VIDEO Gheorghiță: De la o singură persoană confirmată cu varianta Delta se poate ajunge la peste 390.000 de infectați, în două luni

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 14 septembrie 2021, 16:01 Actualitate | Coronavirus


Varianta Delta
Foto: Freepik
Coordonatorul campaniei de vaccinare în România, Valeriu Gheorghiță, a avertizat din nou că varianta Delta a noului coronavirus este extrem de contagioasă, susținând că în două luni de la o singură persoană cu COVID infectată cu tulpina Delta se poate ajunge la peste 390.000 de îmbolnăviri, în condițiile unei mobilități și interacțiuni crescute.
  • "Varianta Delta a devenit dominantă în România. În cazul variantei Alpha, după 8 cicluri repetitive de transmitere, de la un caz în 2 luni se ajunge la 256 de cazuri noi.
  • În cazul variantei Delta, de la un caz se poate ajunge la peste 390.000 de persoane infectate în două luni. Această variantă se răspândește extrem de ușor.
  • Înseamnă un număr de peste 1.500 de ori mai mare de persoane infectate în acelaşi interval de timp, din simplul motiv că varianta Delta este înalt transmisibilă, este mult mai contagioasă şi într-o populaţie nevaccinată, unde nu se respectă măsurile de prevenţie, se răspândeşte extrem de uşor.
  • Transmiterea variantei Delta este similară cu nivelul ridicat de răspândire al bolilor transmisibile ale copilăriei: pojarul, vărsatul de vânt", a susținut medicul militar, marți, într-o conferință de presă.



Ulterior, răspunzând unei întrebări pe această temă, el a spus că "aceasta este o estimare, pentru a înțelege cât de transmisibilă" este varianta Delta.
  • "Da, de la o singură persoană infectată se poate ajunge în 2 luni la 390.000, dacă este expunere crescută și nu se vaccinează, nu folosesc mască, nu respectă distanțarea.
  • Ne așteptăm ca numărul de cazuri să crească exponențial pentru că varianta Delta este dominantă și se răspândește foarte ușor în rândul populației cu mobilitate și interacțiune crescute și care respectă foarte puțin măsurile de prevenție, cum se întâmplă la noi. Asta este realitatea și trebuie să înțelegem că evoluția pandemiei ține de noi", a adăugat coordonatorul campaniei de vaccinare.

Creşterea cazurilor de COVID-19 se va menţine în perioada următoare


Valeriu Gheorghiță a mai spus că în perioada următoare se va menține creșterea cazurilor de COVID-19.
  • "Din păcate, astăzi, avem peste 3.900 de cazuri raportate de infecţii cu SARS-CoV-2, în condiţiile în care vorbim de o rată de pozitivare a testelor de 8,2%. În ziua precedentă, am avut de două ori mai puţine cazuri cu aceeaşi rată de pozitivare, ceea ce mă face să cred că, în perioada următoare, creşterea cazurilor se va menţine.
  • Nu se întrevede o posibilitate de stagnare a creşterii numărului de cazuri. De altfel, situaţia este explicată, în primul rând, de faptul că varianta Delta a devenit dominantă, inclusiv în România.
  • De asemenea, unul din doi români nu are niciun fel de protecţie faţă de această boală, în sensul că nici nu au fost vaccinaţi şi nici nu au trecut prin boală. Din acest punct de vedere, chiar în marile aglomerări urbane, unde rata de imunizare colectivă, fie prin boală, fie prin vaccinare, este de peste 50% şi chiar peste 60%, în valoare absolută se traduce prin sute de mii de persoane care nu au niciun fel de protecţie în faţa infecţiei cu SARS-CoV-2", a mai afirmat medicul militar.


Gheorghiță: În următoarele luni, acolo unde există aglomerări de persoane, interacțiune și expunere frecventă, aproape nicio persoană care nu are niciun fel de imunitate nu va scăpa fără infecție


Întrebat ce părere are despre un proiect care ar urma să fie propus de fostul ministru al Sănătății, Nelu Tătaru, prin care vaccinarea să fie obligatorie pentru cadre medicale, militari ori personalul din învățământ, Valeriu Gheorghiță a spus că lucrurile ar trebui extrem de riguros și că o astfel de decizie trebuie asumată la nivel înalt.

  • "Aici cred că lucrurile trebuie extrem de riguros analizate. Ce ne dorim dintr-o astfel de măsură? În contextul variantei Delta, obiectivul campaniei de vaccinare este de a preveni forme grave de îmbolnăvire, spitalizările și decesele. Impactul asupra transmiterii, asupra răspândirii virusului este mai redus comparativ cu vaccinarea pentru variantele precedente, varianta britanică, de pildă, varianta Alfa.
  • Datele recente din Italia arată că o persoană vaccinată cu schemă completă, chiar în condițiile în care vorbim de varianta Delta, are un risc cu 77% mai redus să se infecteze.
  • Deci din acest punct de vedere avem date care ne arată că vaccinarea reduce riscul de infecție și în cazul variantei Delta și repet prin faptul că cei vaccinați chiar dacă fac boala au o perioadă mai scurtă de contagiozitate, virusul se elimină mai repede, durata de evoluție a bolii este mai scurtă, evident că la scară largă, la nivel populațional răspândirea virusului se încetinește.
  • Deci, această măsură trebuie analizată, judecată extrem de atent în comisiile de etică, armonizată legislația. Este o decizie care trebuie asumată la nivel înalt, ne uităm la modelele adoptate de celelalte țări.
  • Eu rămân la opinia că în momentul de față populația trebuie să înțeleagă că dacă nu avem niciun fel de protecție, nici după boală, nici după vaccinare, riscul să ne infectăm în perioada următoare este foarte de mare.
  • Practic aș putea îndrăzni să spun că în următoarele luni, acolo unde există aglomerări de persoane, unde există interacțiune crescută și expunere frecventă la multe persoane, aproape nicio persoană care nu are niciun fel de imunitate nu va scăpa fără infecție.
  • Deci practic este o altă cale de imunizare însă cu consecințe dezastruoase asupra societății în general și asupra sistemului medical, pentru că vorbim de de fapt de păierdere de vieți omenești și astea se previn doar prin vaccinare.", a spus Valeriu Gheorghiță.

Întrebat ce măsuri se vor lua pentru evitarea acestui scenariu, dincolo de a se recomanda populației să se vaccineze, Gheorghiță a spus că cealaltă soluție este respectarea măsurilor de prevenție.

  • "Aceste două măsuri - cele nefarmaceutice - și le repet: mască, distanțare fizică, igienă, aerisirea încăperilor, evitarea zonelor supraaglomerate, evitarea călătoriilor neesențiale - împreună cu vaccinarea fac să scadă probabilitatea să ne infectăm și în cazul în care ne infectăm să facem o formă asimtomatică sau o formă ușoară de boală și să nu ajungem să facem acele forme grave, să ajungem la spital să colmatăm sistemul medical să întrerupem activitățile economice și sociale.", a spus acesta.

Întrebat dacă se vor introduce noi restricții, acesta a spus că aceste măsuri sunt analizate analizate periodic la interval de 2 săptămâni de colegii din grupul trehnico-științific, care propun o serie de măsuri în funcție de rata de incidență cumulată.

  • "În cazul în care rata de incidență depășește 2 la mie se reinstituie obligativitatea purtării măștii în zonele supraaglomerate, chiar și în spații deschise, în stațiile pentru mijloace de transport în comun, în piețe ș.a. Deci se au în vedere o serie de măsuri care au existat până la acest moment și care probabil progresiv vor fi reimplementate în funcție de situația epidemiologică.", a mai precizat Valeriu Gheorghiță.

Bilanțul cazurilor de COVID-19 crește alarmant. Alte 3.929 de îmbolnăviri au fost raportate în România marți, fiind cel mai mare număr din ultimele 5 luni. Potrivit datelor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, bilanțul COVID de la debutul pandemiei a ajuns la 1.126.582 de îmbolnăviri. În ultima zi, au fost înregistrate 96 de decese, iar la terapie intensivă sunt internați 675 de pacienți. În București, bilanțul se apropie de 460 de cazuri, în Suceava a trecut de 200, iar alte 6 județe au raportat peste 100 de noi îmbolnăviri.

Citește și
: Decesele COVID-19 înregistrate începând din această săptămână se consideră a fi cauzate de varianta Delta - INSP








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7555 vizualizari

  • +6 (44 voturi)    
    deci de la 4000 de azi? (Marţi, 14 septembrie 2021, 16:04)

    Francisc 1 [utilizator]

    un miliard jumate , gheorghita nu e domeniul tau , vezi de vaccinuri mai bine.
    • -1 (29 voturi)    
      are dreptate Gheorghita (Marţi, 14 septembrie 2021, 17:15)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Calculul era pentru situatia cand intreaga populatie e susceptibila si nu se iau masuri de preventie. Evident, pe masura ce populatia devine imuna, dupa trecere prin boala sau vaccinare, ritmul de crestere scade.

      De exemplu daca 50% din populatie este imunizata, un virus cu R0 = 8 se comporta similar cu unul cu R0 = 4, dar cand nimeni nu este inca imunizat. La 75% populatie imunizata e similar cu un virus cu R0 = 2. Si deja de la 88.5% din populatie imunizata numarul de cazuri zilnic incepe sa scada si epidemia moare.

      Si evident rata efectiva de reproducere, R, poate fi redusa si mai mult prin masuri de prevenire, deci doar pentru R0 este mare nu inseamna neaparat ca virusul se va raspandi cu viteza maxima posibila.

      Ce a calculat Gheorghita este corect cand cea mai mare parte a populatiei e inca susceptibila la infectare, si daca nu se respecta nicio masura de preventie.
      • +4 (20 voturi)    
        In ritmul asta trecerea prin boala/imunizarea (Marţi, 14 septembrie 2021, 19:25)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        Naturala va fi accelerata si benefica pentru populatie.

        Nu sunt expert insa gradul mare de raspandire si rata mica de vaccinare determina nu grad mare de imunizare naturala.

        Mai ramane de vazut ce fac spitalele cu cazurile grave, cum fac fata avand in vedere numarul infim de locuri ATI (nu pot intelege de ce MS nu a sporit aceste locuri).
        • -6 (20 voturi)    
          da, benefica (Marţi, 14 septembrie 2021, 20:51)

          Filbert [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

          Cu niste sute de mii de morti plus milioane cu sechele pe restul vietii. Foarte benefica...
          • +4 (10 voturi)    
            Poate ai dreptate... (Marţi, 14 septembrie 2021, 21:16)

            FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

            ...poate nu. Oricum vom putea compara situatia din tari cu grad mare de vaccinare cu tari precum Romania dupa trecerea valului asta.
            • 0 (0 voturi)    
              uite aici comparatia (Miercuri, 15 septembrie 2021, 17:26)

              Filbert [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

              https://adevarul.ro/locale/suceava/unprofesor-universitar-explica-covid-ul-ucide-mai-putin-marea-britanie-1_6141ed3a5163ec4271422a9d/index.html
          • +4 (6 voturi)    
            In orice caz sustin ca gradul/puterea mare.... (Marţi, 14 septembrie 2021, 21:35)

            FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

            ....de raspandire a variantei delta si rata mica de vaccinare din Romania determina sporirea dobandirii imunitatii naturale evident cu riscurile aferente pe care nu le neg...
    • +2 (10 voturi)    
      Mda (Marţi, 14 septembrie 2021, 22:17)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Daca 10 pesoane conving alte 10 persoane sa se vaccineze, cate vouchere de 100ron trebuie sa platiti, mai dumbo, ca sa atinga Romania imunitatea de turma, asta sa ne spui!
      Si am mai vazut o mizerie (deocamdata @hotnews nu a deschis comentariile acolo): de unde ai ajuns tu, Gheorghita, la concluzia ca nevaccinatii nu respecta celelalte masuri sanitare impotriva pandemiei ? Eu sunt nevaccinat dar am bagat mii de lei in masti FFP2/FFP3 ! Nu ti-e rusine, mai apevistule ?
  • +10 (44 voturi)    
    Daca DELTA este contagios si dominant, nu-i mortal (Marţi, 14 septembrie 2021, 16:12)

    CezarN [utilizator]

    Caci varianta Delta nu poate fi si mortala, si foarte contagioasa si dominanta in acelasi timp, caci nu ar ajunge dominant din moment ce isi omoara gazda. Nu ar avea timp sa se raspandeasca.

    Insa tare mi-e teama ca apevistul nostru a socotit ca in povestea aia cu gaina care face 10 oua, din care se nasc 10 gaini, care vor produce 100 de oua, din care se nasc 100 de gaini, care vor face 1000 de oua,.... si uite-asa in doua luni ai 390.000 de gaini :)))
    • -1 (29 voturi)    
      aha (Marţi, 14 septembrie 2021, 17:19)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Ia spune-le tu rusilor ca Delta e mai putin "mortala".

      Valul inital a adus in Rusia pana la 180 decese pe zi, media saptamanala. Valul Alfa 550 pe zi. Valul Delta 790 pe zi.
      • +1 (13 voturi)    
        Lasa-ma bre cu rusii (Marţi, 14 septembrie 2021, 18:31)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        Ca aia is toti infectati cu Sputnik si au comorniditatea Pufaika!!!
      • -2 (8 voturi)    
        orice comparatie cu statistica rusilor e deplasata (Marţi, 14 septembrie 2021, 20:45)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        Faptul ca rusii raportau 180 de decese pe zi in primul val nu are nimic de a face cu agresivitatea virusului ci cu capacitatea rusilor de al indentifica si raporta. Rusii pur si simplu au bagat in stilul sovietic gunoiul sub pres din motive politice!
        O alta explicatie este ineficienta Sputnikului!
      • -1 (11 voturi)    
        Usor (Marţi, 14 septembrie 2021, 20:56)

        Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        Prietene, ca sa stii cat de "mortala" este trebuie raportat la numarul de decese la numarul de bolnavi.
    • +3 (19 voturi)    
      Copil sofist, au auzit de ciuma? (Marţi, 14 septembrie 2021, 19:51)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Lasa jucatul de-a epidemiologul, acum avem o epidemie de prostie.
      • +5 (11 voturi)    
        Dar tu ai auzit de ciuma? (Marţi, 14 septembrie 2021, 21:25)

        Un_cetatean_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

        Vezi ca sunt numai putin de 3 cercetari care arata ca cei cu o serie de 20 de gene lipsa in cromozomul 19 se duceau sa isi intalneasca stramosi. Restul si-au vazut de ale lor.

        Ca si in cazul asta...unii sunt deja cu paiul scurt in buzunar, altii sunt genetic susceptibili de forme grave. mai sunt unii care nu au decat un guturai, iar ultima categorie nu are nimic de impartit cu virusachele (vreo 20-25% din populatie, dupa unele cercetari),

        Mai cititi si voi ce mai publica cercetatorii pe OMS, nu numai articolele de la profu de sanatate si alti asemenea....sau ca veni vorba de nenea asta apvist...ce o fi demonstrat pana acum la varsta lui???
  • +10 (28 voturi)    
    Desigur (Marţi, 14 septembrie 2021, 16:15)

    ac [utilizator]

    Sau la 3 perioad 5. Un miliard optjdemii doi. Sau la orice alt numar. Individul asta e si savant acum? A facut studii, sau le foloseste pe ale altora? Nu imi dau seama deloc cum a ajuns la cifrele si concluziile alea, altfel decit ca e unul care a fost trimis la teve sa le zica.
    • +8 (14 voturi)    
      Omul e un Gurist APV-ist (Marţi, 14 septembrie 2021, 18:32)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui ac

      De aia, in curand o sa iti zica ca 2 saptamani inchis in casa o sa reduca numarul de la 390 000 la 0 si o sa eradicati Pandemia!
      • +10 (14 voturi)    
        Gheorghita, Baciu, Rafila, Tataru, Mahler (Marţi, 14 septembrie 2021, 21:33)

        palatin [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        nu sunt decat portavoci ale lui Arafat.
  • +8 (18 voturi)    
    Pe scurt (Marţi, 14 septembrie 2021, 16:19)

    Klaus el-Sadat de Golf [utilizator]

    Nu se poate atinge imunitatea de turma si COVID19 va fi o alta gripa ce va circula printre noi.
  • +13 (29 voturi)    
    bun (Marţi, 14 septembrie 2021, 16:20)

    eyesopen [utilizator]

    deci astia 4000 pe care cica ii avem azi produc in doua luni 1.5 miliarde de bolnavi. perfect, in felul asta terminam pandemia si ramane presa panicarda sa-si gaseasca alte subiecte
  • +8 (24 voturi)    
    gheorghita (Marţi, 14 septembrie 2021, 16:21)

    ------ [utilizator]

    Cum d-zeu ai calculat tu ,ce formula ai folosit si cata precizie ,hai ca te admir .Obsesia asta de amenintari cu covidul asta ma face sa ma indoiesc de asa zisele stiri guvernamentale.
    • +1 (1 vot)    
      Ciurul lui Eratostene (Miercuri, 15 septembrie 2021, 22:33)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui ------

      Pardon, voiam sa zic Pilnia lui Stamate. Sau Soldul Tamarei.
  • +2 (26 voturi)    
    Deci, sa fie Untold (Marţi, 14 septembrie 2021, 16:22)

    JoBaiDen [utilizator]

    Deci, sa fie Untold. Cu vaccinati care transmit!

    Peace, Bro!
    • +5 (31 voturi)    
      Exact! (Marţi, 14 septembrie 2021, 17:21)

      Lukkian [utilizator] i-a raspuns lui JoBaiDen

      Se imbolnavesc si vaccinatii si transmit intr-o veselie. Deja am 4 cupluri de prieteni vaccinati complet si infectati in momentul acesta. Asa ca s-a dovedit ce ziceam si mai demult, ca acest asa-zis vaccin e vax! E vax si la infectari si la spitalizari, dovada ca deja sunt persoane care ajung la spital infectate si ies de acolo cu picioarele inainte, din pacate. Au crezut in MAREA campanie de propaganda pro-vaccin si tot au patit ce au patit. Pacat, sincer, pentru ca sunt convins ca sunt destui care s-au intepat din convingere, nu doar ca sa calatoreasca unde vor.
      • -5 (15 voturi)    
        am indoieli (Marţi, 14 septembrie 2021, 22:04)

        CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

        In privinta a ceea ce spui. Ai prieteni vaccinati care se inhaita cu unul ca tine ? Fie au fost "vaccinati" fie esti un bun povestitor din cele citite pe tot felul de site-uri "serioase". Am pus ghilimele ca sa poti intelege.
  • -2 (20 voturi)    
    O sa ajungem ca Israel sa fim zona rosie. (Marţi, 14 septembrie 2021, 16:25)

    Lok [utilizator]

    Trebuie sa schimbam ceva, dar nu este interes politic sa fie promovata vaccinarea pentru varstnici si vulnerabili. Toti banii s-au dus pe campania de vaccinare e copiilor.
  • +7 (25 voturi)    
    Incredibil, cata precizie! Sunt impresionat (Marţi, 14 septembrie 2021, 16:25)

    Gryphus [utilizator]

    Anyway...
  • +2 (20 voturi)    
    Din pacate nu te crede nimeni (Marţi, 14 septembrie 2021, 16:26)

    PowerIon [utilizator]

    Cîțu ne da voie fara mască, înseamnă că e bine!
  • +12 (26 voturi)    
    de ce n-a zis asta si in vara (Marţi, 14 septembrie 2021, 16:58)

    marx7 [utilizator]

    de ce n-a zis asta si in vara. Sau in vara era in concediu... si nu isi permitea sa strice concediu propriu si al ...altora.
    Acum gata... s-a dat drumu' la isterie, sa inteleg.
  • +3 (11 voturi)    
    :)) (Marţi, 14 septembrie 2021, 16:59)

    bancheru83 [utilizator]

    alcoolu'e solutia!
    • -1 (17 voturi)    
      S-a gandit el (Marţi, 14 septembrie 2021, 17:31)

      Dr. Alexandru Morar PhD [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      De ce nu de la 1 la 6 milioane, ca tot aia e daca tot inventam numere, nu?
  • +1 (19 voturi)    
    Mai Gheorghita, ai scos capul? (Marţi, 14 septembrie 2021, 17:24)

    VOX. [utilizator]

    Ti-au placut marile festivaluri?
  • -1 (7 voturi)    
    Si Doza a Treia Pentru Peronalul Medical? (Marţi, 14 septembrie 2021, 18:17)

    determinator [utilizator]

    Unde este doza a treia promisa?
    S-a vandut cumva?
    Sau se mai gandeste?
    In UK azi s-a anuntat ca totusi se va administra,dar noi suntem mai destepti ( probabil) si pana la proba contrarie.
  • +2 (12 voturi)    
    :))) (Marţi, 14 septembrie 2021, 19:12)

    John_Re [utilizator]

    Gheorghita e paralel cu matematica.

    Lol :)))
  • +5 (11 voturi)    
    Spitalul Spectrum Health (Marţi, 14 septembrie 2021, 21:38)

    palatin [utilizator]

    din Michigan (SUA) nu mai obliga personalul medical sa se vaccineze, daca a obtinut imunitate naturala la covid.

    https://stillnessinthestorm.com/2021/09/michigan-hospitals-workers-with-natural-immunity-can-ignore-vaccine-mandate/
  • 0 (4 voturi)    
    Pt cine reușește sa înțeleagă bine.restu ..... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 2:12)

    falcoind [utilizator]

    There have been only 256 deaths with coronavirus among people in England who were fully vaccinated in the first six months of the year, out of a total of 51,281 Covid deaths, new data has revealed.

    The Office for National Statistics has analysed data to establish the true number of deaths from what it calls ‘breakthrough’ infections where the virus manages to evade the effects of the vaccines.

    There were 38,964 deaths involving Covid-19 among people who were unvaccinated during the same six month period.

    In total the ONS said there were 640 deaths among people who had been fully vaccinated but this included people who had been infected before they had been vaccinated and before it was able to protect them.

    In total, only 256 deaths were recorded involving Covid-19 14 days after a second dose of vaccine. A total of 193 of these were among those classed as clinically extremely vulnerable to Covid-19.
    • -2 (2 voturi)    
      Plus (Miercuri, 15 septembrie 2021, 13:04)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      A uitat sa-i numere la decedati pe cei vaccinati care au murit in primele 2 saptamani de la injectie. Zice ca aceia nu erau "inca" vaccinati, pentru ca vaccinu nu isi facuse "inca" efectul, desi primisera injectia. Practic, aceia au murit de injectie, nu de covid?