Statele Unite vor să suspende vaccinarea cu Johnson & Johnson / Câte persoane au făcut tromboze după administrarea produsului

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 13 aprilie 2021, 14:52 Actualitate | Coronavirus


Vaccinul Johnson & Johnson
Foto: Bruce Cotler / Zuma Press / Profimedia
Agențiile federale din domeniul sănătății din SUA au recomandat marți suspendarea vaccinului contra Covid-19 al Johnson & Johnson, după ce 6 persoane cărora le-a fost inoculat produsul au făcut tromboze, transmite Reuters.

Centrul pentru Controlul și Prevenirea Bolilor (CDC) din Statele Unite va ține o ședință pe această temă miercuri, pentru a analiza cazurile raportate.

Toate cele șase persoane erau femei, cu vîrste între 18 și 48 de ani. Una dintre ele a murit, iar alta, din Nebraska, a fost spitalizată în stare critică, potrivit New York Times.

CDC și Administrația Americană pentru Alimente și Medicamente au spus, într-o declarație comună, că evenimentele adverse par să fie extrem de rare la acest moment.

Până pe 12 aprilie, peste 6,8 milioane de doze de Johnson & Johnson au fost administrate în Statele Unite.

Agenția Europeană a Medicamentului (EMA) a anunțat vineri că a început să examineze rapoarte legate de cazuri de cheaguri de sânge după administrarea vaccinului Johnson & Johnson.

Patru cazuri serioase de cheaguri de sânge cu trombocite scăzute, dintre care unul fatal, au fost raportate după inocularea cu vaccinul antiCOVID-19 produs de Janssen, filiala europeană a companiei farmaceutice americane Johnson & Johnson, potrivit EMA.

Secretarul de stat în Ministerul Sănătății Andrei Baciu a declarat, vineri, că primul lot de vaccin anti-COVID-19 de la Johnson&Johnson, însumând 60.000 de doze, va ajunge în România în data de 15 aprilie, cu câteva zile mai devreme față de cum fusese programarea.

Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9675 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    Eu inteleg asa (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:02)

    EuConstat [utilizator]

    Vaccinurile care au la baza virusul "adormit" gen Astra sau Johnson sunt cele care dau tromboze. Pfizer si Moderna care folosesc ARN mesager nu dau. Nu cred ca este coincidenta.
    • +9 (11 voturi)    
      Nu au virus adormit (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:26)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui EuConstat

      Folosesc un adenovirus (de cimpanzeu la AZ si unman la J&J) ca vehicul pentru a transporta o parte din genomul COVID-19 in nucleul celular.
    • +3 (15 voturi)    
      Astronomic (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:31)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui EuConstat

      Vorbim despre riscuri astronomice: de ordinul 1 la 1 milion.

      Undeva mai rar decât a fi călcat de mașină când treci strada, dar ceva mai probabil decât să fii lovit de trăsnet.
      • +5 (9 voturi)    
        //// (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:48)

        GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        Pai de ce riscul asta infim de minuscul nu se materializeaza si la pfizer si moderna? pare ca mARN este viitoarea generatie de vaccinuri
      • 0 (0 voturi)    
        Daca omori (Miercuri, 14 aprilie 2021, 0:45)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        un singur om dintr-un miliard, cu buna stiinta, tot crima este! Iar cine administreaza vaccinul, este criminal! Si oricine gandeste altfel, este complice la crima! Demonul "Stiinta" cere sacrificii umane?!
    • +1 (1 vot)    
      concluzie (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:59)

      Honey1980 [utilizator] i-a raspuns lui EuConstat

      Cam asta a fost si concluzia mea....O situatie in care fiecare trebuie sa-si gaseasca singur consluziile, se pare, pt.ca o declaratie oficiala si uniforma din partea cercetatorilor si a celor din bransa, se pare ca nu o sa avem niciodata
    • 0 (2 voturi)    
      Cred ca toate (Marţi, 13 aprilie 2021, 19:09)

      gie [utilizator] i-a raspuns lui EuConstat

      Dau efecte adverse din ce stiu. Doar ca cele non-mARN aparent ar da mai putine efecte adverse grave pana acum fata de cele mARN. Insa nu stim cum evolueaza lucrurile in viitor.
      Oricum in starea de confuzie creeata si mentinuta nu stim concret nimic. Fiecare e pe cont propriu. Nimeni nu raspunde pentru nimic. Deci gandi-ti-va bine ce faceti. Perspectiva unei vaccinari periodice anuale sau bianuale nu cred ca incanta pe nimeni. Si mai sunt si copii care urmeaza. Ceea ce va faceti voi ca adulti acum, copii vostri vor fi obligati sa o faca in cateva luni. Posibil. Nici asta nu se stie. Dar e o perspectiva.
  • +5 (31 voturi)    
    Beneficiile depășesc riscurile! (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:06)

    Nyk1 [utilizator]

    Dacă tot întrerupem vaccinările la fiecare caz de tromboză, nu mai scăpăm de COVID și de măști nici în 10 ani! Mă bucur că măcar Valeriu Gheorghiță înțelege acest lucru!
    • -1 (23 voturi)    
      Auzi la el, mortii scuza vii!!! (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:23)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Pai cabron, tu vrei ca eu sa mor ca sa traiesti tu?
      • -4 (8 voturi)    
        Stimata doamna, (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:02)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        Nimeni nu vrea sa muriti.
        Mai ales ca nici nu se vede ca traiti...
        • +2 (4 voturi)    
          Stimate domnisor, traiec ba chiar foarte bine! (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:35)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

          Ceea ce nu se vede la tine de exemplu. Ia zi, ai pile de broasca de cand stai in casa, deja? Eu astept sa se incalzeasca nitel, ceea ce se va intampla intr-o saptamana cand numai bine ajung si eu acasa si va fi ideal pt un tennis in aer liber. Si am 35 de terenuri in vecinatate, pe un radius de 3-4 km. FYI, 3-4 km inseamna extrem de putin in termeni nord americani, tu, probabil ca ajungi in camp in 3-4 km. Stay safe man!!!
          • -3 (3 voturi)    
            Respect ! (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:30)

            Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

            Mi-e greu sa inteleg cum puteti mătura atatea terenuri intr-o zi de munca !
            • +3 (3 voturi)    
              Pai nu trebuie maturate, ca-s hard court (Marţi, 13 aprilie 2021, 19:33)

              Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

              Si n-ai inteles, cand is acasa, is in Liber, nu muncesc, ma distrez! Si e easy, pt ca nu avem lockdown, doar anumite restrictii, in rest, fara mascare in aer liber, magazinele deschise, muntii aproape, etc.
              ps: be strong man, nu te lasa, sper ca ai stoc de carti bune....oricum, in Romania e mai rau cand iesi din casa, te poate calca un nebun cu masina, risti sa fii bullied de militzai sau buzunarit de croncani, stiu, nu e usor....
            • +2 (2 voturi)    
              HINT: blower (Marţi, 13 aprilie 2021, 19:48)

              Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

              You use a blower on hard courts.
          • -2 (2 voturi)    
            Si, apropo de radius : (Marţi, 13 aprilie 2021, 19:38)

            Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

            Aveti grija sa nu vi se umfle ca va freaca la epifiza pana va ia plânsu'....
            • +2 (2 voturi)    
              Nicio grija, is experimentat (Marţi, 13 aprilie 2021, 19:47)

              Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

              Si daca pana la varsta actuala nu s-a umflat, pot dormi linistit. Dar de la stat in casa, in fund adica, prea mult, se umfla cica!!!
              • -2 (2 voturi)    
                :)))) (Marţi, 13 aprilie 2021, 22:22)

                Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

                Ati chemat ajutoare ?
                Sa stiti ca si cu sotul impreuna, la socoteala tot subunitar da.

                Da' ca sa raspund la chestiune : in cazul asta, aveti grija cum stati, stimate domn !
                • +1 (1 vot)    
                  Hombre, era un sfat pt tine (Miercuri, 14 aprilie 2021, 0:24)

                  Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

                  Pt ca tu stai in casa, la mine nu e cazul. Munca e in mijlocul naturii iar acasa de obicei stau tot in mijlocul naturii!!!
                  • 0 (0 voturi)    
                    Aaaaoleoooo ...! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 5:26)

                    Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

                    Big Foot, tu esti ?
                    Sau nevasta-ta, Muma Padurii ?
                    Ca vad ca faceti cu randul :)))

                    Incercati sa cereti ajutorul statului, totusi. Cica multi homeless s-au aranjat, pana la urma .
                • +1 (1 vot)    
                  Si mai recomand si Mind Stilling (Miercuri, 14 aprilie 2021, 0:45)

                  Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

                  Ca se vede ca esti stresat si racneste mintea la tine, descarcandu-te pe userii site-ului Hornews.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Nu pe toti (Miercuri, 14 aprilie 2021, 9:55)

                    Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

                    Doar pe prosti
    • +7 (17 voturi)    
      mai bine (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:28)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      indentificam categoriile de persoane expuse la risc de tromboza si le recomandam sa se vaccineze cu vaccinuri arn messenger.
      • -2 (4 voturi)    
        E bine și așa (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:05)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui ACP

        Numai să nu se mai sperie lumea de vaccinurile cu vector adenovirus, să putem scăpa odată de pandemie!
    • +2 (4 voturi)    
      . (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:02)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Va fi suspendat vaccinul J&J si in Europa.
      Daca citesti stirile lor vei vedea ca nu e neaparat vorba de tromboze ci de probleme mai mari precum stare de ameteala si voma imediat dupa vaccinare, reactii imediate si violente.

      J&J reduce in US distributia de vaccin cu 84%, si asta dupa ce 15 mil de doze au fost distruse recent.
  • +1 (17 voturi)    
    . (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:07)

    AdiSun [utilizator]

    La noi: cri cri cri
  • +12 (18 voturi)    
    mda (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:11)

    SoulSearcher [utilizator]

    e gata.. s-a dus si vaccinu` asta pe copca :DDDD

    nu se mai vaccineaza nimeni nici cu asta
    • 0 (10 voturi)    
      Eh, asa cum majoritatea bizonilor s-a obisnuit (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:32)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      cu Covidul si acum fluiera fara griji, efectul psihologic al cazurilor de tromboze se va diminua. Peste un an se va vedea diferenta intre vaccinati si nevaccinati. Nu vor mai fi asa panicati oamenii de risc.
  • -4 (30 voturi)    
    Fără lacrimi (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:15)

    Mazeta [utilizator]

    Acum înțeleg de ce vaccinul J&J nu necesită rapel. Te rezolvă din prima.
    • +5 (19 voturi)    
      lasa, nu te mai strofoca (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:22)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      6 tromboze la 6,8 mil doze administrate e foarte, forte putin. Si un deces la 6,8 milioane doze e infim. Fata de aspirina (15 decese la 100.0000 e fix-pix.
      • +6 (10 voturi)    
        putem vorbi si cati au complicatii (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:34)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        dupa sputnik?
        Raspuns Radio Erevan : Puteti !
        • -4 (4 voturi)    
          Puteți (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:09)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          Dar nu aveți niciun caz înregistrat de tromboze și probabil nici nu veți avea prea curând!
          • +4 (4 voturi)    
            S-a inchis registratura ! (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:21)

            Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

            Concluzia:
            Sputnik nu are efecte adverse !
      • 0 (0 voturi)    
        . (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:03)

        Honey1980 [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        si asta e adevarat, totusi aceste informatii iti pun buba in cap si nu mai ai increderea pe care er trebui sa ai la vaccinare
    • -3 (11 voturi)    
      asa e, ai dreptate (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:22)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      1 decedat la 6.8 milioane (in SUA). Cum zicea si cineva mai sus, e posibil ca vaccinurile clasice sa aiba si astfel de reactii adverse. Dara pana cum nu s-a agitat nimeni, pt ca nu aveam alternativa mARN.
  • +2 (6 voturi)    
    Ai sanse mai mari sa mori in spitalele romanesti (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:57)

    robyzs [utilizator]

    Ai sanse mai mari sa mori in spitalele romanesti decat de la o tromboza in urma unui vaccin.

    Pun pariu ca cei 1.400 de romani aflati la ATI, care respira doar prin aparat, si-ar fi dorit sa faca vaccinul sa nu ajunga pe patul de spital.
  • 0 (4 voturi)    
    nu e loc de panică. (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:59)

    notyourneo [utilizator]

    chiar și după aceste știri tot mă voi vaccina. este la fel cu fumatul în care scrie mare că ucide dar tot continui să fumezi. diferența este timpul și procentul (al vaccinurilor) mai mic față de tutun, pilule de contracepție, paracetamol și dacă am omis ceva, să fie clar că este o părere personală, nu nu sunt în măsură să dau detalii privind efectele adverse ale vaccinurilor.
  • +2 (10 voturi)    
    mARN identifica doar un spin al virusului (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:06)

    D-or [utilizator]

    si imunizeaza doar fata de acesta. Orice variatie a spinului face vaccinul inutil.

    Cei care au facut boala au cunoscut intreg virusul, deci vor fi mult mai protejati de tulpinile ulterioare, pentru ca imunitatea lor recunoaste baza virusului.
    • 0 (6 voturi)    
      mda (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:37)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      nu e adevarat.. nu e doar a spinului virusului, ci a intreg materialului din virus... spinu` e doar calea de acces

      mai citeste... dar e greu cand stai toata ziua si dai like paginii lu` tanti sosoaca :DDDD
      • -3 (5 voturi)    
        Nu conteaza Sosoaca. Doar principiul (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:50)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        Prea o vezi in toate cite sunt.
    • +2 (6 voturi)    
      ai inteles gresit (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:55)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      toate vaccinurile anti sc2 care nu folosesc sc2 atenuat, adica cele pe baza de mrna, cele recombinante si cele vectoriale, folosesc DOAR proteina spike virala (fie codul pentru a fi translatat, fie direct proteina). acestea contin anumite optimizari ceea ce face ca raspunsul imun sa fie in multe cazuri mai puternic fata de raspunsul imun obtinut in cazul infectarii. in plus, cei care fac forme usoare dezvolta un raspuns imun mai slab. raspunsul imunitar impotriva spike este foarte important pentru ca determina gradul de neutralizare a virusului in exteriorul celulelor, prevenind infectarea acestora. din acest motiv majoritatea producatorilor de vaccin s-au concentrat pe proteina spike. evident ca si restul proteinelor virale sunt imunogenice dar raspunsul imunitar impotriva lor este majoritar de tip celular, dupa infectarea celulelor. proteina spike e cel mai important imunogen si are suficienti epitopi si pentru imunitatea umorala cat si pentru cea celulara. sunt studii care demontreaza ca pentru vaccinurile de tip mrna, procesul de prezentare antigenica este foarte eficient si maturarea afinitatii duce la aparitia anticorpilor rezistenti la mutatiile periculoase din proteina spike (de exemplu e484k)
      • +2 (4 voturi)    
        As adauga ca proteina spike e imensa (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:49)

        Denulu [utilizator] i-a raspuns lui rmos

        Primele teste clinice facute de BioNTech/Pfizer erau cu un fragment ARNm care coda numai o particica din proteina spike (RBD - receptor binding domain).

        https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32785213/

        Un vaccin bazat numai pe RBD ar fi fost intr-adevar mult mai sensibil la variatii ale virusului, dar din fericire au inlocuit RBD-ul cu "full spike".
    • +1 (5 voturi)    
      Mda... (Marţi, 13 aprilie 2021, 18:06)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ...au făcut chinezii vaccinuri cu virus întreg inactivat. 0% eficiență după prima doză și abia un 50% tras de păr la două săptămâni după a doua!

      Dar ești liber să-ți faci vaccin cu unul din astea dacă vrei, am înțeles că Serbia vaccinează și străinii doritori.
  • +2 (2 voturi)    
    corect este (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:44)

    rmos [utilizator]

    sa suspende j&j pentru investigatii, cel putin o luna. incidentele au aparut la o categorie cu risc mic in caz de covid asa ca balanta beneficii/riscuri pentru vaccinarea acestora nu e foarte mare. oricum, clar e o problema cu vaccinurile vectoriale, chiar daca au vectori virali diferiti si formule diferite pentru spike. au fost evenimente trombotice si la vaccinurile pe baza de mrna dar frecventa este incomparabil mai mica.