Australia a raportat primul deces cauzat de tromboze după vaccinarea cu serul AstraZeneca

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 16 aprilie 2021, 16:49 Actualitate | Coronavirus


Vaccinuri AstraZeneca
Foto: Soumyabrata Roy/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia
Australia a raportat vineri primul deces în urma formării de cheaguri de sânge şi care are „cel mai probabil” o legătură cu vaccinul dezvoltat de compania AstraZeneca împotriva maladiei COVID-19, anunță Reuters și The Guardian, potrivit Agerpres.

Grupul de investigare a siguranţei vaccinurilor (VSIG) din Australia, care a avut o întâlnire vineri seară, a concluzionat că decesul unei femei de 48 de ani din statul New South Wales a avut probabil legătură cu vaccinarea.

„În absenţa unei cauze alternative pentru sindromul clinic, VSIG a estimat că o legătura de cauzalitate cu vaccinarea ar trebui asumată în acest stadiu”, a comunicat Administraţia pentru produse terapeutice (TGA) într-un comunicat de presă.

Acesta a fost cel de-al treilea caz rar de cheaguri sangvine legate de vaccinurile anti-COVID-19 în Australia, ceilalţi doi pacienţi recuperându-se bine, a adăugat TGA.

Femeia de 48 de ani a murit la patru zile după ce a primit vaccinul.

Potrivit TGA, cazul femeii decedate a fost complicat de afecţiuni medicale preexistente, inclusiv diabet, precum şi de unele caracteristici atipice.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1761 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Avea probleme (Vineri, 16 aprilie 2021, 16:54)

    Dogul [utilizator]

    “... cazul femeii decedate a fost complicat de afecţiuni medicale preexistente, inclusiv diabet, precum şi de unele caracteristici atipice...” dar antivacciniștii, care sunt și coronasceptici, nu vor ține cont de precizarea de mai sus :)
    În capul lor, un om cu multe boli si infectat cu Corona nu moare de Covid, ci de bolile preexistente, dar un om cu multe boli si vaccinat pe deasupra moare de vaccin, nu din cauza bolilor preexistente:))
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:12)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      la cat de putin au vaccinat in AUS e enorm 3 cazuri severe si 1 deces.
      • +1 (1 vot)    
        2 severe si un deces (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:34)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Asta e al treilea.
    • -3 (7 voturi)    
      Bine punctat! (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:21)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      A murit de diabet, nu de vaccin!
    • -4 (6 voturi)    
      Care boli? (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:22)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      Daca ei nu cred in bacterii si virusi, crezi ca ar crede in boli? Ma astept sa fie ceva trecator pentru ei, "o durere". Cum e covid? Nu e doar "durere in gat"?

      Nu o sa gasesti logica si ratiune la ei. Sincer, incepe sa-mi fie dor de teoriile cu 5G. Anul trecut erau la moda ca toate tarile anuntau ca implementeaza in timp record. A venit pandemia, s-a incetinit ritmul implementarii de 5G si nu mai merge teoria.

      Dar e ok, sunt sigur ca ai auzit de cea mai recenta teorie: viermi nanotehnologici din masca. Nu, nu glumesc. Ei chiar cred ca exista viermi ascunsi in masca. Si au si dovezi. I kid you not (ca sa nu zic altfel).
    • +3 (5 voturi)    
      Pai te cam balbai singur (Vineri, 16 aprilie 2021, 18:47)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      Corona taiaca nu-l iei ca vrei tu, vaccinul il iei ca ti se ofera si uneori esti chiar fortat sa te vaccinezi, indirect.
      Sesizezi diferenta?
  • +3 (3 voturi)    
    "Inclusiv diabet" (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:32)

    mescaline [utilizator]

    Pai d'asta au o gramada, cel putin 10% in statistici si 30% prediabetici inainte de lockdown.

    In urban e jale, procentele alea cresc serios.
  • +1 (5 voturi)    
    Cata cruzime la romani! (Vineri, 16 aprilie 2021, 18:48)

    Parzivall [utilizator]

    Viata unui om e ZERO pt ei, ei sa traiasca!!!
    • -2 (6 voturi)    
      Fals (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:08)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Nu e zero. Dimpotriva. Ai de ales (daca tot zic mintile destepte ca toti vom face boala): iei covid sau te vaccinezi. Si-acum analizeaza cate decese au fost provocate de infectie si cate de vaccin.
      • +1 (1 vot)    
        Cum am mai spus mai sus!!! (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:57)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Dogul