Pfizer va solicita în septembrie aprobarea ca vaccinul său să fie administrat copiilor cu vârste între 2 și 11 ani

de A.Th.C.     HotNews.ro
Miercuri, 5 mai 2021, 10:45 Actualitate | Coronavirus


Vaccinul Pfizer
Foto: Siraj Ahmad / Alamy / Alamy / Profimedia
Acesta este anunțul făcut marți de companie pentru analiștii și reporterii de pe Wall Street cu ocazia comunicării rezultatelor trimestriale ale companiei farmaceutice americane, potrivit cotidianului New York Times.

De asemenea, Pfizer va aplica în această lună pentru aprobarea deplină ca vaccinul să fie administrat tuturor celor între 16 și 85 de ani, iar în august se așteaptă să comunice primele date ale studiilor clinice privind siguranța vaccinului pentru femeile însărcinate.

La începutul săptămânii viitoare, Food and Drug Administration (FDA) este așteptată să emită autorizația de urgență pentru ca vaccinul să fie administrat copiilor cu vârste între 12 și 15 ani, un pas înainte important în lupta SUA cu Covid.

În prezent, vaccinul Pfizer-BioNTech este injectat adulților după autorizația de urgență primită de companie în decembrie. Autorizațiile de urgență sunt temporare și pot fi revocate când încetează starea de urgență pentru sănătatea publică.

Obținerea aprobării depline de la FDA va însemna, printre altele, posibilitatea vânzării vaccinului direct către populație. Procesul de aprobare va dura luni de zile.

„Aprobarea deplină este un indicator binevenit pentru siguranța și eficacitatea vaccinului Pfizer”, afirmă într-un email Saskia Popescu, epidemioloagă infecționistă la Universitatea George Mason. Aprobarea deplină va permite ca vaccinul să rămână pe piață și după ce pandemia va bate în retragere.

Va permite companiilor, agențiilor guvernamentale, școlilor și altor entități să impună vaccinarea. Universitatea California și sistemul universitar public din California, de exemplu, au anunțat că după emiterea aprobării depline de către FDA le vor cere studenților, profesorilor și întregului personal să se vaccineze.

Forțele armate ale SUA, în care mulți militari au refuzat vaccinarea, au anunțat că nu o vor face obligatorie câtă vreme există doar autorizație de urgență. Anunțurile de la Pfizer vin în momente în care ritmul vaccinării pare a încetini în SUA.

„Practic ne apropiem de finalul vaccinării celor care și-au așteptat voluntar rândul”, spune Rupali Limaye, cercetătoare de sănătate publică la Johns Hopkins care studiază utilizarea vaccinului. Aprobarea deplină de la FDA este așteptată să stimuleze încrederea în vaccin, mai ales a celor care încă au temeri legate de viteza cu care a fost dezvoltat.

„Îi va încuraja să spună acum că este ok, a fost complet evaluat”, afirmă Limaye.

Dr. Popescu a mai spus că posibilitatea aprobării vaccinului pentru copii este încurajatoare și frustrantă în același timp.

„Există lucrători esențiali pe tot globul incapabili să primească vaccinul, precum și țări pentru care ar putea fi inaccesibil mai bine de un an, așa că această discuție ar trebui lărgită pentru a include acces global.”

Pe același subiect:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4270 vizualizari

  • -2 (24 voturi)    
    Va permite companiilor, agențiilor guvernamentale, (Miercuri, 5 mai 2021, 11:10)

    xolv [utilizator]

    sa impuna vaccinarea...i-auzi !!
    • -6 (12 voturi)    
      Nu mai merge cu frunze de brusture? (Miercuri, 5 mai 2021, 11:48)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Ca în cazul oricărei pandemii, la un moment dat, vei fi nevoit să te vaccinezi. Fie pentru că-ți vei da seama (greu de crezut) că te ferește de boală, fie pentru că, fără vaccin, nu vei putea ieși din GrădinaMaiciiDomnului, decât cu teste costisitoare și inconvenabile :)) Dacă nu vrei, te poți folosi în continuare de remedii naturiste, cum ar fi tinctura din frunze de brusture. Cică ajută și la Covid, dacă îți faci din ea comprese pentru tălpi.
      • +4 (8 voturi)    
        Care “oricarei” (Miercuri, 5 mai 2021, 12:55)

        Socrate2021 [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        Gripa spaniola? Porcina 2009-2010? Cea din 68? Cum “in cazul oricarei pandemii”? Asta ar fi prima care trece cu vaccin. O sa treaca si fara, ca aia din 2010. De fapt, deja e cam dusa. Ca si vaccinarea in Romania, e pe terminate. Si te’as tuga sa nu mai minti.
        • +2 (4 voturi)    
          pai (Miercuri, 5 mai 2021, 14:36)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

          asta e scopul lui in viata:ura si minciuna.
          genul asta de progresisti care te obliga la orice cred ei ca nu sta in linie cu dogma lor.
        • -1 (3 voturi)    
          dusa? (Miercuri, 5 mai 2021, 14:56)

          Andrei__ [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

          Du-te in India sau in Brazilia si vezi cat de "dusa" e pandemia. Singurul motiv pentru care scade numarul de cazuri noi e ca lumea a inceput sa se vaccineze. Dar e mai usor sa crezi ca toata viata ta e o conspiratie.
        • -3 (5 voturi)    
          ce pregătire medicală ai ? (Miercuri, 5 mai 2021, 15:13)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

          să susții neimportanța vaccinării ?
  • -3 (17 voturi)    
    a zis pesede ca nu exista virusul... (Miercuri, 5 mai 2021, 11:20)

    I [utilizator]

    au mintit?
    • +2 (8 voturi)    
      TROLLEZI ? Sau doar atat sti, peeseedee ? (Miercuri, 5 mai 2021, 11:36)

      Brownie [utilizator] i-a raspuns lui I

      Treci pe la casierie.
      • -4 (6 voturi)    
        Hehe (Miercuri, 5 mai 2021, 13:25)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Brownie

        Ti-ai sters celalalt cont de postac la care aveai si ceva data din februarie 20 20 (doizeci douazeci pre limba dancilosilor ca tine..), hehe :-)
    • -3 (7 voturi)    
      Cand au zis? AUR au zis, PSD a zis de restrictii (Miercuri, 5 mai 2021, 11:37)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui I

      Sunt vaccinat, chiar cu Astra Zeneca, si cu rapelul facut, deci cred in virus, cred in vaccin si in masurile autoritatilor!
      Dar PSD-ul nu a zis niciodata ca nu exista virusul. Ei au avut ceva impotriva masurilor, AUR au fost cei care au zis ca nu exista virusul!
  • -3 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 5 mai 2021, 11:34)

    cartograful [utilizator]

    Foarte bite, scrieti despre vaccinuri si Wall Street si dupa aia mirati-va ca exista antivaccinisti....
  • +1 (13 voturi)    
    Unde vor sa ajunga, cind se vor opri? (Miercuri, 5 mai 2021, 11:43)

    D-or [utilizator]

    Sa spuna citi bani vor si cit de des. Daca platim, ne lasa in pace?

    Daca nu, urmaresc mai mult de atit.
    • +1 (3 voturi)    
      aa (Miercuri, 5 mai 2021, 13:00)

      adi345 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Nu e asa scump si cine nu vrea nu isi face ;)
  • -2 (12 voturi)    
    Mda (Miercuri, 5 mai 2021, 12:43)

    Incomod3 [utilizator]

    daca oile nu protesteaza, oile vor fi injectate...