Cîțu: Vaccinarea este singura soluție pentru a depăși pandemia

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 27 iunie 2021, 16:33 Actualitate | Coronavirus


Florin Citu
Foto: Captura
Premierul Florin Cîţu subliniază că în municipiul Bucureşti, care are cea mai mare rată de vaccinare din ţară, nu s-a înregistrat niciun caz de COVID-19 în ultimele 24 de ore, fapt ce arată că vaccinarea este singura soluţie de a depăşi pandemia.

"Bucureşti are cea mai mare rată de vaccinare din ţară. Tot în Bucureşti, în ultimele 24 de ore am avut 0 (!!!) persoane infectate cu virusul SARS-COV 2. Vaccinarea este singura soluţie pentru a depăşi pandemia. It is that simple!", a afirmat duminică premierul Cîţu, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

Aproape 4,7 milioane de români s-au vaccinat cu cel puțin o doză până în prezent, potrivit raportării de sâmbătă.

Coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare, Valeriu Gheorghiţă, a spus vineri că el crede scăderea numărului persoanelor care se vaccinează este temporară și spune că acum România nu are țintă de vaccinare, asta în contextul în care pragul de 5 milioane, stabilit inițial, pare să nu fie atins nici măcar la 1 iulie.

Valeriu Gheorghiță a spus de asemenea că este un lucru vizibil că, ”într-adevăr, în ultima perioadă am observat o scădere a persoanelor care se adresează pentru vaccinare, pentru doza 1. Practic, vorbim despre o medie de 10.000 de persoane care se vaccinzează cu doza 1 în ultima perioadă”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1330 vizualizari

  • +9 (19 voturi)    
    cand nu stie ce sa spuna o baga cu aia cu vaccinu (Duminică, 27 iunie 2021, 16:41)

    Gryphus [utilizator]

    daca pana la final de an astia nu se apuca sa faca ce au promis in campanie nu cred ca ii mai voteaza cineva
    • 0 (8 voturi)    
      Te contrazic (Duminică, 27 iunie 2021, 18:41)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Nu vor mai exista alegeri cu adevarat libere. Ultimele alegeri au fost ultimele libere. Ai sa vezi ca vor castiga alegerile, din nou, si din nou, si din nou.
      • 0 (4 voturi)    
        huh (Duminică, 27 iunie 2021, 22:14)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui palatin

        Cum adica au fost libere astea ultimele????
        Pai bai trolilor (palatin si vryfas) #rusi si #ciumarosie nu voi ati tot batut apa cu STS, tablete, sectoruunu, clotilda, mucusor, klaus, etc????????

        Pai ia cauta tu ce comentarii faceai dupa alegeri, postacule! Si acuma vi ca o floricica pesedista si zici ca au fost libere...
  • +18 (20 voturi)    
    Evident ca nu e singura solutie (Duminică, 27 iunie 2021, 16:52)

    Omul apucat de ras [utilizator]

    Imbolnavirea este a doua. 97% dintre oameni oricum supravietuiesc iar daca ii scoti pe cei cu comorbiditati probabil se ajunge la 99.9x%. Concluzia: cine vrea sa se vaccineze sa se vaccineze (eu am ambele doze facute, dar nu pt mici ci pt ca asa am dorit). Cine nu doreste, nu doreste. Iar daca statul nu vrea sa il spitalizeze in caz de gravitate a bolii, sa nu ii retina nici asigurarea de sanatate.
  • +12 (26 voturi)    
    Ba nu (Duminică, 27 iunie 2021, 16:53)

    gnd [utilizator]

    Nu este singura solutie !

    O alta solutie ar fi sa ne lasati in pace si sa va duceti inapoi de unde ati venit.
    • +2 (12 voturi)    
      cu toata mafia (Duminică, 27 iunie 2021, 18:44)

      ALFY [utilizator] i-a raspuns lui gnd

      masonica si medicala!
  • +2 (8 voturi)    
    Mai catzu-le , mai.... (Duminică, 27 iunie 2021, 18:04)

    muscha mbanana [utilizator]

    Unde e campania aia de succes a vaccinaarii , ca ne apuca august si nici o treime nu sunt "imuni"! de fapt vaccinul nici nu te imunizeaza din moment ce te poti infecta oricand ! asa ca : It is that simple! n-o sa inteleaga mos beshleaga in vecii vecilor , amin ! pune mana si fa al treilea vaccin in direct , la toate televiziunile , simultan , sa dai exmplu si lui mos ion roata de carutza !
  • -6 (8 voturi)    
    mai bine (Duminică, 27 iunie 2021, 21:31)

    CNBC [utilizator]

    Impune masca/restrictii doar celor care nu s-au vaccinat, cum ar fi normal de altfel. Restul oamenilor sa-si vada de viata mai departe.
    • +5 (7 voturi)    
      Pentru ce anume? (Duminică, 27 iunie 2021, 22:40)

      Omul apucat de ras [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

      Ca sa ii protejeze pe ceilalti care nu au vrut sa se vaccineze sau ca sa ii protejeze pe cei vaccinati?!? Nu de alta dar fiecare e responsabil de protectia proprie, iar acolo nu trebuie nici un fel de reguli - ai cap.
  • 0 (2 voturi)    
    it's not that simple ...mai nene Citu (Luni, 28 iunie 2021, 1:26)

    bogmar [utilizator]

    Ba pardon nene Citule nu e deloc asa de simplu ,ba dimpotriva as spune , asa ca nu vorbi tu prostii doar ca sa acoperi o politica ciudata . Pandemia e departe de a fi terminata si vor veni noi valuri cu variante mai dure si cauza e complicata tare . Incepind de la oameni care nu cred ca virusul poate fi asa de mortal ...desi se moare la greu ...si terminind cu minciuni lansate international cum ca ...dragii copii nu prea se infecteaza si nici nu prea imprastie virusul ...asa cum in Canada se vehicula oficial ...iar acum bataie mare sa vaccinam toti copii ca si ei transmit virusul de zor de parca nu era de asteptat ca si copii sa fie infectati chiar si fara simptome grave !
    Dar economia se pare ca e mult mai importanta decit oamenii cu viata si sanatatea lor iar scolile aufost deschise doar pt ca sclavii sa mearga la munca nu sa stea cu copii acasa ! Si urmarile dure vor aparea si vor continua pe toate planurile cu toate minciunile politicienilor de peste tot : economia in jos , sanatatea oamenilor in jos cu posibile si probabile pagube pe termen lung ...iar noi ne scarpinam in cap ca de unde e virusul in loc sa scapam de el universal nu doar in citeva tari ...parerea mea desigur .