Județele din România unde nu mai este nicio persoană pe listele de aşteptare pentru vaccinarea anti-COVID

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 26 aprilie 2021, 13:25 Actualitate | Coronavirus


Platforma vaccinare
Foto: Hotnews
Treisprezece judeţe nu mai au nicio persoană pe listele de aşteptare pentru vaccinarea anti-COVID, conform situaţiei de luni de pe platforma naţională de vaccinare.

Potrivit datelor ce reies din platforma naţională de vaccinare, judeţele unde nu mai este nici o persoană pe listele de aşteptare sunt Călăraşi, Giurgiu, Buzău, Vrancea, Vaslui, Neamţ, Suceava, Botoşani, scrie News.ro. Aceeaşi situaţie este și în Covasna, în Gorj, Mehedinţi, Arad şi Bistriţa Năsăud.

Dacă în unele judeţe, de exemplu, în Vrancea, nu mai e nimeni pe listele de aşteptare de zile bune, la Buzău, este prima dată de la debutul campaniei de vaccinare anti- COVID când nu mai e nici o persoană pe listele de aşteptare, toate fiind programate până la această oră, în timp ce disponibile în acest judeţ sunt peste 6350 de doze de vaccinuri Pfizer, Moderna şi AstraZeneca.

Nici în alte judeţe din ţară lucrurile nu stau mai bine, listele de aşteptare fiind aproape goale. De exemplu, în judeţul Maramureş figurează pe listele de aşteptare 2 persoane care sunt înscrise pentru a primi vaccinul de la Pfizer.

Cele mai multe persoane care sunt înscrise pe listele de aşteptare pentru un vaccin anti-Covid, respectiv 12.600, sunt în judeţul Cluj.

Duminică, numărul total al celor vaccinaţi anti-COVID a trecut de 3 milioane în România, ajungând la 3.037.698 de persoane. Dintre acestea, 1.243.193 au fost vaccinate cu prima doză, iar 1.794.505 de persoane au făcut și rapelul.

CITEȘTE ȘI: Este sau nu campania de vaccinare anti COVID-19 în impas? / Ce arată cifrele






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22509 vizualizari

  • -10 (68 voturi)    
    Noroc ca suntem baieti inteligenti (Luni, 26 aprilie 2021, 13:36)

    siviufxx [utilizator]

    si ne-am prins ca vor sa ne decimeze, nu ca aia din Vest unde inca se mai astepta saptamani sau luni pentru a primi un vaccin, probabil mult sub nivelul romanilor ca s-o vada venind...
    • +11 (33 voturi)    
      Bine spus (Luni, 26 aprilie 2021, 14:35)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui siviufxx

      Am colegi italieni care s-ar vaccina si maine daca ar avea posibilitatea, dar acolo nu sunt suficiente doze. Populatia lor e imbatranita, acum la ei se vaccineaza batranii intre 70-79 ani iar spre inceputul verii e vorba de a se trece la cei de 60-69 ani. Din pacate tinerii mai au de asteptat cateva luni se pare. Nici macar nu fac nazuri, ca sa nu fie AZ, l-ar face pe oricare. Iar noi putem deja sa alegem si vaccinul si tot nu vrem... Ar fi bine sa ne obisnuim cu masca.
    • +2 (8 voturi)    
      Ba nu e adevarat, am vorbit io.... (Luni, 26 aprilie 2021, 21:02)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui siviufxx

      ....cu Capitanul Nemo si a zis ca numai romanii prosti se vor vaccina. Si ce ramane dupa ce se decimeaza astia ? Raman aia desteptii adica exact aia de care are nevoie Umanitatea pentru a merge mai departe si a cuceri Spatiul.
      Spatiul locativ, bine-nteles, care va ramane liber in Occident dupa ce mor toti idiotii de vestici. Romanii inteligenti si nevaccinati vor avea, insa, a lupta cu africanii, chinezii si ce-o mai ramane din indieni si brazilieni care se numara si ei printre rasele superioare, ca romanii. Dar superioritatea noastra o bate la cur oricand pe superioritatea lor....
      Io, paregxamplu, sunt decimat in UK laolata cu alti 33 milioane. Si daca nici vaccinul nu mi-o veni de hac, promit sa ma decimez cu niste Tetley rece intr-un loc cu muzica "pe viu"....

      De pe 17 mai se deschid carciumile. Aceasta e ultima mea postare pe acest an .

      Valtran
      • -1 (1 vot)    
        sa nu exageram (Marţi, 27 aprilie 2021, 2:15)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

        Carciumile si-au deschis deja gradinile, dar degeaba ca te doboara frigul mai repede ca virusul.. ;)
  • -6 (22 voturi)    
    woooaa (Luni, 26 aprilie 2021, 13:53)

    andr1stE [utilizator]

    pai cum asa? deci mi se adevereste profetia ca nu o sa avem noi 4 milioane de vaccinati nici la pastele cailor? "hotniuzu profetu si vaccinurile"
  • -8 (30 voturi)    
    asa, (Luni, 26 aprilie 2021, 14:05)

    nick1587873340950 [utilizator]

    asta e articol ? care e stirea ? unii mai si gindesc, nu se arunca cu capul inainte.
  • +11 (35 voturi)    
    tot raul spre bine.. (Luni, 26 aprilie 2021, 14:28)

    pehash [utilizator]

    Cine traieste in secolul 21 s-a inscris. Restul nu conteaza.
  • +5 (13 voturi)    
    Statistica (Luni, 26 aprilie 2021, 14:42)

    TinuF [utilizator]

    Sunt curios sa stiu ce procent din populatia acestor judete s-a vaccinat. Cred ca un % foarte mic. Asta e adevarul, nu ca nu mai exista persoane programate la vaccin. Multi nu s-au vaccinat.
  • +16 (36 voturi)    
    5 mil (Luni, 26 aprilie 2021, 14:55)

    bcsb [utilizator]

    E clar ca o sa ajungem in cateva saptamani la 5 milioane de persoane vaccinate, dar de aici pana la 10 milioane e practic imposibil fara stimulente. NU ma refer la bani, insa la ceva de genul: Sa se deschida stadioanele, sa poti merge la meci - dar numai daca esti vaccinat. Sa poti sa intri la Mall la multiplex - numai daca esti vaccinat, etc, etc. Nu e nici o restrangere de libertati: daca nu vrei, te uiti la meci de acasa, te uiti la film de acasa, etc...
    • -6 (24 voturi)    
      Te propun astia la Nobel, tovarase (Luni, 26 aprilie 2021, 17:05)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

      Nu e nici o restrangere de libertati
    • -4 (12 voturi)    
      esti (Luni, 26 aprilie 2021, 18:12)

      andr1stE [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

      mare boss! eminenta a internetului permite-mi sa sponsorizez gandiri mari precum a dumitale!
      ma mir cum de nu ai un Lürssen de 100m andocat la Portofino de unde sa ne impartasesti si mai multe idei de pus in rama!
  • +14 (32 voturi)    
    mda (Luni, 26 aprilie 2021, 15:06)

    bgf [utilizator]

    Nu ma mira vazand ce judete sunt.
    Sunt judetele sarace tinute in ignoranta demna de evul mediu de baronii locali cu ajutorul televiziunilor hazna.
    Asta e efectul a 30 de ani de involutie, de indobitocire sustinuta de oficalii ai tarii care nu raspund de ceea ce abereaza in spatiul public.
    Prostimea nu-si da seama ca acesti oameni doar vorbesc pentru ei vazandu-si in continuare de interesele lor.
    As vrea sa vad o lista cu oficialii, jurnalistii care s-au vaccinat desi arunca teorii ale conspiratiei pe la televiziunile hazna.
  • +10 (30 voturi)    
    Am înfrânt (Luni, 26 aprilie 2021, 15:45)

    fdaniel [utilizator]

    Suntem o națiune eșuată.
    Turcii, tătarii, comunismul rusesc nu au făcut atâta rău cât 30 de ani de victorie a neamului prost, mârlăniei și grobianismului.
    Victoria mediocrității și a semidocției ne-a adus la coada Europei.... unde, din păcate, ne este locul.
    • +1 (17 voturi)    
      din pacate (Luni, 26 aprilie 2021, 16:35)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Nu este nimic nou sub soare.

      Inovatia nu prea infloreste pe plaiul romanesc.
      Sa ma ierte cei care sunt exceptii.
  • +7 (11 voturi)    
    Si acum (Luni, 26 aprilie 2021, 16:19)

    Costi888 [utilizator]

    Ma intreb, de ce mai sunt restrictii in judetele respective? In maxim 2 saptamani in acele judete nu ar trebui sa mai fie restrictii, nu?
  • +4 (8 voturi)    
    ;-) (Luni, 26 aprilie 2021, 17:23)

    Elfu [utilizator]

    asta era treaba "Grupului de Comunicare Strategica"
    • +5 (5 voturi)    
      . (Luni, 26 aprilie 2021, 19:52)

      Elfu [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

      da, faptul ca acea comunicare strategica a esuat se reflecta si asupra numarului de persoane care doresc sa se vaccineze. Bun exemplul lui aladdin de mai sus cu italieni si alti vestici care ar dori sa se vaccineze dar inca nu au posibilitatea asta ...
  • +6 (8 voturi)    
    am putea... (Luni, 26 aprilie 2021, 17:52)

    Daniel007 [utilizator]

    sa invitam conationalii din R. Moldova sa vina sa se vaccineze!
    • +2 (2 voturi)    
      . (Luni, 26 aprilie 2021, 19:10)

      Elfu [utilizator] i-a raspuns lui Daniel007

      si asa o fac ... toti care si-au tras buletin romanesc ca sa migreze in vest beneficiaza deja de banii statului roman. Ceilalti probabil folosesc deja sputnik.
  • -1 (5 voturi)    
    ... (Marţi, 27 aprilie 2021, 11:02)

    mahnit [utilizator]

    Filosoful Petre Tutea a spus ,pe patul de moarte, ca suntem un popor de idioti.Se vede incaodata ca are dreptate!
  • -1 (1 vot)    
    cum a scris cineva mai sus! (Marţi, 27 aprilie 2021, 21:18)

    Antenistontel [utilizator]

    in acele judete trebuie sa se ridice toate restrictiile, pentru imunizare pe cale ”naturala”!
    o sa fie putin scandal ca nu s-a asigurat pentru fiecare anti-vaccinist loc la ati, dar se poate rezolva cu locurile asa-zis de veci.