​Coronavirus în România: Aproape 1.500 de cazuri noi în ultima zi / 21 de morți / Număr în creștere a pacienților în stare gravă

de C.V.     HotNews.ro
Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:04 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Bucuresti
Foto: Cristian Cristel / Xinhua News / Profimedia
Nu mai puțin de 1.443 cazuri noi de coronavirus au fost depistate în ultimele 24 de ore după efectuarea a 42.847 de teste - 18.198 teste RT-PCR și 24.649 teste rapide antigen - ceea ce înseamnă o rată de pozitivare de 3,37%, potrivit datelor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică. În total, de la debutul pandemiei în România au fost înregistrate 1.100.208 de cazuri. În ultima zi au fost înregistrate 21 de decese de persoane infectate cu COVID-19, iar la terapie intensivă sunt internate 293 de persoane.

Până astăzi, 1 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.100.208 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.055.892 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.443 de cazuri noi.

Până astăzi, 34.591 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 31.08.2021 (10:00) – 01.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 21 de decese (11 bărbați și 10 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Dâmbovița, Iași, Mureș, Prahova, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre cele 21 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 de ani, 2 la categoria 50-59 ani, 5 la categoria de vârstă 60-69 ani, 7 la categoria de vârstă 70-79 ani și 6 la categoria de vârstă peste 80 ani.

20 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.455. Dintre acestea, 293 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.110.620 de teste RT-PCR și 2.427.274 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 18.198 de teste RT-PCR (7.349 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.849 la cerere) și 24.649 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 7.977 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.446 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.031 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 51 de persoane.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10992 vizualizari

  • -18 (46 voturi)    
    Domnilor guvernanti (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:14)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Introduceti imediat restrictii severe !
    In doua saptamani vom ajunge la 5000 de cazuri daca nu luati masuri imediat !
    Terminati cu luptele politice !
    Fiti responsabili !
    Dupa congresul PNL va fi jale daca nu luati acum masuri !
    Obligati lumea sa se vaccineze !
    • 0 (42 voturi)    
      Fii pioner (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:41)

      autan [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      Da-ti restrictii singur. Fii comunist in casa ta, nu astepta de la altii.
      • -6 (30 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 1 septembrie 2021, 14:33)

        [anonim] i-a raspuns lui autan

        • +6 (20 voturi)    
          mda (Miercuri, 1 septembrie 2021, 15:06)

          SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui

          nu i-as numi pe cei care nu se vaccineaza si nici nu respecta vreo regula neaparat "nevinovati"

          eu as numi-o selectie naturala..
    • +4 (22 voturi)    
      Ai dreptate! (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:56)

      Ionnut [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      Sunt de parere ca ar trebui sa inceapa cu tine sa iti restrictioneze accesul la orice modalitate de comuncatii!
    • +12 (20 voturi)    
      ??? (Miercuri, 1 septembrie 2021, 14:34)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      Ceea ce conteaza este numarul cazurilor grave.

      Pot si 10.000 pe zi. Daca nu sunt cazuri grave nu este nici o problema.

      Oricum marea majoritate a celor de la ATI sunt nevaccinati asa ca ... de ce sa se introduca restrictii?
      • -7 (19 voturi)    
        Pentru ca (Miercuri, 1 septembrie 2021, 15:05)

        BuzzBuzzard [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

        romanul nu intelege de vorba buna !
        Este atat de destept ca le stie pe toate !
        Numai prin coercitie se poate face ceva in tara asta !
        Am prieteni care nu se pot vaccina datorita bolilor pe care le au .
        Uitati-va ce se intampla in Europa . Vaccinarea plus restrictiile au dus la o existenta aproape normala.
        • -4 (10 voturi)    
          si (Miercuri, 1 septembrie 2021, 15:50)

          nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

          te gindisi ca daca ii bagi pumnul in gura asculta ! inainte de 89 cam asa era, adica era comunism si ? acuma ce e ? taran neinformat
        • 0 (10 voturi)    
          ???? (Miercuri, 1 septembrie 2021, 15:56)

          Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

          Poti sa imi spui o boala care nu iti permite sa te vaccinezi?

          Cine nu vrea sa se vaccineze nu poate cere unei intregi tari sa intre in carantina din cauza deciziei lui!

          Nu are decat el sa intre in carantina pana cand se va termina pandemia!
        • -4 (4 voturi)    
          nu se pot vaccina datorită bolilor (Miercuri, 1 septembrie 2021, 17:00)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

          bine ziseși, noroc cu bolili că au scăpatără ei de vaccin...no hai cu coercițu pă țivilii care mișcă în front, să trăiți
      • 0 (4 voturi)    
        Cine are astăzi cea mai mare mortalitate COVID (Miercuri, 1 septembrie 2021, 20:18)

        Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

        din UE ?

        Răspuns: Bulgaria, codaşa UE la vaccinare, are de departe mai multe decese decât orice altă ţară din UE, de ŞAPTE ORI mai multe decese decât media UE.
        România e deocamdată pe locul 10, cu mortalitate egală cu media UE. Cu 1 lună în urmă, România era pe locul 20.
        Sursa: https://bit.ly/3yBcvpZ
      • +2 (4 voturi)    
        Măştile, Vaccinurile şi Conspiraţioniştii (Miercuri, 1 septembrie 2021, 23:36)

        Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

        Înainte de apariţia vaccinurilor, conspiraţioniştii încercau să ne convingă de INUTILITATEA măştilor şi vaccinurilor.
        Ei vorbeau atunci numai despre MORTALITATEA covid, argumentând că este cică la fel de mică ca la gripă, şi deci nu se merită vaccinarea şi nici îmbotniţarea pt. o "simplă gripă".

        După apariţia vaccinurilor, şi în special în cursul actualului val 4, conspiraţioniştii au schimbat tactica: acum încearcă să ne convingă de INEFICIENŢA vaccinurilor.
        Ei au "uitat" de mortalitate, acum vorbesc numai despre INFECTĂRI, argumentând că vaccinurile nu au nici un efect de reducere a transmiterii virusului.

        Conspiraţioniştii ignoră acum mortalitatea, fiindcă nu le mai convine să vorbească despre asta.
        Cum a evoluat mortalitatea după vaccinare?
        Înainte de vaccinare, FIECARE din marile ţări vest-europene (Germania, UK, Franţa, Italia, Spania) a depăşit la un moment dat 800 decese/zi.
        În schimb, în cursul actualului val 4, NICI UNA din aceste ţări n-a atins măcar 150 decese/zi, adică mai puţine decât Cehia sau Ungaria în cursul valului 3 (în aprilie).
        Sursa: https://bit.ly/3te2k9R
  • -16 (36 voturi)    
    Este oare adevarat (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:21)

    winston_smith [utilizator]

    Ca toti decedatii care au avut la un moment in timp jn test pozitiv, sunt raportati ca decese covid? Adica ai avut cocid in aprilie, simptome usoare, te’ai vindecat, mori din cauze naturale in august.(altele decat pneumonie sau legatura dovedita cu viroza). Din cate am inteles de la o cunostinta care lucreaza la DSP, asta e metodologia…
    • +10 (18 voturi)    
      Exista cauza mai naturala decat COVID-19?? (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:45)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      Cunostinta ta care lucreaza la DSP pare sa aiba probleme cu frazele care contin mai mult de o propozitie...

      "Decesul cauzat de COVID-19 este definit ca decesul survenit la un pacient
      confirmat cu COVID-19, cu excepția situațiilor în care există o altă cauză clară de
      deces care nu poate fi în relație cu COVID-19 (ex.traumatism, hemoragie acută
      majoră, infarct miocardic acut, accident vascular cerebral acut, septicemie cu germen
      identificat prin hemocultura etc) și la care nu a existat o perioadă de recuperare
      completă între boală și momentul decesului."

      Sursa: http://www.cnscbt.ro/index.php/metodologii/infectia-2019-cu-ncov/2646-metodologia-de-supraveghere-a-covid-19-actualizare-23-08-2021-1/file
    • +12 (14 voturi)    
      totul depinde de metodologie (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:53)

      MarkoP [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      La noi la aproximativ 1.100.000 de imbolnaviri depistate avem 34.570 decese. Adica 3,14%.

      Bulgaria are 4,14%, Grecia 2,31% iar Serbia 0,95%.
      Ma indoiesc ca sarbii sunt mult mai rezistenti ca romanii.
      • -1 (5 voturi)    
        Si cu asta ai pus punctul pe i (Miercuri, 1 septembrie 2021, 16:16)

        Crop [utilizator] i-a raspuns lui MarkoP

        Dar postacii vor trecerea cu vederea ca au cota.

        Parca suntem in experimentul din Suedia.
    • +4 (10 voturi)    
      Nu ma mira (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:56)

      Ionnut [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      Nu ar trebui sa te mire nici pe tine si nici pe urmatorul care acorda atentie acestor afirmatii. Cand vine vorba de bani facuti usor, la noi totul e posibil.
    • +3 (7 voturi)    
      Nu (Miercuri, 1 septembrie 2021, 14:50)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      Nu este adevărat.
  • -3 (45 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:30)

    [anonim]

    • +2 (18 voturi)    
      tataie (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:53)

      tabita1 [utilizator] i-a raspuns lui

      vezi ca visati la ceva adunati cu buldozerele si mata si alti stricati la cap. mai usor cu pianul pe scari
      • +1 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 1 septembrie 2021, 17:47)

        [anonim] i-a raspuns lui tabita1

    • -2 (4 voturi)    
      și rețiproca (Miercuri, 1 septembrie 2021, 17:03)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui

      adica vițăversa
  • +3 (23 voturi)    
    Mare problema (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:40)

    autan [utilizator]

    cazurile astea.
    Peste 1000 de penali in functii publice, peste 1000 de pile in institutiile/companiile statului, peste 1000 de promisiuni neindeplinite, peste 1000 de interlopi in libertate, peste 1000 de pensii speciale, peste 1000 de oameni care nu isi mai pot plati facturile la utilitati, peste 1000 de localitati fara utilitati, peste 1000 de drumuri neasfaltate, peste 1000 de dosare care treneaza, peste 1000 de cazuri cand politia nu isi face treaba, peste 1000 de accidente pe sosele, peste 1000 ...
    Romania e un pacient covid cu comorbiditati grave. Nu covidul e problema, alte virusuri ne vor rapune. Romania aluneca spre iliberalism, extremism din cauza comorbiditatilor. Virusuri precum incompetenta, prostia, hotia, ticalosia fac ravagii.
    Numarati cazurile de covid si opriti-va acolo in timp ce Romania se scufunda din cauza altor probleme. Toti dau din gura restrictii, reguli, vaccinare, niciunul nu face lucrurile pentru care e pus in functie.
    PNL/USR v-ati suit pe protestele oamenilor de bun-simt ca sa ajungeti la putere, acum sunteti groparii Romaniei.
  • 0 (16 voturi)    
    Florin Vasile Citu este in campanie electorala (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:41)

    vlad.pe [utilizator]

    Florin Vasile Citu este in campanie electorala, nu este interesat de soarta romanilor care nu castiga 3.000 Euro pe luna.

    Florin Citu va fi candidatul PNL la alegerile prezidentiale daca va castiga alegerile PNL
  • +11 (21 voturi)    
    Dedic acest comentariu: (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:59)

    Crop [utilizator]

    Lui Tirolez pe care inca il astept sa dea vina pe scoli pentru cresterea cazurilor.

    Lui Miky60 care io numeste pe toti sosoci deoarece are cota dw la partid.

    Valtran care e tare suparat pe oamenii satui de covid si vrea la beci. Moare de grija altuia ca-n zicala cu cainele.

    Si lista poate continua pentru cine citeste comentariile.

    Ah si sa nu uit! Traiasca partidul!
    • +1 (5 voturi)    
      Toti cei enumerati posteaza de la Socola (Miercuri, 1 septembrie 2021, 19:57)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Crop

      Nr 4.
    • +1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 1 septembrie 2021, 20:49)

      [anonim] i-a raspuns lui Crop

  • +6 (14 voturi)    
    oh dear, revin cioclii... (Miercuri, 1 septembrie 2021, 14:53)

    demaGOGU [utilizator]

    ...mai apocaliptici ca niciodata.