Deznădejdea unui medic din SUA în fața pacienților COVID-19: „Ei sunt cei care plătesc prețul și se înfurie pe noi”

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 27 septembrie 2021, 11:28 Actualitate | Coronavirus


Pacient internat la terapie intensiva cu COVID-19
Foto: Delphine Mayeur / AFP / Profimedia Images
Un medic pneumolog din statul american Michigan a relatat despre interacțiunile pe care le-a avut cu 8 pacienți care i-au respins sfaturile medicale legate de COVID-19, scrie Business Insider.

Dr. Matthew Trunsky, directorul secției de îngrijiri paliative a spitalului Beaumont Health, a declarat vinerea trecută pentru jurnaliștii de la The Washington Post că 6 din pacienții în cauză au murit între timp.

Medicul a relatat într-o postare făcută pe Facebook în data de 11 septembrie că unii dintre pacienți au negat că ar avea virusul, au cerut tratamente neaprobate a căror eficacitate nu a fost dovedită precum ivermectina și hidroxiclorochina și că unul i-a spus că „aș prefera să mor decât să primesc acest vaccin [împotriva coronavirusului]”.

„Ca să nu mai zic de furia persoanelor față de medicii și asistentele care cu adevărat depunem toate eforturile de care suntem în stare și care oferă îngrijiri excelente”, a mai scris Trunsky.

„Bineînțeles, răspunsul era de a fi vaccinat, dar ei nu erau și acum sunt furioși pe comunitatea medicală din cauza eșecului lor. Numerele sunt în creștere. Vaccinați-vă”, avertiza medicul la momentul respectiv.

Acesta a relatat pentru The Washington Post că estimează că 90% din pacienții pe care îi tratează nu s-au vaccinat împotriva COVID-19.

Trunsky a mai spus de asemenea că el și alți angajați sanitari sunt epuizați și că este mai ales întristat de numărul de pacienți care au murit din cauza COVID-19 în cursul pandemiei.

„Suntem obosiți fizici și epuizați emoțional...Nu cred că trece o săptămână fără să văd pe cineva stingându-se din viață”, a declarat pneumologul pentru The Washington Post.

Mai multe studii au arătat că între 20 și 30% din angajații sanitari din Statele Unite se gândesc să părăsească domeniul din cauza epuizării, relatează CNBC.

Trunsky a mai relatat că a sperat că demararea campaniei de vaccinare i-a oferit speranța că situația se va îmbunătăți dar că răspândirea variantei Delta mult mai infecțioase a coronavirusului, preponderent în rândul persoanelor nevaccinate, a dus din nou la agravarea lucrurilor.

Medicul le-a mai spus celor de la The Washington Post că deși unii pacienți internați cu COVID-19 i-au mărturisit că le pare rău că nu s-au vaccinat, alții sunt vehemenți în ceea ce privește decizia, chiar și pe patul de moarte.

„Ei sunt cei care plătesc prețul și se înfurie pe noi”, a declarat acesta. Ceilalți doi pacienți la care a făcut referire medicul sunt în continuare internați la terapie intensivă.

Până în prezent 55,3% din populația totală a SUA a fost inoculată în regim complet împotriva coronavirusului în timp ce 64,3% din americani au fost imunizați cu prima doză a unui vaccin anti-Covid, potrivit datelor Centrului pentru Prevenirea și Controlul Bolilor.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5974 vizualizari

  • +5 (21 voturi)    
    las sa moara.. (Luni, 27 septembrie 2021, 11:39)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. daca nu s-au vaccinat de frica ca ii controleaza Antihristu... da ba, tocmai pe ei, ghiorghitza si vasilica din Cucuietzii Deal.
  • +3 (23 voturi)    
    mai nene... (Luni, 27 septembrie 2021, 11:49)

    minus [utilizator]

    in familia mea sunt 5 (cinci) confirmati Covid prin teste PCR (cu teste rapide negative!) si toti sunt vaccinati cu scheme complete: 2 varsntici (80+) cu Pfizer, 2 adulti (50+) cu AstraZeneca si 1 adult (30 ani, insarcinata, medic) vaccinata cu Pfizer. Nu au forme foarte grave, dar au forme destul de severe. Toti au fost imbolnaviti de un copil de 4 ani dupa trei zile de gradinita.
    Incep sa cred ca vaccinul poate(!) te fereste de forme foarte grave, caci evidenta arata ca nu te fereste de boala. Dar am ajuns sa ma intreb (eu insumi fiind vaccinat!) daca vaccinul te fereste de forme grave, ca vad ca adevarul pe care il cunosc eu nu este adevarul pe care il cunosc medicii. Ati auzit afirmatia clara ca vaccinul nu te fereste de boala? Sau poate rudele mele sunt niste mutanti pe care vaccinul nu a functionat?
    • +5 (9 voturi)    
      in familie (Luni, 27 septembrie 2021, 12:10)

      murangura [utilizator] i-a raspuns lui minus

      avem vaccinati si nevaccinati, din aceeasi casa.
      vaccinatii au facut forme mai usoare si ne-vaccinatii mai nasol (dar fara internare in spital, ca sunt tineri).

      din ce stiu nu a zis nimeni ca nu mai faci covid, ci ca ai sanse mai mici sa iei si sa dai. iar in caz ca faci e o versiune mai usoara.
    • -2 (8 voturi)    
      La chiuveta? (Luni, 27 septembrie 2021, 12:14)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui minus

      Ah, cred ca sunteți din aia vaccinați la chiuveta :)
      • -1 (3 voturi)    
        exact.... (Luni, 27 septembrie 2021, 16:47)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        ai acelasi nivel de convingere ca Sosoaca!
    • +6 (12 voturi)    
      Mare mincinos esti. Incerci sa manipulezi. (Luni, 27 septembrie 2021, 12:20)

      FanelJr [utilizator] i-a raspuns lui minus

      Nici un medic nu a spus ca vaccinul te fereste de virus. Si nu e vorba doar de Covid, e vorba de orice vaccin si orice virus!

      Gradul de protectie al oricarui vaccin depinde nu doar de eficacitatea sa tehnica dar si de organismul tau:

      #1. Imunitatea organismului.
      Cineva cu boli cronice in forme grave e foarte expus nu doar la Covid, dar si la orice alt virus sau boala.

      #2. Cantitatea de virus cu care te-ai infectat.
      Una e sa stai 2-3 MINUTE intr-o incapere inchisa cu 2-3 oameni, si alta e sa stai 2-3 ORE intr-o incapere inchisa cu 20-30 de oameni.
      De aceea masca e foarte importanta in a reduce cantitatea de virus.
      • -1 (3 voturi)    
        ce sa manipulez? (Luni, 27 septembrie 2021, 16:55)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui FanelJr

        Inteleg ca sugestia ta este ca mama vaccinata sa stea 2-3 minute langa copilul ei de 4 ani asimptomatic, apoi sa stea alte (aceleasi?) 2-3 minute cu parintii vaccinati si alte (aceleasi) 2-3 minute cu bunicii. Aaaa, sa nu uit: 2-3 minute cu masca!

        Serios, asta este beneficiul vaccinului? Inca o data: EU SUNT VACCINAT, intelegi? Doar te intreb daca asta este beneficul vaccinului.

        Auzi, ca tot vorbim de mincinosi: nu era mai simplu ca acel copil sa NU se duca la gardinita in cele 3 zile, desi autoritatile trambitau ca este sigur sa faca asta?
        • +1 (3 voturi)    
          Esti vaccinat cum sunt eu chinez (Luni, 27 septembrie 2021, 18:49)

          FanelJr [utilizator] i-a raspuns lui minus

          Ai plecat de la afirmatia nefondata:

          "Ati auzit afirmatia clara ca vaccinul nu te fereste de boala?"

          la o alta afirmatie nefondata:

          "Serios, asta este beneficiul vaccinului?"

          Sari ca greierele de la una la alta.
          • -1 (3 voturi)    
            ei, atunci... (Luni, 27 septembrie 2021, 19:51)

            minus [utilizator] i-a raspuns lui FanelJr

            esti chinez. Condoleante!
            "În marea majoritate a cazurilor vaccinarea previne contractarea bolii." Asta este afirmatia clara de care vorbeam.
            Vezi si tu de unde este citatul ca am obosit sa tot scriu despre asta. Succes.
    • +1 (9 voturi)    
      of.. (Luni, 27 septembrie 2021, 12:26)

      Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui minus

      lumea tot nu pricepe.. daca te vaccinezi nu ajungi la ATI/cimitir, sansa sa faci boala e cam tot aceea.. a fost mediatizat lucrul acesta de cand au iesi vaccinurile..
      • -2 (8 voturi)    
        Si atunci (Luni, 27 septembrie 2021, 14:36)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

        de ce presiunea pentru vaccinare a tuturor, in loc sa te concentrezi pe cei care au neaparat nevoie?!

        Daca vaccinezi un tanar sau copil fara boli cronice nu faci decat sa te faci ca vaccinezi, consumi timp si resurse, riste efecte adverse si induci o stare de tensiune in populatie... pentru aceste categorii si cu si fara vaccin, rezultatul imbolnavirii ar fi acelasi
        • +2 (2 voturi)    
          E simplu : (Luni, 27 septembrie 2021, 17:56)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

          Vaccinatii se imbolnavesc mai greu , se vindeca mai repede si, pe cale de consecinta, transmit virusul mai putin.
          SIMPLU !
        • +1 (1 vot)    
          Mai uita-te si la alte stiri (Luni, 27 septembrie 2021, 19:44)

          FanelJr [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

          Mai schimba canalul. La ATI sunt 300 de copii. Adica persoane sub 18 ani.
    • +5 (13 voturi)    
      Nu stiu de unde te informezi tu... (Luni, 27 septembrie 2021, 12:33)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui minus

      ...Insa eu, stiu clar, inclusiv de la medici, care au spus asta public, plus din statisticile OFICIALE de prin diverse tari, nu interpretate de Lazarus sau Șoșoaca et.Co pe la diverse tembeliziuni, ca din 100 de vaccinati cu Pfizer, 1 face forme grave si chiar moare, mai ales daca are multe probleme medicale asociate, 4-5 fac forme grave și chiar ajung in spital, 40-45 ajung sa ia boala si sa faca forme total asimptomatice, usoare sau medii, iar de 55-60 din acei 100, virusul nici nu se lipeste...
      Iar datele astea sunt confirmate de cea mai vaccinata tara cu Pfizer - Israel, unde, la 10 000 cazuri nou identificate pe zi, au sub 10 morti zilnic, iar spitalele sunt libere sa trateze si alte boli....
      Sunt confirmate si de datele de la noi, unde, cei vaccinati care necesita spitalizare sunt DOAR 5% din totalul celor care necesita internare !
      Cat despre alte vaccinuri, situatia e similara, Anglia, are in continuare numar mare de cazuri zilnice, fiind vaccinati masiv cu Astra Zeneca, dar, tot la fel ca in Israel, mai putin de 10 morti pe zi si fara supraaglomerarea spitalelor.
      Avantajele vaccinarii sunt clare, dar la noi, din pacate, medicii nu mai sunt auziti de racnetele Șoșoacei, ale lui Lazarus, si toata pleiada de handicapati care se folosesc de orice nenorocire sa-si asigure ascensiunea spre titlul de cel mai mare exterminator al acestui neam.
      • -1 (3 voturi)    
        pai ma informez din familie... (Luni, 27 septembrie 2021, 16:45)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

        intelegi ca in cazul acesta - nu in altele- virusul nu a iertat nimic, indiferent de vaccin si varsta?
    • +4 (10 voturi)    
      E identic in toata lumea. (Luni, 27 septembrie 2021, 12:36)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui minus

      Vaccinatii se imbolnavesc grav si mor foarte rar.

      Managerul spitalului de Boli Infecţioase din Iaşi, medicul Florin Roşu, a declarat că noaptea de vineri spre sâmbătă a fost una de foc pentru medicii acestei unităţi şi că ambulanţele au stat la coadă în curtea spitalului cu pacienţi în stare gravă care necesitau internare.


      El a spus că situaţia este una dificilă, adăugând că a constatat "cu dezamăgire" că 99 la sută dintre pacienţii care ajung în stare gravă la spitalul de Boli Infecţioase din Iaşi provin din rândul persoanelor nevaccinate.
    • +5 (11 voturi)    
      Rezultate vaccinare (Luni, 27 septembrie 2021, 12:48)

      Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui minus

      Cea mai buna statistica este sa vezi la tarile care s-au vaccinat maisv: UK are 32000 cazuri si mai putin de 200 decese (asta desi AstraZeneca ofera protectie mai redusa ca Pfizer). Inainte de vaccinare aveau tot atatea cazuri dar peste 1500 decese.
      Similar si in Israel: numarul de cazuri (putin) mai mare ca in valul anterior dar decesele sub jumatate.
      Asta in conditiile in care Delta este mai agresiv si au si ei nevaccinatii lor (mai ales in Israel sunt comunitati intregi care refuza).

      In Israel au vaccinat masiv cu doza 3, de-asta este acum in scadere rapida.

      Apropo, dintre toate Moderna s-a dovedit cel mai bun la 4 luni are ~92% protectie comparat cu Pfizer care scade la 77%, de-asta in Israel a reizbugnit pandemia, ei erau toti la peste 6 luni cand a venit valul de delta.
      • +2 (2 voturi)    
        confirm... (Luni, 27 septembrie 2021, 16:56)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu P

        toti cei de care vorbesc au peste 6 luni de la vaccin
    • +8 (12 voturi)    
      Haleluia (Luni, 27 septembrie 2021, 13:01)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui minus

      Desi ai access la informatie (nu aia de pe FB) nu te-ai deranjat sa o acessezi!

      "Incep sa cred ca vaccinul poate(!) te fereste de forme foarte grave, caci evidenta arata ca nu te fereste de boala."

      EXACT ASTA FACE VACCINUL !!!! Nu te fereste de Covid, te fereste SA NU MORI de Covid! In marea majoritate a cazurilor forma este minora, in unele cazuri forma este mai grava dar si asa nu ajungi intubat la ATI.

      Zici ca ai un medic in familie, pe ea nu te-ai gandit sa o intrebi?
    • -4 (6 voturi)    
      Abia acum știm ce poate vaccinul (Luni, 27 septembrie 2021, 13:15)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui minus

      Da, se vede că, în general, vaccinul nu te face să nu te mai îmbolnăvești deloc.
      Nici nu se putea ști exact efectul pentru că testele au dovedit doar că nu face rău. Pentru ca să se fi testat cu adevărat eficiența vaccinului în a preveni boala sau formele grave ale bolii trebuia ca aceia cărora li s-a adminstrat vaccinul să fie puși un timp în contact direct cu bolnavi. Dar, deh... testele s-a vrut să fie de așa natură încât să nu-i expună la riscuri mari pe cei care au participat la teste, așa că au fost neconcludente în ceea ce privește eficiența.
      Totuși, chiar și așa, mai bine cu un vaccin decât fără atâta timp cât boala este așa de răspândită și nu puțini chiar mor.
      Dacă însă va deveni ceva obișnuit, ca gripa, atunci, eu cel puținn nu mă voi mai vaccina în fiecare an.
      • 0 (2 voturi)    
        prietene... (Luni, 27 septembrie 2021, 16:58)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        ma repet: in cazul acesta virusul nu a iertat pe nimeni, indiferent de vaccin si de varsta. In rest- cand nu esti implicat- poti sa crezi ce vrei. Eu m-am vaccinat.
    • +5 (13 voturi)    
      Vaccinarea (Luni, 27 septembrie 2021, 13:37)

      nscandal [utilizator] i-a raspuns lui minus

      te apara de moarte si terapie intensiva in proportie de 90 si nu-stiu-cit la suta, deci citiva dintr-o suta mor si vaccinati, mai ales daca au comorbiditati si/sau virsta inaintata. De infectie te apara doar in proportie de 60 - 70%. Vaccin sau medicament 100% eficient si fara efecte secundare nu exista pe lumea asta. Deci rudele dvs., daca au forme severe si sint vaccinate, inseamna ca daca ar fi fost nevaccinate, ar fi murit. Si da, de nenumarate ori am auzit ca vaccinul nu te fereste de boala, cum spuneam mai sus, decit in proportie de 60-70%. E totusi ceva, nu ? Medicii infectionisti au repetat de sute de ori cele de mai sus, dar cine nu are urechi de auzit, nu aude. Varianta delta e extrem, extrem de molipsitoare, de aceea valul 4 se anunta horror. Iar lipsa vaccinarii in masa, deci circulatia in continuare a virusului mareste probabilitatea acestuia de a dezvolta alte tulpini. Refuzul vaccinarii nu are absolut nicio justificare. Dar parca e mai comod sa-ti gidili amorul-propriu (nu vorbesc de dvs.) si sa te gindesti ca esti o persoana importanta urmarita de Bill Gates care vrea sa-ti implanteze un cip, sa-ti schimbe codul genetic, sa faci cancer cu antena 5G de la masca, sa faci pe arhanghelul libertatii, ca tu nu-ti pui botnita, etc.... Ai libertatea de a nu te vaccina? Te simti puternic, esti tinar si fara probleme medicale? Dar daca il infectezi pe altul / altii care nu sint atit de puternici ca tine? Nu-ti pasa? Ca daca ti-ar fi pasat de altii, te-ai fi vaccinat. Atunci, daca tie nu-ti pasa de altii, nici mie nu-mi pasa de tine, nevaccinatule, iar daca mori sau te da afara de la servici, sau nu poti calatori, nu-mi pasa. Si inca ceva: certificatul de vaccinat creeaza tot atita discriminare pe cit creeaza si permisul de conducere, de exemplu.
      • 0 (2 voturi)    
        ce am scris aici... (Luni, 27 septembrie 2021, 17:45)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui nscandal

        a fost ca vaccinul i-a ferit de boala pe cei din familie in proportie de 0%. Adica 60-70% ar fi insemnat ca din 6 sa fi facut boala doar vreo 2, nu 6. Si apropo, s-au imbolnavit pe rand si dupa lege nu au fost "contacti", nu au avut restrictii- fascinant, nu?
        Ce am vrut sa spun este ca in cazul asta nu a contat varsta sau tipul vaccinului, a contat faptul ca vaccinul a fost facut de mai mult de 6 luni.

        Revoltator mi se pare ca s-au deschis gradinitele si scolile, ceea ce a facut inutil sloganul "de boala te feresti singur". Adica te vaccinezi, iti duci copilul la gradinita ca asa vrea Statul si cand vine acasa il izolezi pana a doua zi? Chiar asta faci ca sa te feresti singur?
    • +3 (9 voturi)    
      Vaccinul nu te fereste de boala, (Luni, 27 septembrie 2021, 13:48)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui minus

      de boala te feresti tu!
      Vaccinul iti ofera imunitate temporar.
      Cei care isi fac antigripal, de ce il fac anual?!
      Ar trebui sa ii fereasca si de .... muste!
      • +1 (1 vot)    
        te contrazic... (Luni, 27 septembrie 2021, 18:24)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        "În marea majoritate a cazurilor vaccinarea previne contractarea bolii.'
        Sau sa inteleg ca este o... minciuna scrisa pe
        https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/safe-covid-19-vaccines-europeans/how-do-vaccines-work_ro
        si ca este adevarat ce scrii tu, aici?
        • +1 (1 vot)    
          In marea majoritate (Marţi, 28 septembrie 2021, 8:23)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui minus

          nu in TOATE cazurile.
          • +1 (1 vot)    
            cand 6 din 6 se imbolnavesc... (Marţi, 28 septembrie 2021, 9:15)

            minus [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            intr-o familie, toti fiind vaccinati, despre ce majoritate mai vorbim?
            Hai sa fie mai clar: poate daca nu erau vaccinati era dramatic. Dar rolul vaccinului de a preveni imbolnavirea "in mare majoritate" este o iluzie.
            • +1 (1 vot)    
              Nu am comentat (Marţi, 28 septembrie 2021, 11:18)

              , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui minus

              decat ceea ce mi-ai indicat.
              Si eu pot sa spun, si este adevarat, ca din 8 membrii ai unei familii, toti vaccinat, pana acum niciunul nu a recidivat.
              Polemica este de priisos.
              Cert este ca majoritatea <> toti.
              Atat!
    • +1 (7 voturi)    
      pai depinde ce crezi.... (Luni, 27 septembrie 2021, 13:52)

      relax1 [utilizator] i-a raspuns lui minus

      In primul rand testele PCR nu sunt teste rapide....cred ca ori confunzi ori povestea ta este o minciuna.
      Apoi faptul ca te vaccinezi nu inseamna ca nu faci boala...asa a fost dintotdeauna si asa va fi mereu...intreaba medicul din familie.
      Vaccinul se bazeaza pe capacitatea de invatare a sistemului imunitar...adica cand faci boala, sistemul imunitar raspunde mai repede pentru ca recunoaste virusul in urma vaccinului. Boala o faci oricum dar forme mai usoare asa cum spuneai.
      Intrebarea este ce se intampla daca nu se vaccinau? Daca poti spune 100% ca personale in varsta din familie nu mureau, inseamna ca vaccinul e degeaba.
      • +1 (1 vot)    
        am spus... (Luni, 27 septembrie 2021, 16:59)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui relax1

        ca au avut tot timplul teste rapide negative si test PCR pozitiv, e asa greu de inteles?
    • 0 (4 voturi)    
      Nu cred că te ferește, dar cred că te apără (Luni, 27 septembrie 2021, 13:54)

      Beausergent.Wordpress [utilizator] i-a raspuns lui minus

      Nu sunt specialist, dar nu văd cum ar putea vaccinul opri virusul să intre în organism. Teoretic, dacă organismul e vaccinat, anticorpii specifici sunt prezenți, acolo, și îl ia în primire încă de la poarta de intrare. Sar imediat la particula virală și îi rup picioarele, sau cam așa ceva. Procesul acesta poate implica febră, tuse, muci, scandal, simptome asociate unui îmbolnăviri. Dacă nu e vaccinat, nu numai că numărul anticorpilor este la început zero, dar trec vreo zece zile (zice-se) până sistemul imunitar se prinde că stai umpic că ceva nu e OK. Apoi caută o soluție. Nu-i exclus ca omul să se prindă înaintea sistemului imunitar că ceva nu e OK, dacă multiplicarea particulelor virale îi afectează vreo funcție a organismului. Nu știu, zic și io după mintea mea. Că văd că până acum nu a sărit vreun specialist să vă răspundă.
      • 0 (0 voturi)    
        nu e chiar ce crezi (Luni, 27 septembrie 2021, 17:12)

        rmos [utilizator] i-a raspuns lui Beausergent.Wordpress

        sistemul imunitar e mult mai complex. imi pare rau dar nu cred ca pot sa-ti explic aici cum functioneaza. si niciun "specialist" nu poate face asta aici. daca vrei sa intelegi ce se intampla, trebuie sa citesti o carte generica despre sistemul imunitar. imi pare rau, dar nu ai cum sa intelegi aceste lucruri din franturi de articole pe wiki. trebuie sa ai o baza, o imagine generica, de ansamblu.
    • 0 (0 voturi)    
      depinde ce intelegi tu prin forme severe (Luni, 27 septembrie 2021, 17:03)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui minus

      e cineva spitalizat, cu spo2 < 90%? daca nu, atunci nu are nimeni forme "severe". daca ai dureri de cap, febra, nu inseamna ca ai forma grava.
      in plus, conteaza enorm multe aspecte, cum ar fi varsta, etc.
      vaccinul e injectabil, asta inseamna ca profilul principal al anticorpilor o sa fie sistemic, igg, pentru protectia organelor interne, adica cele mai importante. el genereaza si iga dar evident ca nivelul de iga scade mai repede, protectia mucosala scade rapid in primele 3 luni dupa doza 2.
      deci, vaccinul e mai eficient in protectia sistemica, lupta cel mai eficient impotriva formelor grave si ofera o protectie mucosala mai slaba. cand faci un vaccin, uneori trebuie sa alegi, unde sa fie mai eficient, la prevenirea infectarii sau impotriva formelor grave. in viitor, vaccinurile anti-sc2 o sa fie mai eficiente. deocamdata atat s-a putut. eu zic ca s-a obtinut oricum foarte mult, am avut mare noroc. amenintarea ade era foarte mare ....
      • 0 (0 voturi)    
        da... (Luni, 27 septembrie 2021, 17:36)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui rmos

        cei batrani sunt spitalizati iar nivelul de oxigen variaza intre 88 si 93%.
        • +2 (2 voturi)    
          e la limita dar acceptabil (Luni, 27 septembrie 2021, 22:16)

          rmos [utilizator] i-a raspuns lui minus

          avand in vedere varsta, e foarte aproape de limitele fiziologice (spo2 poate sa varieze destul de mult in functie de varsta, ne/fumator, tot felul de conditii, etc.) chiar si modul in care se masoara influenteaza rezultatul. in general, pentru aceasta categorie de varsta, semnalele de alarma apar la valori frecvente < 90%. ar fi fost util de masurat spo2 inainte de infectare. deocamdata, as zice, so far so good. dar e o idee foarte buna monitorizarea medicala, avand in vedere varsta si eventualii factori agravanti (de care nu stiu si poate nici voi nu stiti).
          multa sanatate si sa speram ca o sa treceti repede si bine prin aceasta experienta neplacuta!
  • +2 (16 voturi)    
    Suspect. Ar trebui anchetat. (Luni, 27 septembrie 2021, 11:52)

    D-or [utilizator]

    Cum de tocmai scepticii mor?
    • 0 (6 voturi)    
      Asa-i. (Luni, 27 septembrie 2021, 12:38)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Parca-i si vad pe medici, la triaj, la UPU:
      "Crezi in Covid " Nu ?.... atunci, nu avem nici locuri nici medicamente pentru tine....
      Sau poate, TE-AI GANDIT ca scepticii in primul rand nu se feresc, de ce s-ar feri daca ei sunt inteligenti si au identificat conspiratia mondiala ?.... Apoi, cand se imbolnavesc, o trateaza ca pe ceea ce considera ei ca e Covid, adica ca pe o raceala, si, dupa 2-3 saptamani, timp in care au mai imbolnavit si alti 5-8-10 persoane, suna totusi salvarea cand desi, trag cu putere aer in piept, simt ca se sufoca !!!
      Si sa vezi surpriza, ajung in prag de moarte intr-un spital arhiplin, si cel mai probabil nu supravietuiesc pana cand se elibereaza un loc la aparat de respirat sau macar la oxigen....
      Ce-o fi aici de anchetat ? prostia omeneasca, sau interesele unora ca Șoșoaca, Lazarus et. Co. ?....
      • -2 (4 voturi)    
        Comentariul la care ați răspuns (Luni, 27 septembrie 2021, 14:13)

        Beausergent.Wordpress [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

        cred că era o ironie de la bun început.
  • +9 (25 voturi)    
    Normal ! (Luni, 27 septembrie 2021, 11:57)

    gmb72 [utilizator]

    Atunci când nu ai capacitatea sa-ti recunoști propria greșeală nu te vei înfuria nici pe șoșocii sau antenele care te-au împins în acea greșeală, căci ar însemna implicit sa-ti recunoașt greseala ta, ci te vei înfuria pe amărâții care nu mai pot sa-ti repare prostiile pe care le-ai făcut !
    Sunt destui care mor convinși ca nu au murit cu plămânii făcuți harcea-parcea de un virus nenorocit, ci uciși de cine știe ce conspirație făcută în combinație cu medicii....
    Noi romanii ave o vorba, "păcat ca prostia nu doare", na, sa fi avut grija ce ne dorim, caci iată ca prostia a început pur și simplu sa ucidă, nu numai sa doară!
    Atâta ca, din păcate, prostii fiind mulți, trag după ei și multe pierderi colaterale, oameni care nu se pot feri sau proteja eficient, 24 de ore din 24....
    • +2 (6 voturi)    
      Bine punctat (Luni, 27 septembrie 2021, 13:03)

      rdenescu [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      ��
  • -2 (12 voturi)    
    Totusi (Luni, 27 septembrie 2021, 12:05)

    idealogul [utilizator]

    Totusi 55% din populatia tarii este vaccinata, in plus un procent foarte mare este imunizata natural dupa 2 ani de pandemie.
    Ceva nu se leaga in argumentele pline de lacrimi de crocodil ale medicului anonim din SUA.
    Unde este eficienta vaccinului? Nici in Israel cu 80% vaccinati +booster+imunitate naturala nu se vede vacinul. Unde este imunitatea de turma data de vaccin despre care tot mediii vorbeau. Nici in Islanda, nici in Anglia.
    Sunt multe de spus dar cenzura e strasnica.
    Mai vorbim peste o luna.
    • +3 (5 voturi)    
      Citeste comentariile de mai sus (Luni, 27 septembrie 2021, 15:36)

      provest_1 [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Nu tot repeta aceeasi prostie.
      Vaccinul - nici un vaccin! - nu te apara de a face boala.
      Te apara de forme grave, complicatii sau chiar MOARTE, pentru ca ai sistemul imunitar deja antrenat!
      • 0 (2 voturi)    
        cu tot respectul... (Luni, 27 septembrie 2021, 18:13)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui provest_1

        "În marea majoritate a cazurilor vaccinarea previne contractarea bolii."
        Nu e parerea mea, este parerea oficiala din https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/safe-covid-19-vaccines-europeans/how-do-vaccines-work_ro

        Din avant revolutionar vad ca s-a ajuns la "Vaccinul - nici un vaccin! - nu te apara de a face boala. "

        In ce am scris mai sus relatez un caz din familie in care in majoritate absoluta, vaccinul NU a prevenit contactarea bolii. Este clara diferenta?

        Sa indraznesc sa spun ca vaccinul - in cazul asta- nu si-a indeplinit scopul? Regele de gol! acum e mai clar?
        • +1 (1 vot)    
          asta e doar unul dintre scopuri (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:16)

          TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui minus

          Si si-a indeplinit inclusiv acest scop. Ca dupa 5-6 luni acest efect se reduce la anumite tipuri de vaccin, e alta discutie.

          Ideea e ca au spus de la inceput ca cel mai probabil va fi nevoie periodic de doze booster, singura intrebare era dupa cat timp.

          In mod sigur nu ti-a spus nimeni ca vei fi imun pe viata dupa vaccinare.
  • +1 (11 voturi)    
    "Mai bine mor decat sa se vaccineze" (Luni, 27 septembrie 2021, 12:07)

    murangura [utilizator]

    Perfect!
    Win-win
  • +4 (14 voturi)    
    cot (Luni, 27 septembrie 2021, 12:18)

    gituca [utilizator]

    Ma doare-n cot. Sunt vaccinat, toti din jurul meu sunt vaccinati, asa ca o sa crape "dastepti care stiu ei mai bine ce e bine" asa ca dupa cum ziceam mai sus. Ei intre ei!