Cercetătorii chinezi anunță că au descoperit noi coronavirusuri

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 11 iunie 2021, 11:18 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus
Foto: Aleksey Nikolskyi/Kremlin Pool / Zuma Press / Profimedia
Cercetătorii chinezi au anunțat joi că au descoperit noi coronavirusuri în rândul liliecilor, inclusiv unul care ar fi cel mai apropiat genetic de COVID-19 identificat până acum, relatează CNN.

Potrivit cercetătorilor, descoperirile făcute de aceștia într-o singură regiune mică din provincia Yunnan din sud-vestul Chinei arată cât de multe coronavirusuri sunt prezente în rândul liliecilor și cât de multe dintre acestea ar putea avea potențialul de a sări la oameni.

Weifeng Shi de la Universitatea Shandong și colegii ei au colectat mostre de lilieci ce trăiesc în păduri între mai 2019 și noiembrie 2020, testând urina și excrementele acestora și luând mostre de salivă.

„În total am construit 24 de noi genomuri ale unor noi coronavirusuri de la diferite specii de lilieci, inclusiv patru noi coronavirusuri SARS-CoV2”, au scris cercetătorii într-un studiu publicat în revista Cell.

Unul dintre acestea, numit RpYN06 și găsit la specia de liliac Rhinolophus pusillus, a fost foarte similar genetic cu coronavirusul SARS-CoV-2 care a declanșat pandemia mondială, potrivit cercetătorilor.

Aceștia afirmă că RpYN06 ar fi cel mai apropiat coronavirus de SARS-CoV-2 descoperit până acum, cu excepția unor diferențe genetice la proteina țepușă folosită de virus pentru a se atașa de celulă.

„Aceste rezultate demonstrează clar că virusuri înrudite apropiat cu SARS-CoV-2 continuă să circule în populațiile de lilieci și în unele regiuni ar putea avea o incidență relativ ridicată”.

„Liliecii sunt rezervoare bine cunoscute pentru o varietate de virusuri care cauzează boli severe în rândul oamenilor și au fost asociate cu focare a virusului Hendra, Marburg, Ebola și, cel mai notabil, coronavirusuri”, afirmă cercetătorii chinezi.

Studiul publicat de cercetătorii chinezi vine în contextul în care teoria scăpării dintr-un laborator din Wuhan a SARS-CoV-2 a început să fie tot mai circulată după apariția unor noi rapoarte ale serviciilor de informații americane și britanice.

Liderii G7, care se întâlnesc vineri în Cornwall, au anunțat deja că vor solicita Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) o nouă și transparentă investigație cu privire la originile coronavirusului, potrivit unui comunicat făcut public înainte de întâlnire.

Cererea a fost inițiată de administrația condusă de Joe Biden, după decizia președintelui SUA de a extinde ancheta americană asupra originilor pandemiei, deoarece nu au fost clarificate toate îndoielile cu privire la posibila "scăpare" a virusului dintr-un laborator din Wuhan.

Anunțul liderilor G7 vine după ce numeroși oameni de știință proeminenți au cerut o nouă investigație privind originea SARS-CoV-2 pentru a preveni o altă pandemie.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9215 vizualizari

  • +18 (24 voturi)    
    pofta buna baieti (Vineri, 11 iunie 2021, 11:23)

    Captain Obvious [utilizator]

    sa luati cu sare
  • +6 (16 voturi)    
    Gain of Function si Brevetati tot pana la urmatoar (Vineri, 11 iunie 2021, 11:28)

    xolv [utilizator]

    pandemie....
  • +17 (25 voturi)    
    Astea-s fleacuri ! (Vineri, 11 iunie 2021, 11:34)

    Rahan5 [utilizator]

    Cercetatorii chinezi cel mai bine sa anunte cand descopera specia de chinezi carora nu le place sa manance lilieci si pangolini !
  • +8 (16 voturi)    
    Interesant (Vineri, 11 iunie 2021, 11:41)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Imediat cum se reaprind spiritele teoriei cu laboratorul, indiferent ca e sau nu adevarata, acum apar noi discutii despre batman.
    Evident ca nu contest ca-s adevarate. Era un comentariu asa despre timing.

    Din pacate, nu cred ca vom afla vreodata cum a ajuns sars2-ul in populatie. Dar pe de alta parte, nu cred ca mai conteaza. Important este sa se ia masuri ca sa nu se intample pe viitor o scapare din laborator, tinand cont ca au fost semnalate deficiente in masurile de securitate/preventie.
    • +2 (4 voturi)    
      Ramane totusi o problema mai mare decat pandemia (Vineri, 11 iunie 2021, 17:11)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Daca virusul a scapat din laborator, e o problema: ce faceau cu el in laborator? Pentru ca daca faceau arme biologice, rezultatul ar fi mult mai rau decat pandemia. E ciudat ca se tot feresc chinezii, nu poti scoate de la ei informatii relevante. Apoi apare cate o stire din asta, cum ca totusi au gasit ceva in natura...

      Alta chestie ciudata: covidul s-a transmis foarte bine in general, mai putin in Taiwan, Coreea de Sud si Singapore parca, tari mici in care a fost limitat cu greu. Noua Zeelanda a reusit sa il opreasca. Si in China, ditai tara, care l-a oprit destul de usor. Iar chinezii sunt de multe feluri, nu sunt chiar toti militari care asculta de ordine. Cum au reusit? Sau n-au reusit? Sau au ei ceva (vaccin, tratament) cu care il combat eficient dar nu spun si altora? In plus, au reusit destul de repede performanta. Ciudat...

      Ca virusul ar fi scapat din laborator, nu e chiar de mirare, e o iluzie ca laboratoarele pot tine inauntru virusi de 100 nm. Numai sa nu ne trezim ca intr-o zi unii au si arme de distrugere in masa cu efecte devastatoare pt. specie. Alea nucleare au efect asupra oraselor, ca specia poate mai scapa. Virusii ingineriti... cine stie?
      • -6 (6 voturi)    
        Ce făcea cu el în laborator? (Vineri, 11 iunie 2021, 22:02)

        Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

        Răspunsul este clar. Fauci intr-un interviu recent a spus ca studiau interfața de transmitere animal (liliac)-om. Și mai interesanta este afirmația ca ,din cauza riscurilor, nu puteau face aceste studii în New Jersey sau Virginia. Probabil din același motiv au testat bomba atomica în Japonia. Totuși, lucrurile sunt mai complicate ,se pare ca aproximativ 30 % din bugetul organizației EcoHealth Alliance, interfața dintre americani și Wuhan, provenea din bugetul Pentagonului. Șeful acelei organizații, Peter Duszak, este cel care a impus dogma "originii naturale" a virusului pe baza căreia cei cu îndoieli au fost făcuți conspirationisti.
        • +1 (5 voturi)    
          e clar gresit (Vineri, 11 iunie 2021, 23:23)

          rmos [utilizator] i-a raspuns lui Razorxyz

          de fapt "raspunsul". geniule, chinezii fac in laboratoare cam acelasi lucru pe care-l fac si alte sute de laboratoare din intreaga lume. dupa mintea ta, daca intr-un laborator se lucreaza cu virusuri periculoase sau alti patogeni, gata, fac arme?! nu tot ce zboara se manaca mai geniule! :)))))) tu cum crezi ca se face cercetarea in acest domeniu, prin simulari pe calculator? am avut sars, mers, am avut nenumarate virusuri gripale si alte virusuri mult mai periculoase. avem rezervoare imense in natura de patogeni care asteapta momentul ideal sa ne infecteze, asa cum o fac de milioane de ani. da, virusurile sunt de la inceputuri pe planeta asta si infecteaza marea majoritate a formelor de viata, nu doar oamenii. cum vrei sa sa invingem "inamicul", fara sa-l studiem? cum putem sa facem tratamente fara sa-i intelegem mecanismele? cu descantece? nu geniule, nu putem asa. toata evolutia umanitatii s-a bazat pe stiinta, pe cercetare, pe gandirea logica, rationala. orice teorie care nu este sustinuta de dovezi, e doar beletristica. si exact la acest nivel este ipoteza scaparii din laborator, nu exista dovezi solide. deci, pana nu apar acestea, mai usor cu certitudinile. stiu ca ipoteza zoonotica e banala, total neinteresanta, nu genereaza nici pe departe acelasi nivel de dopamina ca teoria super-interesanta a scaparii din lab. DAR, fara dovezi clare, toate raman la acelasi stadiu - simple ipoteze si atat.
  • +12 (16 voturi)    
    Super! (Vineri, 11 iunie 2021, 11:45)

    Nimeninimic [utilizator]

    Sa le dam si astora drumul in populatie.
  • +17 (21 voturi)    
    Sa închidă bine usa și geamul laboratorului (Vineri, 11 iunie 2021, 11:49)

    oxbridge [utilizator]

    Zic și eu, sa nu tragă curentul…
  • +16 (22 voturi)    
    chinejii ne dau in avans ce urmeaza sa lanseze (Vineri, 11 iunie 2021, 11:53)

    viziru [utilizator]

    chinejii ne dau in avans ce urmeaza sa lanseze ...... colectia vara-iarna ..... ce Gucci, ce Armania ia de aici ultimu virus chinezesc ...... ei sa traiasca noi restu sa murim ....
  • +7 (19 voturi)    
    Varianta RIP No6 (Vineri, 11 iunie 2021, 12:01)

    Cripto [utilizator]

    arata ca nu suntem departe de sfarsit- daca o tinem tot asa: joaca de-a Dumnezeu, modificari genetice, clonari interspecii, violenta si distrugerea Planetei. China pare a fi in frunte.
    • +3 (9 voturi)    
      stai sa vezi ce au facut cu crispr (Vineri, 11 iunie 2021, 13:46)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui Cripto

      modificarile genetice le face inca de la inceputurile vietii natura. de curand, au inceput sa le faca si oamenii. cu ajutorul lor, o sa fim in stare sa tratam o gama foarte larga de probleme medicale grave, cum ar fi bolile genetice, cancerul, etc. potentialul lor benefic este fantastic. dar si cel nociv. singurul lucru sigur este faptul ca acestea nu mai pot fi oprite si ca oamenii de peste cateva sute de ani o sa fie conceputi diferit fata de cei de acum (si din istorie). in viitorul nu prea indepartat, oamenii o sa fie capabili sa-si rescrie "codul sursa". greu de imaginat cum o sa arate omenirea peste cateva sute de ani.
  • +4 (8 voturi)    
    Abia aștept… (Vineri, 11 iunie 2021, 12:07)

    Observator roman [utilizator]

    …să văd un liliac cum mișcă în front!!

    [„cât de multe dintre acestea ar putea avea potențialul de a sări la oameni”]
  • +11 (15 voturi)    
    Asta e de fapt un avertisment (Vineri, 11 iunie 2021, 13:14)

    lazarus101 [utilizator]

    Aveti grija baieti, ca de unde a venit covid-ul mai sunt destui virusi! Si urmatorul care-l exporta s-ar putea sa nu fie unul cu mortalitate aproape identica cu virusul gripal pe grupa de varsta sub 65 de ani!
    China trebuie izolata complet dar asta nu se va intampla pentru ca intreaga societate consumerista occidentala e dependenta economic de costurile mici de productie din China.
  • -4 (18 voturi)    
    teorii ale conspiratiei si hoax-uri (Vineri, 11 iunie 2021, 13:27)

    Razvan_M [utilizator]

    Au trecut mai bine de 12 luni de cand politicienii din Vest, laolalta cu jurnalistii cu lesa la gat, cu experti cu proiecte bine platite daca spun ce trebuie si mega-corporatii implicate in sanatate incearca sa ne convinga de o teorie a conspiratiei ca niste amarati din Wuhan care cumpara carne proaspata de animal au dus la aparitia unui virus ucigas ce a oprit economia mondiala si a omorat peste 3 milioane de oameni.

    Acum toata lumea stie ca a fost doar un hoax bine orchestrat. Sunt inca multi care traiesc in negare, dar este de bun simt sa recunoastem: virusul a fost "imbunatatit" intr-un laborator din China pentru a-i creste capacitatea de a infecta oameni si de a se raspandi exponential. Stim ca laboratorul din Wuhan a fost construit si dotat cu ajutorul unor companii din Franta si Canada si ca a primit bani de la Toni Fauci, seful U.S. National Institute of Allergy and Infectious Diseases, pentru cercetarea "gain of function" care a dus la catastrofa. Stim acum ca acelasi Fauci, in cardasie cu cativa oameni de stiinta bine remunerati, a lansat minciuni in public despre originea virusului, laolalta cu sloganul sarlatanesc "believe in science".

    Ce mi se pare bizar este ca jurnalistii de la Hotnews, dupa ce au refuzat sa se informeze si din alte surse decat cele fake news de la CNN, Washington Post si alte "surse de incredere" mainstream, refuza in continuare sa faca publicitate acestor informatii, continuand cu ascunderea lor si promovarea unor informatii care sustin minciunile.

    https://www.zerohedge.com/covid-19/dsouza-orchestrated-hoax
    • -1 (9 voturi)    
      cate certitudini (Vineri, 11 iunie 2021, 14:00)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      in capul tau! :))))))) geniule, ce se spune despre oamenii cu certitudini? :))))
      - "Acum toata lumea stie ca a fost doar un hoax bine orchestrat" prin "toata lumea" te referi, in marea majoritate, la cei total paraleli cu domeniul acesta, cum esti si tu geniule :))))). marea majoritate a celor care inteleg domeniul nu au certitudini, nu stiu cu certitudine care este originea sc2 si cred ca, pe baza dovezilor de pana acum, cea mai plauzibila este ipoteza zoonotica. ce sa-i faci, asa e cu oamenii de stiinta, nu "cred" fara dovezi solide si "traiesc in negare" ! :)))))
      - "Ce mi se pare bizar este ca jurnalistii de la Hotnews, dupa ce au refuzat sa se informeze si din alte surse decat cele fake news de la CNN, Washington Post si alte "surse de incredere" mainstream" bine ca te informezi tu de pe o sursa "de incredere", care nu este "fake", si anume zerohedge! :)))) nu stiam ca zerohedge e bastionul adevarului absolut! :))))
      • -2 (6 voturi)    
        "Ignorance Is Strength" (Vineri, 11 iunie 2021, 16:33)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui rmos

        ... "War Is Peace, Freedom Is Slavery".

        Sa nu citesti, sa nu inveti niciodata nimic, sa nu pui la indoiala autoritatile ca-ti face rau ;) Ignoranta te ajuta sa iti pastrezi mintea goala si linistita. Iar mersul la barbershop te face sa semeni cu un filosof inteligent.
    • -6 (8 voturi)    
      E si mai grav! (Vineri, 11 iunie 2021, 14:30)

      Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Fauci a spus intr-un interviu ca eceste experiente trebuiesc facute pentru a ne putea apara de acesti coronavirusi. Dar datorita riscurilor nu se pot face in New Jersey sau Virginia, de aceea au ales China. Deci practic a zis ca vietile chinezilor sunt mai putin importante.
    • -4 (6 voturi)    
      Tot Fauci... (Vineri, 11 iunie 2021, 14:35)

      Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Mai spunea ca de fapt studiau la Wuhan "interfata" de transmitere animal(liliac)-om, nu inbunatateau virusi.
  • -1 (15 voturi)    
    Liliecii sunt inruditi genetic cu oamenii (Vineri, 11 iunie 2021, 13:30)

    D-or [utilizator]

    Provin dintr-o specie de maimute. De aceea sunt folositi pt experimente; Sunt compatibili cu noi, mici si au un ciclu rapid de reproducere.
  • -1 (5 voturi)    
    Tot de acoclo? (Vineri, 11 iunie 2021, 14:03)

    consumator2 [utilizator]

    Din “piata” (a se citi laboratorul) de la Wuhan?
  • +2 (6 voturi)    
    Au gasit la lilieci ca sa nu ne spuna (Vineri, 11 iunie 2021, 14:18)

    DanielM65 [utilizator]

    cum l-au scapat p-asta din laborator.
  • -1 (7 voturi)    
    asta e articolul (Vineri, 11 iunie 2021, 14:35)

    rmos [utilizator]

    https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(21)00709-1 daca e cineva interesat. e mult mai bine sa consulti direct sursa, sa eviti efecte de tip "telefonul fara fir" :)))
  • +3 (7 voturi)    
    Lansare (Vineri, 11 iunie 2021, 14:39)

    osica [utilizator]

    Și când le pun pe piață? Acceptă și precomenzi?
  • +5 (9 voturi)    
    mda (Vineri, 11 iunie 2021, 14:41)

    SoulSearcher [utilizator]

    in continuare daca ne uitam la cifrele oficiale, china a avut DOAR 91.000 cazuri de covid19 :DDDDDDDDDDD

    si au 426 cazuri active...

    asta la o populatie neoficiala de 1.6 miliarde :DDDDDDD

    te doare mintea numai cat te gandesti, chiar ca incepi sa le dai crezare nebunilor cu teoriile conspirationiste :DDDDDD

    sursa: https://www.worldometers.info/coronavirus/country/china/
    • -2 (4 voturi)    
      . (Vineri, 11 iunie 2021, 17:19)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Cel mai plauzibil si simplu e ca pur si simplu nu i-au numarat pe infectatii de la tara. Alte explicatii incep sa fie ingrijoratoare...

      Pe de alta parte, chiar nu stiu cum ar putea China gestiona o epidemie la tara. Ma gandesc ca satele lor sunt supradimensionate si lumea isi cam face de cap pe acolo. Nu merge sa sudezi usa, maxim sa o legi cu sfoara. Si pana termini de legat, se dezleaga altul. :)
      • -1 (5 voturi)    
        nu stiu unde ai fost pana acum (Vineri, 11 iunie 2021, 22:51)

        rmos [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

        chiar nu ai aflat? china are experienta foarte mare cu astfel de probleme. au o istorie recenta plina de astfel de evenimente. cum apar cateva cazuri intr-un focar intr-o anumita regiune, izoleaza ermetic regiunea. iar chinezii chiar respecta regulile. evident ca nici nu fac public numarul real de cazuri si decese dar in general au invatat sa controleze foarte bine astfel de situatii. in plus, acum vaccineaza la greu, au peste 800 milioane de doze de vaccin administrate, au ajuns la o medie de ~20 milioane doze de vaccin administrate/zi.
        • 0 (4 voturi)    
          mda (Luni, 14 iunie 2021, 8:50)

          SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui rmos

          faci misto sau doar propaganda ? :D

          cum dreq sa inchizi ermetic un oras cu populatie cat intreaga romanie ?

          ce vaccinare ? s-a dovedit ca vaccinurile chinezesti nu prea au eficienta...
          • -1 (3 voturi)    
            E un troll al PCC. (Luni, 14 iunie 2021, 9:31)

            Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

            Tipul vrea sa ne convinga de "transmiterea zoonotica', sau crede ca Wuhan este un fel de jungla plina de lilieci si pangolini si nu una de beton si asfalt ,cu 15 milioane de masini. Sa nu mai spunem de poluarea (mai ales fonica) care tine liliecii la 100 de kilometri distanta.
            • -1 (3 voturi)    
              nu vreau sa conving pe nimeni (Luni, 14 iunie 2021, 13:07)

              rmos [utilizator] i-a raspuns lui Razorxyz

              vreau doar sa combat trolii habarnisti, care nu au invatat nimic in viata lor, sunt paraleli cu tot ce presupune gandirea logica, rationala. exact cum erau comunistii, voi sunteti cei care "munciti, nu ganditi" si urati intelectualii. evident, detineti adevarul absolut, toate opiniile celorlati sunt gresite. asa cum esti tu, lok, soulsearcher si alti ivani. spre deosebire de voi, cei ca mine nu postulam adevaruri, dar nu inghitim orice s... vanturat de voi pe forumuri. pentru ca noi intelegem domeniul asta, ce e posibil si ce nu. iar situatia e urmatoarea: cea mai plauzibila ipoteza este, la acest moment, teoria zoonotica. pentru a intelege acest lucru, ar trebui sa intelegi domeniul, deci nu este posibil pentru cei ca tine. asta nu inseamna ca este si ipoteza corecta, este doar cea mai probabila acum. pe masura ce apar date noi, e posibil ca alta ipoteza sa devina mai plauzibila sau chiar sa gasim dovezi suficient de solide astfel incat sa putem afirma ca o anumita ipoteza este cea corecta. dar nu suntem inca acolo. deci vezi ivane, asta inseamna gandire argumentata. voi, in schimb, sunteti controlati de dopamina.