Ce se întâmplă dacă UE nu reușește să introducă certificatul verde digital: Un oficial european spune care sunt riscurile

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 28 aprilie 2021, 16:41 Actualitate | Coronavirus


Pasaport COVID versiune digitala
Foto: Comisia Europeana
Țările Uniunii Europene care vor introduce certificate proprii de vaccinare anti-Covid se vor confrunta cu o multitudine de sisteme disparate dacă blocul comunitar nu reușește să construiască unul comun cu privire la certificatul verde digital, a declarat miercuri comisarul UE pentru Justiție, Didier Reynders, relatează Reuters.


UE face eforturi pentru a avea un certificat digital verde comun pentru a permite turiștilor să călătorească liber în această vară. Dar dezbaterile nu sunt încheiate privind costurile, problemele legate de confidențialitatea datelor, precum și aspecte tehnice și medicale ale noului sistem.

  • "Dacă reușim să obținem rezultate politice, soluția tehnică va fi gata la timp. Dacă nu, riscăm fragmentarea în toată Europa, cu o multitudine de soluții naționale posibil incompatibile", a spus comisarul UE pentru Justiție, Didier Reynders.

  • "Am risca să avem o varietate de documente care nu pot fi citite și verificate în alte state membre. Și riscăm răspândirea documentelor falsificate și, odată cu aceasta, răspândirea atât a virusului, cât și a neîncrederii cetățenilor", a declarat el Parlamentului European.

Țările din sudul UE, dependente de turism, precum Spania și Italia, sunt dornice să lanseze noul instrument cât mai curând posibil pentru a-și ajuta economiile care au fost afectate de pandemie.

Dar aceștia se confruntă cu un nord mai reticent, precum și cu proceduri complexe de decizie ale UE.

Fără un portal care să asigure interoperabilitatea, țări, inclusiv Estonia, Lituania, Grecia, Spania, Germania și Franța, introduc propriile soluții pentru înregistrarea vaccinărilor.

Oficialii Comisiei au declarat într-o ședință separată că portalul - care ar permite oficialilor dintr-o țară UE să verifice certificatul de sănătate al unui vizitator din alte părți ale blocului - va intra în testare luna viitoare.

20 state membre vor fi gata să se alăture într-o primă fază de probă cu obiectivul ca la mijlocul lunii iunie să funcționeze pe deplin.


Tehnologia pentru certificatul verde digital este sigură și nu ar fi partajate date personale sensibile, au spus oficialii.

Disputele dintre țările UE privind aprovizionarea cu echipamente medicale, medicamente și vaccinuri au complicat deja reacția comună a blocului la începutul pandemiei.

Deoarece acum se confruntă cu un al treilea val de infecții, scepticii spun că discuțiile despre reluarea călătoriilor în scopuri turistice sunt premature, având un nivel scăzut de vaccinare.

Implementarea grăbită a sistemului comun ridică întrebări cu privire la modul în care vor fi tratați vizitatorii din afara blocului. Rămân, de asemenea, întrebări cu privire la vaccinurile pe care Agenția Europeană a Medicamentului nu le-a aprobat pentru UE și cele precum vaccinurile rusești sau chinezești care ar putea fi permise doar de unele țări.

O altă problemă este dacă testele de anticorpi oferă dovezi adecvate că o persoană care și-a revenit din COVID-19 este imună. Țările UE, inclusiv Belgia, se îngrijorează, de asemenea, cu privire la discriminarea celor care nu vor primi vaccinul.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4147 vizualizari

  • +17 (33 voturi)    
    Riscul (Miercuri, 28 aprilie 2021, 17:05)

    gnd [utilizator]

    Riscul este ca populatia sa isi reia libertatea inapoi ceea ce bineinteles ca nu e de permis.
    Trebuie sa ne continuam agenda de introducere a ceea ce se prefigureaza a fi echivalentul european al sistemului de scoring social din china. Incepem, doar pentru moment, cu informatiile despre covid si restrictionam populatia in functie de vaccin/test. Dupa o perioada cand se fasaie pandemia, bineinteles ca nu aruncam la gunoi asa investitie in infrstructura informatica din spatele "pasaportului verde". Asa ca vom introduce noi criterii ca sa controlam populatia asa cum vrem noi. Cumperi cu cardul o pizza si te ingrasi, scadem scorul social. Cumperi tigari ? Scadem scorul social. Bei o bere ? Scadem scorul social. Vrei sa-ti cumperi masina pe benzina in loc de masina pe baterii? Scadem scorul social. Ai comentat pe facebook, ai facut o donatie, sau ai sustinut in orice fel, un partid pe care noi il desemnam a fi "extremist" ? Scadem scorul social. Ti-ai exprimat o parere contrara mainstream-ului si ce vrem noi sa consideram acceptabil ? Scadem scorul social. Continua asa si nu vei mai putea nici sa iesi din casa, ce sa mai vorbin de calatorit intre tari. Insista pe directia asta, si te bagam si putin la racoare sau la reeducare.
    Hai noroc
    • -8 (12 voturi)    
      Filme (Miercuri, 28 aprilie 2021, 18:08)

      Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui gnd

      Te-ai uitat la prea multe episoade din Black Mirror :)
      • +12 (18 voturi)    
        really? (Miercuri, 28 aprilie 2021, 19:08)

        gnd [utilizator] i-a raspuns lui Calin123

        Asa ne-ati zis si in urma cu un an, cand am strigat ca lockdown-ul nu e justificat si ca nu are ce cauta in lumea libera ne-ati zis ca sintem conspirationisti. Cand am zis ca nu vom mai fi lasati sa calatorim fara vaccin, teste, ca se limiteaza libertatile, conspirationisti. Acum uite ca se implementeaza. Si asta e doar primul pas. Sa tii minte, o putere nu mai e niciodata lasata din mana de catre cei care o au. N-are nici o legatura cu conspiratiile ci cu natura umana si cu tipologia de oameni care se strang in politica/functiile astea "conducere".
      • +1 (7 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 28 aprilie 2021, 20:31)

        [anonim] i-a raspuns lui Calin123

  • +19 (23 voturi)    
    "certificat digital verde" (Miercuri, 28 aprilie 2021, 17:17)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    spuneti-i pe nume, pasaportul de vaccinare
  • +6 (22 voturi)    
    aha (Miercuri, 28 aprilie 2021, 17:39)

    nick1587873340950 [utilizator]

    deci uni vor inapoi n comunism, sau cum se cheama acum "New Europe" sau pe romaneste aceiasi Marie cu alta palarie.
  • +4 (20 voturi)    
    si inca ceva, (Miercuri, 28 aprilie 2021, 17:41)

    nick1587873340950 [utilizator]

    Turcia nu impune teste, certificcate, pasapoarte de vaccinare etc. Cine credeti ca va cistiga dintre Italia, Grecia, Spania si Turcia cind cu banii de teste poti sta in Turcia 3 zile in plus ?
    • +4 (10 voturi)    
      Greșit (Miercuri, 28 aprilie 2021, 18:17)

      EuInsumi [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

      Turcia cere PCR obligatoriu.. Și mai e și în carantină acum
    • 0 (14 voturi)    
      ! (Miercuri, 28 aprilie 2021, 18:17)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

      Good luck in Turcia, tara cu zeci de mii de cazuri pe zi, tara condusa de un dictator, sa mai iei si covid de pe la ei sau sa stai 14 zile in carantina cand te intorci! Daca plec, si plec, plec intr-o tara unde s-a vaccinat +40-50% din populatie, unde sa nu vad picior de manelist!
  • +5 (7 voturi)    
    nu vor reusi (Miercuri, 28 aprilie 2021, 17:43)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Tarile din sudul UE nu au mare trecere la UE, au datorii si probleme. Deja vaccinat m-ar interesa sa merg in Italia , Grecia, sau in Franta care nu e in sudul Europei.Insa in aceste tari sunt inca prea multe infectari si probleme, e ca si cum ai testa vaccinul anti-covid .Si daca cauti musai un covid, dai de el!
    Chestia asta cu discriminarile e o porcarie imensa.
    Sunt oameni care nu se pot vaccina, au diverse boli care nu le permite asta si regreta.. In rest insa? Se fac caravane de vaccinare, maratoane, drive-through doar ,doar mai baga mana si mitocanul auto-suficient.
    Daca bunica moare ca nepotul , mare tiitor in mana de telefoane mobile ,facebook , cu mintea goala a infectat-o, cine e discriminat? Raspunde madam Ursula, Catu, KWI,fanii discriminarii?Cel mult nepotul care posteaza pe facebook o poza cu sacul de plastic in care sta bunica....si o uita a doua zi!
  • +8 (12 voturi)    
    ce sa se intample? ! (Miercuri, 28 aprilie 2021, 18:42)

    John_Re [utilizator]

    ... merge lumea in afara europei in vacanta si gata.
    ... oricum europa era foarte scumpa si inainte de covid.
  • +2 (4 voturi)    
    Pasaport de vaccinare cu valabilitate un an? (Miercuri, 28 aprilie 2021, 21:45)

    Arminius [utilizator]

    De ce doar un an?
    Jos masca!
    • +1 (1 vot)    
      pentru ca... (Joi, 29 aprilie 2021, 9:12)

      GNG [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      ... nimeni nu stie cat dureaza protectia. Gurile rele spun ca doar cateva luni, un an este maximul posibil.
  • -1 (1 vot)    
    sa analizam, (Joi, 29 aprilie 2021, 11:41)

    nick1587873340950 [utilizator]

    protectia cica dureaza 6-12 luni,
    atunci ce cauta Arsinel (cica avea o forma usoara) in spital cind a fost vaccinat cu ambele doze, si parca se internau doar cazurile grave nu si cele usoare
    :Apoi daca mai faci boala dupa vaccinare la ce bun ?
    :Apoi daca o transmiti desi esti vaccinat la ce bbun ?
    Cind expira "perioada" dde safe a "vacciurilor" mai faci unul ? daca devii indevizaril pt. uniii si nu mai pprimesti ?
    :Apoi din cite se stie e in faza experimentala pina in 31 decembrie 2023, cine vrea sa fie cobai ?
    apoi efectele te termen lung sint necunoscute, din nou cine vrea sa fie cobai ?
    : Apoi de e ingredientele sint secrete ? (contrar legislatiei UE) ?
    etc.
  • -1 (1 vot)    
    nu (Joi, 29 aprilie 2021, 12:58)

    nick1587873340950 [utilizator]

    se va aplica pentru vaccinuri experimentale, iar FDA a spus clar ca nu va aproba nici un vaccin guvid. doar propaganda pentru vaccinare, oare de ce ?