VIDEO Valeriu Gheorghiță: Suntem la debutul valului 4 / Vaccinarea anti-COVID cu a treia doză ar putea începe în luna septembrie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 27 iulie 2021, 14:21 Actualitate | Coronavirus


Valeriu Gheorghita
Foto: Agerpres
România se află la debutul valului al patrulea al pandemiei de COVID-19, iar vaccinarea cu a treia doză de vaccin ar putea începe în luna septembrie, la 8 luni de la debutul campaniei de vaccinare, pentru personalul medical, persoanele cu vârsta de peste 65 de ani sau aflate în evidență cu boli cronice, care sunt mai vulnerabile la o eventuală infectare, a anunțat marți medicul Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei naționale de vaccinare. În ultimele 8 săptămâni, cazurile de infectare cu tulpina indiană Delta au crescut de 5 ori la nivel național, mai spune Valeriu Gheorghiță.


"Este foarte probabil ca din luna septembrie să avem decizia de a administra doza 3"


"Este foarte probabil ca din luna septembrie să avem această decizie de a administra doza 3", afirmă Valeriu Gheorghiță. "Suntem pe o pantă ascendentă a numărului de cazuri, iar persoanele cu boli cronice trebuie protejate", a adăugat coordonatorul campaniei de vaccinare.

Decizia autorităților a fost luată în condițiile în care, în această toamnă, este așteptat în România valul patru al pandemiei de COVID-19.

Persoanele care au trecut prin boală, apoi au fost vaccinate cu două doze, nu mai au neapărat indicație de a face doza a treia, a precizat Valeriu Gheorghiță.

Câte cazuri de infectare cu tulpina indiană Delta s-au înregistrat în România


România se află la începutul celui de-al patrulea val al pandemiei de COVID-19, în acest moment existând un trend crescător al infectărilor cu tulpina indiană Delta, "extrem de infecțioasă, care presupune spitalizare și forme de bolă mai grave", afirmă coordonatorul campaniei naționale de vaccinare.

Țara noastră a înregistrat 127 de cazuri de infectare cu varianta Delta, dintre care 26 în ultima săptămână, iar 5 pacienți infectați cu această tulpină au murit, toți cei 5 fiind nevaccinați. Cazuri de infectare cu tulpina indiană Delta au fost identificate până acum în 15 județe, cele mai multe cazuri fiind în București (32), Argeș (23) și Ilfov (19).

În plus, jumătate dintre aceste cazuri s-au înregistrat în 28 de focare, dintre care 22 sunt de familie, iar 6 de colectivitate, a explicat Valeriu Gheorghiță.

În ultimele 8 săptămâni, cazurile de infectare cu tulpina indiană Delta au crescut de 5 ori la nivel național, mai spune Valeriu Gheorghiță. "Până pe data de 25 iulie 2021, practic săptămâna 29, au fost confirmate 127 de cazuri de infecţie cu variantă virală Delta, practic cu 26 de cazuri mai mult decât în săptămâna precedentă. Evoluţia săptămânală a proporţiei cazurilor confirmate cu variantă Delta din numărul total al cazurilor identificate cu variante virale de îngrijorare are un trend crescător, de la o valoare de 1,5% în săptămâna 21 la peste 6,8% în săptămâna 29. Deci, ceea ce am observat este o creştere de circa cinci ori a numărului de cazuri confirmate cu variantă virală Delta în ultimele opt săptămâni. Mai mult decât atât, din procentul secvenţierilor efectuate în ultima săptămână, 56%, deci mai mult de jumătate dintre ele, au avut ca rezultat variantă virală Delta, comparativ cu săptămâna precedentă, săptămâna 28, în care, din totalul secvenţierilor efectuate, doar 33% au avut ca rezultat varianta Delta", a anunțat coordonatorul campaniei de vaccinare.

Procentul persoanelor vaccinate care se infectează este însă mic, a subliniat Valeriu Gheorghiță: "42 de cazuri, adică 33%, nu au nicio legătură epidemiologică menţionată, ceea ce ridică o probabilitate foarte mare ca aceste cazuri să fie dobândite prin transmitere comunitară pe teritoriul ţării. Practic, în acest moment avem 15 judeţe în care au fost identificate cazuri de infecţie cu variantă virală Delta, cele mai multe fiind în municipiul Bucureşti - sunt 31 de cazuri, urmat de judeţul Argeş - 23 de cazuri, Ilfov - 19 cazuri şi Bacău - 17 cazuri. S-au înregistrat şi cinci decese cauzate de infecţia cu varianta virală Delta, ultimul la un bărbat de 56 de ani din judeţul Olt, cu condiţii medicale preexistente. Toate cele cinci cazuri de deces, din păcate, erau persoane nevaccinate. Din cele 127 de cazuri confirmate ca fiind infectate cu variantă virală Delta, 15 sunt la persoane vaccinate, un procent de 12% din cazuri, şi doar 13 persoane aveau schema de vaccinare completă, deci în continuare putem spune că procentul celor care dezvoltă infecţie SARS-CoV-2 şi care au fost vaccinate este foarte mic la momentul actual", a adăugat Valeriu Gheorghiță.

Citește și:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9784 vizualizari

  • +18 (28 voturi)    
    Huh (Marţi, 27 iulie 2021, 14:29)

    Mazeta [utilizator]

    Dacă vaccinarea cu două doze se numește „completă”, cum va fi numită vaccinarea cu trei doze?
    • +4 (8 voturi)    
      Completă cum laudae (Marţi, 27 iulie 2021, 16:09)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...
    • +3 (9 voturi)    
      cea cu 3 doze (Marţi, 27 iulie 2021, 16:39)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cred ca este ,,si mai completa".
    • +6 (8 voturi)    
      TRIPLETA. Nu conteaza,important e sa-si ia gradele (Marţi, 27 iulie 2021, 19:26)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      tu crezi ca pe specialii astia ii intereseaza vaccinarea?

      Nu, pe ei ii intereseaza ca la final sa poata spune ca 'vaccinarea e un succes' (chiar daca e un esec) ca sa-si ia gradele si sa se laude ca EI !!! sunt eroii neamului
  • +17 (29 voturi)    
    Trebuie facut planul: au fost contractate 120M doz (Marţi, 27 iulie 2021, 14:49)

    Sympa [utilizator]

    Trebuie facut planul: au fost contractate 120Milioane doze de vaccin; s-au folosit numai ~8 milioane.

    Faceti voi socoteala la ce litera greceasca trebuie sa ajunga virusul ca sa acopere 120 de milioane.
  • -19 (31 voturi)    
    Si ce se face ca sosocii sa se vaccineze? (Marţi, 27 iulie 2021, 14:58)

    Miky60 [utilizator]

    Masuri concrete de vaccinare nu am vazut in ultima vreme...
    • +9 (21 voturi)    
      Si ce te roade pe tine grija de altii? (Marţi, 27 iulie 2021, 16:34)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Esti ca si cainele care moare de drum lung? Tu esti vaccinat, esti ferit de orice pericole, multa sanatate!
  • +4 (16 voturi)    
    Ahahahahaha (Marţi, 27 iulie 2021, 15:03)

    Luk [utilizator]

    "Persoanele care au trecut prin boală, apoi au fost vaccinate cu două doze, nu mai au neapărat indicație de a face doza a treia, a precizat Valeriu Gheorghiță."

    Hai ca incet-incet ajunge realitatea chiar si la dl. dr Gheorghita.
  • +6 (14 voturi)    
    Specialii, nu uitati de ei! (Marţi, 27 iulie 2021, 15:38)

    Remarque [utilizator]

    Sa nu uitati de speciali, mai ales cei cu grade mari. Trebuie protejati neaparat.
    • +6 (10 voturi)    
      Fii altruist: specialii sa faca - obligatoriu - 6 (Marţi, 27 iulie 2021, 16:18)

      Sympa [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      Fii altruist: specialii sa faca - obligatoriu - 6 doze! Pana la Craciun!
  • +13 (23 voturi)    
    la valu patru cred că trebuiau patru doze (Marţi, 27 iulie 2021, 15:42)

    di livio [utilizator]

    amu io nu-s pidemiolog, nu mă pot pune cu genialii iesperți...dacă nu funcționează cu doi doze, băgăm tri doze, nu mere cu tri, băgăm patru doze...curat știință, tătă încrederea
  • +12 (22 voturi)    
    A treia doza.. (Marţi, 27 iulie 2021, 15:53)

    raducutu [utilizator]

    Asta e fumat rau...a treia doza, cand romanii nu o vor nici pe prima...e rau sa fi dus cu capul...
    • +4 (6 voturi)    
      nu putem comenta legat de vanzari, ca ne cenzureaz (Marţi, 27 iulie 2021, 16:59)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui raducutu

      a HN
  • +6 (16 voturi)    
    Varste (Marţi, 27 iulie 2021, 16:00)

    Maryan691 [utilizator]

    varstele celor decedati? 70+? Nu apar.
  • +9 (19 voturi)    
    Iată o opțiune interesantă ! (Marţi, 27 iulie 2021, 16:01)

    Tescovin [utilizator]

    De primele două doze am auzit numai prăpăstii, așa că am decis să mai aștept deocamdată. Dar a treia doză pare promițătoare, cred că mă duc să mi-o fac și eu.
  • +3 (9 voturi)    
    pana la a 3-a doza, sa nu uite de prima doza (Marţi, 27 iulie 2021, 16:21)

    TheBorg [utilizator]

    Nu de alta, dar sub 20% dintre batranii peste 80 de ani sunt vaccinati, in timp ce multe tari din UE au ajuns la 100%.
  • +1 (5 voturi)    
    tot nu intelegm de ce nu ne concentram pe cei pred (Marţi, 27 iulie 2021, 16:58)

    hopsinoi [utilizator]

    spusi, pe cei care au probleme! Ce traba au ai care sunt imuni. E ca si cum ai spune eu sunt bolnav , dar i-a tu tramentul asta, i-a tu vaccinurile astea. Ghita sigur a terminat o facultate de medicina in Rumania s-au in Somalia antica.
  • 0 (4 voturi)    
    Vaccinarea cu doza 3, numai după: (Marţi, 27 iulie 2021, 17:18)

    nick24 [utilizator]

    1) vaccinarea cu doza 1 și 2 a restului populației
    2) după fabricarea vaccinului pentru Alfa, beta, gama, delta - altfel e apă de ploaie.
  • -8 (14 voturi)    
    vaccinarea antigripala se face anual, bai! (Marţi, 27 iulie 2021, 17:37)

    FPop2013 [utilizator]

    Bai, vaccinul antigripal se face sezonier-anual, da o imunitate care tine maxim 3-4 luni, dar nu obiecteaza nimeni. Asa ca prostiile alora care habar nu au sa vorbeasca romaneste dar se dau mari doctori cu asa-zisa scoala a vietii nu au nici o baza.
    • +8 (12 voturi)    
      Băi... (Marţi, 27 iulie 2021, 18:09)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui FPop2013

      Vaccinul antigripal nu este obligatoriu si nu se face tam-tam ca este "complet". In plus, nu a zis nimeni ca sa mai faca inca o doza de vaccin antigripal la 2 luni dupa ce ti l-ai facut. Ok, băi?

      Deci, cuvantul cheie este "anuala", nu de 10 ori pe an...
    • +3 (7 voturi)    
      Asa, si ? (Marţi, 27 iulie 2021, 18:15)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui FPop2013

      Te freaca toti progresitii la cap sa ti-l faci musai pe ala anti-gripal? Pai atunci ce compari?
  • +4 (6 voturi)    
    Doza se poate trage si pe nas? (Marţi, 27 iulie 2021, 18:02)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Sunt unele persoane care au fobie de ace...