O femeie din Italia a primit din greșeală 6 doze ale vaccinului Pfizer

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 10 mai 2021, 14:30 Actualitate | Coronavirus


Vaccin Pfizer - BioNTech
Foto: Facebook
O tânără din Italia a primit din greşeală duminică şase doze de vaccin anti-COVID-19 de la Pfizer/BioNTech şi a fost plasată sub observaţie, într-un spital din Toscana, însă starea ei de sănătate este bună, relatează AFP și Barrons, potrivit Agerpres.

O asistentă a greşit şi, în loc să-i injecteze tinerei rezidente în vârstă de 23 de ani o doză de vaccin, i-a injectat întregul flacon sau echivalentul a şase doze, potrivit aceleiaşi surse.

Studiile privind o posibilă supradoză cu serul Pfizer/BioNTech s-au oprit la patru doze injectate în acelaşi timp, acest caz de şase doze fiind necunoscut în literatura medicală.

Cazul a fost raportat autorității italiene de autorizare a medicamentelor.

Supradoze cu vaccinul Pfizer au fost raportate anterior în Statele Unite, Australia, Germania, Israel și Singapore unde unui bărbat i-a fost administrat din greșeală echivalentul a 5 doze.

Experții în boli infecțioase afirmă că este puțin probabil ca supradozele cu vaccinuri anti-Covid să aibă repercusiuni grave însă unele efecte secundare precum febra și crampele musculare ar putea fi amplificate.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27119 vizualizari

  • -7 (35 voturi)    
    de acum vom auzi ca asa s-a gasit solutia (Luni, 10 mai 2021, 14:35)

    alfa1 [utilizator]

    si ca de fapt vor trebui facute 6 doze pentru eficienta maxima....
    • +3 (17 voturi)    
      posibil (Luni, 10 mai 2021, 15:18)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      Imi imaginez ca pe siteurile cu conspirationisti ati stabilit deja ca nu a fost un accident.
      • -2 (4 voturi)    
        Dar nu este nevoie! (Marţi, 11 mai 2021, 11:09)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Pentru pedeseristi, "vaccinul ucide" chiar in cantitatea normal, o singura doza.
        Cinci sau sase doze este overkill, ce sens are sa ne omoare de sase ori??
    • -4 (14 voturi)    
      da (Luni, 10 mai 2021, 15:48)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      doar celor paranoici si conspirationisti cu neuroni putini... poate sistemul imunitar stimulat le mareste si capacitatea cerebrala...
  • +2 (10 voturi)    
    :D (Luni, 10 mai 2021, 15:05)

    Casargoz [utilizator]

    Diferența între 5 doze și 6 doze nu tine de flacon ci de tipul siringii.
    Toate flacoanele au 5 doze :) sunt 6 dacă folosești o siringa “specială” care împinge tot lichidul afara.
    • +1 (9 voturi)    
      voi (Luni, 10 mai 2021, 18:09)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      pesedacii folosiți siringi în loc de seringi?
      Ah! Stai așa. Ai atins din greșeală ambele taste. Sunt una lângă alta, nu? Ori traducerea din moscovită în română este siringă?!
  • +6 (10 voturi)    
    pai (Luni, 10 mai 2021, 15:17)

    nub [utilizator]

    de ce nu tot baxul ?
    • +3 (9 voturi)    
      exista o explicatie (Luni, 10 mai 2021, 16:36)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nub

      Intr-un flacon sunt 5 doze si aproape inca una. Iar daca folosesti un ac de seringa suficient de fin, reusesti sa scoti ser cit de fix 6 doze.

      Si accidentul a fost, cel mai probabil, generat de faptul ca cineva, din nestiinta/neglijenta/oboseala/etc, in loc sa traga din flacon doar ser pentru o doza, a tras pana a goli flaconul.
      • 0 (0 voturi)    
        Culmea zelului (Marţi, 11 mai 2021, 13:40)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        paternalist ! S-au tot exersat...
  • +4 (14 voturi)    
    au si ei.. (Luni, 10 mai 2021, 16:00)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... Arsineii lor.
  • +3 (11 voturi)    
    A fost nevoie... (Luni, 10 mai 2021, 16:23)

    Thexy [utilizator]

    ...si de upgrade-urile de soft dupa ce cu prima doza i-au bagat chipul
  • -1 (5 voturi)    
    Nu-s motive de ingrijorare... (Marţi, 11 mai 2021, 0:45)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Decit daca incep sa-i creasca sîni si sub omoplaţi. Si nici asa, doar daca mai multi de doi.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nadajduim in o a doua greseala: (Marţi, 11 mai 2021, 13:44)

    Namaste [utilizator]

    in loc de vaccin sa fi fost ser fiziologic! ;-);-);-)