu piciorul norocului..